mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CİĞERLİ VEYA ETLİ İÇ PİLAV TARİFİ🍚

Ciğerli veya etli iç pilav nasıl yapılır? Soğanın iyi kavrulması, baharatların dengesi, etin yumuşaklığı, ciğerin zarsız olması, pilav ve ciğer aromalarının birbirine iyi geçmesi, pilav üstü et veya pilav üstü ciğer olmaması, pirincin çiğ kalmayıp iyi pişmesi, kullanılacaksa taze baharatların ölçülü olması; her biri iyi bir iç pilavda dikkat edilecek hususlardır. İşte pilavın lezzetine lezzet katan denenmiş bir iç pilav tarifi...

İÇ PİLAV TARİFİ

İç Pilav Malzemeleri Nelerdir?

İki su bardağı pirinç

İki buçuk - üç su bardağı sıcak su

150 gr kuşbaşı et (veya kuzu ciğer)

Bir adet büyük kuru soğan

İki yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı dolmalık fıstık

İki yemek kaşığı kuş üzümü

Bir tatlı kaşığı yenibahar

Tuz

İÇ PİLAV

Ciğerli İç Pilav Tarifi - Etli İç Pilav Nasıl Yapılır?

  1. Ön hazırlık: Pirinçler bir - iki saat önceden ılık su ile ıslatılır. Küçük küçük doğranan etler veya zarları alınıp ufak doğranan ciğerler yıkanıp ocağa konulur ve yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  2. Çok küçük doğranan soğanlar iki yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağda pembeleştirilir. Soğanların üzerine pişmiş etler ilave edilir.
  3. Islatılan pirinçler yıkanır, süzdürülür ve tencereye konur. Bir - iki defa çevrilir. Üzerine iki buçuk - üç bardak sıcak su eklenip tuzu atılır. İç pilav kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir.
  4. Dolmalık fıstıklar rengi dönene kadar kuş üzümleri ile birlikte bir yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Ocaktan indirilen iç pilava fıstık, kuş üzümleri ve yenibahar eklenir.
  5. İç Pilav dinlendikten sonra tazelenerek servis edilir.

"Iç Pilav Nasıl Yapılır İç Pilav?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve - İç Pilav Püf Noktası

  1. Iç Pilava Hangi Baharatlar Konur? İç pilav sıradan bir pilav lezzetini ilave tatlarla çok farklı bir seviyeye ulaştıran bir yemektir. Öyleyse Pilava katılan baharat hangisi? Yukarıdaki tarifte en az ilave edilmesi gereken baharatlar yer almaktadır. Lakin bunlara ilave olarak yarımşar çay kaşığı karabiber ve tarçın, çeyrek demet kıyılmış dereotu ve maydanoz, birer tatlı kaşığı kuru nane ve toz şeker ilave edildiği de olur.
  2. Bademli İç Pilav BADEMLİ SARAY🏰 PİLAVI🍚
  3. Tavuk sulu iç pilav: İki buçuk - üç bardak sıcak su kısmen veya tamamen tavuk suyu olarak katılırsa tavuk sulu iç pilav yapılmış olur. Kırmızı et veya ciğer yerine de didiklenmiş tavuk eti kullanılırsa tavuklu iç pilav hazırlanabilir.
  4. Etin yanına iç pilav İç pilav ciğersiz veya etsiz olarak baharatlarla hazırlanabilir. Bu durumda etin yanında sunulabilir. İç Pilavlı Tavuk ise her hangi bir tavuk yemeğinin yanında iç pilav sunulmasıdır.

İÇ PİLAV

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı