mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

AKDENİZ USULÜ FIRINDA MAKARNA🍝 - Domatesli Makarna Tarifi

Kısa sürede hazırlanabilecek hususi bir lezzette Akdeniz tarzı makarna yapmaya ne dersiniz? Bol domatesli makarna tarifi olan Akdeniz usulü fırında makarna pek çok menüye yakışır. İşte nefis domatesli makarna tarifi...

AKDENİZ-USULÜ-FIRINDA-MAKARNA

Akdeniz Usulü Fırında Makarna Malzemeleri

Yarım paket makarna

Altı - yedi adet orta boy domates

Yedi - sekiz adet siyah zeytin

Yedi - sekiz adet yeşil zeytin

Tuz, kekik

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı

AKDENİZ-USULÜ-FIRINDA-MAKARNA

Akdeniz Usulü Fırında Makarna Tarifi - Domatesli Makarna Nasıl Yapılır?

  1. Makarna tuzlu suda haşlanır ve çok ezilmeyecek şekilde süzdürülür. Makarna haşlandıktan sonra soslanacaksa, pişirme suyunun hepsi dökülmez. Nişastalı bu suyu makarnayla birlikte sosa karıştırılınca hem daha lezzetli hem de daha kıvamlı olur. Daha yumuşak ve lezzetli makarnalar için, pişirirken su yerine süt kullanılabilir.
  2. Domatesler yıkanır ve yarım ay şeklince dilimlenir. Bir yemek kaşığı sıvı yağda iki - üç dakika kadar çevrilir.
  3. Zeytinlerin çekirdekleri çıkartılır ve doğranır.
  4. Domateslerin yarısından fazlası fırın kabının altına yerleştirilir. Zeytinlerin yarısı da domateslerin üzerine serpiştirilir.
  5. Haşlanan makarnalar domates ve zeytinlerin üzerine konulur. Kalan domatesler ve zeytinler makarnanın üzerine dökülür. Üzerine kekik serpiştirilir. Sonra sızma zeytinyağı gezdirilir.
  6. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında domatesler kızarıncaya kadar pişirilir. Akdeniz Usulü Fırında Makarna sıcak olarak servis edilir.

Akdeniz Usulü Fırında Makarna Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Domatesli Makarna Tarifi Püf Noktaları

  1. Bol Domates Soslu Makarna Tuzlu suda bir paket makarna haşlanırken domates sosu için bir tavaya üç yemek kaşığı sıvı yağ dökülür. İnce doğranan bir adet kuru soğan ilave edilip birkaç dakika kavrulduktan sonra domates sosundan beş yemek kaşığı eklenir. Domates sosu kaynayınca karabiber ve tuz ilave edilir. Makarnalar piştikten sonra sos ile birlikte karıştırılınca sunuma hazırdır. Makarna domates sosu olarak DOMATES🍅 SOSU KONSERVESİ kullanılabilir.
  2. Domatesli salçalı makarna sosu nasıl yapılır? Domatesli Makarna Sosu Tarifi: İki adet domates rendelenir, bir adet yeşilbiber küçük küçük doğranıp tavaya alınır. Biraz sıvı yağ ilave edilip iyice kavrulur. Bir yemek kaşığı salça eklenerek kavrulmaya devam edilir. Bir diş sarımsak ezilir ve tavaya ilave edilir. Kaynayan makarnanın haşlama suyundan bir su bardağı su eklenerek salça iyice eritilir. Kekik, nane, fesleğen, karabiber ve tuz eklenip biraz karıştırılıp ocaktan alınır. Domatesli mantarlı makarna sosu istenirse biberler iyice pişmeden ince ince doğranmış beş adet mantar eklenir. Mantar suyunu çekince salçayı ilave edilip kavrulur. Sos soğanlı olacaksa ince doğranmış bir kuru soğan kızan tavaya eklenip birkaç dakika kavrulur. Rendelenen domatesler ve doğranan biberler eklenip domatesler suyunu çekene kadar sos kaynatılır. Makarna haşlama suyundan bu sosa eklenir. Sos hazırlanınca haşlanmış makarnalar da pişip suyu süzülünce birbirine karıştırılır.
  3. Demleme Domatesli Makarna Tarifi: Bir tencereye iki yemek kaşığı tereyağı, rendelenmiş iki diş sarımsak, bir yemek kaşığı domates salçası konup iyice karıştırılır. Üç adet orta boy domates rendelenir. 1 bir çay kaşığı karabiber ve istenen diğer baharatlar ilave edilip harmanlanır. Domatesler suyunu çekene kadar pişirilir. Sonra yarım paket makarna eklenip üzerini bir parmak geçecek kadar sıcak su dökülür. Tencerenin kapağı kapatılarak yemek suyunu çekinceye değin takriben on dakika kısık ateşte pişirilir. Sonra ocaktan alınıp üç – beş dakika demlendirilir. Üzerine istenirse rende peynir, dilimlenmiş zeytin ilave edilebilir. Servis evvelinde çok az zeytinyağı gezdirilebilir.
YukarıYukarı