mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CİĞERLİ VEYA ETLİ İÇ PİLAV TARİFİ🍚

pilav nedir? Ciğerli veya etli iç pilav nasıl yapılır? Soğanın iyi kavrulması, baharatların dengesi, etin yumuşaklığı, ciğerin zarsız olması, pilav ve ciğer aromalarının birbirine iyi geçmesi, pilav üstü et veya pilav üstü ciğer olmaması, pirincin çiğ kalmayıp iyi pişmesi, kullanılacaksa taze baharatların ölçülü olması; her biri iyi bir iç pilavda dikkat edilecek hususlardır. İşte pilavın lezzetine lezzet katan denenmiş en iyi iç pilav tarifi...

İÇ PİLAV TARİFİ

İç Pilav Malzemeleri Nelerdir? - İç Pilav Tarifi Ciğerli veya Etli Malzemeleri

İki su bardağı pirinç

İki buçuk - üç su bardağı sıcak su

150 gr kuşbaşı et (veya kuzu ciğer)

Bir adet büyük kuru soğan

İki yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı dolmalık fıstık

İki yemek kaşığı kuş üzümü

Bir tatlı kaşığı yenibahar

Tuz

İÇ PİLAV

Ciğerli İç Pilav Nasıl Yapılır? - Ciğerli İç Pilav Tarifi - Etli İç Pilav Nasıl Yapılır?

 1. Ön hazırlık: Pirinçler bir - iki saat önceden ılık su ile ıslatılır. Küçük küçük doğranan etler veya zarları alınıp ufak doğranan ciğerler yıkanıp ocağa konulur ve yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 2. Çok küçük doğranan soğanlar iki yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağda pembeleştirilir. Soğanların üzerine pişmiş etler ilave edilir.
 3. Islatılan pirinçler yıkanır, süzdürülür ve tencereye konur. Bir - iki defa çevrilir. Üzerine iki buçuk - üç bardak sıcak su eklenip tuzu atılır. İç pilav kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir.
 4. Dolmalık fıstıklar rengi dönene kadar kuş üzümleri ile birlikte bir yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Ocaktan indirilen iç pilava fıstık, kuş üzümleri ve yenibahar eklenir.
 5. Tencerenin üzeri kağıt havlu ile örtüp kapağını kapatılıp demlendirilir. İç Pilav dinlendikten sonra tazelenerek servis edilir.

"Iç Pilav Nasıl Yapılır İç Pilav?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve - Ciğerli İç Pilav Püf Noktası

 1. Pilav çeşitleri nelerdir? 🍚PİLAV VE 🍝MAKARNA TARİFLERİ
 2. Iç Pilava Hangi Baharatlar Konur? İç pilav sıradan bir pilav lezzetini ilave tatlarla çok farklı bir seviyeye ulaştıran bir yemektir. Öyleyse Pilava katılan baharat hangisi? Yukarıdaki tarifte en az ilave edilmesi gereken baharatlar yer almaktadır. Lakin bunlara ilave olarak yarımşar çay kaşığı karabiber ve tarçın, çeyrek demet kıyılmış dereotu ve maydanoz, birer tatlı kaşığı kuru nane ve toz şeker ilave edildiği de olur. Ciğerli iç pilavda baharat bol olmalı yoksa ciğer baskın çıkar.
 3. Iç pilava badem konur mu? - Bademli İç Pilav Etli Bademli Pilav Tarifi veya Bademli Ciğerli İç Pilav Tarifi için BADEMLİ SARAY🏰 PİLAVI🍚 veya PATLICANLI🍆 BADEMLİ PİLAV yazısına da bakılabilir.
 4. Tavuk sulu iç pilav: İki buçuk - üç bardak sıcak su kısmen veya tamamen tavuk suyu olarak katılırsa tavuk sulu iç pilav yapılmış olur. Kırmızı et veya ciğer yerine de didiklenmiş tavuk eti kullanılırsa tavuklu iç pilav hazırlanabilir.
 5. Etin yanına iç pilav İç pilav ciğersiz veya etsiz olarak baharatlarla hazırlanabilir. Yalancı İç Pilav denilen bu durumda, etin yanında sunulabilir. Tavuk doldurmak için iç pilav nasıl yapılır? Et ve diğer protein ilavesi olmadan iç pilav yapılır. Yine yukarıdaki iç pilav tarifi etsiz ve ciğersiz yapılır. İç Pilavlı Tavuk ise her hangi bir tavuk yemeğinin yanında iç pilav sunulmasıdır.
 6. Tarçınlı pilavı nasıl yapılır? Kuşüzümlerinden sonra bir çay kaşığı tarçın ilave edilerek tarçınlı pilav yapılabilir.
 7. Osmanlı Usulü İç Pilav Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde buğdaydan sonra en çok bahsedilen bakliyat pirinçtir. Sarayın pirinç deposu da Dimyat’taydı. Osmanlı pilavlarına, ilk olarak, II. Murat döneminde yaşayan Osmanlı hekimi Muhammed bin Mahmud Şirvani’nin yazılarında rastlanmıştır. İlk tarifler badem, tavuk, safran ve şekerle hazırlanan muzafferiye pilavı ve etli nohutla yapılan baharatlı kabuni pilavıdır. 16. asırda sarımsaklı, kuru üzümlü, etli, lahanalı, meyveli ve biberli pilavlar yapılmış; ayrıca sade pilavların üzerine kuru meyveler ve kuruyemiş kavrularak dökülürmüş. Tatlı gibi üzerine şeker konularak sunulan kaymaklı ve peynirli pilavlar da vardı. 16. ve 17. asırlarda renkli sebze ve meyvelerin sularıyla değişik renklerde pilavlar yapılırdı. Pilav daima yemek bitince, yanında veya sonrasında hoşaf ile sunulurdu. Pilav, üstüne yağda kavrulmuş veya suda haşlanmış yumurta, koyun eti veya haşlanmış tavuk konularak da yenilirmiş. Pirinç pahalı olduğundan 18. asıra değin halkın mutfağında pek yer almasa da saray davetlerinde sürekli bulunmuş. 18. Asır ve sonrasında pirinç üretimi bollaşınca fiyatı düşmüş ve halk tarafından da buğday kadar yenilmeye başlanmış. Pilav daima tahta kaşıkla yenilirmiş. Sarayda “pilavcı” denilen ve çok iyi pilav yapan usta aşçılar yer alırdı. Osmanlı Usulü İç Pilav kuru meyveli, yemişli, baharatlı olarak hazırlanırdı. Et veya ciğer yanında kuru soğan, tereyağı, ceviz, soyulmuş yağda kavrulmuş badem, sıcak suda bekleyip doğranmış kayısı, kuş üzümü, dolmalık fıstık, tarçın, karabiber, haşlanıp bölünmüş kestane, et suyu, dereotu, yenibahar yemeğe katılabilirdi.
 8. Iç pilav hangi yöreye ait? Belirli bir yöreye ait olduğunun söylemek yerine farklı yörelerde farklı lezzetlerde yapıldığı ifade edilebilir. Misal: Háşu Mardin etli bademli iç pilavıdır. Tek başına sunulabildiği gibi ekseriyetle kaburga dolması iç pilavı olarak istfade edilir.
 9. Iç pilavla ne yenir? Iç pilav ile ne yapılır? KIYMALI PATATES🥔 OTURTMASI, ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE TARİFİ, NOHUTLU PATLICAN🍆 YEMEĞİ (ANTEP), GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ (BAYRAM YAHNİSİ, Kayseri), ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ, FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ

İÇ PİLAV

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok