mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟Fırında Patatesli Levrek Tarifi

Izgara levrek nasıl yapılır? Akdeniz, Marmara ve Karadeniz kıyılarında yaşayan levreğin, omega 3 zengini olduğundan besin değeri ile sağlığa bir çok faydası vardır. Levreğin kızartması, yahnisi ve buğulaması da oldukça lezzetlidir. Büyük balıklar içinde en çok tercih edilenlerden olup yılın her ayında pişirilen levrek balığı beyaz dolgun etli, hafif ve çok lezzetli bir balıktır. Levrek fırında mı tavada mı güzel olur? Levrek en iyi nasıl yapılır? Levrek; yağ dengesi bakımından tava, ızgara, fırın ve buharda pişirilmeye müsaittir. Levrek fırında ekseriyetle bütün olarak pişirilir. Kızartma veya yahni gibi usullerde levrek fileto hâlinde pişirilebilir. Levreği kokusuz şekilde pişirmek için buğulama tercih edilebilir. Fırında kızarmış balık tarifi arayanlar için levrek nefis bir tercih olabilir. İşte "Fırında Levrek Patatesli olsun" ve "Levrek balığı fırında kaç derecede pişirilir?" diyenler için resimli ızgara levrek tarifi...

FIRINDA-IZGARA-LEVREK

Fırında Izgara Levrek Balığı Malzemeleri

İki adet levrek balığı

Bir - iki adet orta boy patates

Tuz

Bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ

FIRINDA-IZGARA-LEVREK

Fırında Izgara Levrek Balığı Tarifi - Levrek Izgarada Nasıl Yapılır? - Fırında Levrek Tarifi -Deniz Levreği Izgara Nasıl Yapılır?

 1. Levrek balıkları temizlenir ve bol su ile yıkanır. Keskin bir bıçakla sırtlarına birer çizik atılır. Diğer bir usulle her bir balığa paralel bir kaç çizik atılabilir.
 2. Patatesler varsa parizyen kaşıkla yoksa yuvarlak yuvarlak doğranır.
 3. Fırın tepsisi yağlanır. Levrek balıkları hafif tuzlanarak tepsiye konulur. Balıkların iç kısmına zeytinyağı sürülür.
 4. Hazırlanan patatesler tepsiye balıkların yanına konulur.
 5. Levrek ızgarada nasıl pişirilir? Levrek fırında hangi ayarda pişer? Levrek Fırında kaç derecede pişer? Fırında Izgara Levrek Balığı fırında önce 200 derecede bir miktar pişirilir. Ardından ızgara ayarı açılarak ve gerekirse alt-üst edilerek iyice kızarana kadar pişirilir. Fırının en alt tepsisine konulacak su aşırı kurumayı engelleyecektir. Yemeğin buharının içinde tutulması suretiyle balığın daha yumuşak ve dengeli bir biçimde pişmesi için, fırına verilmeden önce tepsinin üstü yağlı kağıtla da kapatılabilir. Levrek Fırında kaç dakikada pişer? Levrek kac dakika pismeli? Fırından fırına değişebilecek bu süre bu ayarda 25 dakika civarında olabilir.
 6. Roka salatası (veya diğer yeşilliklerle), limon ve patateslerle birlikte servis tabağına konularak sunulur.

"Fırında Izgara Levrek Balığı Tarifi, En Güzel Fırında Levrek Nasıl Yapılır?" ile Alakalı diğer Hususlar ve Fırında Kızarmış Balık Tarifi Püf Noktaları:

