mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟HAMSİ BUĞULAMA TARİFİ (HAMSİ PİLAKİ)

Hamsi buğulama nasıl yapılır? Hamsili balık yemekleri arasında buğulaması hususi bir yerdedir. Hamsinin mısır unlu kızartıldığı çıtır lezzetine karşılık sebzesi ile demlene demlene pişmiş hamsi buğulaması daha sağlıklı olması yanında bambaşka bir lezzettedir. Karadeniz mutfağının en ünlü yemeklerinden birisi olan hamsi buğulamanın limon ilavesiyle yapılan ekşilisi ise tiryakiliğe sebep olabilir. Pratik balık tarifleri arasında bulunan hamsi buğulama çeşitleri, yapılış bakımından ocakta veya fırında hazırlanabilir. Hamsi buğulama ocakta olacaksa tavada veya tencerede yapılabilir. Hamsi buğulama tarifi / tavada usulü, Karadeniz hamsi buğulama tarifi türleri içinde daha yaygındır. Benzer şekilde hamsi buğulama patatesli, soğanlı ve mevsiminde domatesli olarak daha çok yapılır. Patatesli Hamsi Buğulama tencerede, tavada, fırında nasıl yapılır diyenlere işte kolay hamsi buğulama tarifi...

Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 1

Tavada Hamsi Buğulama (Hamsi Pilaki Tarifi) Malzemeleri

Yarım kilo hamsi

Bir adet orta boy kuru soğan

Bir adet orta boy patates

Bir tutam maydanoz

İki - üç adet domates

Tuz ve sıvı yağ

Limon

Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 3Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 12Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 4Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 5Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 6Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 7Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 8Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 9Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 10Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 11Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 13Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 14Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 15Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 16Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 17Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 2Hamsi Bugulama Tarifi Hamsi Pilaki 1 K

Sebzeli Hamsi Buğulama Nasıl Yapılır? - Karadeniz Hamsi Buğulama Tarifi (Hamsi Pilaki Tarifi) - Tencerede Tavada Patatesli Hamsi Buğulama Nasıl Yapılır? - Tavada Hamsi Bugulama Tarifi

 1. Hamsiler ayıklanır; önce baş kısımları, ardından iç organları çıkarılır. Teker teker bol suyla yıkanır ve süzgece konularak süzdürülür. Ortalarındaki kılçık bütün olarak çıkarılır ve hamsi eski haline getirilir. Bu tarif hamsilerin kılçıkları çıkarılmadan da yapılır. Ancak hamsiler az olduğundan bu şekilde pişirilmesi özellikle çocuklar açısından yerken kolaylık sağlayacaktır.
 2. Kapaklı yayvan ve tercihen yapışmaz bir tavaya veya tencereye sıvı yağ konulur. İkiye bölünüp halka şeklinde doğranmış soğanlar ilave edilir.
 3. Bir - iki dakika sonra kabukları soyulup ince küpler halinde doğranan domatesler ilave edilir. Soğan ve domates diriliğini kaybedince saplarından ayrılıp ince kıyılan maydanozlar eklenir.
 4. Patates soyulur, yıkanır, çok ince yuvarlaklar şeklinde doğranır ve bir sıra halinde tavadaki pişen soğan + domates karışımının üzerine dizilir.
 5. Üzerlerine hamsiler de bitişik olarak düzgün bir şekilde yerleştirilir. En üste limon dilimleri konulursa adı "ekşili hamsi" olur. Tuz ve bir çay bardağı kadar su ilave edilir.
 6. Hamsi Buğulama (Hamsi Pilaki) üzeri kapalı olarak önce orta, sonra kısık ateşte patatesler yumuşayıncaya kadar pişirilir. İlk sıcaklığı çıkınca hamsi sebzeleri ile birlikte tabağa alınarak servis edilir. Buğulama kaç dk da pişer? Tavada hamsi buğulama kaç dakikada pişer? on beş dakika civarında pişmesi beklenir.

Karadeniz Hamsi Buğulama Tarifi (Hamsi pilaki Tencerede, Tavada) ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Tavada, Fırında, Tencerede Hamsi Buğulama Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Hamsi buğulama patatesli nasıl yapılır? Patates Patateslerin iyi pişmesi için gayet ince olması gerekir. Hamsi çabucak piştiğinde patateslerin çiğ kalmaması için ince kesilir. Yine de gerekirse biraz kaynamış su ilave edilebilir. Çok da ince olursa çabuk pişebileceği dikkate alınır.
 2. Su: Sebzelerin ve hamsilerin suyu dolayısıyla su eklemeye ekseriyetle gerek bulunmaz. Hamsi BUĞULAMA sosu olarak Domates, domates sosu veya domates rendesi ilave edilemeyecekse yarım çay bardağı su tavaya gezdirilir.
 3. Tereyağı: İstenirse en üste yarım yemek kaşığı kadar tereyağı parçaları tavaya dağınık şekilde ilave edilebilir.
 4. Tuz: Ölçülü bir tuz kullanımı hamsiye lezzet katar. Bu tarifte yıkanıp süzülen balıkları tuzlamadık. Bazısı tuzlayıp tuzu içine çekmesini, bu suretle lezzetlenmesini bekler. Lakin bu usulün tuzlu balık tadına yol açma tehlikesi vardır. Sebzelerin üzerine bir miktar tuz ilavesi yeterli olabilir.
 5. Limon: Limon ekşilik tercihine göre hiç konulmayıp serviste sunulabilir. Sadece bir miktar suyu ilave edilebilir veya yarısı dilim halde yerleştirilip yarısının suyu sıkılabilir. Dilimleme kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan yapılabilir.
 6. Başka Sebzeli hamsi buğulama nasıl yapılır? Üç dört sivri biberin bir kısmı halka halka bir kısmı uzunlamasına doğranarak lezzet ve süs gayeli kullanılabilir. Maydanoz yanında dereotu ilave edilebilir. İlave bir domates dilimlenerek en üste yerleştirilebilir.
 7. Baharat: Lezzet tercihine göre farklı baharat kullanılabilir. İstenirse pişirilme öncesi karabiber ile harmanlanabilir. Sebzelerin arasına defne yaprağı parçaları serpiştirilebilir. Ezilmiş iki diş sarımsak eklenebilir. Balıkların üzerine karabiber, pul biber, kekik, yeni bahar, taze fesleğen serpilebilir. Yukarıdaki tarif balık tadının öne çıkması için herhangi bir baharat kullanılmadan yapılmıştır. Hamsi buğulama sade olacaksa sebzesiz bile yapılabilir.
 8. Salça: Bir yemek kaşığı domates salçası bir çay bardağı su ile açılarak sos haline getirilip hamsilerin üzerine gezdirilebilir. Ocakta veya fırında salçalı hamsi buğulama yapılabilir. Ne var ki baharat için söylenenler salça içinde geçelidir. Balık tadını bastırması ve mühim seviyede değiştirmesi sebebiyle tarifte kullanılmamıştır. Elbette tercihler edenler ilave edebilir.
 9. Tencerede Hamsi Buğulama Tarifinde Katlama: Balık fazla tencere ufaksa, bir kat sebze (soğan) bir kat hamsi dizme yoluna gidilebilir.
 10. Fırında Hamsi Buğulama Tarifi Yapılışı, Fırında hamsi buğulama nasıl yapılır?, Fırında Patatesli soğanlı Hamsi Tarifi, Fırında Balık Buğulama, Fırında Soslu Hamsi Fırında patatesli hamsi buğulama, ekseri fırında patatesli soğanlı balık tarzının tatbik edildiği bir tariftir. Tepsi bir miktar yağ ile yağlanır. Balıkların üzerine de az bir sıvıyağ gezdirilir. Malzeme tercihen yapışmaz bir tepsiye, tava veya tenceredekine benzer şekilde yerleştirilip yarım çay bardağı su ilavesi ile üzeri kapatılarak pişirilir. Kapatılma, kapak görevi yapacak uygun bir malzeme ile olabileceği gibi, önce yağlı kağıtla paketlenip üzeri alüminyum folyo ile sıkıca örtülmesi suretiyle yapılabilir. Buğulama fırında kaç dakikada pişer? 180 dereceye ayarlı önceden ısıtılmış bir fırında evvela yarım saat kadar kapalı halde buğulandırılır. Bilahare örtü alınıp on dakika daha fırınlanır. Buhar yanığı olmaması için alüminyum folyo ve kağıt dikkatlice üzerinden alınır. Hamsi bugulama tarifi firinda oldukça kolaydır. Hamsi Ekşili: 🐟FIRINDA EKŞİLİ HAMSİ
 11. Patatesli Hamsi Buğulama Tencerede Hamsi Buğulama Tavada, tencerede balık buğulama usulleri ile yapılır. Kapaklı, geniş ve yayvan bir tencere tercih edilir. Patatesli Hamsi Buğulama tencerede hazırlanırken yukarıdaki tarif aynen yapılır.
 12. Hamsinin yanında ne gider? Limon, mor soğanlı bir mevsim salatası, roka ve tere, taze ekmek (varsa mısır ekmeği). 🥣ÇORBA🍲, ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA, 🍚PİLAV VE 🍝MAKARNA TARİFLERİ, TATLI TARİFLERİ ile bir menü oluşturulabilir. Üzerine helva yenilip çay içilmesi tavsiye edilir.
 13. Hamsi mevsimi Hamsi kış aylarında havaların soğumasıyla beraber lezzetlenir ve bollaşır. "Kulağına kar suyu kaçtı mı mevsimidir." denir.
 14. Hamsi Buğulamada Farklı Sebzeler Patates hiç kullanılmadan soğan, domatesler ve ince doğranmış yeşil biber ve sarımsaklarla da yapılabilir. En üste doğranmış maydanozlar konulabilir.
 15. Hamsi Çıtlama Farklı yapılış şekilleri bulunur. Tepsiye (kulaklı denilen geniş bakır sahana) sıvıyağ konur, temizlenen hamsiler dizilir, gözükecek kadar biraz su ilave edilir, tuzlanır, üstüne iri doğranmış maydanoz konulur, gözükecek kadar biraz su ilave edilir, ocağın üstünde kapağı kapalı pişirilir. Kaynayana kadar altı çok açılır, kaynayınca kısılır. Suyu çekmeye başlayınca çıtır çıtır ses gelir. Çıtlama adı da buradan gelir. Çıtlamanın terbiyeli usulünde üstüne veya altına halka soğan yerleştirilir. Bir miktar maydanoz ilavesiyle susuz olarak buğuda pişirilir. Ancak soğanın diri kalmaması gerekir.
 16. Balık BUĞULAMA çeşitlerinden Tavada Palamut BUĞULAMA: 🐟EKŞİLİ PALAMUT Fırında balık buğulama palamut için de nefistir.
 17. Balık BUĞULAMA çeşitlerinden Levrek BUĞULAMA, Buğulama ve Pilaki arasındaki fark: Buğulama, ekşili, pilaki arasındaki farklar için: 🐟FIRINDA SEBZELİ LEVREK BALIĞI
 18. 1 Porsiyon Hamsi Buğulama Kaç Kaloridir? Fırında hamsi buğulama nefis yemek tariflerinden biri olup 100 gramı 80 kalori civarındayken 240 gramlık bir orta porsiyonu, takriben 190 kaloridir. Hamsi buğulama fosfor, potasyum ve folik asit bakımından zengindir.
 19. Hamsiden yapılan balık yemekleri Karadeniz'in meşhur lezzetlerinden biri olan hamsi çok farklı yemeklerde yer alabilir. "Hamsi balığı fırında nasıl yapılır?"ın cevabı çeşitlidir. Bir tanesi: 🐟FIRINDA HAMSİ DOLMASI, Hamsi Pilavı: HAMSİLİ PİLAV NASIL YAPILIR? İçli Tava, Hamsi Böreği, Rize, Trabzon, HAMSİ KUŞU TARİFİ🐦 (HAMSİLİ KÖFTE) (Trabzon, Karadeniz), Tavada Hamsi Tarifi: 🐟MISIR UNLU HAMSİ TAVA NASIL YAPILIR?🌽🥘 (Trabzon),

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok