mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır?🍚

Arpa şehriye pilava konulur mu? Tane tane arpa şehriyeli pilav nasıl yapılır? Arpa şehriyeli pilav da en nefis lezzetlerden biri... Şehriyeleri kavururken mutfağı kaplayan harika kokusu çok davetkardır. Tavuk ve et yemeklerinin yanına çok yakışan tereyağlı arpa şehriyeli pilav, ayran veya yoğurt eşliğinde mis gibi bir menü oluşturur. "Arpa şehriyeli pirinç nasıl yapılır?" diyenlere işte tam ölçülü arpa şehriyeli pilav yapımı tarifi...

ARPA-ŞEHRİYELİ-PİRİNÇ-PİLAVI

Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Malzemeleri - Arpa Tel Sehriyeli-Pirinç Pilavı Tarifi 10 kişilik - Tane Tane Şehriyeli Pilav İçindekiler

İki su bardağı pilavlık pirinç

Üç yemek kaşığı arpa şehriye

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Üç su bardağı su

Bir tatlı kaşığı tuz

Ön Hazırlık

Aı-yıklanıp yıkanan pirincin üzerine bir saat önceden kaynamış su ve bir miktar tuz ilave edilir.

ARPA-ŞEHRİYELİ-PİRİNÇ-PİLAVI

Tereyağlı Şehriyeli Pilav Evde Nasıl Yapılır? Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi - Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır? - Arpa Şehriyeli-Pirinç Pilav Tarifi - Arpa Şehriye Pilavı Nasıl Yapılır? Arpa-Şehriyeli Pilav Nasıl Pişirilir?

 1. Tereyağı tencerede eritilir.
 2. Sıvı yağ ve arpa şehriye ilave edilerek kahverengiye dönünceye kadar kavrulur.
 3. Üç bardağı su ilave edilir.
 4. Su kaynadıktan sonra iyice yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir.
 5. Bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir.
 6. Önce orta ateşte, daha sonra kısık ateşte pilav suyunu çekene kadar pişirilir.
 7. Kapağı açılmadan en az yirmi dakika dinlendirilir.
 8. Kevgirle pirinçler zedelenmeden tencerenin kenarından başlanarak tazelenir.
 9. Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı servis tabağına alınıp düzgün şekil verilerek sunulur. Yanına AYRAN🥛🧊veya YOĞURT nefis olur.

"Tane Tane Arpa Şehriyeli-Pirinç Pilavı Tarifi, Şehriyeli Tereyağlı Pilav" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tereyağlı Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi Nefis yapımı Püf Noktaları