 1. Fırında Soslu Levrek, Levrek marine nasıl yapılır? Bu olabilecek en basit haliyle bir ızgara levrek balığı usulüdür. Ancak istenirse ızgara öncesi marine edilebilir. Yani asitli ve aromalı bir sıvı içerisinde bir süre bekletilerek lezzeti değiştirilebilir. Fırında balık sosu Misal olarak; limon suyu, zeytinyağı, ezilmiş sarımsak, kekik, tuz, karabiber karışımında balığın her yerinin bu özü çekmesi için pozisyonlarını değiştirerek buzdolabında bir kaç saat tutulabilir. Marine etmeye vakit yoksa veya sos tadının balık tadına baskın çıkmasından hoşlanılmazsa ya yukarıdaki sade tarif izlenebilir veya küçük bir miktar hazırlanan bu karışım pişirme öncesi balıklara sürülür. İstenirse sarımsak veya domates sosla da hazırlanabilir.
 2. Fırında levrek yemeğinde baharat türü ve ölçüsü, tercihe göre değişebilir.
 3. Pişirme Kağıdında Fırında Balık Balıklar kağıtta yapılmak istenirse; tane karabiber, defne ve / veya biberiye yaprakları, limon ve soğan dilimleri eklenerek sıvı yağ gezdirilip fırın kağıtları içinde paketlenir ve aynı ayarda pişirilebilir.
 4. Levrek balığı en iyi nasıl pişirilir? Levrek en iyi nasıl yapılır? Levrek balığı fırında hazırlanabileceği gibi ızgarada, mangalda veya tavada da pişirilebilir. Levrek ızgara mı tava mı? Levrek kızartma mı fırında mı? Izgaranın daha sağlıklı ve lezzetli olacağını düşünenler ızgarayı tercih edebilir. "Levrek en güzel nasıl yapılır?" derken daha az koku tercihi ağır basarsa fırın kullanılabilir. Levrek ızgarada kaç dakikada pişer? Önceden ısıtılmış ızgarada her bir yanı balıkların iriliğine ve ızgaranın türüne göre değişeceği dikkate alınarak takriben on dakika pişirilir. Pişirme esnasında balığa dokunulmaz ve çevrilmez. Maşa ile temas edildiğinde ızgaradan ayrılıyorsa pişmiş demektir diğer tarafı çevrilip aynı müddet pişirilir. Levrek pişirme yöntemi? Nasıl pişirilir? Bütün olarak mangalda veya fırında yapılabilir. Fileto halinde ızgarası ve tavasının yapılması da mümkündür. Bu haliyle buğulama, haşlama ve yahni olarak da pişirilebilir. Kiremitte, kaşarla birlikte pişebilir. Ayıklanmış hali salatalarda da kullanılır. Bütün balıklarda olduğu gibi, kızartıldığında besin değerini yitirecektir. Nil levreği nasıl pişirilir? Yukarıdaki tarifte olduğu gibi bilhassa fırın usulüyle pişirmek daha uygundur.
 5. Levrek Tavada Nasıl Pişirilir? Levrek hangi yağda kızartılır? Sıvı yağda kızartılabildiği gibi lezzet farkı tercihi ile tereyağda kızartılabilir. Levrek Unlanir mi? Levrek filetoları unlanarak kızartılabilir. Levrek kaç dakikada kızarır? Levrek yağda kaç dakikada pişer? Dört - beş dakika yeterli olabilir. Tavada levrek nasıl pişirilir? İki adet levrek filetosu bir çay kaşığı tuzla tuzlanıp iki yemek kaşığı un bulunan tabakta unlanır. Fazla unu silkelenip bir tabağa konulur. Bir tavada bir çay bardağı ay çiçek veya mısırözü kızdırılır. Filetoların her iki tarafları kızgın yağda beş dakika kadar kızartılır. Tava ocaktan alınıp levrekler servis tabağına yerleştirilerek, limon dilimleri ve maydanozla süslenip sunulur.
 6. Fırında Sebzeli Levrek Tarifi,Fırında Levrek Buğulama  Fırında Sebzeli Levrek de harika bir yemektir. 🐟FIRINDA SEBZELİ LEVREK BALIĞI
 7. Fırında Levrek Fileto Nasıl Yapılır? Fırında Soslu Levrek Fileto Dört adet patates soyulup, orta kalınlıkta yuvarlak doğranır. Dört adet soğan da halka halka doğranır. Yıkanan levrekler yarım çay bardağı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı tuzla terbiye edilir. Yağlı kâğıt serili fırın tepsisine önce patatesleri, üzerine soğanları, en son dört adet levrek fileto yerleştirilir. Zeytinyağı levreklerin üzerine sürülür. Üç diş sarımsak tepsinin köşelerine konulur. Arzu edilen karabiber, kekik toz kırmızıbiber, defneyaprağı gibi baharatlar balıkların üzerine serpilir. Artan patates ve soğan levreklerin üzerine yerleştirilir. Tepsinin üzeri malzemeleri örtecek biçimde yağlı kağıt serilir. Levrek fileto fırında kac dakikada piser? Önceki maddedeki uyarıları da dikkate alarak 200 derece fırında, 30 dakika kadar pişirilir. Patatesleri kızartmak için üstteki yağlı kâğıt alınıp on dakika daha fırında tutulur. Izgara Levrek Fileto nasıl yapılır? Fileto levrekler bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı limon suyu karışımı ile hazırlanan sosta on dakika bekletilir. Hafif tuzlanan balığın derili tarafı ızgarada dört dakika, ön tarafı ise üç dakika olmak üzere kısık ateşte kızartılır. İstenen sebzelerle veya yeşillikle süslenerek servis edilir.
 8. Levrek balığı nasıl bir balıktır? Levrek, ılık ve soğuk denizlerde yaşayan bir balık türüdür. Derisi büyük pullarla kaplı, karnı gümüş, sırtı kurşun rengindedir. Bayağı ve benekli olarak iki tür levrek vardır. Benekli Akdeniz ve Güney Ege’de, bayağı ise bütün denizlerimizde yaşar. Benekli olan küçük kara benekleri sebebiyle alabalığı hatırlatır. Yetişkin levreklerin sırtları beneksiz veya koyu renkte iken genç levreklerin sırtları kara beneklidir. Uzunlukları 40–100 santim aralığındadır. Yavruyken sürüler halinde, yetişkin olunca yalnız gezerler. Batık ve kayalıklarda yuva kurarlar. Ağırlıkları on beş kiloya kadar çıkabilir. Etçil ve yırtıcı balıklardan olup karides, yengeç, küçük balık ve kurtçuklarla beslenirler. Lezzetli eti yağsız ve beyaz olup ekseriyetle taze olarak tüketilir. Türkiye sahillerinde Karadeniz, Akdeniz ve Marmara’da yaşar. Her mevsimde, çoğunlukla da mayıs ayından kasım ayı sonuna kadar yakalanır. Sonbahar aylarında ırmak ağızlarında üremek üzere sürüler toplanırlar. Karadeniz'de aralık- mart aylarında Akdeniz'de nisan - mayıs ayları arasında dere, ırmak ağızlarında ürerler. Üreme dönemlerinde yağsız olmaları sebebiyle lezzetleri azdır. Akdeniz, Karadeniz ve Ege'de bulunan çiftliklerde yaygın bir şekilde üretimi yapılır ve çoğu Avrupa ülkelerine ihraç edilir. Lakin çiftliklerde üretilen levrekler yılın her döneminde yağlı olmaları ile lezzetli olması beklenir. Bununla beraber tabii çevresinde yetişip yakalanan balıkların lezzet ve sağlığa uygunluğunun daha yüksek olduğu ifade edilir.
 9. Fırında balık kaç dakikada pişer? Balık fırında hangi ayarda pişer? Fırına, balığa, balığın kalınlığına, yemeğin hazırlanış tarzına, ısı ayarına, tepsinin konulduğu rafa göre farklı sürede pişebilir. Öyleyse çiğ kalmış veya yanma seviyesinde kurumuş bir balık yemeği olmasın diye ne yapmak gerekir? Tariflerde verilen dakikaları bir ön bilgi olarak kabul edip gidişatı kollayacak bir mesafede bulunmakta büyük fayda vardır. Kontrol elden bırakılmaz. Bu tecrübeler yaşandıkça beğenilen tarifleri tekrarlarken rahat etmek üzere rakam değerleri bir deftere not edilebilir. Balığın fırında en iyi pişme ısısı 160-250 derece aralığındadır. Lakin bu düşük derecelerde balığın kuruma riski artacağından 200 derece civarı daha uygundur. Büyük balık ızgarası için 250 derecede pişirme tercih edilebilir.
 10. Fırında balık hangi programda pişer? Balık fırında fanlı mı pişer? Ankastre fırında balık hangi ayarda pişer? Balık fanlı fırında mı pişer fansız fırında mı? Tarifteki ölçüler pek çok fırın için uygun olabilir. Bunun dışında, fanlı (turbo) pişirmede fırındaki fanlar sıcaklığın fırının her tarafına eşit olarak dağılmasını sağlar. Bu şekilde farklı yerlerde farklı ısıların çıkaracağı meseleler yaşanmaz. Turbo pişirme, fansız programa göre çok daha kısa sürede pişirme imkânı verir. Bu tarz pişirme, daha çok tek seferde fırın raflarında birden çok tepsi pişirilecekse bazı yemekler için ideal olabilir. Lakin seri pişirme tarzı ile fanlı program, içi az pişmiş ama dışı çıtır bir yemek hazırlamaya hizmet eder. Bu sebeple hamur işlerinin içinin çiğ kalmasına ve kabarmamasına yol açar. Fanlı program, küçük parçalı et ve sebze yemeklerine daha uygundur. Balıkta bu tarz bir pişirme nasıl olur? Küçük balıkları hızla pişirmek için veya büyük balıkları içi az pişmiş dışı çıtır hazırlamak niyeti varsa bu usul dikkate alınabilir. Fırında mangal lezzetine yaklaşmak için fırın ızgara ayarında çalıştırılıp en üst rafa ızgara teli üzerine balık yerleştirilebilir. Bu durumda balıktan akacak yağların tabana gelmemesi için en alt rafa içine su dökülmüş boş bir tepsi yerleştirilir. Fırında balık kızartması yaparken fırın ayarlarının markadan markaya farklı netice verebileceği de dikkate alınmalıdır. Aynı markanın fırın ayarları ile ankastre fırın pişirme ayarları farklı olabilir mi? Bilenler yorumlarda paylaşabilir.
 11. Balığın piştiğini nasıl anlarız? Balık bütünse pişip pişmediğini anlamak çok kolaydır. Sırt yüzgecini çekilince kolayca kopuyorsa balık pişmiştir. Eğer kopmuyorsa biraz daha pişirilmelidir. Balık filetosunun pişip pişmediğini çatal ile kontrol ederek anlaşılabilir. Balığın büyüklüğüne ve pişirme usulüne göre, pişme süreleri farklıdır. Bir balığın pişip pişmediğini anlamanın en kolay yolu tıpkı kek tariflerinde olduğu gibi çatalın ucunu batırarak kontroldür. Çatal çok rahat giriyorsa balık pişmiş demektir. Ayrıca içi hafif sulu kalırsa balığın tam piştiği anlaşılır. Somon ve ton balığı piştiğinde orta kısımları koyu pembe bir renk alır. Beyaz balıklar piştiğinde, balığın ortasındaki çizgi parlak ve ıslak bir görünüştedir.
 12. Fırında balık pişirirken kokmaması için ne yapılır? Fırın, tavada pişirmeye göre daha az kokuya yol açar. Balık pişirirken pencereler açılıp aspiratör çalıştırılabilir. Balığın fırınlandığı kabı pişirme bitince hemen soğuk suyla yıkamak gerekir. Sıcak su balık kokunun etrafa yayılmasını kolaylaştırır. Pişirme sırasında mutfağın bir köşesinde tütsü veya kokulu mum, ocakta limon portakal kabuğu yakılabilir. Bir tenceredeki suya iki yemek kaşığı karbonat döküp yakında tutulabilir. Bu su balığın piştiği kabı yıkamakta da kullanılabilir. Suda vanilya kaynatılabilir. Pişirme sonrası bir tencere veya tavada sirke veya limon suyu, defneyaprağı, karanfil ve çubuk tarçın su ile kaynatılabilir. Fırındaki balık pişirdikten sonra fırın güzelce temizlenir ve beş dakika kadar ısıtılır. İki bardak su ile bir çay bardağı sirke karıştırılıp fırının ızgara kısmına yerleştirilir yarım saat kadar fırın kapatılarak beklenir. Başka bir usulde fırın yine beş dakika ısıtılıp balığın piştiği tepsiye alüminyum folyoya sarılı birkaç çubuk tarçın konup yarım saat beklenir. Diğer bir usulde bir kaba konan su, limon suyu ve limon kabuklarını fırına yerleştirilip 200 derecede on dakika bekletmektir. Mandalina, limon, portakal ve greyfurt kabukları veya bir iki yemek kaşığı kuru çay veya bir paket toz vanilya boş bir tavada kavrulursa balık kokusunu giderebilir.
 13. Levreğin kilosu ne kadar? Eylül 2021 itibarıyla internette bulunan fiyatlar: Levrek 200-300 Gr. / Adet 20.50 TL, Levrek 300-400 Gr./ Adet 30.50 TL, Levrek 400-600 Gr. / Adet 46.50 TL, Levrek 600-800 Gr. / Kg. 79.50 TL, Levrek 800-1000 Gr. / Kg. 85.90 TL, Levrek 200-300 Gr. Vide (içi temizlenmiş) / Adet 20.50 TL, Levrek 300-400 Gr. Vide / Adet30.50 TL
 14. Fırında balık tarifi - Fırında Hangi balık güzel olur? - Fırında balık nasıl pişirilir? Fırında balık için hangi balık? Palamut, çipura, levrek, lüfer ve hamsi gibi bir çok balık fırında nefis bir şekilde pişebilir: 🐟FIRINDA SARDALYA IZGARA (Gelibolu, Çanakkale), 🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) FIRINDA NASIL YAPILIR?, 🐟FIRINDA HAMSİ DOLMASI, 🐟FIRINDA EKŞİLİ HAMSİ, 🐟FIRINDA USKUMRU DOLMASI, 🐟FIRINDA KOLAY PATATESLİ🥔 USKUMRU (KOLYOZ), 🐟FIRINDA SEBZELİ LEVREK BALIĞI, 🐟PALAMUT BOMBA💣, 🐟FIRINDA SOMON, 🐟İKİ TARZDA FIRINDA SEBZELİ PALAMUT, 🐟FIRINDA ÇİPURA (ÇUPRA) TARİFİ bazılarıdır.

🐟BALIK KAVURMA (SOMON, LEVREK) ve 🥣BALIK🐟 ÇORBASI🍲 (Norveç Somonu, Çupra, Levrek) da ilginizi çekebilir.