mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣TUTMAÇ ÇORBASI TARİFİ🍲

Tutmaç çorbası nasıl yapılır? Selçuklu mutfağında yeri olan ve daha çok Doğu ve Orta Anadolu'da yapılan Tutmaç çorbası içenleri doyuracak bir lezzettir. Davet sofralarına da yakışacak olan yoğurtlu tutmaç çorbası tarifi arayanlara işte tutmaç çorbası tarifi resimli olarak...

TUTMAÇ-ÇORBASI-TARİFİ

Tutmaç Çorbası- Yeşil Mercimekli Tarifi Malzemeleri

Bir su bardağı yeşil mercimek

Bir su bardağı küçük doğranmış erişte (EVDE ERİŞTE YAPIMI)

Beş su bardağı su (varsa yarısı et suyu olarak kullanılabilir)

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Tutmaç Çorbası Terbiyesi için:

Bir kase yoğurt

Bir adet yumurta sarısı

İki yemek kaşığı un

Yarım limon suyu

Üzeri için:

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı kuru veya doğranmış taze nane

Bir çay kaşığı pul biber

TUTMAÇ-ÇORBASI-TARİFİ

Tutmaç Çorbası Tarifi - Tutmaç Çorbasının Yapılışı

 1. Tutmaç çorbası yapılışında birkaç saat suda bekletilen yeşil mercimek yıkanır ve mercimekler çok fazla ezilmeden haşlanır. Üzerine beş su bardağı kadar su konularak kaynatılır.
 2. Kaynayan mercimeğe erişteler ilave edilir ve erişteler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 3. Bir kasede, yoğurt, yumurta sarısı, un ve limon suyu pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpma teli ile çırpılır. Kaynayan çorbanın suyundan bir kepçe kadar alınarak azar azar bu terbiyeye ilave edilip karıştırılır.
 4. Ilındırılan terbiye çorbaya aktarılırken terbiyenin kesmemesi için sürekli karıştırılır.
 5. Çorba tekrar kaynamaya başladıktan sonra altı kısılır, bir - iki taşım kaynayınca ocaktan alınır. Çorbanın kıvamı katı olursa kaynamış su ilave edilebilir.
 6. Bir tavada tereyağı eritilir, kuru veya taze nane ve pul biber eklenerek kızdırılır, Tutmaç Çorbası üzerinde gezdirilir ve çorba karıştırılır.

Tutmaç Yemeği ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tutmaç Çorbası Tarifi Püf Noktaları

 1. Küçük kare, üçgen veya dikdörtgen hamur parçaları, yeşil mercimek ve yoğurt bu çorbanın temel malzemeleridir. Bununla beraber farklı malzemeler eklenerek de yapılabilir. Mercimek miktarınca haşlanmış nohut ilavesine de rastlanır. Bazen köfte bazen kavurma konulduğu olur. Üzerine dökülecek sos olarak bir tavada rendelenmiş bir adet kuru soğan tereyağında kavurulup içine nane, kırmızı pul biber, "anıh, anık veya aruh" ve kuru reyhan ilave edilerek de hazırlanabilir.
 2. Tutmaç çorbası tarihçesi Geçmişi Selçuklu dönemine kadar dayanan çok eski lezzetlerden birisidir. Erişte, yeşil mercimek ve yoğurtla hazırlanan adı "Tutma-aç"tan geldiği düşünülen çorbanın tarifi yörelere göre değişiklik arzeder.
 3. Tutmaç Çorbası nerenin? Ramazan orucunu eksiksiz tutabilmek için Kütahya yöresinde ilk gün iftar ve sahur sofralarında en çok tercih edilen çorbalardan biridir. Tutmaç çorbası hangi yöreye aittir? Çorba Sivas, Elazığ, Bingöl, Erzurum, Adana, Hatay ve daha bir çok yörede yapılır.
 4. Tutmaç çorbasına sarımsak konur mu? Tutmaç geniş bir coğrafyada mahalli farklılıklarla yapılan bir çorbadır. Bazı yörelerde çorbaya sarımsak katıldığı görülür.
 5. Erzurum Usulü Tutmaç Çorbası Hususi günlerde ve davetlerde hazırlanır. Bir yumurta, tuz ve bir su bardağı un ve su ile hamur yapılıp dinlendirilir. Hamurun dörtte biri ayrılır. Kalanı oklavayla kağıt inceliğnde açılıp bekletilir. Parmak genişliğinde şeritler halinde kesilir. Şeritlerin birkaçı üst üste konulup küçük kareler elde edilir. Bez üzerine yayılır. Bir miktar kıymaya tuz konulup iyice yoğrularak fındık büyüklüğünde köfteler yapılır. Ayrılan hamur kalem gibi yuvarlanıp ince kesilerek yağda kızartılır. Bir kase kadar yoğurda bir yumurta ve bir yemek kaşığı un konularak pürüzsüz kıvama kadar çırpılır. Tencereye su ve tuz konulup kaynatılır. Kaynayan suya önce köfteler eklenir. Köftelerin pişmesine yakın küçük kareler halinde doğranmış hamurlar da ilave edilerek haşlanır. Çırpılan yoğurda çorbanın suyundan karıştırılıp ılıtılır. Ağır ağır çorbaya dökülerek kaynayıncaya kadar karıştırılır. Soğan çok ince doğranarak yağda hafif sarartılır. Nane ve pul biber eklenip çorbanın üzerine dökülüp ocaktan alınır. Kızarmış hamurlarla birlikte sıcak olarak sunulur.
 6. Anıh veya anık Malatya ve Kayseri’de nane, dağnanesi, Sivas civarında yemeklere konulan bir çeşit kokulu ot manasına gelirken Kars civarında yemeğe sonradan dökülen kızdırılmış yağ ve soğan demektir. Malatya yöresinde çorbalara katılan, kurutularak hazırlanmış kokulu bitkiler (aşoti, darağoti, Etoti, kekoti, nane, reyhan, tarhın, yarpız vb) manasına da gelebilir.
 7. Toygar çorbası nasıl yapılır? 🥣TOYGA ÇORBASI🍲 Çankırı, Amasya, Eskişehir TOĞGA Osmaniye

🥣OVMAÇ ÇORBASI (Oğmaç)🍲 da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok