Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIYMALI ALİ NAZİK KEBABI (Gaziantep Usulü)

Ali nazik nedir? Gaziantep yemeklerinden yoğurtlu patlıcanlı kıymalı Ali Nazik nasıl yapılır? Antep usulü Ali Nazik Kebabı tarifi nasıldır? Orjinal Ali Nazik tarifi kıymalı usulü davet ve iftar sofralarına yakışacak lezzettedir. Alinazik tarifi etli, kıymalı, köfteli, tavuklu olabilir. "Yoğurtlu Ali Nazik tarifi nasıldır?" diyenlere işte resimli kolay ali nazik kıymalı tarifi...

KIYMALI ALI NAZIK Gaziantep 1

Kıymalı Ali Nazik Antep Usulü Tarifi Malzemeleri (Etli Ali Nazik Yemeğinde Ne Kullanılır?)

Dört adet kemer veya çekirdeksiz patlıcan

300 gr süzme yoğurt

400 gr orta yağlı bir kere çekilmiş kıyma (tercihen satır, zırh kıyması)

Üç - dört diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tereyağı

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Karabiber

Tuz

Süs için:

Yeşilbiber veya maydanoz

KIYMALI ALI NAZIK Gaziantep 6KIYMALI ALI NAZIK Gaziantep 4KIYMALI ALI NAZIK Gaziantep 5

Kıymalı Ali Nazik Antep Usulü Tarifi - Alinazik Tarifi Kıymalı Tarifi - Alinazik Tarifi Etli

 1. Üzeri birkaç yerinden delinmiş patlıcanlar harlı olmayan ocak alevinde, fırında veya küllenmiş mangal közünde (mangalda delmeye gerek yok) közlenir ve sıcak halde kabukları soyulur. Közleme işleminden sonra patlıcanlar sıcak haldeyken bir kap içine alınıp kabın kapağını kapatılırsa kabukları daha kolay soyulabilir. Közlenmiş patlıcanlar bıçakla iyice kıyılır.
 2. Çukur bir kapta süzme yoğurt akışkan hale gelinceye kadar çırpılır. Yoğurt çok katı veya çok sulu olmamalıdır. Soyulmuş sarımsak az tuz ilavesiyle yerken ağza gelmeyecek kadar ezilir ve bu yoğurda eklenerek karıştırılır.
 3. Bir tencere veya tavada az yağlı kıyma kendi yağında kavrulur. Suyunu salıp çektikten sonra etin yapışmasına engel olacak kadar yağ ve su konarak tekrar kavrulur. Ocaktan almadan karabiber, tuz ve kırmızı pul biber eklenir. Kıyma biraz sulu kalacak kadar kavrulur.
 4. Bir tavaya çok az yağ konulur. Patlıcanlar içine ilave edilerek bir - iki kez kısık ateşte ağzı kapalı olarak çevrilir. Ocaktan alınan patlıcanların üzerine ilk sıcaklığı çıktıktan sonra sarımsaklı yoğurt eklenir ve karıştırılır. Yoğurdun kesilmemesi için tava ve patlıcanlar çok sıcak olmamalıdır.
 5. Gaziantep usulü alinazik yemeğinde patlıcan ve sarımsaklı yoğurt karıştırılıp servis tabağına alınır. Kıyma, geniş ve kenarlı bir servis tabağına alınan bu karışım üzerine yayılır. Kilis usulünde yapılan alinazik yemeğinde önce patlıcanlar servis tabağına konur. Arkasından sarımsaklı yoğurt karıştırılmadan patlıcanların üzerine konur. Yoğurdun üzerine de kavrulmuş kıyma yerleştirilir. Patlıcanlı yoğurdun üzerine kıymaları ilave ederken ılık olması gerekir. Alinazik tarifi etli yapılırken çok sıcak kıyma, yoğurdun tadını bozup sulandırabilir.
 6. Kıymalı ali nazik yemeği sosu: Bir kapta eritilen tereyağında kırmızıbiber kızdırılır ve bu yemeğin üzerine gezdirilir. İnce kıyılmış yeşilbiber veya maydanoz ile süslenebilir. Kıymalı Ali Nazik sıcak olarak yanında pilav ve ayranla servis edilir.

Antep Usulü Ali Nazik Yemeği Yapılışı Tarifi Hususunda Diğer Bilgiler ve Kıymalı Ali Nazik Kebabı Yapımı Tarifi Püf Noktaları:

 1. Kilis Usulü Ali Nazik Diğer bir etli ali nazik tarifi çeşidi olan domatesli alinazik yemeğinde yoğurt olmaz, ancak kıymasına soğan, biber ve domates katılır. Ali nazik Antep usulünde etli ve kıymalı olarak yapılan bir yemek olmasına karşılık ali nazik yemek tarifleri arasında tavuklu ali nazik de bulunmaktadır. Alinazik tarifi etli olarak daha çok tercih edilmektedir.
 2. Tavuklu Ali Nazik: Közlenmiş patlıcanlar yukarıdaki usülde hazırlanıp servis tabağına yerleştirilip üzerine sarımsaklı yoğurt yayılır. Bir kg tavuk kuşbaşı eti yarım çay bardağı sıvı yağda sularını çekene kadar pişirilir. Kavrulduktan sonra bir yemek kaşığı salça arzu edilen baharatlar ve tuz ilave edilip bir süre daha pişirilir. Tavuk etleri yoğurdun üzerine ilave edilip sunulur.
 3. Ali Nazik kimdir? Ali Nazik Yemeğinin Hikayesi Nedir? Ali Nazik Adı Nereden Gelir? Soyadı Nazik olan Ali Ustanın icadı mıdır? Değildir. Ali Nazik hikayesi olarak anlatılagelen hadise şudur: Yavuz Sultan Selim 1500'lü yıllarda Ayıntab'a geldiğinde karşılama merasimini takiben kurulan sofraya gelen yemeklerden birini hususiyetle beğenir ve "Hangi eli nazik yaptı bunu?" mahiyetinde sual eyler; aşçıyı takdir eder. Lakin bu harika yemeğin eli nazik olan ismi zamanla Ali Nazik'e inkılap eder. Şimdi bu hikayenin Sultan Selim tarafından tasdik veya reddi mümkün olmadığından doğru olduğunu farz ediyoruz. İkna etmediyse bir de şu izahı bilmekte fayda var: Ali Nazik ismi Arapçada şiş kebap veya şişte pişirilen yemek manasına gelen “عل النيزك“ (ala-n-naizak) deyimi kökenlidir. Naizak (نيزك) Arapçada şiş veya mızrak manasında bir kelimedir. Ali nazik hazırlarken kavrulmuş kıyma harcı yerine şiş köfte de kullanılabilir. Esasen Gaziantep mahalli mutfağında "alenazik" olarak bilinmektedir.
 4. Ali Nazik nasıl Yazılır? Türk Dil Kurumuna göre yazılışı "alinazik" şeklinde olmalıdır. Makaledeki diğer kullanımlar arayanların bulabilmesi içindir.
 5. Ali Nazik Yanına Ne Gider? Ali nazik yanına ne yakışır? Ana yemek olarak sunulan Ali Nazik tarifi, NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay) ve ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣 ile birlikte servis edilebilir.
 6. Ali Nazik Tarifi Etsiz: Üç adet patlıcan közlendikten sonra kabukları soyulup temizlenir ve soğuduktan sonra doğranır. Üzerine ezilmiş üç diş sarımsakla çırpılmış üç su bardağı yoğurt dökülüp tuz eklenir. Tavada kızdırılmış iki yemek kaşığı tere yağına toz kırmızı biber ve nane ilave edilir. Sos patlıcanın üzerine dökülür. İstenirse pul biber de serperek dilimlenmiş domateslerle süslenip servis edilir.
 7. Beşamel Soslu Ali Nazik Patlıcanlar ve kıymalı malzeme yukarıdaki şekilde hazırlanır. Beşamel sos için bir yemek kaşığı sıvı yağ ve yarım yemek kaşığı tereyağı tencerede ısıtılır. Üzerine bir yemek kaşığı un ağır ağır ilave edilirken devamlı karıştırarak pişirilir. Unun rengi bir miktar değişince yavaş yavaş bir su bardağı süt eklenir karıştırma sürdürülür. Yarım bardak su ilave edilerek kıvamlanıncaya kadar pişirilir. Ocaktan alındıktan sonra beşamel sos içine patlıcanlar, yoğurt, tuz ve ezilmiş sarımsak ilave edilip karıştırılır. Sunum tabağına bu karışım yayılıp, üstüne kıymalı ilave edilerek servis edilir.
 8. Hatay Usulü Ali Nazik Tarifi Parça etle yapılan yoğurtlu ali nazik tarifidir.
 9. 2 Kişilik Ali Nazik Tarifi Malzeme dengeli olarak yarıya indirilerek aynı tarif yapılır.
 10. Kıymalı Ali Nazik Kalori, Ali Nazik Kebabı Kalori Kıymalı ali nazik kebabı - nefis yemek tariflerinden olup 100 gramı 110 kalori civarındadır.
 11. Köfteli Ali Nazik Tarifi Ali Nazik Köfteli tarifi için KÖFTELİ ALİ NAZİK KEBABI - ALINAZIK TARIFI
 12. Hünkar Beğendi nasıl yapılır? HÜNKARBEĞENDİ NASIL YAPILIR?

KIYMALI ALI NAZIK Gaziantep 3

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı