mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Fırında Soslu Et Tarifi, Nasıl Yapılır?🍖

Fırında soslu et nasıl yapılır?

FIRINDA-SOSLU-ET

Fırında Soslu Et Malzemeleri

Bir kg dana eti (varsa kontrfile)

Yarım su bardağı süt

Yarım su bardağı sıvı yağ

İki adet orta boy kuru soğan

Sekiz - on adet tane karabiber

Bir tatlı kaşığı kekik

Tuz, pul biber

Elma dilimi patates için:

Beş - altı adet patates

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki çay kaşığı köri

Tuz, tatlı kırmızıbiber

FIRINDA-SOSLU-ET

Fırında Soslu Et Tarifi - Fırında Et Nasıl Yumuşak Pişirilir?

 1. Fırında pişecek et nasıl marine edilir? Sert dana eti nasil yumuşatilir? Fırında et nasıl yumuşak olur? Lokum et marine Geniş bir kaba piyazlık doğranan soğanlar, süt, sıvı yağ, tane karabiberler, tuz ve pul biber eklenir ve karıştırılır. Bu arada taneli baharatların aromasının iyice çıkması için önce tavada ısıtılması sonra yemeğe ilave edilmesi gerekir.
 2. Yıkanıp süzdürülen ve iri kuşbaşı halde doğranan etler bu karışımın içerisine bırakılır ve bütün malzeme iyice harmanlanır.
 3. Etler bu haliyle iki - üç saat buzdolabında bekletilerek et terbiye (marine) edilir. Bu arada, karabiber gibi herhangi bir baharat tohum halinde kullanılacaksa, aromasının daha kuvvetli olması için önce tavada biraz kavurmakta fayda var.
 4. Tava ocakta kızdırılır. Etler sosla birlikte bu tavanın içerisine aktarılır. Harlı ateşte beş - altı dakika çevrilir.
 5. Marine edilmiş et fırında nasıl pişirilir? Fırına dayanıklı bir kabın içine konularak ağzı kapatılır ve önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 6. Bu arada patatesler kabukları ile beraber iyice yıkanır ve on dakika kadar tuzlu suda haşlanır. Patatesler, kabukları soyulmadan elma dilimi şeklinde doğranır.
 7. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serilir. Patatesler üzerine yerleştirilir. Patateslerin üzerine sıvı yağ, pul biber ve köri gezdirilerek hafifçe karıştırılır. önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir.
 8. Pişen etler geniş bir tabağa alınır. Fırında Soslu Et, NOHUTLU PİLAV🍚 ve elma dilimli patates eşliğinde servis edilir.

FIRINDA-SOSLU-ET

Fırında Soslu Et Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Fırında Et Nasıl Yumuşak Pişirilir?" Püf Noktaları

 1. Kızartma et nasıl marine edilir? Etin marinesinde kullanılan soslar ve izlenen usuller lezzetlerine mühim seviyede tesir eder. Eti terbiye etmenin ilk gayesi sertliğini azaltmak, yumuşatmak ve ağızda eriyen lokum kıvamına getirmektir. Etin lezzetine işleyen değişik baharatlar ve soslar ilave etmek de diğer bir büyük hedeftir. Böylece hazırlanan tarifin tadı tat katılır. Burada katılacak baharat tercihe göre çok farklı olabilir. Lakin ot durumundaki baharatları kullanırken sıralama gözetilmelidir. Bu baharatların yanma tehlikesi büyük olacağından etlerin tabağa alınmadan birkaç saniye evvelinde ilavesi tavsiye edilir. Toz ve ince baharatları marine sosuna saatler evvelinden katılabilir. Soslara çok defa tuz eklenir. Acılı tat sevenler acı kırmızı biber salçası katılabilir. Kuzu bonfile türündeki etlerin terbiyesinde ise yağ ve tuz kullanılır.
 2. Kuşbaşı et nasıl marine edilir? Kuşbaşı türündeki etleri marine etmek için etler bir kaba alınır. Üzerlerine bir miktar zeytinyağı döktükten sonra tuz, kimyon, kırmızı toz biber ve kekik atılır. Dengeli bir baharat kullanımı etin asli tadını daha da iyileştirebilir. Bir adet doğranmış kuru soğanla iki adet sarımsak da ilave edilir. Marine edilen etlerin üzeri kapatılarak isteğe bağlı bir müddet buzdolabında dinlendirilir.
 3. Mangallık et nasıl marine edilir? Kebap terbiyesinde domates ve zeytinyağı sosu bulunabilir. Çöp şiş etleri terbiyesinde zeytinyağı, kekik, biber salçası, soğan ve sarımsak kullanılır. Tuz, iri karabiber, taze biberiye, hardal, worcestershire sos, balzamik sirke ve soya sosu da harçta kullanılabilir.
 4. Maden suyu ile et marine etmek? Marine sosunda asitlik sağlayıcı olarak yarım şişe maden suyu kullanılabilir.
 5. Süt ile et marine Kırmızı et terbiyesi için salça, zeytinyağı, süt, yoğurt, kuru soğan, sarımsak ve değişik baharatlarla bir harç hazırlanır. İstenirse diğer bitki kaynaklı yağlar ilave edilebilir. Et belirli bir süre boyunca bu harcın içinde bekleyince yumuşak hale gelir.
 6. Taş fırında et pişirme Taş fırında ısı, ev fırınlarına göre daha yüksek seviyelerde olacağından daha kısa süre pişer.
 7. Fırında Biftek Izgara Yarım kilo bonfile pişirmeden yarım saat evvel buzdolabından çıkarılır. Fırına girmeye uygun Izgara tavası ocakta kızdırılır. Bonfile etler üzerine az zeytinyağı gezdirilip taze çekilmiş tane karabiber serpilir ve etin her tarafına güzelce sürülür. Fırın da 200 dereceye getirilir, et ızgaradayken fırın ısınır. Et kızmış ızgara tavaya alınır. 400 gram mantar, sivri biber ve domates dilimleri de etin yanlarına yerleştirilir. Etin her bir tarafı üç dakika pişince ızgara tavası fırına konulur. Tava fırına girmeye uygun değilse et ve sebzeler başka bir fırın kabına aktarıp fırına verilebilir. 200 derecelik fırında on dakika daha yutulup çıkarılarak iki dakika dinlendirip sunulur.

FIRINDA-SOSLU-ET