mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣DÜDÜKLÜDE KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲

Düdüklü tencerede mercimek çorbası nasıl yapılır? Sade soğuk kış günlerinde değil her mevsim aranan nefis mercimek çorbasını kısa sürede pratik bir şekilde yapılabilir mi? Düdüklü tencere ne güne duruyor? Öyleyse düdüklü tencerede mercimek çorbası nasıl pişirilir? Düdüklüde mercimek çorbası kaç dakikada pişer? Evet, nasıl yapılmalı ki en güzel mercimek çorbası tarifi olsun?

DUDUKLUDE KIRMIZI MERCIMEK CORBASI TARIFI 1

Düdüklüde Kırmızı Mercimek Çorbası için Malzemeler - Mercimek Çorbası İçindekiler

Bir su bardağı kırmızı veya sarı mercimek

Beş su bardağı su

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı salça

Bir yemek kaşığı nane

Bir adet orta boy kuru soğan

DUDUKLUDE KIRMIZI MERCIMEK CORBASI TARIFI 3

Düdüklüde Kırmızı Mercimek Çorbası Tarifi - Düdüklüde Mercimek Yemeği Nasıl yapılır? - Tencerede Salcali Mercimek Çorbası

 1. Mercimek beyaz suyundan tamaen arınana kadar suda yıkanır ve süzülür.
 2. Sıvı yağ düdüklü tencereye konulur.
 3. Soğan çok ince doğranarak tencereye eklenir.
 4. Pembeleşen soğanlara salça ilave edilerek salçanın kokusu çıkana kadar kavrulur.
 5. Mercimeğe ne kadar su konur? Mercimek çorbası kaç bardak su ile yapılır? Düdüklüde mercimek çorbasına ne kadar su konur? Bir su bardağı kırmızı mercimek için beş su bardağı su yeterlidir. İyice yıkanmış mercimekler süzdürülerek üzerini üç - dört parmak geçecek şekilde su eklenir. Tuz ve nane ilave edilerek bir - iki kez çevrilir.
 6. Düdüklü tencerenin kapağı kapatılır.
 7. Mercimek çorbası düdüklüde kaç dakikada pişer? Düdüklüde mercimek kaç dakikada pişer? Kaynadıktan sonra altı kısılarak on beş dakika kadar pişirilir. Ancak blendırdan geçirilecekse on dakika da yeterli olabilir. "Kırmızı mercimek çorbası düdüklüde kaç dakika?, Mercimek yemeği düdüklüde kaç dakikada pişer?" mevzusu düdüklü tencerenin markasına göre de farklı olabilir.
 8. Kullanım talimatına uyarak tencerenin kapağı açılır. İki dakika bekledikten sonra blendırdan geçirilen Kırmızı Mercimek Çorbası servise hazır hale getirilir. Sıcak olarak istenirse yanında bir dilim limon eşliğinde servis edilir. İstenirse üzerine yağda kızdırılmış pul biber veya salçalı tereyağlı sos da gezdirilebilir. Düdüklü tencerede hazırlanmış bu mercimek çorbası tereyağında, pul biber, nane gibi baharatlarla kavurarak lezzetlendirilen kıtır ekmek dilimleri veya krutonla sunulabilir.

DUDUKLUDE KIRMIZI MERCIMEK CORBASI TARIFI 1

Düdüklüde Kırmızı Mercimek Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Düdüklüde Sade Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Düdüklüde Mercimek Çorbası Blendersiz Blendır yoksa veya kullanılmak istenmezse pişmiş çorba bir süzgeçten geçirilebilir. Altına bir kap veya tencere konulan bir süzgece dökülen çorba bir tahta kaşıkla bastırılarak süzgeçten geçirilir. Blendersız Mercimek Çorbası Bazıları blenderla pürüzsüz hale getirilmiş bir çorba yerine mercimeği hissetmeyi tercih eder. Bu durumda yukarıdaki tarif blender kullanılmadan aynen yapılarak düdüklüde mercimek çorbası blendersız şekliyle hazırlanabilir. Daha hissedilir bir çorba için, mercimek bir süre piştikten sonra ilave edilecek tuz, sirke ve limon suyu pişmeyi yavaşlatır, mercimeğin hızla haşlanıp dağılmasını önler.
 2. Mercimek normal tencerede kaç dakikada pişer? "Tencerede mercimek çorbası nasıl yapılır?" Mercimek normal tencerede eriyinceye kadar ara ara karıştırarak yarım saat - kırk dakika pişirilir. Mercimeğin pişip pişmediğinin kontrolü için, birkaç tane alıp durumuna bakılır. Pişirme suyuna havuç ve kereviz ilave edilebilir. Düdüklü tencerede çorba kaç dakikada pişer? Düdüklüde mercimek yemeği nasıl yapılır? Fissler duduklude mercimek çorbası kaç dakikada pişer? Fissler düdüklü tencere kullanma talimatında bulunan malumata göre ıslatılmamış mercimek ikinci kademede on - on beş dakikada pişer. Daha evvelden mercimek ıslatıldıysa ocaktan iki - üç dakika erken indirmek gerekir. Yesil mercimek duduklude kac dk da piser?Kırmızı mercimek çorbası ile ayı sürede pişirilebilir. Aslında kırmızı mercimeğin daha iyi pişmesi ve yeşil mercimeğin biraz daha diri olması tercih edilir. Lakin yeşil mercimeğin pişmesi hafifçe daha uzun zaman aldığından ikisi için aynı süre önerilebilir. Mercimeği birkaç saat soğuk suda bekletmek de pişme süresini kısaltabilir.Mercimek eski tarihliyse daha fazla su ilave edilir, kaynama süresi daha uzun olabilir.
 3. Sebze suyu, et suyu, kemik suyu ve tavuk suyunda pişirilirse mercimek daha lezzetli olur. Mercimeklere başta doğranmış sarımsak ilavesi de yapılabilir.
 4. Normal tencerede mercimek Çorbası, Tencerede kırmızı mercimek çorbası nasıl yapılır? 🥣ŞEHRİYELİ KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲, Yeşil mercimek çorbası kaç dakikada pişer? 🥣ARPA ŞEHRİYELİ YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣ERİŞTELİ YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI🍲
 5. 2 Bardak Mercimek Çorbası Tarifi: 2 bardak mercimek çorbası tarifi yukarıdaki şekilde olup ölçüler iki katı olacaktır.
 6. En sade halini verdiğimiz kırmızı mercimek çorbasına farklı bir lezzet ve daha koyu bir kıvam için kuru soğanla beraber doğranmış bir adet havuç ve bir adet patates ilavesine sıklıkla rastlanır. Bilhassa çocukların da tercih etmesi için blendırdan geçirilir. Kerevizli, sebzeli, tavuk sulu, kıymalı, sarımsaklı, kimyonlu, salçalı, yumurta terbiyeli veya süzme mercimek çorbası da denenebilecek güzel çorbalardır.
 7. Çorba sulu olduysa pişmiş çorba nasıl koyulaştırılır? Çorbaya sonradan un katılır mı? Koyu çorba pişirmek Çorbaya eklenen su fazla olduysa ve kıvamı tutmayacaksa da çaresi var. Çorbanın sebze katmadan daha yoğun kıvamlı olması istenirse un ilave edilebilir. Bir kasede 1 yemek kaşığı un ve kaynar suyu iyice karıştırılır ve çorbaya dökülüp kaynatılırsa çorbanız yine kıvam alacaktır. Tereyağında un kavrulup da çorbaya katılabilir. Daha kolayı hiç pişirmeden ince bulgur veya şehriye çorbaya ilave edilir. Diğer bir usul dibinin tutma tehlikesini dikkate alarak kısık ateşte kaynatmak suretiyle suyu çektirilebilir. Ayrıca kabukları soyulup doğranmış veya rendelenmiş bir patates ve havuç çorbaya katılabilir.
 8. Mercimek çorbasının katılaşmaması için ne yapmalı? Mercimek başta çok iyi yıkanarak nişastasından arındırılmalı, patates gibi nişastalı sebzeler ilave edilmemelidir. İlave edilen su soğuk veya oda sıcaklığında olmalıdır. Düdüklüde yapılan mercimek çorbalarının normal tencerede pişirilenlere göre katılaşma ihtimali daha yüksektir.
 9. Mercimek Çorbasının Yanına Ne Gider? Mercimek çorbası sebzeli, etli, köfteli, kebaplı, balıklı, tavuklu, kuru bakliyatlı, salatalı, pilav ve makarnalı çok farklı menülerin parçası olabilir.. Mercimek çorbası FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı🧄 köfte , DALYAN KÖFTE ve İÇLİ KÖFTE (Dolma köfte, Kibbeh) gibi köfte yemekleri; ETLİ TAZE FASULYE, ETLİ TAZE BARBUNYA YEMEĞİ, ETLİ BAMYA YEMEĞİ, KIYMALI BEZELYELİ ENGİNAR, ISPANAK YEMEĞİ, PIRASALI KÖFTE, SODALI KARNABAHAR KIZARTMASI, FIRINDA KARNIYARIK gibi sebze yemekleri, ADANA KEBAP, KAĞIT KEBABI, BELEN TAVA, KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP), KURU KÖFTE KIZARTMASI gibi et ve kıymalı yemekler; TAVUK🍗 SOTE, FIRINDA SOSLU TAVUK🍗 PİRZOLA gibi tavuk yemekleri, GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ (BAYRAM YAHNİSİ, Kayseri), ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ gibi kuru bakliyat yemekleri, İKRAMLIK SALATA TARİFLERİ🥗nden mevsim salataları, 🐟TAVADA PALAMUT BALIĞI KIZARTMASI, 🐟MISIR UNLU HAMSİ TAVA🌽🥘 (Trabzon) gibi balık yemekleri; ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚, BOŞNAK MANTISI, LAHMACUN gibi yemeklerle NANELİ AYRAN🥛🧊, VİŞNE SUYU🥤🍹, ÜZÜM🍇 SUYU🍹, KAYISI SUYU🍹🥤 gibi içeceklerle birlikte güzel bir menü oluşturabilir.
 10. Kemik Suyuna Mercimek Çorbası, Lokanta Usulü Mercimek Çorbası Düdüklüde Su yerine et veya kemik suyu kullanılarak yapılan kemik suyuna mercimek çorbası lokantalarında yaptığı en güzel mercimek çorbalarından biridir. Kemik suyu bir kilo parçalanmış koç kemiği, iki litre su ve tuzla elde edilir. Nasıl? Tencereye konan kemikler, su ve tuz kaynadıktan sonra kapak kapatılıp en düşük ayarda iki saat pişirilir. Kemik suyu süzgeçten geçirilir. Düdüklü kullanılırsa süre daha kısalırken büyük baş hayvan kemiklerinde iki kata çıkacaktır. Kemikle birlikte eklenecek sarımsak, kuru soğan, havuç ve değişik baharatlar lezzeti daha da arttırabilir.
 11. 6 Aylık Bebeğe Mercimek Çorbası Tarifi (!) 6 aylık - 7 aylık bebek mercimek çorbası içebilir mi? Mercimek çorbası 6 aylık bebeğe verilir mi? Mercimek çorbası 7 aylık bebeğe verilebilir mi? Ek gıdaya başlayan bebekler için sağlıklı ve lezzetli mercimek çorbasının faydalı olacağı düşünülse de bebeğin boğulma tehlikesi sebebiyle doktora danışmadan verilmemelidir. İnternette 6 aylık bebeğe mercimek çorbası malzemeleri “yarım su bardağı kırmızı mercimek, yarım fincan irmik, yarım patates, yarım havuç ve üç su bardağı su” şeklinde sayılıp 6 aylık 7 aylık 8 aylık 9 aylık bebek için mercimek çorbası tarifi, bebeklere mercimek çorbası tarifi olarak sunulan "Yarım su bardağı kırmızı mercimek yarım saat suda bekletilir, süzülüp yıkanır. Havuç, patates küp küp doğranır. Hepsi üç bardak suya eklenerek yarım saat kaynatılıp blender'dan geçirilir." gibi ifadeleri incelediğimizde bizim yukarıda verdiğimizden bile kıvamlı çorba tarifleri görülmektedir. Bu mercimek çorbası bebeklerin mühim bir kısmı tarafından güvenle içebilecek olsa da mes'uliyet şuuru prensibi gereği bebekler için mercimek çorbası tarifini önermiyoruz. Bir tek bebeğin bile zarar görmesini istemediğimizden bebeklere mercimek çorbası tarifini tavsiye etmiyoruz.
 12. Mercimek çorbası gaz yapar mı? Mercimek çorbası muhtevasındaki yüksek miktarda yer alanan liften dolayı gaz yapabilir. Bu problemi azaltmak üzere mercimek akşamdan soğuk suda bekletmek, baharat olarak kimyon kullanmak faydalı olabilir.
 13. Mercimek çorbası şekeri yükseltir mi? Glisemik indeksi nispeten düşük gıdalardan olduğundan kan şekerini şekeri yükseltmemektedir. Mercimek çorbası besin değeri nedir? 100 g Porsiyonunda Kalori (kcal) 55, Toplam yağ 1,1 g, Doymuş Yağ 0,5 g, Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g, Tekli Doymamış Yağ 0,5 g, Kolesterol 3 mg, Sodyum 532 mg, Potasyum 144 mg, Karbonhidrat 8 g, Protein 3,7 g, A Vitamini 145 IU, C Vitamini 1,7 mg, Kalsiyum 17 mg, Demir 1,1 mg, B6 Vitamini 0,1 mg, Kobalamin 0,1 µg, Magnezyum 9 mg. Kaynak

Hazır Mercimek Çorbası

Kolaylezzet olarak sağlığı koruma ve daha tabii beslenme için ev yapımı çorbaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çeşitli çorba tarifleri için çorbalar 🥣ÇORBA TARİFLERİ🍲 kategorisini incelemenizi öneririz. Bununla beraber hazır çorbalarla ilgili çokça sorulan sorulara cevap vermek isteriz. Mercimek çorbası hazır paket olarak kullanılmak istenirse hazır mercimek çorbası tarifine ihtiyaç olacaktır. Hazır mercimek çorbası yapımı çok kolaydır. Hazır mercimek çorbası alanında tanınmış ürünler aşağıdadır:

Knorr Mercimek Çorbası Tarifi: Knorr Süzme Mercimek Çorbası içindeki malzeme ölçüsü diğer hazır çorba paketlerinde olduğu gibi dört kişiliktir. Bir paket çorba hazırlamak için bir litre soğuk su “beş su bardağı su” içerisine paketteki malzeme eklenir. Ardından malzeme tencerenin tabanına oturup yanmasın diye tencere kaynayıncaya kadar karıştırılır. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı kısılır ve çorba tenceresi on dakika süre daha kaynatılır. Ardından Knorr Mercimek Çorbası sunulmaya hazırdır. Knorr mercimek çorbası tarifinde olmasa da hazır çorbaya ilave lezzet isteyenler önce tencerede bir yemek kaşığı kadar tereyağı eritmekle işe başlayıp ardından beş bardak soğuk su ve paketteki malzemeyi ilave ederek devam edebilirler. Ocaktan almadan tuz seviyesi kontrol edilir.

Knorr Süzme Mercimek Çorbası İçindekiler: “Türk Gıda Kodeksi uyarınca koruyucu içermez” yazısı bulunan pakette toz karışım olarak kırmızı mercimek unu (%45,5), buğday unu, irmik (buğday), iyotlu tuz, maya özütü, şeker, kırmızı mercimek (%1,3), aroma vericiler, bitkisel yağ (palm), kurutulmuş öğütülmüş soğan, zerdeçal, sirke tozu, sebze suyu konsantreleri (kereviz, havuç, pırasa, soğan), kırmızı pul biber, kimyon, karabiber, nane bulunmaktadır. İz miktarda yumurta, süt ve süt ürünleri, hardal, soya, badem, fındık, Antep fıstığı ve susam içerebilir.

Bizim Mutfak Mercimek Çorbası Tarifi: Knorr Hazır Mercimek Çorbası Yapımı Tarifi gibidir: Ambalajın içindekileri bir litre (beş bardak) suya ilave edilir, kaynayıncaya kadar devamlı karıştırılır. Kaynamaya başladıktan sonra on dakika kısık ateşte pişirilir. Bizim mutfak mercimek çorbası paketinde itina ile seçilen sebze, bakliyat ve baharatları tam mevsiminde toplandığı, evde yapılan tarhana gibi, ananevi usulde olduğu gibi malzemeleri kurutulduğu, kendi tariflerine göre malzemeleri harmanladığını ifade edilmektedir. Knorr mercimek çorbasında olduğu gibi hiçbir koruyucu madde eklemeden, çorbaların lezzet ve tazeliği hava, ışık ve neme karşı üç katlı koruyucu ambalajlarla korunmakta ve el değmeden paketlenmektedir.

Bizim Mutfak Kinoalı Mercimek Çorbası Bu çorbada bulunan kinoa yüksek miktarda kaliteli protein, karbonhidrat, lif, vitamin ve minerale sahip olup besin değerleri açısından birçok tahıldan çok daha zengindir. Bu hususiyetlerinden dolayı "superfood" yani süper besin sınıfına giren kinoa aynı zamanda gluten ihtiva etmez.

Bizim Mutfak Kinoalı Mercimek Çorbası Tarifi Bizim Mutfak Kinoalı Mercimek Çorbası tarifi için malzemeler: Bir paket Bizim Mutfak Bakliyatlı Kinoalı Mercimek Çorbası Karışımı, bir litre su, bir çorba kaşığı salça, üç çorba kaşığı sıvı yağ, tuz. Hazırlanışı: Ambalajın içindeki baharat karışımı paketi çıkarılıp daha sonra kullanılmak üzere kenara alınır. Paketteki bakliyat karışımını tencereye boşaltılır. Üzerine bir litre (beş su bardağı) sıcak su konulur. Ara ara karıştırarak orta ateşte, ağzı kapalı tencerede otuz dakika kaynatılır. Ayrı bir tavada üç çorba kaşığı sıvı yağ ile bir çorba kaşığı salça iki - üç dakika kavrulur. Kavrulan salça kaynayan çorbaya ilave edilir. Arzuya göre paketten çıkan baharat karışımını da bu esnada çorbaya eklenebilir. Bu ürün tuz içermediği için pişirme esnasında çorbaya istenen miktarda tuz eklenebilir. Salça, baharat ve tuz ilave edilen çorba beş dakika daha kaynatılır. Sıcak servis yapılır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler