mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA SOSLU ET🍖

Fırında soslu et tarifi, nasıl yapılır?

FIRINDA-SOSLU-ET

Fırında Soslu Et Malzemeleri

Bir kg dana eti (varsa kontrfile)

Yarım su bardağı süt

Yarım su bardağı sıvı yağ

İki adet orta boy kuru soğan

Sekiz - on adet tane karabiber

Bir tatlı kaşığı kekik

Tuz, pul biber

Elma dilimi patates için:

Beş - altı adet patates

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki çay kaşığı köri

Tuz, tatlı kırmızıbiber

FIRINDA-SOSLU-ET

Fırında Soslu Et Tarifi

  1. Et nasıl marine edilir? Fırında et nasıl yumuşak olur? Geniş bir kaba piyazlık doğranan soğanlar, süt, sıvı yağ, tane karabiberler, tuz ve pul biber eklenir ve karıştırılır. Bu arada taneli baharatların aromasının iyice çıkması için önce tavada ısıtılması sonra yemeğe ilave edilmesi gerekir.
  2. Yıkanıp süzdürülen ve iri kuşbaşı halde doğranan etler bu karışımın içerisine bırakılır ve bütün malzeme iyice harmanlanır.
  3. Etler bu haliyle iki - üç saat buzdolabında bekletilerek et terbiye (marine) edilir. Bu arad, karabiber gibi herhangi bir baharat tohum halinde kullanılacaksa, aromasının daha kuvvetli olması için önce tavada biraz kavurmakta fayda var.
  4. Tava ocakta kızdırılır. Etler sosla birlikte bu tavanın içerisine aktarılır. Harlı ateşte beş - altı dakika çevrilir.
  5. Fırına dayanıklı bir kabın içine konularak ağzı kapatılır ve önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  6. Bu arada patatesler kabukları ile beraber iyice yıkanır ve on dakika kadar tuzlu suda haşlanır. Patatesler, kabukları soyulmadan elma dilimi şeklinde doğranır.
  7. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serilir. Patatesler üzerine yerleştirilir. Patateslerin üzerine sıvı yağ, pul biber ve köri gezdirilerek hafifçe karıştırılır. önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir.
  8. Pişen etler geniş bir tabağa alınır. Fırında Soslu Et, NOHUTLU PİLAV🍚 ve elma dilimli patates eşliğinde servis edilir.

FIRINDA-SOSLU-ETFIRINDA-SOSLU-ET

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok