mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟FIRINDA SARDALYA IZGARA (Gelibolu, Çanakkale)

Fırında sardalya ızgara nasıl yapılır tarifi nasıldır? Kolaylıkla ayıklanan, mevsiminde yağlı ve diri sardalyalar nefis bir lezzet şölenidir. İstenirse kuru soğan, sarımsak, baharatlar ve diğer sebzelerle harmanlanıp istenirse de aşağıdaki gibi sade vaziyette fırına verilebilir. İşte fırında sardalya tarifi...

FIRINDA-SARDALYA-IZGARA-(Gelibolu,-Çanakkale)

Fırında Sardalya Izgara Malzemeler

Bir kg sardalya balığı

Bir silme tatlı kaşığı tuz (istenirse taze çekilmiş karabiberle de karışık olabilir)

Tercih edilen yeşillikler

FIRINDA-SARDALYA-IZGARA-(Gelibolu,-Çanakkale) FIRINDA-SARDALYA-IZGARA-(Gelibolu,-Çanakkale)

Fırında Sardalya (Sardalye) Izgara Tarifi - Sardalya Balığı Fırında Nasıl Yapılır?

 1. Balıkların üzerindeki pullar bıçağın tersi ile hafifçe kazınarak veya akar suda elle oğuşturarak alınır.
 2. Sardalya balığı nasıl temizlenir : Balık bir elin avuç kısmına alınır. Diğer elin baş ve işaret parmağı yardımıyla balığın başı tutulur ve koparılır. İşaret parmağı ile kılçık üzerindeki iç organlar sıyrılarak çıkartılır. Çok azan akan suyun altında balığın iç kısmı başparmağın tersi ile sertçe bastırılarak tamamen temizlenir. Ardından bol suyun içinde tekrar yıkanır ve süzdürülür.
 3. Bol su ile yıkanarak iyice kurumaları için süzgeçte bekletilir. Üzerlerine bir tatlı kaşığı tuz serpiştirilerek el yardımıyla karıştırılır.
 4. Balıklar sırt sırta gelecek şekilde tercihen teflon veya yapışmaz vasıflı bir tepsiye dizilir. İstenirse yağlı kağıtta fırında sardalya olarak da yapılabilir.
 5. Önceden 200 derecede ısıtılmış ızgara konumuna getirilmiş fırında pişirilir. İstenirse balıklar fırının ızgara teline yerleştirilip damlamaya tedbir olarak ızgara telinin tam altına fırının tepsisi yerleştirilerek de pişirilir. Tepside pişiriliyorsa balıkların üst kısmı pişince alt – üst edilir. Diğer tarafta kızarınca fırından alınır.
 6. İsteğe göre yeşilliklerle süslenen bir servis tabağında limon ile beraber sıcak olarak sunulur. Fırında Sardalya Izgara yanına rokalı marullu salatalar da yakışacaktır.

Fırında Sardalya (Sardalye) Izgara Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Sardalye (ateş balığı) yağlı bir balık olduğu için tepsiye ayrıca yağlamaya gerek yoktur.
 2. Sardalya hamsinin yakın akrabası olup sürüler halinde kıyılar boyunca göç eder. Kurutularak, tuzlanarak, balık yağı ve balık unu imalatında kullanılır. Sardalya adı konserve yapılmasından dolayı konserve ile anılagelmiştir. Hatta ringa konservesi de aynı isimdedir. Akdeniz'de 15-20 cm iken okyanusta 30 cm kadar irileşirler. Karadeniz'de hamsi neyse Portekiz, İspanyanın atlas okyanusu kıyıları, Sicilya ve Malta için de sardalya o değerdedir. Bu ülke mutfaklarında sardalya üzerine bir çok yemek bulunur. Ülkemizde Çanakkale civarında, Kuzey egede bolca yakalanan sar dalyanın en lezzetli mevsimi temmuz-ekim dönemidir. Bu sürede ızgaraları, kağıt kebabı, buğulaması ve pilakisi yapılabilir. Kasım-haziran döneminde ise ancak pilaki ve buğulaması yapılabilir. İklim değişmesi neticesinde artık Karadeniz'de de görülmektedir. Bu balığın küçüğüne papalina, akraba olan büyüğüne de tirsi adı verilir: 🐟MANGALDA TİRSİ IZGARA
 3. Asma yaprağında sardalye özel bir lezzete sahiptir.
 4. Fırında Kılçıksız Sardalya Fırında sardalya kızartma yapmadan evvel balıkların kılçıkları kolayca çıkarılabilir. Sağ başparmak kılçığın bir yanında tutarak baş taraftan kuyruğa doğru parmak ilerletilerek kılçık etten ayrılır. Bir tarafı açtıktan sonra parmakla kılçığın ete yapışık diğer taraftan kılçığın alt tarafından tutup çekince kılçık gelecektir. Balık çok tazeyse bu biraz zor olacaktır. Bir gün sonra daha kolay olur.
 5. Fırında Mısır Unlu Sardalya Tarifi Ayıklanıp temizlenen balıklar tuz, karabiber, toz kırmızı biber gibi az miktar baharat karıştırılmış bir mısır ununa bulanarak tepsiye dizilebilir.
 6. Fırında Patatesli Sardalya Tarifi Balıkları temizlenip, yıkanır ve süzdürülür. Dört adet patates halka halka orta kalınlıkta doğranır ve tuz, pul biber, karabiber, kekikle harmanlanır. Patatesler yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Balıklar baharatlarla harmanlanıp, patateslerin üzerine yerleştirilir. Bir adet kuru soğan halka doğranıp balıkların boşluklarına yerleştirilir. Yarım limon suyu ve üç yemek kaşığı sıvı yağ balıkların üzerine gezdirilir. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında kızarana ve patatesler pişene kadar takriben yarım saat pişirilir.
 7.  Sardalya ile alakalı teferruatlı tafsilat 🐟SARDALYA TAVA TARİFİ yazısında bulunabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı