mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟FIRINDA IZGARA LEVREK BALIĞI

Izgarada levrek nasıl yapılır? İşte resimli ızgara levrek tarifi...

FIRINDA-IZGARA-LEVREK

Fırında Izgara Levrek Balığı Malzemeleri

İki adet levrek balığı

Bir - iki adet orta boy patates

Tuz

Bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ

FIRINDA-IZGARA-LEVREK

Fırında Izgara Levrek Balığı Tarifi - Levrek Izgarada Nasıl Yapılır?

  1. Levrek balıkları temizlenir ve bol su ile yıkanır. Keskin bir bıçakla sırtlarına birer çizik atılır. Diğer bir usûlle her bir balığa paralel bir kaç çizik atılabilir.
  2. Patatesler varsa parizyen kaşıkla yoksa yuvarlak yuvarlak doğranır.
  3. Fırın tepsisi yağlanır. Levrek balıkları hafif tuzlanarak tepsiye konulur. Balıkların iç kısmına zeytinyağı sürülür.
  4. Hazırlanan patatesler tepsiye balıkların yanına konulur.
  5. Levrek ızgarada nasıl pişirilir? Fırında Izgara Levrek Balığı fırında önce 200 derecede bir miktar pişirilir. Ardından ızgara ayarı açılarak ve gerekirse alt-üst edilerek iyice kızarana kadar pişirilir. Fırının en alt tepsisine konulacak su aşırı kurumayı engelleyecektir. Roka salatası (veya diğer yeşilliklerle), limon ve patateslerle birlikte servis tabağına konularak sunulur.

Fırında Izgara Levrek Balığı Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. Bu olabilecek en basit haliyle bir ızgara levrek balığı usulüdür. Ancak istenirse ızgara öncesi marine edilebilir. Yani asitli ve aromalı bir sıvı içerisinde bir süre bekletilerek lezzeti değiştirilebilir. Örneğin limon suyu, zeytinyağı, ezilmiş sarımsak, kekik, tuz, karabiber karışımında balığın her yerinin bu özü çekmesi için pozisyonlarını değiştirerek buzdolabında bir kaç saat tutulabilir. Marine etmeye vakit yoksa veya sos tadının balık tadına baskın çıkmasından hoşlanılmazsa ya yukarıdaki sade tarif izlenebilir veya küçük bir miktar hazırlanan bu karışım pişirme öncesi balıklara sürülür.
  2. Balıklar kağıtta yapılmak istenirse; tane karabiber, defne ve / veya biberiye yaprakları, limon ve soğan dilimleri eklenerek sıvı yağ gezdirilip fırın kağıtları içinde paketlenir ve aynı ayarda pişirilebilir.

🐟FIRINDA SEBZELİ LEVREK BALIĞI, 🐟BALIK KAVURMA (SOMON, LEVREK) ve 🥣BALIK🐟 ÇORBASI🍲 (Norveç Somonu, Çupra, Levrek) da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı