mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

NOHUTLU PİLAV TARİFİ🍚

Nohutlu pilav sevmeyen var mı? Bu kadar beğenildiği için işlek caddelerde kolayca satılabilmektedir. En sevilen sokak lezzetleri arasında yer alan nohutlu pilav herkesin yapabileceği nefis bir yemektir. Nohutlu pilav ev halkına da yemeğe gelecek misafirlere de rahatlıkla yapılabilecek bir yemek... Elbette pilavın makbulü ne çok diri ne de lapa olanıdır. İşte malzemeleri ve püf noktaları ile nohutlu pilav yapımı tarifi…

NOHUTLU-PİLAV-TARİFİ

Nohutlu Pilav Tarifi Malzemeleri

İki su bardağı baldo pirinç

Bir su bardağı haşlanmış nohut

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Çay kaşığının ucuyla karabiber

Üç - üç buçuk bardak kaynamış su (et veya tavuk suyu da olabilir)

NOHUTLU-PİLAV

Sokakta Satilan Nohutlu Pilav Tarifi

 1. Pirinçlerin üzerine bir tatlı kaşığı tuz eklenir. Üzerine sıcak su dökülerek bir saat kadar bekletilir. Sıcak su pirinci sertleştirmez.
 2. Geniş bir tencerede tereyağı eritilir ve sıvı yağ eklenir.
 3. İyice yıkanarak nişastasından ayrılan ve süzdürülen pirinçler yağa ilave edilir. Yedi - sekiz dakika kadar kavrulur.
 4. Üzerine tuz ve pirincin cinsine göre üç - üç buçuk bardak kaynamış su veya et suyu ilave edilir. Orta ateşte pirinçler suyunu yarıya kadar çekince nohutlar ilave edilir.
 5. Kaşıkla hafif karıştırılarak tencerenin ağzı kapatılır ve kısık ateşte pirinçler uzayıp suyunu çekinceye kadar pişirilir.
 6. Pilav ocaktan alınarak üzerine bir havlu kağıt yerleştirilir. Yirmi dakika kadar kapağı kapalı olarak dinlendikten sonra üzerine karabiber serpiştirilir ve demlenen Nohutlu Pilav dikkatlice kenarlarından tazelenerek sıcak olarak servis edilir. Üzerine kıyılmış maydanoz, ince doğranmış taze soğan veya kırmızı soğan ile sunulabilir.

Nohutlu Pilav Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Sokak nohutlu pilav tarifi herkesin bayılarak yediği muhteşem bir sokak lezzetidir.
 2. Tane tane bir pilav için pirinçleri şeffaf bir hale gelene kadar kavurmaya devam edilir.
 3. Suyunu çeken pilav dinlenmeye bırakılmalıdır.
 4. Nohut Haşlama ve Püf Noktaları: Nohutlar akşamdan ıslatılır. Pilavı yapmadan önce, düdüklü tencerede az tuzlu az kimyonlu bir suda düdüğü çıktıktan sonra on dakika pişirilir. Normal tencere kullanılacaksa pilava başlamadan çok daha önce nohutları haşlanmaya başlanır. Nohutlar çok haşlanıp, şekilleri bozulmamalıdır. Nohutlar süzülüp bir kenara alınır.
 5. Pirinç fazla kavrulduğunda pilavda yanık bir tat oluştuysa, bir dilim beyaz ekmeği tencerenin en üstüne yerleştirerek bu durumu giderilebilmektedir.
 6. Pirincin ıslatıldığı suya bir - iki damla limon damlatılabilir. Pişmek üzereyken de parlaklık vermesi ve pirincin beyazlığını koruması için limon suyu eklenebilir.
 7. Tuzu eklenirken istenirse bir kaç damla elma veya üzüm sirkesi, pilavın tane tane olması için bir çay kaşığı toz şeker ilave edilebilir.
 8. Pilavın suyunu ekledikten sonra lapa olmaması için çok karıştırılmamalıdır.
 9. Tavuk suyu tuzlu ise ilave edilecek tuz miktarı dengelenmelidir.
 10. Nohutlu Pilav Yanına Ne Gider? Nohutlu Pilav Menüsü: 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲, ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ, TAVUK🍗 SOTE, MANTARLI🍄 ET🍖 SOTE, ETLİ BAMYA YEMEĞİ, FIRINDA KARNIYARIK, YOĞURT, NANELİ AYRAN🥛🧊, KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU
 11. Nohutlu Pilav Kaç Kaloridir? 100 gramlık orta porsiyonunda 170 kcal kalori bulunur.
 12. Tavuklu nohutlu pilav tarifi ve tavuklu nohutlu pilav püf noktaları: İki adet tavuk göğsü tencereye alınır ve üzerini geçecek kadar su eklenerek haşlanır. Bir tencerede pirinçler kavrulur. Üzerine üç su bardağı tavuk suyu eklenir. Tuzu atılıp kapağını çok az aralık şekilde kapatılır. Suyunu tamamen değil bir miktar çekince çok ince didiklenen tavuklar ve haşlanan nohutlar ilave edilir. Nohutlu tavuklu pilavın kapağı tamamen kapatılarak yirmi dakika kadar demlendirilir.

NOHUTLU-PİLAV

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok