mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟Fırında Kolay Patatesli Uskumru (Kolyoz) Tarifi, Nasıl Yapılır?🥔

Fırında uskumru olur mu? Fırında Patatesli Uskumru nasıl yapılır? İşte resimli tarifi...

FIRINDA-KOLAY-PATATESLİ-USKUMRU-(KOLYOZ)

Patatesli Uskumru Fırın Tarifi Malzemeleri

Dört adet uskumru (yoksa kolyoz balığı)

İki orta boy patates

Yarım limon

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

FIRINDA-KOLAY-PATATESLİ-USKUMRU-(KOLYOZ)

Patatesli Uskumru Fırın Tarifi - Fırında Kolyoz Nasıl Yapılır? Kolyoz Buğulama, Kolyoz Tarifi

 1. Uskumru Nasıl Temizlenir: Balıklar ayıklanır, kafaları kesilir, iki - üç santim genişliğinde parçalara ayrılır, iyice yıkanır. Kenarında siyahlar kalmamalı çünkü onlar balığa sonradan acılık verebilir.
 2. Uskumrular süzgeçte bir miktar bekletilerek suyunun kuruması sağlanır. Patateslerin kabukları soyularak yarım santim kalınlığında daireler şeklinde kesilir.
 3. Fırın kabına balıklar dizilir. Balıkların arasına patates dilimleri ve limonlar yerleştirilir.
 4. Uskumruların üzerine tuz ve yağ gezdirilerek önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Balıklar salata ve içecekle beraber sunulur.

FIRINDA-KOLAY-PATATESLİ-USKUMRU-(KOLYOZ)

Patatesli Uskumru Fırın Tarifi - Fırında Kolyoz Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Firinda Kolyoz Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Uskumru, Kolyoz Marinesi: Farklı şekillerde yapılabilir. Mesela bir yemek kaşığı yoğurt, bir domates rendesi, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir diş sarımsak rendesi, yarım çay kaşığı kuru kekik, bir çay kaşığı salça, çok az pul biber, kimyon ve tuzdan oluşan sos malzemeleri bir kapta karıştırılır. Yıkanıp süzülen balıkların her yerine gelecek şekilde sosa bulanır. Üzeri streçlenerek marine olması için buzdolabında birkaç saat bekletilir.
 2. Kolyoz Nedir? Kolyoz hangi balık cinsidir? Kolyoz balığı (Scomber colias, İngilizce: Chub Mackerel) uskumrugiller ailesindendir. Bu sebeple uskumru ile karıştırılır. Dünya denizlerinin bir çoğunda bulunurlar. Büyük Okyanus’ta sürüler halinde yaşarlar. Dünya’da en çok avlandığı yer İspanya’dır. Bizde Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nde rastlanır. Uskumruya çok benzeyen bu balık uskumru ile beraber sürüler halinde göç eder. Ayrıca Marmara ve Ege Denizi'nde yerli türleri de bulunur. Devamlı göçebe bir olarak yaşadıkları için pelajik balık grubunda bulunurlar. Üreme mevsimi ilkbaharda olup sonbaharda yavrular büyür ve “kolaridya - koloridye” olarak adlandırılırlar. Kolyoz balığı küçüğüne ne ad verilir? Kolyoz, uskumru ve sardalya gibi balıkların küçüğüne vonoz denir.
 3. Uskumru İle Kolyoz Arasındaki Fark, Kolyoz Uskumru Farkı: Kolyoz mavi sırtlı, gümüş karınlı bir balıktır. Vücutları uzun olup füzeye benzer şekildedir. Kolyozu uskumrudan ayırmak için: Uskumrunun gözleri ve ağzı oldukça ufak iken kolyozun oldukça büyük, kafası ve çeneleri uzuncadır. Kolyoz benekli bir balık iken uskumruda benekler yer almaz. Kolyozun yanları beyaz ve yer yer sarımsı pırıltılar ve beneklerle kaplıdır. Karnı ise beyazdır. Uskumru kolyoz farkı olarak kolyoz uskumruya nazaran daha iri ve hareketli bir balıktır. Ayrıca kolyoz balığı fiyatı daha düşüktür. Uskumru ile koryosun sırtı desenleri birbirine benzemekle birlikte kolyosun rengi koyu, uskumrunun ise açıktır. Uskumrunun kuyruk çatalının içi boş ve iki çizgiden ibaret bir v harfi tarzındadır. Uskumrunu gözleri neredeyse toplu iğne başı kadar küçük, kolyosun ise iridir. Kolyoz balığının vücudunun görünümü uskumruya göre daha yuvarlak ve uzundur.
 4. Kolyoz fiyat: Kasım 2022’de İzmir halinde kolyoz balığı ortalama fiyatı kilosu 16,67TL iken, uskumru balığını kilosu ortalama olarak 33,75TL’dir. Kolyoz balık restaurantlarda maliyet gereği uskumru yerine sunulabilir. "Kolyoz mu uskumru mu?" sorusu "Kolyoz balığı lezzetli mi?" merakıyladır. Tadı uskumruya nazaran oldukça yavan olduğundan genelde tavası yapılır. "Kolyoz lezzetli mı? Kolyoz nasıl yenir?" Ocak ayı en yağlı zaman olduğundan tuzlama için ve kolyoz ızgara için en ideal zamandır. Tuzlaması çok nefis olur.
 5. Kolyoz Balığı Avı Nasıl Yapılır? Kolyoz Hangi Yeme Gelir? Kolyoz Ege’de, Çanakkale Boğazı, Saroz ve Marmara’nın sahil bölgelerinde, Adalar ve Marmara Adası civarında gırgır ağları ve çapari ile avlanır. Sedef Adası ve Yassıada bölgelerinde haziran ayı başlarında çapariyle daha kolay kolyoz balığı avlanabilir. Kolyoz çaparisinin mantara sarılan oltasında sert misina kullanılır. Kolyoz oltası için lüzumlu olan takım, suların akıntı kuvvetine göre tespit edilerek iskandil (denizin derinliğini ölçen cihaz) kullanılır. Deniz derinliği ölçülüp kolyoz takımı atılır. Sürü halinde gezdiklerinden çapari kulaç sayılarak atılır. Kolyoz çok kuvvetli ve hareketli bir balık olduğundan çapariye bindikten sonra oltayı çok fazla gezdirmeden ve diğer avcılara dolaştırmadan hızlı bir şekilde yukarı çekmek mühimdir. Bu bakımda kullanılacak ağırlığın en az 250gr iskandil olmalıdır. Olta denize salındıktan sonra dipten yukarı doğru kısa çek bırak hareketleriyle deniz taranarak balığın bulunduğu derinlik tespit edilir.
 6. Kolyoz Balığı Besin Değeri ve Kalorisi Diğer balıklar gibi kolyozda da omega-3 vardır. Omega-3 beyin gelişimini ve kalp sağlığını destekler. Kolyoz kalori: 100 gramlık bir kolyoz balığında 158 kcal enerji yer alır. Kolyozun besleyici değeri yüksek, yağ nispeti azdır. 100 gramında takriben 12 gram yağ, 40 gram protein ihtiva eder. A, C vitamini, kalsiyum ve demir bakımından zengindir.
 7. Kolyoz Balığı Faydaları Nelerdir? Omega-3'ten istifade edilerek, Çin tıbbındaki hafıza kuvvetlendirici ve bağışıklık artırıcı ilaçlarda yer alır. Omega-3 kalp ve damar sağlığına da faydalıdır. Kalorisinin azlığı ile diyet listelerinde bulunur. A ve C vitamini hastalıklardan korur.
 8. Kolyoz Balığı En Güzel Nasıl Pişirilir? Kolyoz Uskumru Fırında mı Tavada mı? Taze yenildiği gibi, dondurucuda saklanabilir. Füme olarak pişirip sunulabilir. Konservesi yapılır. Avlandıktan dört saat sonra pişirilmeye hazırdır. Kolyoz Tava Tarifi Kolyoz balığı besin değeri ve lezzetinin korunması için için kısık ateşte pişirilir. En çok tercih edilen, kolay ve pratik pişirme kolyoz tava usulüdür. Marinasyon için derin bir kapta bulunan maden suyu kullanılabilir. Kılçıkları çıkarılan ve marine edilen kolyoz, una bulanarak kızgın yağda pişirilebilir. Uskumruya göre daha az yağlı ve tadı biraz daha yavan olduğu için, kızartma veya tuzlama usulü daha çok tercih edilir. Kolyoz Balığı Izgara Izgara için kolyozun en yağlı olduğu zamanda alınmalıdır. Tuz ve karabiberle marine edilerek ızgarada pişirilmeye hazırlanır. Kolyoz Kılçıklı mı? İstenirse sırtındaki kılçıklı kısmı bıçakla kesilerek çıkarılır. 🐟Fırında Uskumru Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?