 1. Arpa Sehriyeli-Pirinç Pilavı Tarifinde Kavurma Usulü, Arpa Şehriye Ne Kadar Kavrulur? Arpa şehriyeleri tencerede karıştırarak biraz kızarana kadar kavrulur. Tencereye yağı ilave ederek eriyene değin karıştırılır. Islanmış pirinçler süzülüp tencereye eklenerek tane tane ayrılana kadar karıştırarak kavurulur. Kaynamış su ve tuz ilave edilip kapağı kapatılıp orta hararette suyunu çekene kadar pişirilir. Piştikten sonra pilav demlenmeye bırakılır.
 2. Pilav tenceresi nasıl olmalıdır? Pilavın iyi kavrulması ve daha lezzetli olması için tencere geniş tabanlı seçilmelidir. İyi bir pilav tenceresi yayvan olmalıdır. Genişliği 24-28-30 cm aralığında olabilir. Pilav derin bir tencerede pişmemelidir. Pirincin veya şehriyenin iyi kavrulması gerekir. Pilav tenceresi tabanı çelik, seramik veya teflon olabilir. Pilav sadece iyi demlenirse lezzetli olur. Kapağının iyi kapanması bu sebeple çok mühimdir. Kapağı devamlı kapalı olmalı, yerinden oynamamalıdır.
 3. Pilavın Karıştırılması Pirinç pilavı pişerken çok fazla karıştırılmamalıdır. Kevgir kullanmak pilavlar için çok mühimdir. Kevgir ile kavurmak, havalanmayı dolayısıyla pirinç gibi tanelerin kırılmamasını sağlar. Şehriyeler tabana yapışma eğiliminde olduklarından daha fazla karıştırılmaları gerekir.
 4. Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi? Benzer şekilde yapılabilir. Ancak arpa şehriyedeki renk farkı tel şehriyede olmadığından daha çok arpa şehriye tercih edilir.
 5. Bir buçuk bardak pirince ne kadar su konur? Arpa şehriye ne kadar su? Ön ıslatma yapıldıysa iki bardağa üç bardak su; 1,5 su bardağı pirinç için 2 su bardağı su yeterli olabilir. 3 su bardağı pirince ne kadar su konur? Dört su bardağı kadar... 1 su bardağı arpa şehriye kaç bardak su? Bir buçuk su bardağı su... Bununla beraber pirincin cinsi de mühimdir. Basmati için 1'e 1.25 su ilave edilebilir. Arpa şehriyenin de markasına göre su çekme seviyesi değişebilir.
 6. 5 kişilik pilav için kaç bardak pirinç? Tel Sehriyeli-Pirinç Pilavı Tarifi 5 kişilik 5 veya 4 Kişilik şehriyeli pilav tarifi için 250 mililitrelik bir su bardağı pirinç yeterli olabilir. 2 kişilik şehriyeli pirinç pilavı nasıl yapılır? 2 kişilik pilav tarifinde bu ölçünün yarısı kullanılır.
 7. Sade Pirinç Pilav Tarifi, Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır: SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚
 8. Havuclu Arpa Şehriye Pilavı, Havuçlu Şehriyeli Pilav İki adet havuç rendelenip üç yemek kaşığı yağda kavrulur. Sonra bir su bardağı şehriye ilave edilip kavurmaya devam edilir. Şehriyelerin üzerine, bir su bardağı sıcak su veya et suyu ilave edilir. Birer çay kaşığı tuz ve karabiberi karıştırılarak tencerenin kapağı örtülü vaziyette pişmeye bırakılır. Suyunu çekip pişince diğer pilavlarda olduğu gibi Şehriyeli havuçlu pilavda da demlendirme ve karıştırılarak tazeleme yapılır.
 9. Domatesli Arpa Şehriye Pilavı, Şehriyeli Domatesli Pilav Tencerede bir yemek kaşığı tereyağı eritilir. Bir çorba kasesi domates rendesi ilave edilip birkaç dakika karıştırılarak kaynatılır. Domatesler suyunu çekmeye başlayınca bir buçuk su bardağı et suyu veya su eklenir. Kapağı örtülerek kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca bir su bardağı arpa şehriye ilave edilir. Bir tatlı kaşığı kadar tuz da karıştırılarak kapağı örtülür. Evvela harlı ocakta sonra kısık ayarda suyunu çekip şehriyeler yumuşayıncaya dek pişirilir. Kapağın altına kâğıt havlu konularak en az yirmi dakika demlendirilir. Domatesli arpa şehriyeli pilav sonra karıştırılıp alt üst edilerek sunulur. Diğer bir yapılış tarzında domatesi rendesi tencereye şehriyelerin rengi değiştikten sonra eklenip sonra suyu ilave edilir.
 10. Şehriyeli Nohutlu Pilav Tarifi, Nohutlu Şehriyeli Pilav İki su bardağı pirinç yıkanıp tuzlu ılık suda yirmi dakika bekletilir. İki yemek kaşığı şehriye iki yemek kaşığı sıvı yağda eritilmiş bir yemek kaşığı tere yağda sürekli karıştırarak kavrulur. Şehriyelerin yarısı daha az kavrulursa çok renkli bir pilav olur. Şehriyeler kızarınca yıkanıp süzülen pirinç de katılarak kavurmaya devam edilir. Biraz kavrulunca üç su bardağı kaynamış su veya et suyu, sonra da tuzu ilave edilir. Bir su bardağı haşlanmış nohut da eklenerek tencerenin kapağı örtülür. Pilavın üzeri göz göz oluncaya dek orta, bilahare kısık ayarda pişirilir. Pilav suyunu çekip pirinçler yumuşayınca ocak kapatılır. Üzeri kâğıt havlu ile kapatılıp yirmi dakika demlendirilir.
 11. Şehriyeli Bulgur Pilav Tarifi Şehriyeler kavrulunca bulgur eklenerek karıştırılır. Pilavın suyu da eklenen bulgur nispetinde fazlalaştırılır. Bir tencereye birer kaşık sıvıyağ ve tereyağı alınıp eritilir. Yarım çay bardağı arpa şehriye ilave edilir. Şehriyeler altın sarısı renk alana kadar kavrulunca bir su bardağı pilavlık bulguru eklenir. Bulgur da rengi değişene dek kavrulur. İki su bardağı kaynar su ilave edilip karıştırılır. Birer çay kaşığı tuzu ve karabiberi karıştırılıp kapağı örtülür. Önce üç dakika harlı, sonra arada su durumuna bakılarak on dakika kısık ocakta pişirilir. Bulgurlar pişince üzerine kâğıt havlu serilip yirmi dakika dinlendirin. İstenirse taze baharat ilave edilebilir.
 12. Salçalı Arpa Şehriye Pilavı Tarifi Yağda kavrulan bir su bardağı şehriyenin rengi iyice pembeleşince bir tatlı kaşığı domates biber karışık salça da ilave edilip kavrulur. Sıcak suyu eklenip altı kısılır. Ara ar karıştırılır. Suyunu çekip şehriyeler yumuşayınca ocak kapatılıp, dinlendirilir.
 13. Soğanlı Arpa Şehriye Pilavı Nasıl Yapılır İki adet ortaya boy soğan ufak doğranır ve iki yemek kaşığı sıvıyağla bir yemek kaşığı tereyağı olan tencerede kavrulur. Pembeleşmeye yakın iki su bardağı şehriye eklenir ve iyice kavrulur. 5 su bardağı su ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Pişince demlemeye bırakılır.
 14. Sebzeli Şehriye Pilavı Nasıl? Sebzeli Arpa Şehriye Pilavı Sebzeli-arpa şehriyeli pilav yapımı için bir tavada iki yemek kaşığı sıvıyağda iki yemek kaşığı tereyağı eriyince doğranmış birer adet çarliston biber, kırmızı biber ve rendelenmiş havuç ilave edilerek kavrulur. Bir yemek kaşığı salça da eklenerek kavurmaya devam edilir. İki su bardağı arpa şehriye de tavaya alınarak birkaç dakika kavrulur. Şehriyelerin üzerine et veya tavuk suyu da olabilecek üç su bardağı sıcak su ilave edilir. Tuzu ayarlanır. Tencerenin kapağı örtülerek suyunu çekmesi beklenir. Ara ara karıştırılarak yapışmasına fırsat verilmez. Suyunu çekince ocak kapatılır. Sebzeli arpa şehriyeli pilav kapağın altına kâğıt havlu veya temiz bir bez konularak en az yirmi dakika demlendirilir. Sebzeli arpa şehriye pilavı yapılırken sebzeler arpa şehriyeden önce kavrulur.
 15. Tavuklu Arpa Şehriye Pilavı, Şehriyeli Tavuklu Pilav Tavuklu arpa şehriyeli pilav için başka bir tencerede haşlanan tavuk etleri didiklenir, arpa şehriye pilav pişince didiklenmiş tavuk eti eklenip karıştırılır.
 16. Arpa Şehriyeli Pilavın Yanına Ne Gider? Arpa şehriyeli pilavın yanına MANTARLI ET SOTE🍄🍖, PATATES🥔 PÜRELİ ET SOTE, TAVUK🍗 SOTE, ÇÖP ŞİŞ KEBABI gibi et yemekleri yapılabilir. FIRINDA İMAMBAYILDI veya FIRINDA KARNIYARIK da yanına yakışabilir. CACIK veya ANTEP SALATASI🥗da pilava eşlik edebilir.
 17. Arpa şehriye pilavı nasıl yapılır sade? Sade arpa pilavı nasıl yapılır? Hiç pirinç kullanmadan yapılan arpa şehriye pilavı: Bir su bardağı arpa şehriye birer yemek kaşığı tereyağı ve zeytinyağında kavrulur. İki su bardağı su veya et suyu ilave edilip tuzu eklenir. Kısık ateşte suyunu çekene dek pişirilir.
 18. Tel Şehriyeli-Pirinç Pilavı Tarifi, Tel Şehriyeli Pilav Nasıl Olur? Tel-sehriyeli pilav, arpa şehriyeli pirinç pilav tarifinde olduğu şekilde yapılabilir.
 19. Şehriyeli Etli Pilavı Nasıl Yapılır Şehriye Pilavı Nasıl Yapılır? Bir tencerede bir yemek kaşığı sıvı yağda 200 gram kadar kuşbaşı doğranmış etler renk değiştirene dek birkaç dakika kavrulur. Üzerine iki su bardağı su dökülüp kapağı kapatılır ve yirmi dakika orta hararette pişirilir. Pişen etlerin suyu süzgeçle bir kaba süzülür. Etlerin kavrulduğu tencerede bir yemek kaşığı tereyağı eritilir. Bir su bardağı şehriye eklenir ve devamlı karıştırılarak rengi değişene dek kavrulur. Üzerine etler eklenir. Et suyu dökülür. Tuz ve karabiber karıştırılıp çok kısık ocakta kapağı kapalı halde yirmi beş dakika kadar pişirilir. Pişen pilav demlendirilip karıştırılır. FIRINDA KOLAY ANKARA TAVA NASIL YAPILIR?🍖
 20. Arpa Şehriyeli Pilav Kaç Kalori, Tereyağlı Şehriyeli Pilav Kalori 100 gram arpa şehriyeli pilav kalorisi 171 kcaldir.
 21. 1 Su Bardağı Pirinç Kaç Kişilik, Pilav Ölçüsü Kaç Kişilik 1 su bardağı pirinç, 3-4 kişi için kafidir. Şehriyeli pilav tarifi 2 kişilik istenirse yarım su bardağı pirinç yeterli olur.
YukarıYukarı