mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BOŞNAK MANTISI NASIL YAPILIR? (Saraybosna)

Boşnak mantısı nasıl yapılır? Nefis Boşnak mantısı nerede satılır, nereye sipariş verilir diye aramaya gerek yok. Evde rahatlıkla yapılabilir. Boşnak mantısı hazır yufkadan pratik olarak hazırlanabilse de orjinal boşnak mantısı tarifine sadık kalıp hamurunu açarak yapmak zor değil... Kolay Boşnak mantısı tarifini resimli olarak arayanlar için...

BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 1

Boşnak Mantısı Malzemeleri

İki bardak ılık su

Dört - dört buçuk bardak un

Bir tatlı kaşığı tuz

Boşnak mantısı iç harcı için:

Üç yüz gram orta yağlı kıyma

İki adet orta boy kuru soğan

Tuz

Karabiber

Hamurların arasına yağlamak için: Sıvı yağ

Boşnak mantılarının üzerine:

Bir büyük kâse yoğurt

Üç dört diş sarımsak

Bir iki yemek kaşığı tereyağı

Yarım tatlı kaşığı pul biber

BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 2BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 3BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 4BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 5BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 6BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 7BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 8BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 9BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 10BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 11BOSNAK MANTISI NASIL YAPILIR Saraybosna 12

Boşnak Mantısı Yapılışı Tarifi

 1. Un, su ve tuz ile ele yapışmayan orta sertlikte bir hamur yoğrulur. Yoğurma muamelesinde her zaman unu azar azar ilave etmekte fayda var. Gerekirse un ilavesi yapılabilir.
 2. Hamur altı eşit bezeye ayrılır. Üzerine bir bez örtülerek dinlenmeye bırakılır. Bu sırada soğanlar çok incecik kıyılır. İstenirse fazla sulandırmadan rendelenebilir.
 3. Dinlenen Boşnak mantısı hamuru unlanmış tezgâh üzerinde merdane ile servis tabağı büyüklüğünde açılır. Aralarına sıvı yağ sürülerek üç beze üst üste yerleştirilir. Kenarlardan hafifçe bastırarak ve orta kısımdaki hava kabarcıkları alınarak tek hamur haline getirilir. Merdane ile biraz daha açıldıktan sonra el yardımıyla büyütülür.
 4. Hazırlanan içten hamurun baş kısmına uzunlamasına konulur. Hamur kendi ekseninde iki üç defa çevrilerek rulo şeklinde sarılır. Bıçak yardımıyla kesilir. Elde edilen rulo iki parmak genişliğinde parçalara ayrılır. Uç kısımlar hafifçe uzatılarak alt tarafta birleştirilir. Hamurun diğer kalan kısımlarına da aynı muamele yapılır. Bu tarz zor görünüyorsa kıymalı iç öbek öbek konularak da hamur kesilebilir.
 5. Elde edilen Boşnak mantıları yağlanmış fırın tepsisine dizilir. İstenirse fırça yardımıyla üzerlerine sıvı yağ sürülebilir. 190 dereceli fırında mantılar pişirilir.
 6. Bu sırada yoğurt bir kâsenin içinde iyice çırpılarak akışkan hale getirilir. İçine sarımsaklar incecik doğranır. Fırından çıkarılan mantıların üzerine bu yoğurt gezdirilir ve tekrar fırına verilerek beş dakika kadar Boşnak mantılarının bu yoğurdu çekmesi beklenir.
 7. Fırından çıkan mantıların üzerine eritilen ve pul biber eklenen tereyağı gezdirilir. Boşnak Mantısı (Saraybosna) sıcak olarak servis edilir.

Boşnak Mantısı Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

 1. O anda sunulmayacaksa mantıların tamamını yoğurtlayıp fırına vermek yerine yenilecek olan kısmın üzerine yoğurt koymak daha doğru olacaktır. Bu şekilde yenilebileceği gibi Boşnak mantılarını yoğurtsuz yemeği tercih edenler de vardır.
 2. Peynirli Boşnak Mantısı Yufkalara biraz sıvı yağ gezdirdikten sonra uç kısmına peynir serpip sarılır ve takriben iki - üç cm kalınlığında kesip tepsiye yerleştirilir.
 3. Kolay Boşnak Mantısı: Hazır Yufkadan Boşnak Mantısı Nasıl Yapılır? Hazır yufkadan mantı yapmak işleri hızlandırabilir. 250 gram kıyma, ince kıyılmış bir adet kuru soğan, tuz ve karabiberle karıştırılır, iyice yoğrulur. Üç adet yufka ortadan ikiye kesilip altı adet yufka elde edilir. Yarım yufka tezgâha serilip, üzerine sıvıyağ sürülür. Kıymalı harç uzun kenarı alt tarafına yerleştirilip kenarları hafifçe içe katlanır. Kıymalı taraftan başlamak suretiyle yufka kol böreği sarar tarzda kıvrılıp rulo yapılıp sıkıca sarılır. Rulo yapılan yufka iki parmak genişliğinde kesilip, sıvıyağ ile yağlanmış tepsiye aralıksız dizilir. Diğer yufkaları da aynı şekilde hazırlanıp, 190 derecelik fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Mantının yumuşamaması ve çıtırlığını kaybetmemesi için yoğurt fırından çıkınca hemen dökülmez. Mantı fırından çıkarıldıktan beş dakika sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Hazır yufkadan yalancı Boşnak mantısının üzeri pul biber veya toz kırmızıbiber ile süslenir.
 4. Pratik Boşnak Mantısı - Milföyden Boşnak Mantısı - Yalancı Boşnak Mantısı Milföyle Nasıl Yapılır? Milföyden pratik mantı kolaylıkla hazırlanabilir. Milföy Boşnak Mantısı için 250 gram kıyma, bir adet ince doğranmış kuru soğan, tuz ve karabiber iyice yoğrulur. Bir büyük paketten alınan milföy hamuru dörde bölünür. Her birinin üzerine misket kadar kıyma konup bohça usulünde kapatılır. Kapatılan taraf alta gelecek tarzda tepsiye sıkıca yan yana yerleştirilir. 190 derecede üzeri kızarana kadar pişirilir. Üzerine sarımsaklı yoğurt döküp ve tere yağda kızdırılmış pul biber dökülüp sunulur.
 5. El Açması veya Hazır Yufkadan Boşnak Böreği Hazır Yufkadan Peynirli Boşnak Böreği Tarifi arıyorsanız veya diğer içlerle farklı börekler yapmak isterseniz BOŞNAK BÖREĞİ NASIL YAPILIR? (Pita, Kıymalı: Burek, Ispanaklı: Zeljanica, Saraybosna) makalesi de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Yasemin