Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟İSTAVRİT TAVA TARİFİ

İstavrit tava nasıl yapılır? Aslında istavrit olarak satın alındığı sanılan balık çok defa kıraçadır. Kıraça da nedir diyorsanız: Kıraça boyu on santimden küçük istavrittir. İstavrit kuyruğu derin çatallı, ince dişli, iri gözlü, ağzı öne çıkabilen ve vücudu iğ şeklinde göçmen bir balıktır. Ege, Marmara ve Karadeniz'de yaşayan yerli türleri de bulunmaktadır. Ege'de otuz santim, Marmara'da on beş - yirmi civarındadırlar. Doğu Karadeniz'de palamut büyüklüğünde elli santime ulaşan istavritler vardır. Denizlerimizde en çok sarıkanat istavrit veya sarıkuyruk istavrit denen türü bulunur. Sonbaharda Marmara'ya gelen istavritler Mayıstan itibaren Karadeniz dönmeye başlarlar. İstavrit nasıl pişirilirse güzel olur? Fırını, ızgarası ve tavası beğenilen istavrit her mevsim yakalanabilse de Kasım ve Şubat arasında daha lezzetlidir. İşte istavrit tavanın resimli tarifi...

İSTAVRİT TAVA

Kıraça İstavrit Tava Tarifi Malzemeleri

Bir kg istavrit

Bir çay bardağı mısır unu

Tuz

İstenirse pul biber

Yarım çay bardağı sıvı yağ

İSTAVRİT TAVA

Istavrit Kızartması Nasıl Yapılır? - İstavrit Tava Tarifi (Kıraça) - İstavrit Nasıl Kızartılır?

 1. İstavritler ayıklanır. Keskin bir bıçakla karın ve yandaki kılçıklı kısımlar temizlenir. İyice yıkanır ve süzdürülür.
 2. İyice süzdürülen balıklara bir çay kaşığı tuz ve mısır unu ilave edilerek hafifçe karıştırılır.
 3. Kızdırılan tavaya zeytinyağı konulur. Unlanan balıklar tavaya birbiri ardında itinayla yerleştirilir, tavada boşluk bırakılmaz. Orta ateşte takriben beş dakika pişirilir.
 4. Bir tarafı pişen balıklar tava kapağı (yoksa bir servis tabağı) yardımıyla çevrilir ve diğer tarafında pişmesi sağlanır. Tarifteki kadar az yağ kullanıldığında gerekmez, lakin yağ varsa çevirmeden önce bir kaba süzülür ki çevirme esnasında yağ dökülmesin. Çevirdikten sonra yağı tekrar ilave edilir.
 5. İkinci tarafı pişirirken tavada yağ kalmamışsa yağ eklenmelidir.
 6. İki taraf da iyice kızarınca ateşten alınır.
 7. İstavrit (Kıraça)Tava yanında limon, bol salata veya kuru soğanla servis edilir.

İstavrit Tava Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kıraça Tava Püf Noktaları

 1. Balık kokusunu bıçaktan çıkarmak zor olabilir. Kuru bir beze bir miktar karabiber serperek bıçak ovulursa bu koku daha kolay çıkar. Diğer bir usul bıçağı limonla silmektir.
 2. Balık yemenin en iyi aracı elleri kullanmaktır. Ancak yemek sonrası kokusunu ellerden çıkarmak umumiyetle kolay olmaz. Yemek öncesi el veya parmaklar limonla silinirse yemek sonrası yıkama daha iyi netice verir.
 3. Tavada istavrit unsuz şekilde de kızartılabilir. Lakin mısır ununun kattığı lezzet daha fazladır.
 4. İstavrit nasıl TEMİZLENİR? İstavrit balığının pulu olmadığından bıçakla derisinin üzerinden iki tarafı tıraşlanıp kaygan yapı giderilir. Bıçakla baş tarafından aşağıya doğru hafifçe karnını ikiye ayırıp, iç organları dışarı çıkartılır. Havyar varsa çıkartılıp havyar ayrı pişirilebilir. İçerisindeki siyah tabaka bıçakla kazınarak parlak doku ortaya çıkarılır. Geniş bir kaba konulur. Temizlerken alt tarafta bulunan dikensi yüzgeci alınabilir. İstavrit kızartma yapılınca dağılmasına mani olmak üzere kızartılmadan evvel, üzerine tuz serpilerek buzdolabında on dakika kadar dinlendirilebilir. Bu arada "İstavritin pulu temizlenir mi?" diye soranlara aldıkları balığın istavrit olmadığını söylemek zorundayız, çünkü istavritte pul olmaz.
 5. Istavrit balığı nasıl yenir? Salatası çatalla yense de istavrit elle tutularak yenir.
 6. 1 adet istavrit kaç gram? Bir istavrit ortalama 25 gram civarındadır, bu da 40 istavrit bir kilo manasına gelir. 100 gr İstavrit Kaç Adettir? Dört adettir. 150 gr istavrit kaç adettir? Altı adettir.
 7. İstavrit Tava kalori: 100 gramında 205 kcal kalori, 150 gramlık bir orta porsiyon istavrit balığı 308 kaloridir. İstavrit balığı, protein, fosfor, magnezyum, potasyum bakımlarından zengindir. Diyette istavrit Yenir mi? İstavritin tek başına kilo aldırmaz. Yağsız veya az yağla hazırlanmış istavritin ölçülü yendiğinde diyete uygun olduğu gibi yüksek protein değeriyle uzun saatler tok kalmayı da sağlayabilir. İstavritin yanında bolca salata yemek de dengeli beslenmeye katkı sunar.
 8. Dondurulmuş istavrit nasıl pişirilir? Balık çözdürmenin hızlı yapılması tavsiye edilir ki bakteri gelişmesin. Dondurulmuş balık fazla ısınmadan, su kaybetmeden ve bakteri oluşmadan çözdürülmelidir. Balığın bulunduğu yerin sıcaklığı yirmi dereceyi geçmemelidir. Buzdolabının normal kısmında çözülebilir. Eğer suda çözülecekse soğuk suda yapılmalı, balık eti suya değmemelidir. Balık çözdürülünce tekrar dondurulmaz. Yukarıdaki veya sitede yer alan bir pişirme tarifi tatbik edilebilir.
 9. Fırında Istavrit balığı lezzetli mi?, Istavrit fırında güzel olur mü? Fırında istavrit tarifi Eve balık kokusu sinmeden harika bir balık yemeği, kızartma tadında fırında istavrit yapılabilir. Fırında istavrit nasıl yapılır? Ağızda dağılacak şekilde dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşak olacak şekilde istavritler fırında pişirilebilir. Önce fırın 180 dereceye ısıtılır. Fırın tepsisine pişirme kâğıdı serilir. Kağıdın üzerine sıvı yağ ilave edilir. Pişirme kağıdı zaten yağlıdır, fazla da kullanılmamalıdır. Ayıklanıp yıkandıktan balıklar istenirse önce zeytinyağı ve tuz ile harmanlanarak bekletilir. Her biri, iç tarafına gelmeyecek tarzda güzelce mısır unu, tuz ve istenen baharatlar oluşan karışıma bulanarak yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir. Kurumadan ve lezzetli şekilde pişebilmesi için tekrar bir miktar sıvı yağ gezdirilip, önceden ısıtılmış fırında takriben on beş dakika pişirilir. Evin balık kokmamasını isteyenler istavrit tarifi fırında yapılışını tercih edebilirler.
 10. Istavrit ızgara olur mu? İstavrit mangal olur mu? İstavrit Izgara mi tava mi? Izgara bilhassa balıkların yağlı olduğu zamanlarda tercih edilen bir usuldür. İstavritte ızgarada veya mangalda pişirilebilir. Ayıklanıp yıkanan balıkların suyu iyice süzüldükten sonra istavritler bir kabın içinde az sıvı yağ, tane karabiber ve tuzla karıştırılır. İstenirse kekik, tarhun, sarımsak, defne yaprağı gibi malzemeler de ilave edilebilir. On dakika bu karışımda bekletilirler. Izgaramızın altına su konup ısınmasını sağlanır. Izgara telleri yumurta fırçasıyla yağlanır. İstavritler ızgaranın üstüne dizilir. İki taraflı olarak pişince havlu kağıt serili servis tabağına alınarak limon ve yeşilliklerle birlikte sıcak sunulur. İstavrit daha çok tava olarak pişirilir.
 11. Balık Unlamada Hızlı Teknik Temizlenip iyice suyu süzülmüş istavritler bir naylon poşete konur. Poşetin içine un ilave edilerek ağzı bağlanıp çalkalanır.
 12. İstavrit balığının faydaları Hormon seviyesini düzenlediği, kan damarlarının esnekliğini korumada tesirli olduğu, kansere sebep olan faktörleri azaltarak vücudu koruduğu, kötü kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürdüğü söylenir. Migren ağrılarına, eklem rahatsızlıklarına, beyin çalışmasına, hafızaya, kalp sıhhatine, iç organ hastalıklarına, bağışıklık sistemine, metabolizmaya iyi gelmesi umulur. Omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir. Ancak emziren anneler ve hamileler hekimlerine danışmalıdır.
 13. İstavrit kılçıklı mi? Istavrit kılçığı nasıl çıkarılır? İstavrit hamsiden daha kılçıklı bir balıktır. İstavrit balığı küçük ve yağsız bir balıktır. Bu sebeple umumiyetle tavada kızartılarak yenir. Fileto hale getirme tatbikatına pek rastlanmaz. Lakin lüfer tutarken yem yapmak üzere yapılabiliyorsa yemek için de yapılabilir. Büyük kılçığını izlemek suretiyle boydan boya kesilerek fileto yapıp çatalla yenebilir. Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen 'Osteoporoz’a karşı istavrit ve hamsiyi kılçığı ile tüketmenin çok faydalı olduğu ifade ediliyor. Osteoporozdan korunmak için öncelikle; protein kalsiyum ve D vitamininden zengin beslenme, düzenli spor yapmak, düşmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor.
 14. İSTAVRİT BALIĞI (Trachurus trachurus) Denizlerimizde üç türü bulunur. "Istavrit neyin yavrusu?" denirse ufağına kıraça, büyük haline de istavrit azmanı denir. Gezici (pelajik) balıklardır. Hamsi, çaça, çamuka gibi küçük balıkların yavrularıyla beslenir. Mayıs-ağustos arası sürüler halinde ürer. Lezzetli eti, çeşitli yemekleri ve bol avlanmasıyla değeri en yüksek balıklardandır. Carangidae familyasından olan istavrit balığı denizlerimizde hamsiden sonra en fazla bulunan balıktır. İstavrit balığının gövdesi yanlardan biraz basıktır. Kafası gövdesi ile dengeli büyüklükte olup ufak olan ağzı açılınca körük şeklini alır. Dişleri kesici veya batıcı değildir. İki adet sırt yüzgecinin birincisi üçgen şeklindedir. İkinci sırt yüzgeci ve alt yüzgeci çatal şeklindeki kuyruk yüzgecine doğru uzanır. Alt yüzgecinin önünde iki adet ufak diken bulunur. İstavrit balıklarının türlerine göre sırtları yeşilimsi, koyu gri ile karışık yeşilimsi ve mavi, yan tarafları gümüşi, karınları ise beyazdır. Ortalama boyları 15cm'dir. Karadeniz'de yaşayan azman istavritlerin boyları 60-65 cm'i bulur. Karagöz İstavrit (Trachurus mediterraneus) Marmara Denizi'nin balığıdır. Yaz başlarında kısmen Karadeniz'in boğaz girişine yakın sahalara çıkıp, eylül bitimiyle yine Marmara'ya dönerler. Yan çizgisinin üzerinde bulunan ikinci bir çizgi birinci sırt yüzgecinin sonuna kadar sürer. Sarıkanat İstavritte ise bu çizgi kuyruğa doğru yan çizginin üzerinden uzanır. Boylan karagöz istavritte 15-25cm (en çok 30cm)dir. Sarıkanat (Sarıkuyruk) İstavrit (Trachurus trachurus) Yaz boyu Karadeniz'de plankton ve balık yavrularıyla beslenip kasım başında İstanbul Boğazı'na doğru göçerler. Büyük sürüler halinde Tekirdağ ve Marmara'nın güney sahillerine kadar yayılırlar. Ege ve Akdeniz'e gitmezler. Marmara'da yattıktan sonra nisan sonlarında Karadeniz'e gitmek için İstanbul Boğazı'na doğru giderler. Bu göç haziran ortalarına kadar sürer. Yumurtasını kısmen Marmara'da, kısmen de Karadeniz'de döker. Boylan 30-50cm olur. Akdeniz İstavriti (Trachurus picturatus) Ege ve Akdeniz'de yaşayıp Marmara'ya çıkmazlar. Azami boyları 25cm'dir. Kuyruk yüzgeçleri diğer türlere nispeten daha ensizdir. Kafa, gövdeye oranla oldukça iri ve bombelidir. İstavrit balıkları yaklaşık on beş yıl yaşarlar. Yüzme keseleri vardır. Başlıca gıdalarını planktonlar, çaça, çamuka, hamsi ve diğer balıkların yavruları oluşturur. Yumurtalarda kırmızımsı bir yağ damlacığı bulunur ki yumurta deniz yüzüne yakın bir yerde batmadan kalır.

İSTAVRİT TAVA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı