mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣OVMAÇ ÇORBASI🍲 (Oğmaç, Uğmaç, Uvmaç, Umaç, Ömeç, Oğma)

Ovmaç (oğmaç) çorbası tarifi nasıldır? Oğmaç çorbası hangi yöreye aittir? Yeşil mercimekli ve sutlu tarzı da yapılan ovmaç çorbası birçok yöre mutfağında yer alır. İşte yoğurtlu ovmaç çorbasının yapılışı tarifi resimli olarak…

OVMAÇ-ÇORBASI-(Oğmaç,-Uvmaç,-Umaç,-Ömeç,-Oğma)

Ovmaç Çorbası Malzemeleri

Hamuru için:

Bir su bardağı tam buğday unu

Bir çay kaşığı tuz

Bir çay bardağı su

Terbiye için:

Bir kase yoğurt

Bir tepeleme yemek kaşığı un

Bir yumurta sarısı

Beş bardak et suyu veya normal su

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir çay kaşığı nane

Bir çay kaşığı pul kırmızıbiber

OVMAÇ-ÇORBASI-(Oğmaç,-Uvmaç,-Umaç,-Ömeç,-Oğma)

Ovmaç Çorbası (Oğmaç, Uğmaç, Uvmaç, Umaç, Ömeç, Oğma) Tarifi

  1. Un, su ve tuz karıştırılarak katıca bir hamur elde edilir. Nohuttan daha küçük parçalar kopartılarak unlu bir tepsinin içerisine konulur. Bütün hamur bitene kadar bu muamele yapılır.
  2. Bir tencereye beş bardak su veya et suyu ile birlikte içine bir çay kaşığı tuz atılır ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonara hamurlar içersine atılır. Hamurlar suyun yüzüne çıktıktan sonra on dakika kadar bu şekilde kaynatılır, altı kapatılır.
  3. Bir yumurtanın sarısı, un ve yoğurt iyice çırpılır. Ilınan çorbanın suyundan alınarak bu karışıma ilave edilir. Akışkan hale gelen bu terbiye çorba tenceresinin içerisine aktarılır.
  4. Tencere ocağın üzerine konularak kaynayana kadar karıştırılır. Kaynamaya başlayınca altı kısılarak yedi - sekiz dakika kadar daha pişirilir.
  5. Bu esnada tereyağı eritilerek içerisine pul biber ve nane ilave edilir, kızgın şekilde ocaktan alınan çorbanın üzerine gezdirilir. Ovmaç Çorbası sıcak olarak servis edilir.

Not: Rumeli kaynaklı bu çorba isimlendirmede mahallî ağız farklılıkları, hazırlanışında küçük değişikliklerle Bilecik, Burdur, Zonguldak, Niğde, Eskişehir, Denizli, Tekirdağ, Edirne gibi Türkiye'nin geniş bir coğrafyasında hususiyetle Batı Anadolu'da yapılır.

OVMAÇ-ÇORBASI-(Oğmaç,-Uvmaç,-Umaç,-Ömeç,-Oğma)OVMAÇ-ÇORBASI-(Oğmaç,-Uvmaç,-Umaç,-Ömeç,-Oğma)OVMAÇ-ÇORBASI-(Oğmaç,-Uvmaç,-Umaç,-Ömeç,-Oğma)

🥣TUTMAÇ ÇORBASI TARİFİ🍲 da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı