mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟İstavrit Tava Tarifi, Nasıl Pişirilir?

İstavrit tava nasıl yapılır? Aslında istavrit olarak satın alındığı sanılan balık çok defa kıraçadır. Kıraça da nedir diyorsanız: Kıraça boyu on santimden küçük istavrittir. İstavrit kuyruğu derin çatallı, ince dişli, iri gözlü, ağzı öne çıkabilen ve vücudu iğ şeklinde göçmen bir balıktır. Ege, Marmara ve Karadeniz'de yaşayan yerli türleri de bulunmaktadır. Ege'de otuz santim, Marmara'da on beş - yirmi civarındadırlar. Doğu Karadeniz'de palamut büyüklüğünde elli santime ulaşan istavritler vardır. Denizlerimizde en çok sarıkanat istavrit veya sarıkuyruk istavrit denen türü bulunur. Sonbaharda Marmara'ya gelen istavritler Mayıstan itibaren Karadeniz dönmeye başlarlar. İstavrit lezzetli bir balık mıdır? İstavrit hangi ayda yenir? İstavrit nasıl pişirilirse güzel olur? Fırını, ızgarası ve tavası beğenilen istavrit her mevsim yakalanabilse de Kasım ve Şubat arasında daha lezzetlidir. "Istavrit nasıl yapılır? İstavrit tavada kaç dakikada pişer?" diyenlere işte istavrit tavanın resimli tarifi...

İSTAVRİT TAVA

Kıraça İstavrit Tava Tarifi Malzemeleri - Tavada İstavrit Nasıl Pişirilir? İstavrit Unlaması Nedir?

Bir kg istavrit

Bir çay bardağı mısır unu

Tuz

İstenirse pul biber

Yarım çay bardağı sıvı yağ

İSTAVRİT TAVA

Istavrit Kızartması Nasıl Yapılır? - İstavrit Tava Tarifi (Kıraça) - Istavrit Balığı Yağda Nasıl Kızartılır? - İstavrit Kızartma - Istavrit Balığı Tavada Nasıl Pişirilir?

 1. İstavritler ayıklanır. Keskin bir bıçakla karın ve yandaki kılçıklı kısımlar temizlenir. İyice yıkanır ve süzdürülür.
 2. İstavrit tuzlanır mı? İyice süzdürülen balıklara bir çay kaşığı tuz ve mısır unu ilave edilerek hafifçe karıştırılır.
 3. Istavrit kaç dakika pişer? Kızdırılan tavaya zeytinyağı konulur. Unlanan balıklar tavaya birbiri ardında itinayla yerleştirilir, tavada boşluk bırakılmaz. Istavrit kaç dakikada pişer tavada? Orta ateşte takriben beş dakika pişirilir.
 4. Bir tarafı pişen balıklar tava kapağı (yoksa bir servis tabağı) yardımıyla çevrilir ve diğer tarafında pişmesi sağlanır. Tarifteki kadar az yağ kullanıldığında gerekmez, lakin yağ varsa çevirmeden önce bir kaba süzülür ki çevirme esnasında yağ dökülmesin. Çevirdikten sonra yağı tekrar ilave edilir.
 5. İkinci tarafı pişirirken tavada yağ kalmamışsa yağ eklenmelidir.
 6. İki taraf da iyice kızarınca ateşten alınır.
 7. İstavrit yanına ne gider? İstavrit (Kıraça)Tava yanında limon, bol salata veya kuru soğanla servis edilir.

İstavrit Tava Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kıraça Tava, İstavrit KIZARTMA Püf Noktaları

 1. İstavrit balığında pul olur mu? İstavrit balığının pulu yoktur.
 2. Balık kokusunu bıçaktan çıkarmak zor olabilir. Kuru bir beze bir miktar karabiber serperek bıçak ovulursa bu koku daha kolay çıkar. Diğer bir usul bıçağı limonla silmektir.
 3. İstavrit balığı nasıl yenir? Balık yemenin en iyi aracı elleri kullanmaktır. Ancak yemek sonrası kokusunu ellerden çıkarmak umumiyetle kolay olmaz. Yemek öncesi el veya parmaklar limonla silinirse yemek sonrası yıkama daha iyi netice verir.
 4. Tavada istavrit unsuz şekilde de kızartılabilir. Lakin mısır ununun kattığı lezzet daha fazladır.
 5. İstavrit nasıl TEMİZLENİR? İstavrit balığının pulu olmadığından bıçakla derisinin üzerinden iki tarafı tıraşlanıp kaygan yapı giderilir. Bıçakla baş tarafından aşağıya doğru hafifçe karnını ikiye ayırıp, iç organları dışarı çıkartılır. Havyar varsa çıkartılıp havyar ayrı pişirilebilir. İçerisindeki siyah tabaka bıçakla kazınarak parlak doku ortaya çıkarılır. Geniş bir kaba konulur. Temizlerken alt tarafta bulunan dikensi yüzgeci alınabilir. İstavrit kızartma yapılınca dağılmasına mani olmak üzere kızartılmadan evvel, üzerine tuz serpilerek buzdolabında on dakika kadar dinlendirilebilir. Bu arada "İstavritin pulu temizlenir mi?" diye soranlara aldıkları balığın istavrit olmadığını söylemek zorundayız, çünkü istavritte pul olmaz.
 6. Istavrit balığı nasıl yenir? Salatası çatalla yense de istavrit elle tutularak yenir.
 7. 1 adet istavrit kaç gram? Bir istavrit ortalama 25 gram civarındadır, bu da 40 istavrit bir kilo manasına gelir. 100 gr İstavrit Kaç Adettir? Dört adettir. 150 gr istavrit kaç adettir? Altı adettir.
 8. İstavrit Tava kalori: 100 gramında 205 kcal kalori, 150 gramlık bir orta porsiyon istavrit balığı 308 kaloridir. İstavrit balığı, protein, fosfor, magnezyum, potasyum bakımlarından zengindir. Diyette istavrit Yenir mi? İstavritin tek başına kilo aldırmaz. Yağsız veya az yağla hazırlanmış istavritin ölçülü yendiğinde diyete uygun olduğu gibi yüksek protein değeriyle uzun saatler tok kalmayı da sağlayabilir. İstavritin yanında bolca salata yemek de dengeli beslenmeye katkı sunar.
 9. Dondurulmuş istavrit nasıl pişirilir? Balık çözdürmenin hızlı yapılması tavsiye edilir ki bakteri gelişmesin. Dondurulmuş balık fazla ısınmadan, su kaybetmeden ve bakteri oluşmadan çözdürülmelidir. Balığın bulunduğu yerin sıcaklığı yirmi dereceyi geçmemelidir. Buzdolabının normal kısmında çözülebilir. Eğer suda çözülecekse soğuk suda yapılmalı, balık eti suya değmemelidir. Balık çözdürülünce tekrar dondurulmaz. Yukarıdaki veya sitede yer alan bir pişirme tarifi tatbik edilebilir.
 10. Fırında Istavrit balığı lezzetli mi?, İstavrit fırında güzel olur mu? Kızartma Tadında Fırında İstavrit Nasıl Pişirilir Tarifi Eve balık kokusu sinmeden harika bir balık yemeği, kızartma tadında fırında istavrit yapılabilir. Fırında istavrit nasıl yapılır? Ağızda dağılacak şekilde dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşak olacak şekilde istavritler fırında pişirilebilir. Önce fırın 180 dereceye ısıtılır. Fırın tepsisine pişirme kâğıdı serilir. Kağıdın üzerine sıvı yağ ilave edilir. Pişirme kağıdı zaten yağlıdır, fazla da kullanılmamalıdır. Ayıklanıp yıkandıktan balıklar istenirse önce zeytinyağı ve tuz ile harmanlanarak bekletilir. Her biri, iç tarafına gelmeyecek tarzda güzelce mısır unu, tuz ve istenen baharatlar oluşan karışıma bulanarak yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir. Kurumadan ve lezzetli şekilde pişebilmesi için tekrar bir miktar sıvı yağ gezdirilip, önceden ısıtılmış fırında takriben on beş dakika pişirilir. Evin balık kokmamasını isteyenler istavrit tarifi fırında yapılışını tercih edebilirler.
 11. Istavrit ızgara olur mu? İstavrit mangal olur mu? İstavrit Izgara mi tava mi? Izgara bilhassa balıkların yağlı olduğu zamanlarda tercih edilen bir usuldür. İstavritte ızgarada veya mangalda pişirilebilir. Ayıklanıp yıkanan balıkların suyu iyice süzüldükten sonra istavritler bir kabın içinde az sıvı yağ, tane karabiber ve tuzla karıştırılır. İstenirse kekik, tarhun, sarımsak, defne yaprağı gibi malzemeler de ilave edilebilir. On dakika bu karışımda bekletilirler. Izgaramızın altına su konup ısınmasını sağlanır. Izgara telleri yumurta fırçasıyla yağlanır. İstavritler ızgaranın üstüne dizilir. İki taraflı olarak pişince havlu kağıt serili servis tabağına alınarak limon ve yeşilliklerle birlikte sıcak sunulur. İstavrit daha çok tava olarak pişirilir.
 12. Balık Unlamada Hızlı Teknik Temizlenip iyice suyu süzülmüş istavritler bir naylon poşete konur. Poşetin içine un ilave edilerek ağzı bağlanıp çalkalanır.
 13. İstavrit balığının faydaları Hormon seviyesini düzenlediği, kan damarlarının esnekliğini korumada tesirli olduğu, kansere sebep olan faktörleri azaltarak vücudu koruduğu, kötü kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürdüğü söylenir. Migren ağrılarına, eklem rahatsızlıklarına, beyin çalışmasına, hafızaya, kalp sıhhatine, iç organ hastalıklarına, bağışıklık sistemine, metabolizmaya iyi gelmesi umulur. Omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir. Ancak emziren anneler ve hamileler hekimlerine danışmalıdır.
 14. İstavrit kılçıklı mi? İstavrit kılçıklı bir balık mıdır? Istavrit kılçığı nasıl çıkarılır? İstavrit kılçık ayıklama İstavrit hamsiden daha kılçıklı bir balıktır. İstavrit balığı küçük ve yağsız olduğundan umumiyetle tavada kızartılarak yenir. istavritin kılçıklarının çıkarılarak fileto hale getirme tatbikatına pek rastlanmaz. Lakin lüfer tutarken yem yapmak üzere yapılabiliyorsa yemek için de yapılabilir. Büyük kılçığını izlemek suretiyle boydan boya kesilerek fileto yapıp çatalla yenebilir. Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen 'Osteoporoz’a karşı istavrit ve hamsiyi kılçığı ile tüketmenin çok faydalı olduğu ifade ediliyor. Osteoporozdan korunmak için öncelikle; protein kalsiyum ve D vitamininden zengin beslenme, düzenli spor yapmak, düşmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Hamsi kılçıklı mi? Balıklarda kılçık normal olduğuna göre bu sualle çok kılçıklı olup olmadığı merak ediliyor diye varsayılabilir. Bilhassa küçük Karadeniz hamsileri kılçığı ile birlikte yenilebilecek kadar zarif bir yapıdadır. İstavritin kafası yenir mi? Balığın kafası, kuyruğu ve kılçığının faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar ve yiyenler olsa da pek çok kişinin tercihi olmayacaktır. "Istavritin kafası yenir mi?" hususunda bilinmelidir ki hamsiye göre daha sert kılçıkları bulunur. Uskumru kılçıklı mi? Kılçıklı olup bir tür eski İstanbul Uskumru dolması yemeğinde kılçığın çıkarılması gerekir. 🐟FIRINDA USKUMRU DOLMASI
 15. İSTAVRİT BALIĞI (Trachurus trachurus) Balık çeşitleri içinde istavrit denizin kuru fasulyesi olarak adlandırılır. Denizlerimizde üç türü bulunur. "Istavrit neyin yavrusu? İstavrit büyüyünce hangi balık olur?" denirse ufağına kıraça, "Istavritin büyüğüne ne ad verilir?" denirse iri istavrite de "istavrit azmanı" denir. Gezici (pelajik) balıklardır. Hamsi, çaça, çamuka gibi küçük balıkların yavrularıyla beslenir. Mayıs-ağustos arası sürüler halinde ürer. Lezzetli eti, çeşitli yemekleri ve bol avlanmasıyla değeri en yüksek balıklardandır. Carangidae familyasından olan istavrit balığı denizlerimizde hamsiden sonra en fazla bulunan balıktır. İstavrit balığının gövdesi yanlardan biraz basıktır. Kafası gövdesi ile dengeli büyüklükte olup ufak olan ağzı açılınca körük şeklini alır. Dişleri kesici veya batıcı değildir. İki adet sırt yüzgecinin birincisi üçgen şeklindedir. İkinci sırt yüzgeci ve alt yüzgeci çatal şeklindeki kuyruk yüzgecine doğru uzanır. Alt yüzgecinin önünde iki adet ufak diken bulunur. İstavrit balıklarının türlerine göre sırtları yeşilimsi, koyu gri ile karışık yeşilimsi ve mavi, yan tarafları gümüşi, karınları ise beyazdır. Ortalama boyları 15cm'dir. Karadeniz'de yaşayan azman istavritlerin boyları 60-65 cm'i bulur. Büyük istavrit nasıl pişirilir? İstavrit çeşitleri Yukarıdaki tarife benzer şekilde hazırlanabilir. Karagöz İstavrit (Trachurus mediterraneus) Marmara Denizi'nin balığıdır. Yaz başlarında kısmen Karadeniz'in boğaz girişine yakın sahalara çıkıp, eylül bitimiyle yine Marmara'ya dönerler. Yan çizgisinin üzerinde bulunan ikinci bir çizgi birinci sırt yüzgecinin sonuna kadar sürer. Sarıkanat İstavritte ise bu çizgi kuyruğa doğru yan çizginin üzerinden uzanır. Boy karagöz istavritte 15-25cm (en çok 30cm)dir. Sarıkanat (Sarıkuyruk) İstavrit (Trachurus trachurus) yaz boyu Karadeniz'de plankton ve balık yavrularıyla beslenip kasım başında İstanbul Boğazı'na doğru göçerler. Büyük sürüler halinde Tekirdağ ve Marmara'nın güney sahillerine kadar yayılırlar. Ege ve Akdeniz'e gitmezler. Marmara'da yattıktan sonra nisan sonlarında Karadeniz'e gitmek için İstanbul Boğazı'na doğru giderler. Bu göç haziran ortalarına kadar sürer. Yumurtasını kısmen Marmara'da, kısmen de Karadeniz'de döker. Boylan 30-50cm olur. Akdeniz İstavriti (Trachurus picturatus) Ege ve Akdeniz'de yaşayıp Marmara'ya çıkmazlar. Azami boyları 25cm'dir. Kuyruk yüzgeçleri diğer türlere nispeten daha ensizdir. Kafa, gövdeye oranla oldukça iri ve bombelidir. İstavrit balıkları yaklaşık on beş yıl yaşarlar. Yüzme keseleri vardır. Başlıca gıdalarını planktonlar, çaça, çamuka, hamsi ve diğer balıkların yavruları oluşturur. Yumurtalarda kırmızımsı bir yağ damlacığı bulunur ki yumurta deniz yüzüne yakın bir yerde batmadan kalır.
 16. MezzeMarin istavrit tava Firmanın tarifine göre, MezzeMarin temizlenmiş istavritler akan soğuk musluk suyunun altında üzerindeki buz tabakası eriyene kadar tutulur. Devamında bir kaba alınıp çözününceye kadar (tercihen buzdolabında ) tutulur. Çözünen istavritler kurulandıktan sonra mısır unu ve buğday unu karışımına bulanarak önceden ısıtılmış tavada az yağda çevrilerek pembeleşinceye kadar takriben sekiz dakika kadar kızartılır. Akdeniz yeşillikleri ile hazırlanmış nefis bir salata eşliğinde sunulur.
 17. Istavrit nasıl muhafaza edilir? Balıklar Derin Dondurucuda Ne Kadar Dayanır? Balıklar taze ve temizlenmiş olarak dondurulur. Büyük balıkları derin dondurucuya koymadan evvel temizlenip iyice yıkanmalılar. Kâğıt havluyla kurulanan balıklar tek tek streç film ile sarılarak dondurulursa birbirine yapışmalarına mani olunur. Bu şekilde sarılan balıklar buzdolabı poşetine yerleştirilerek dondurucuya yerleştirilebilir. Aynı muamele küçük balıklar için de yapılır. Temizleme, yıkama ve kurulama işlemi bitince porsiyonlar halinde poşetlenerek dondurucuya atılabilir. Küçük balıklar silikon saklama kaplarında da dondurulabilir. Her tür balığı derin dondurucuda saklanabilir. Peki, dondurulan balıklar ne kadar dayanır? Balıkları ayıklanıp bol suyla yıkandıktan sonra biraz tuzlanır. Böylece daha diri kalırlar. Buzdolabının +5 C’lik bölmesinde 3 gün içinde yenilecek balıklar saklanabilir. 0 ila -5 C arasında ise iki hafta içinde kullanılacak balıklar muhafaza edilebilir. Daha uzun süreli saklanacaksa -18 derecelik derin dondurucuya konulurlar. Küçük ve büyük balıkların saklanma süreleri değişir. Hamsi, istavrit ve sardalya gibi küçük balıklar üç ay boyunca dondurucuda tutulabilir. Bir kilo gelen çipura ve lüfer gibi balıklarsa beş - altı süreyle saklanabilir. Bir kilogramdan büyük balıklar için saklama süresi 6 ila 8 aydır. Balıkların -25 C’lik deep-freeze’lerdeki muhafaza süreleri %50 daha fazladır. Paketlenen balıklar önce 0 ile +5°C’lik bölümde birkaç saat soğutup sonra derin dondurucuya konulur. Donmuş büyük balıkları buzdolabının normal bölümünde tutarak çözdürmek en sağlıklı usuldür.
 18. Istavritin faydaları nelerdir? "Hormonları düzenlediği, kolesterolü düşürdüğü, bağışıklığı güçlendirdiği, kan akışını düzenlediği, migren ağrılarına iyi geldiği, eklem rahatsızlıklarına karşı faydalı olduğu, kalbe ve hafızaya yararlı olduğu" ifade edilmektedir. Bu ifadelerin ilmi delillerine ulaşabilenler yorumlar kısmında paylaşabilir.
 19. Hamsi Tava 🐟MISIR UNLU HAMSİ TAVA NASIL YAPILIR?🌽🥘 (Trabzon)
 20. Palamut balığı yenir mi? Palamut kani nasil temizlenir? Palamut türleri nelerdir? 🐟TAVADA PALAMUT BALIĞI KIZARTMASI TARİFİ, 🐟SOĞAN🧅 YATAĞINDA SEBZELİ PALAMUT, 🐟PALAMUT BOMBA💣, 🐟İKİ TARZDA FIRINDA SEBZELİ PALAMUT, 🐟İKİ TARZDA FIRINDA SEBZELİ PALAMUT, 🐟EKŞİLİ PALAMUT
 21. Sardalya neye iyi gelir? 🐟FIRINDA SARDALYA IZGARA (Gelibolu, Çanakkale), 🐟SARDALYA TAVA TARİFİ
 22. Çipura balığının faydaları nelerdir? 🐟FIRINDA ÇİPURA (ÇUPRA) TARİFİ
 23. İstavrit büyüyünce ne olur? İstavrit en fazla ne kadar büyür? En büyük istavrit Küçüğüne kıraça denilen istavrit büyüyünce istavrit azmanı adını alır. 12.12.2010 tarihli bir haberde Marmara Denizi’nde yakalanarak Bursa’daki bir markette 200TL fiyatla satışa sunulan 9 kilo 200 gram ağırlığındaki istavrit en büyük istavritlerden biri idi.
 24. Yağlı balık türleri Balık çeşitlerindeki 100 grama düşen yağ miktarı gram olarak sıralandığında uskumru 13.0, somon 13, ringa 9.0, kefal 8.4, orkinoz 6.6, sazan 5.8, alabalık 5.0, hamsi 4.6, yayın 4.3 İstavrit yağlı bir balık mı? İstavrit balığı küçük, kılçıklı ve yağsız bir balıktır. Bu sebeple ekseriyetle tavada kızartılarak yenilir.
 25. Sarıkanat balığı en güzel nasıl pişirilir? 🐟Fırında Çinekop (Sarıkanat) Tarifi, Nasıl Yapılır?, 🐟Çinekop (Sarıkanat) Tava Tarifi, Nasıl Yapılır?, 🐟SEBZELİ ÇİNEKOP (SARIKANAT) BUĞULAMA, 🐟FIRINDA MISIR🌽 UNLU ÇİNEKOP (SARIKANAT)
 26. 1 kg istavrit kaç TL? 2022 Şubat ayı itibariyle internette kilosunu 49.90 TL'ye İstanbul semt pazarlarında 25-35.00 TL'ye bulmak mümkündür. İstanbul balık halinde istavrit "kutu" biriminde 175,00 TL - 500,00 TL arasındadır. "Kutu" biriminin kaç kilo ettiği açıklanmamaktadır. İzmir halinde istavrit (sarı kanat) Kg 5,0 TL-60,0 TL arasında olup ortalaması 32,50 TL'dir.

İSTAVRİT TAVA