Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ACILI EZME SALATA TARİFİ🥗 (ANTEP)🥣

Antep acılı ezmenin tarifi nasıldır? Acılı Ezme Salatası nasıl yapılır? Lezzeti pek çok yemeğin yanına yakışır.

Acılı domates ezme salatası nasıl yapılır? Hazır ezme salata fiyatlarına bakmaya gerek yok. Lokanta Usulü Acılı Ezmenin Tarifi arayanlara işte Gaziantep ezme salata tarifi resimli olarak...

ACILI EZME SALATA ANTEP 2

Antep Ezme Salatası Malzemeleri

Yedi adet küçük domates

Üç adet sivri biber (acı kullanılır)

Bir kâse kıyılmış maydanoz

Bir orta boy kuru soğan

İki diş sarımsak

Bir yemek kaşığı biber salçası (tercihen acı)

Bir çay kaşığı kadar tuz

Beş – on yaprak yaş nane

İki – üç yemek kaşığı nar suyu veya nar ekşisi

İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Bir tatlı kaşığı toz sumak

ACILI EZME SALATA ANTEP 1

Antep Acılı Ezmenin Tarifi - Antep Ezmesi Nasıl Yapılır? - Ezmenin Yapılışı

 1. Sivri biber, maydanoz, yaş nane ve domates temizlenene kadar suda yıkanarak süzdürülür. Çekirdekleri çıkarılan (istenirse kabukları da soyulabilir) domateslerin etli kısımları oldukça küçük doğranır. Sarımsaklar soyulup ince ince kıyılır.
 2. Sivri biberin çekirdekleri çıkartılarak olabildiğince küçük doğranır. Maydanoz ve nane yaprakları ile kuru soğan küçük küçük doğranır. İstenirse maydanoz sapları da ince doğranarak katılabilir.
 3. Kıyılan soğan bir miktar tuzla ovulur.
 4. Bütün bu malzeme derin bir kâseye alınır. Üzerine ayrı bir yerde karıştırılan tuz, nar suyu, pul biber, sumak ve kuru nane gezdirilir ve iyice karıştırılır. Acılı Ezme Salata hususiyetle ızgara kebap ve köftelerin yanına garnitür olarak eşlik edebilir. İstenirse buz dolabında biraz soğutularak sunulur.

Ezme Salatası Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Antep Ezmesi Tarifi Yemek Yapımı Püf Noktaları

 1. Domates ezmesi salatası tarifi, ezme salatalar içinde bir tanesidir. Aslında ezme salata çeşitleri çoktur: Ezme avokado, brokoli, kuru fasulye, havuç, karnabahar, kırmızı mercimek, patates, patlıcan salatası...
 2. Antep Ezmesinde Farklı Yapılış Şekilleri Ante ezme tarifi malzeme farkları: Domates ve biber salçası birlikte kullanılabilir. Bir kaç adet doğranmış cin biberi, bir yemek kaşığı limon suyu ilave edilebilir. Soğanlar ocakta biraz pembeleştirilip kullanılabilir. Rondo kullanımı halinde malzeme sulanacaktır. Bu durumda ezmenin suyu ince bir süzgeçle ara ara karıştırarak süzülür. Süzüldükten sonra sunulur.
 3. Bulgurlu Antep ezmesi: Bir çay bardağı bulgurun üzerini geçecek kadar sıcak su eklenip, bulgur şişene kadar beklenir. İki adet domates, iki adet sivri biber, bir demet taze soğan, yarım demet maydanoz çok küçük doğranır. İki diş sarımsak ezilir. Bir adet limonun suyu sıkılır. Bütün malzeme bir çay kaşığı acı biber salçası da eklenerek karıştırılır. Bir yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve pul biber ilavesiyle sunulur.
 4. Acılı ezmenin Tarifi Hatay, Antakya: Üç adet domates, çekirdekleri alınmış iki adet sivri biber, sap kısmı kesilmiş beş adet acı süs biberi, yarımşar demet taze soğan ve maydanoz ince bir şekilde kıyılır. Birer tatlı kaşığı biber salçası, tuz, nane ve kırmızı pul biberi ilave edip salçanın erimesi sağlanana kadar karıştırılır. Doğranmış sebzeler, iki yemek kaşığı zeytinyağı, üç tatlı kaşığı tahin ve ezilmiş üç adet sarımsak eklenerek karıştırılır. Bir tatlı kaşığı sumak, bir yemek kaşığı nar ekşisi veya limon suyu ilave edilir. Ekşi ve acı malzemenin miktarı tercihe göre değiştirilebilir.
 5. Adana Usulü Acılı Ezmenin Yapılışı: Yıkanıp doğranmış dört adet domates, yarım kuru soğan, dört diş sarımsak, iki adet yeşilbiber, bir adet salatalık, dört adet acı cin biber, yarım demet maydanoz çok ufak doğranır. Kırmızı toz biber karabiber, pul biber, isot, nane, sumak, tuz, iki yemek kaşığı zeytinyağı, nar ekşisi ve üç yemek kaşığı üzüm sirkesi ayrı bir kâsede karıştırılır. Doğranan sebzeler düz geniş bir kaba alınıp üzerine sos gezdirilip sunulur. Salatanın beklerken sulanmaması için yeneceği zaman hazırlanır.
 6. Antep Mutfağında "Ezme" Kelimesi Kullanılan Diğer Yemekler Antep Ezmesi Tatlı: Antep fıstığı ezmeli tatlı. Etli Antep Ezmesi Yemek: Kıymalı sebzeli bir yemek.
 7. Kışlık Acılı Ezmenin Tarifi İri parçalara bölünen üç kilo domates, iki kilo kırmızıbiber ve bir kilo yeşilbiber, bir baş sarımsak ve bir demet maydanoz blendırda doğranır. Hepsi tencereye alınıp suyunu çekene kadar takriben bir buçuk saat pişirilir. İlk sıcaklığı çıkınca porsiyonluk kavanozlara konulup sıkıca kapatılarak ters çevrilmek suretiyle vakumlanır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Urfalı
YukarıYukarı