mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Hünkârbeğendi Nasıl Yapılır, Tarifi

Madem ki Hünkar bile beğendi, biz niye yapmayalım? Üstü yumuşacık pişmiş bir kuzu kuşbaşı, altı harika bir patlıcanlı beğendi... Beğenilmez mi? En güzel hünkar beğendi nasıl yapılır? İşte en kolay ve nefis hünkar beğendi tarifi...

HÜNKARBEĞENDİ NASIL YAPILIR?

Hünkar Beğendi Malzemeleri

Beğendisi için:

Bir kg patlıcan

Bir su bardağı süt

Yarım su bardağı un

Üç yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım su bardağı kaşar peyniri rendesi

Tuz

Kebabı için:

Yarım kg kuzu kuşbaşı et

Bir adet orta boy kuru soğan

Bir yemek kaşığı salça

Tuz

Çok küçük bir havuç rendesi

HÜNKARBEĞENDİ NASIL YAPILIR?

Hünkar Beğendi Nasıl Bir Yemek? - Hünkar Beğendi Tarifi

 1. Etler yıkanır ve üzerini geçecek kadar su konarak ateşte yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 2. Yemeklik doğranan soğan sıvı yağda pembeleştirilir ve bir yemek kaşığı salça eklenir. Bir - iki dakika kavurduktan sonra pişen etler eklenir. Bir miktar tuz katılır, karıştırılır ve kenarda bekletilir.
 3. Patlıcanlar yıkanır ve bıçakla birkaç yerinden delinerek önceden ısıtılmış 180 - 200 derecede fırında ızgara bölümünde közlenir. Yani patlıcanlar yumuşayıncaya kadar fırında tutulur. Gerekirse altüst çevrilir.
 4. Közlenen patlıcanlar ılındıktan sonra ortası bıçakla yarılıp içleri bir kaşık yardımıyla çıkarılır. Üzerlerine limonlu su dökülerek veya limonlu suda bekleterek patlıcanların acısı alınır. Bir - iki dakika bekledikten sonra süzdürülür.
 5. Hünkar Beğendi Beğendisi Nasıl Yapılır? Patlıcan Beğendi Tarifi, Beğendi Nasıl Yapılır? Yayvan bir tavaya yağlar konulur ve un eklenir. Kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. İnce ince doğranan közlenmiş patlıcanlar tavaya konulur ve bir - iki çevrilir.
 6. Süt, tuz, karabiber ve kaşar peyniri eklenerek karışımın katılaşması sağlanır. Servis tabağının alt kısmına önce patlıcan beğendili kısım konur. Daha sonra etli kısım konularak Hünkârbeğendi sıcak olarak servis yapılır.

Hünkar Beğendi Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Hünkar Beğendi Püf Noktaları

 1. Hünkârbeğendi ismi nereden gelir? Hangi Hünkar Beğendi? Hünkar Beğendi Hikayesi Nedir? Rivayet muhteliftir. III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugenie'nin İstanbul'a gelişi şerefine bir davet vermeye hazırlanan Sultan Abdülâziz, yapılan yemeklerin hiçbirini beğenmez. En nihayet Padişah'ın hoşuna gidecek bir yemeğin arayışına girişen aşçılar, sultanın takdirini elde edince yemeğin ismini hünkar beğendi koymuşlar. Eugenie de yemeği o kadar sevmiş ki, tarifini de memleketine götürmüş. Diğer rivayete göre Eugenie'le birlikte gelen aşçısı da saray matbahında beşamel sos yaparken Osmanlı aşçısı bu sosa közlenmiş patlıcan ilave ederek bir tecrübede bulundu. Üzerine eklenen etle beraber padişah sofrasına sunulan bu yemek takdir görünce ismi hünkar beğendi olarak kaldı. Sanılanın aksine beğendiyi beğenenin padişah değil İmparatoriçe olduğu söylenir. Hünkar Beğendi hangi yöreye ait? Bu hikaye doğruysa mahalli bir yemek değil osmanlı Saray Mutfağına ait bir lezzettir. Bununla beraber Ali Nazikten yola çıkarak Gaziantep'e, Sultan 4’üncü Murat için 17’nci yüzyıl başlarında ilk kez Bursalı bir aşçı tarafından pişirildiği rivayeti ile Bursaya ait olması gerektiği gibi ifadeler var.
 2. Hünkar Beğendi vs Ali Nazik Kıymalı Ali Nazik Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Gaziantep), KÖFTELİ ALİ NAZİK KEBABI - ALINAZIK TARIFI
 3. Hünkar Beğendi Yanına Ne Olur? Hünkar Beğendi Yanına Ne Yapılır? Hünkar Beğendi nin Yanına Ne Gider?
 4. Kiymali-Hünkar Beğendi Kıymalı hünkar beğendi
 5. Köfteli Hünkar Beğendi
 6. Tavuklu Hünkar Beğendi Tarifi Tavuklu hünkar beğendi
 7. Hünkar Beğendi Tarifi Kaşarsız Olur mu?
 8. Beşamel Soslu Hünkar Beğendi
 9. Vejetaryen Hünkar Beğendi
 10. Hünkar Beğendi Kalori
 11. Hünkar Beğendi Rick Stein, Hünkar Beğendi Recipe Ünlü İngiliz şef, restorancı ve televizyon sunucusu Rick Stein tarafından anlatılınca Hünkarbeğendinin dünya çapında bilinirliği artmıştır. Hünkar Beğendi Akis Rick'in yarı yaşında olmasına rağmen oldukça ünlü Yunan şef Akis Petretzikis'in de bu yemeğin tarifini sunması Dünya medyasında Hünkar Beğendi'den söz edilmesini sağlamıştır.
YukarıYukarı