mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HÜNKARBEĞENDİ NASIL YAPILIR?

Madem ki Hünkar bile beğendi, biz niye yapmayalım?

HÜNKARBEĞENDİ NASIL YAPILIR?

Hünkar Beğendi Malzemeleri

Beğendisi için:

Bir kg patlıcan

Bir su bardağı süt

Yarım su bardağı un

Üç yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım su bardağı kaşar peyniri rendesi

Tuz

Kebabı için:

Yarım kg kuşbaşı et

Bir adet orta boy soğan

Bir yemek kaşığı salça

Tuz

Çok küçük bir havuç rendesi

HÜNKARBEĞENDİ NASIL YAPILIR?

Hünkârbeğendi Nasıl Yapılır Tarifi

  1. Etler yıkanır ve üzerini geçecek kadar su konarak ateşte yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  2. Yemeklik doğranan soğan sıvı yağda pembeleştirilir ve bir yemek kaşığı salça eklenir. Bir - iki dakika kavurduktan sonra pişen etler eklenir. Bir miktar tuz katılır, karıştırılır ve kenarda bekletilir.
  3. Patlıcanlar yıkanır ve bıçakla birkaç yerinden delinerek önceden ısıtılmış 180 - 200 derecede fırında ızgara bölümünde közlenir. Yani patlıcanlar yumuşayıncaya kadar fırında tutulur. Gerekirse altüst çevrilir.
  4. Közlenen patlıcanlar ılındıktan sonra ortası bıçakla yarılıp içleri bir kaşık yardımıyla çıkarılır. Üzerlerine limonlu su dökülerek patlıcanların acısı alınır. Bir - iki dakika bekledikten sonra süzdürülür.
  5. Yayvan bir tavaya yağlar konulur ve un eklenir. Kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. İnce ince doğranan közlenmiş patlıcanlar tavaya konulur ve bir - iki çevrilir.
  6. Süt, tuz, karabiber ve kaşar peyniri eklenerek karışımın katılaşması sağlanır. Servis tabağının alt kısmına önce beğendili kısım konur. Daha sonra etli kısım konularak Hünkârbeğendi sıcak olarak servis yapılır.

Hünkârbeğendi Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

Hünkârbeğendi ismi nereden gelir? Rivayet muhteliftir. III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugenie'nin İstanbul'a gelişi şerefine bir davet vermeye hazırlanan Sultan Abdülâziz, yapılan yemeklerin hiçbirini beğenmez. En nihayet Padişah'ın hoşuna gidecek bir yemeğin arayışına girişen aşçılar, sultanın takdirini elde edince yemeğin ismini hünkar beğendi koymuşlar. Eugenie de yemeği o kadar sevmiş ki, tarifini de memleketine götürmüş. Diğer rivayete göre Eugenie'le birlikte gelen aşçısı da saray matbahında beşamel sos yaparken Osmanlı aşçısı bu sosa közlenmiş patlıcan ilave ederek bir tecrübede bulundu. Üzerine eklenen etle beraber padişah sofrasına sunulan bu yemek takdir görünce ismi hünkar beğendi olarak kaldı. Sanılanın aksine beğendiyi beğenenin padişah değil İmparatoriçe olduğu söylenir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok