mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟İki Tarzda Fırında Sebzeli Palamut Tarifi, Nasıl Yapılır?

Fırında sebzeli palamut tarifleri nasıldır? En güzel palamut balığı nasıl yapılır?

FIRINDA-SEBZELİ-PALAMUT

Fırında Sebzeli Palamut Tarifi için Malzemeler - Fırında Sebzeli Palamut Yemeği İçindekiler

Bir adet büyük boy palamut

İki adet orta boy kuru soğan

İki - üç adet domates

Üç - dört adet tatlı sivri biber

Yarım demet maydanoz

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Limon

FIRINDA-SEBZELİ-PALAMUT

Fırında Sebzeli Palamut Tarifi - Fırında Sebzeli Palamut Nasıl Yapılır? Sebzeli Balık Fırında

Palamudun baş ve kuyruk kısmı kesilir. Bir buçuk parmak genişliğinde dilim dilim doğranır, temizlenir, yıkanır ve süzdürülür.

 1. Bir pişirme kabına sıvı yağ konulur. Halka halka doğranan soğanlar pembeleştirilir. Küçük küçük doğranan biber ve domatesler eklenir.
 2. Bütün sebzeler hafif piştikten sonra kıyılan maydanozlar ve tuz eklenir. Ocak kapatılır.
 3. Sebzelerin yarısı fırına dayanıklı bir kabın altına yayılır. Palamut dilimleri sebzelerin üzerine yerleştirilir. Arta kalan sebzelerle palamutların üstü örtülür.
 4. Önceden ısıtılmış 180 - 200 derecedeki fırında balıklar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sebzelerin üzeri biraz kızaracaktır. Fırında Sebzeli Palamut yanında salata ve limonla servis edilir.

Fırında Sebzeli Palamut İkinci Yapılış Şekli - Fırında Sebzeli Balık Nasıl Yapılır?

 1. Sebzeler ön pişirme muamelesinden geçirilmeden çiğ olarak hazırlanır. Bütün sebzeler küçük küçük doğranır. Tuzu eklenerek harmanlanır.
 2. Hem ocağa hem fırına dayanıklı bir pişirme kabının zeminine yarısı düzgünce yerleştirilir. Üzerine palamut dilimleri konulur.
 3. Arta kalan sebzeler balıkların üzerine örtülür. Üzerine bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ gezdirilir.
 4. Balıklar önce ağzı kapalı olarak ocakta sekiz - on dakika kadar ocakta tutulur. Fırında Sebzeli Palamut daha sonra üstleri açık bir şekilde önceden ısıtılmış 180 - 200 derecedeki fırında sebzeler ile balıklar yumuşayıncaya kadar pişirilir.

"Fırında Palamut Buğulama", "Fırında Sebzeli Balık" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Fırında Palamut Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. İstenirse sebzelerin tamamı alt kısma yerleştirilir. Üzerine palamut dilimleri dizilip bu şekilde pişirilebilir.
 2. Fırında Sebzeli Balık Levrek Sebzeli balık buğulama levrek balığı ile yapılabilir.🐟FIRINDA SEBZELİ LEVREK BALIĞI
 3. Fırında Sade Palamut Nasıl Yapılır? Fırında Palamut Sade Palamut fırında sade olarak da yapılabilir. Yuvarlak dilimlenmiş palamutları hafif bir tarzda sudan geçirip kağıt havlu ile kurulanır. Bir kapta bir adet limonun suyu ve üç yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine iki adet palamudun dilimleri yerleştirilip iki taraflı olarak tuz serpilir. Baharata lüzum yoktur. Yağlı kağıt temizliğin pratikliği için yararlıdır. Limon-zeytinyağı sosu üzerlerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış fırında yirmi dakika kadar pişirilir. Dilimler kalınsa pişme müddeti daha uzun olabilir. Üst taraflarının iyice kızarması için fırının sadece üst kısmı açılarak ızgara durumunda beş dakika daha tutulur. Aşırı pişirip kurutmamak için takip edilir.
 4. Fırında Patatesli Palamut Palamut fırında patatesli olarak da tercih edilebilir. Dört adet palamut doğranır ve iyice yıkanıp bir süzgeçte süzdürülür. İkişer adet patates ve soğan halka halka doğranır. Dört diş sarımsak ortadan bölünür. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine önce patatesler, üzerlerine de soğanlar yerleştirilir. Doğranmış palamutlar tek sıra dizilir. Domates dilimleri balıkların aralarına konulur. Sarımsaklar serpilir. İki çay kaşığı tuzu ve üç yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilerek fırınlanır. Önceden ısıtılmış 170° fırında 25 dakika kadar pişirilip, palamutlar yumuşayınca 180° ye yükseltilir. Kızarana dek pişirilir.