mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ciğerli veya Etli İç Pilav Tarifi🍚

pilav nedir? Ciğerli veya etli iç pilav nasıl yapılır? Soğanın iyi kavrulması, baharatların dengesi, etin yumuşaklığı, ciğerin zarsız olması, pilav ve ciğer aromalarının birbirine iyi geçmesi, pilav üstü et veya pilav üstü ciğer olmaması, pirincin çiğ kalmayıp iyi pişmesi, kullanılacaksa taze baharatların ölçülü olması; her biri iyi bir iç pilavda dikkat edilecek hususlardır. "En güzel iç pilav nasıl yapılır? İç pilav tarifi verir misin? İç pilava soğan konur mu? İç pilavın içine neler konur?" diyenlere işte pilavın lezzetine lezzet katan denenmiş en iyi iç pilav tarifi...

Ic Pilav Tarifi

İç Pilav Malzemeleri Nelerdir? - İç Pilav Tarifi Ciğerli veya Etli Malzemeleri - İç Pilavın İçine Ne Konur?

İki su bardağı pirinç

İki buçuk - üç su bardağı sıcak su

150 gr kuşbaşı et (veya kuzu ciğer)

Bir adet büyük kuru soğan

İki yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı dolmalık fıstık

İki yemek kaşığı kuş üzümü

Bir tatlı kaşığı yenibahar

Tuz

Ic Pilav Tarifi3

Etli İç Pilav Nasıl Yapılır? İçli Pilav Tarifi - Iç Pilav Tarifi Nasıl Yapılır? Ciğerli İç Pilav Tarifi - Ciğerli İç Pilav Nasıl Yapılır?

 1. Ön hazırlık: Pirinçler bir - iki saat önceden ılık su ile ıslatılır. Küçük küçük doğranan etler veya zarları alınıp ufak doğranan ciğerler yıkanıp ocağa konulur ve yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 2. Çok küçük doğranan soğanlar iki yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağda pembeleştirilir. Soğanların üzerine pişmiş etler ilave edilir.
 3. Islatılan pirinçler yıkanır, süzdürülür ve tencereye konur. Bir - iki defa çevrilir. Üzerine iki buçuk - üç bardak sıcak su eklenip tuzu atılır. İç pilav kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir.
 4. Dolmalık fıstıklar rengi dönene kadar kuş üzümleri ile birlikte bir yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Ocaktan indirilen iç pilava fıstık, kuş üzümleri ve yenibahar eklenir.
 5. Tencerenin üzeri kağıt havlu ile örtüp kapağını kapatılıp demlendirilir. İç Pilav dinlendikten sonra tazelenerek servis edilir.

Ic Pilav Tarifi2

"Iç Pilav Nasıl Yapılır İç Pilav? Etli Pilav Çeşitleri Nelerdir?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve - Ciğerli İç Pilav Püf Noktası

 1. Pilav Çeşitleri Nelerdir? 🍚PİLAV VE 🍝MAKARNA TARİFLERİ
 2. Iç Pilava Hangi Baharatlar Konur? İç pilav sıradan bir pilav lezzetini ilave tatlarla çok farklı bir seviyeye ulaştıran bir yemektir. Öyleyse Pilava katılan baharat hangisi? Yukarıdaki tarifte en azından konulması gereken baharat yer almaktadır. Lakin bunlara ilave olarak yarımşar çay kaşığı karabiber ve tarçın, çeyrek demet kıyılmış dereotu ve maydanoz, birer tatlı kaşığı kuru nane ve toz şeker ilave edildiği de olur. Ciğerli iç pilavda baharat bol olmalı yoksa ciğer baskın çıkar.
 3. Iç pilava badem konur mu? - Bademli İç Pilav Tarifi Etli Bademli Pilav Tarifi veya Bademli Ciğerli İç Pilav Tarifi için BADEMLİ SARAY🏰 PİLAVI🍚 veya PATLICANLI🍆 BADEMLİ PİLAV yazısına da bakılabilir.
 4. Tavuk sulu iç pilav: İki buçuk - üç bardak sıcak su kısmen veya tamamen tavuk suyu olarak katılırsa tavuk sulu iç pilav yapılmış olur. Kırmızı et veya ciğer yerine de didiklenmiş tavuk eti kullanılırsa tavuklu iç pilav tarifi hazırlanabilir. Yukarıdaki tarifte 150 - 250 gram kadar tavuk eti tencereye su ve tuzla alınıp haşlanır. Soğuyunca ince ince didiklenir.
 5. Tavuklu İçli Pilav Tarifi, Hindi İç Pilav Tarifi Kırmızı et veya ciğer yerine de didiklenmiş tavuk eti kullanılırsa tavuk iç pilav tarifi hazırlanabilir. Yukarıdaki tarifte et yerine 150 - 250 gram kadar tavuk eti tencereye su ve tuzla alınıp haşlanır. Soğuyunca ince ince didiklenir. Islanan pirinç yıkanıp süzülür. Tencereye tere yağını ve zeytinyağını koyup eritilir. Fıstıkları ilave ederek pembeleşene dek kavrulur. Üzerine üzümler, didiklenmiş tavuk etlerini, tuzu ve baharat ekleyerek dört dakika daha kavrulur. Pirinç ve sıcak su eklenip karıştırılır. Pilav kaynayınca ocak kısılıp suyunu çekene dek pişirilir. Üzerine kağıt havlu serilip yarım saat demlendirilir. Sıcak sunulur. Tavuk içli pilav tarifi bazı yörelerde daha sık yapılır. İçli pilavı tavuk içi pilav tarifi halinde yapmak da mümkündür.
 6. Ciğersiz İç Pilav Tarifi Yukarıdaki tarif ciğersiz olarak sadece kırmızı et, tavuk veya hindi eti ile yapılabilir.
 7. Etin Yanına İç Pilav İç pilav ciğersiz veya etsiz olarak baharatlarla hazırlanabilir. Yalancı İç Pilav denilen bu durumda, etin yanında sunulabilir. Tavuk doldurmak için iç pilav nasıl yapılır? Et ve diğer protein ilavesi olmadan iç pilav yapılır. Yine yukarıdaki iç pilav tarifi etsiz ve ciğersiz yapılır. İç Pilavlı Tavuk ise her hangi bir tavuk yemeğinin yanında iç pilav sunulmasıdır.
 8. Etsiz İç Pilav Tarifi Bir su bardağı pirinç yıkanıp ılık suda yarım saat bekletilir. Bir adet orta boy soğan ince doğranıp iki yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Birer yemek kaşığı kus uzumu ve dolmalık fıstık ile pirinçler ilave edilip biraz daha kavrulur. Birer çay kaşığı tarçın ve yenibahar eklenir. Tuz ve bir buçuk su bardağı su ilave edilir. Bir yemek kaşığı tereyağı eklenerek kısık ateşte pişirilir. Kağıt havlu örtülerek dinlendirilir.
 9. Tarçınlı Pilavı Nasıl Yapılır? Kuşüzümlerinden sonra bir çay kaşığı tarçın ilave edilerek tarçınlı pilav yapılabilir.
 10. Fıstıklı İç Pilav Tarifi İç pilav zaten fıstıklı olur. Lakin bir malzemeye vurgu yapılmak istenirse miktarı arttırılarak daha fazla ilave edilir.
 11. Iç Pilava Şeker Konur mu? Tuzla beraber bir çay kaşığı da toz şeker ilave edilebilir. Aslında kullanılan kavrulan soğan kendi tadını kaybederek şekerli bir lezzet sunar.
 12. Zeytinyağlı İç Pilav Nasıl Yapılır? Tereyağı lezzet farkı gayesiyle ilave edilir. Arzu edilmezse veya yoksa sadece sıvıyağla da yapılabilir. Tarife iki yemek kaşığı sıvı yağ daha ilave edilir.
 13. Baharatlı İç Pilav Nasıl Yapılır? Tuz ile beraber birer çay kaşığı yenibahar, toz tarçın, karabiber, toz tatlı biber, kuru nane, tuz ve toz şeker ilave edilebilir. Suyunu çekince ince kıyılan dereotu, maydanoz, taze nane karıştırılabilir.
 14. Bebekler İçin Pilav Tarifi Yıkanan bir yemek kaşığı pirinç küçük bir tencerede bir su bardağı suda haşlanır. Pişince bir tatlı kaşığı tereyağı eklenerek bebeğin yiyeceği kıvama gelene dek blendırdan geçirilir. Bebeğin en az altı aylık olması gerektiği, alerji durumu ve hekim onayı dikkate alınmadan bebeğe verilmez.
 15. Kestaneli İç Pilav Tarifi KESTANELİ PİLAV TARİFİ🌰🍚
 16. Osmanlı Usulü İç Pilav Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde buğdaydan sonra en çok bahsedilen bakliyat pirinçtir. Sarayın pirinç deposu da Dimyat’taydı. Osmanlı pilavlarına, ilk olarak, II. Murat döneminde yaşayan Osmanlı hekimi Muhammed bin Mahmud Şirvani’nin yazılarında rastlanmıştır. İlk tarifler badem, tavuk, safran ve şekerle hazırlanan muzafferiye pilavı ve etli nohutla yapılan baharatlı kabuni pilavıdır. 16. asırda sarımsaklı, kuru üzümlü, etli, lahanalı, meyveli ve biberli pilavlar yapılmış; ayrıca sade pilavların üzerine kuru meyveler ve kuruyemiş kavrularak dökülürmüş. Tatlı gibi üzerine şeker konularak sunulan kaymaklı ve peynirli pilavlar da vardı. 16. ve 17. asırlarda renkli sebze ve meyvelerin sularıyla değişik renklerde pilavlar yapılırdı. Pilav daima yemek bitince, yanında veya sonrasında hoşaf ile sunulurdu. Pilav, üstüne yağda kavrulmuş veya suda haşlanmış yumurta, koyun eti veya haşlanmış tavuk konularak da yenilirmiş. Pirinç pahalı olduğundan 18. asıra değin halkın mutfağında pek yer almasa da saray davetlerinde sürekli bulunmuş. 18. Asır ve sonrasında pirinç üretimi bollaşınca fiyatı düşmüş ve halk tarafından da buğday kadar yenilmeye başlanmış. Pilav daima tahta kaşıkla yenilirmiş. Sarayda “pilavcı” denilen ve çok iyi pilav yapan usta aşçılar yer alırdı. Osmanlı Usulü İç Pilav kuru meyveli, yemişli, baharatlı olarak hazırlanırdı. Et veya ciğer yanında kuru soğan, tereyağı, ceviz, soyulmuş yağda kavrulmuş badem, sıcak suda bekleyip doğranmış kayısı, kuş üzümü, dolmalık fıstık, tarçın, karabiber, haşlanıp bölünmüş kestane, et suyu, dereotu, yenibahar yemeğe katılabilirdi.
 17. Iç pilav hangi yöreye ait? Belirli bir yöreye ait olduğunun söylemek yerine farklı yörelerde farklı lezzetlerde yapıldığı ifade edilebilir. Misal: Háşu Mardin etli bademli iç pilavıdır. Tek başına sunulabildiği gibi ekseriyetle kaburga dolması iç pilavı olarak istifade edilir. Badem ve pilav deyince: Perde Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Siirt)🍚
 18. Iç pilavla ne yenir? Iç pilav ile ne yapılır? KIYMALI PATATES🥔 OTURTMASI, ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE TARİFİ, NOHUTLU PATLICAN🍆 YEMEĞİ (ANTEP), GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ (BAYRAM YAHNİSİ, Kayseri), ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ, FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ
 19. Muhacir Pilavı Nasıl Yapılır? Göçmen pilavı nasıl yapılır? Etli Muhacir Pilavı Tarifi, Fırında Etli İç Pilav Yarım kilo kadar et veya kemikli et düdüklü tencereye alınıp üzerini aşacak kadar su ilavesiyle yarım saat kadar (tencereye göre farklı olabilir) pişmeye bırakılır. Üç su bardağı pirinç yirmi dakika kadar suda bekletip yıkanır. Bir büyük soğanı ufak ufak doğrayıp yıkanmış pirinç ile bir miktar tuz da ilave edip ovalanarak harmanlanır. Bir tatlı kaşığı karabiber, nane, kekik, pul biber, tuz, bir kaşık domates salçası ve üç yemek kaşığı sıvı yağı da ilave edilerek tekrar karıştırılır. Hazırlanan harç bir borcama veya fırın kabına yayılır. Üzerine iki yemek kaşığı tereyağı parça parça serpilir. İki su bardağı kadar pişen etin suyunu ve iki su bardağı kaynar su pirincin üzerine dökülür. Sonra da haşlanmış etler pirinç üzerine aralıklı yerleştirilir ve üzeri açık şekilde 200 derece ısıtılmış fırına sürülür. Takriben yarım saatte pişebilir. Suyunu çektikten sonra kontrol edilerek pişmesi tamamlanır.
 20. Tavuklu Muhacir Pilavı Nasıl Yapılır? Göçmen pilavı nasıl yapılır? Tavuklu Muhacir Pilavı Tarifi
YukarıYukarı