Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PRATİK MUHAMMARA TARİFİ (Cevizli Biber🌶️, Acuka; Hatay, Gaziantep)

Muhammara nedir? Muhammara neden yapılır? Harika bir kahvaltılık, eşsiz bir çeşni ve ana yemekler yanında sunulan nefis bir salata... İşte "Muhammara nasıl bir yemek, muhammara güzel mi?" diye soranlara kahvaltılık muhammara nasıl yapılır tarifi resimli olarak...

PRATİK-MUHAMMARA-(Hatay,-Gaziantep)

Ev Usulü Muhammara Tarifi Malzemeleri - Muhammara İçindekiler

Üç - dört dilim bayat veya kurutulmuş ekmek içi

Yarım su bardağı ceviz

Üç yemek kaşığı tatlı biber salçası

İki yemek kaşığı domates salçası

Bir tatlı kaşığı acı biber salçası veya kırmızıbiber

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Üç - dört diş sarımsak

Birer çay kaşığı tuz, kimyon, karabiber, istenirse zahter veya kekik

PRATİK-MUHAMMARA-(Hatay,-Gaziantep)

Pratik Muhammara (Cevizli Biber, Acuka) (Hatay, Gaziantep) Tarifi - Muhammara Yemeği Nasıl yapılır?

 1. Ekmek içi, ceviz ve ezilmiş sarımsaklar parçalayıcıdan, mutfak robotundan geçirilerek iyice ufalanır.
 2. Geniş bir cam kaseye veya karıştırma kabına alınarak üzerine salçalar, sıvı yağ, kimyon, karabiber ve tuz eklenir.
 3. Bir kaşık yardımıyla bütün malzeme birbirine yedirilene kadar iyice ezilerek karıştırılır. Eğer kuru olursa biraz zeytinyağı eklenebilir. Kurumaması için ağzı kapalı bir cam kavanoza veya kaba doldurup buzdolabında muhafaza edilir. İstenildiğinde servis edilebilir. Bir - iki saat buzdolabında bekletilirse lezzeti artacaktır.
 4. Sunulacağı zaman servis tabağına kaşıkla düzeltilerek yerleştirilir.
 5. Muhammara Nasıl Yenir? Muhammara Ne ile Yenir? Pratik Muhammara balık (ızgara) ve et yemekleri için sos olarak, kızarmış ekmeklerin üzerine sürülerek veya lavaşla birlikte sunulabilir. Muhammara kahvaltılık veya beş çayı ikramı olarak değerlendirilebilir. Muhammara ekmek üstü veya etimekle ezme tarzında servis edilebilir. "Muhammara pasta": muhammaranın makarna sosu olarak kullanılmasıdır. Muhammara pizza: pizza üzerine sos olarak muhammaranın kullanılmasıdır.

İskenderun Muhammara Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Muhammara Hatay Usulu Tarifi Püf Noktaları

 1. Muhammaranın tuzu: Kullanılan salçaların tuzu dikkate alınarak tuz ilavesine ve miktarına karar verilmelidir.
 2. Muhammara acuka tarifinde salçaların kavrulması: Zeytinyağlı muhammara tarifinde salçalar karışıma kavrulduktan sonra ilave edilebilir. "Muhammara nasıl yapılıyor? Muhammara nasıl olur?" suallerine yöre adını da ilave etmek gerekiyor. Kilis ve Antep usulü muhammara tarifinde salça ve közlenmiş biber yer almıyor. Muhammara kırmızı biberle yapılır. Sıcak su ile ıslatılan yarım su bardağı kırmızı pul biber harca katılarak hazırlanır. Adana usulü muhammara Hatay tarifinden farklı olarak salçasız tahin, kıyılmış kuru soğan, ufalanmış bayat ekmek içi, ezilmiş sarımsak, dövülmüş ceviz, limon suyu, zeytinyağı, pul biber ve tuzdan yapılır.
 3. Muhammarada Farklı Baharatlar ve Malzeme: Yenibahar, boy (poy) baharatı, "sharena sol" (renkli tuz, Bulgaristan mutfağı) gibi farklı baharat ve baharat karışımları kullanılabilir. "Muhammara neyden yapılır?" dendiğinde listede sayılması beklenmeyen Meksika biberi gibi farklı biberler eklenebilir. Susam, çörek otu, haşhaş, nane gibi malzeme kullanımları ile daha farklı tatlar elde edilebilir.
 4. Biberli Muhammara - Muhammara Közlenmiş Biber: Karışıma iki adet közlenmiş kapya (baş) biber ilavesi tadını daha da iyileştirecektir. Kapya biberler közlenmeden kurutulmuş olarak da kullanılabilir. Az bir suda kaynatılıp yumuşatılır, bilahare robottan geçirilir.
 5. Muhammara Bulgurlu: "Muhammara yemeği nedir?" dendiğinde karşılaşılan orijinal tarifte yer almayan bazı malzemeler katılarak farklı lezzetlere ulaşılabilir. Bulgurlu muhammara tarifinde yarım su bardağı bulgur ıslatmadan önce biberle döverek yumuşatılır ve ceviz yerine veya cevizle birlikte eklenir.
 6. Muhammara Leblebili: Muhammara Antakya usulünde yer almasa da ekmek içi veya galeta unu yerine bir buçuk su bardağı sarı leblebi kullanılabilir. Robotta un haline gelinceye kadar çekilip elekten geçirilir, diğer malzemelerle karıştırılır.
 7. Tadının acı olmasını isteyenler muhammara için malzemelere acı pul biber veya acı toz kırmızıbiber ekleyebilir veya muhammara biber salçası olarak acı biber salçası kullanabilir. Yarım limon büyüklüğünde bir taze zencefil rendelenerek ilave edilmesiyle zencefilli muhammara elde edilebilir.
 8. Muhammara Tahinli Muhammara yemek tarifine sevenler iki yemek kaşığı tahin ekleyerek farklı bir tada ulaşabilir.
 9. Muhammara lezzetinin ekşi tada yaklaşması istenirse bir çay kaşığı sumak, yarım limonun suyu, bir yemek kaşığı hakiki nar ekşisi ilave edilebilir.
 10. Muhammara Galeta Unlu Galeta unlu muhammarada, bayat ekmek içi yerine muhammara galeta unu ile yapılabilir. Üç yemek kaşığı yeterli olacaktır.
 11. Muhammara Sunumu Muhammara en güzel sunumu için dereotu, maydanoz, nane, marul gibi yeşillikle süslenebilir. Ceviz taneleri ile süslenebilir.
 12. Muhammara nasıl saklanır? Muhammara Buzlukta Saklanır mı? Evet, saklanabilir. Buzdolabında saklanmak istenirse zeytinyağı ilavesiyle ağzı kapalı cam kavanozlara konulabilir.
 13. Muhammara Kaç Kalori? Muhammara kalori olarak yüz gramı 370 kalori olarak ifade ediliyor. Elbette muhammara Antep usulü ile muhammara tarifi Antakya tarzında farklı neticeler verecektir.
 14. Muhammara Besin Degeri nedir? Muhammara Faydaları Nelerdir? İştah arttırması ve kan dolaşımını hızlandırması kolayca şahit olunabilen bir vasfı olsa da diğer umulan faydalar ana malzemeler olan ceviz ve biberin faydaları çerçevesindedir. Kırmızı biber çok yüksek miktarda antioksidan ve antienflamatuar besin içerir. Muhammara, C vitamini ve A vitamini bakımından zengindir ve iyi bir manganez kaynağıdır ve kolesterolü yoktur. Kalp krizi riskini azaltması, sindirim sistemini düzenleyip hazmı kolaylaştırması, likopeni ile kanserle savaşması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kolesterol düşürmesi, kan dolaşımını düzenlemesi, vücuttaki iltihapların iyileşmesine yardımcı olması, A vitamini göz sağlığı için faydalı olması, boğaz ağrılarına, kansızlığa iyi gelmesi beklenir.
 15. Muhammara Peynirle Nasıl Olur? Peynirli Muhammara Tarifi Muhammara beyaz peynirle yapılmak istenirse: Acuka tarifi: PEYNİRLİ ACUKA (Acıka, Muhammara, Cevizli Ezme)
 16. ACIKALI (MUHAMMARALI) ÇÖREK yazısı da ilginizi çekebilir.

Muhammara Ne Demektir? Muhammara Kelime Anlamı Nedir?

“Muhammara Ne Anlama Gelir?” diyenler! Hilal-i Ahmer'i duymuş muydunuz? Evet, Kızılay. Aynı kökten gelen bir kelime olarak, Arapçada muhammara anlamı meful (edilgen) olarak kızarmak, kırmızılanmak, kırmızılaşmaktır. Arapçada "ḥammara" fiil olarak kırmızıya boyadı, kırmızı kıldı manasına gelir. Arapça ḥmr kökünden muḥammara محمّرة "domates salçasıyla yapılan bir yemek veya kırmızılaşmış" kelimesinden gelir. Lübnan mutfaklarından kaynaklandığı için yakın bölgeler olan Hatay, İskenderun, Antep, Adana civarında bu şekilde adlandırılır. Muhammara humus bu bölge mutfaklarında önemli bir yer tutar. Türkiye'nin batı bölgelerine doğru acıka veya acuka ismi ile ifade edilir.

Muhammara Nerenin Yemeğidir? Muhammara Hangi Yöreye Aittir?

Türkiye'de muhammara Hatay yemek tariflerinden veya Gaziantep mutfağından sanılsa da kelime kökeni incelemesinden de anlaşılacağı üzere muhammara falafelle birlikte Arap ve Ortadoğu mutfaklarından kaynaklanan, lakin çok daha geniş bir coğrafyada beğenilen bir yemektir. "Muhammara nereye aittir?" sualine tek bir yöre adı verilerek cevap verilemez. Levanten çeşni olarak tarif edilmesi muhammara Lübnan, Halep ve Doğu Akdeniz asıllıdır neticesine vardırır. Lakin, muhammara cevizli biber mahiyeti ile Kafkas, Çerkez ve Abhaz mutfağında yer alan farklı isimlerle (aciga) sunulan bir başka sosa da karşılık gelir. Çemen daha farklı bir malzeme olmasına rağmen "muhammara sosyete çemeni nasıl yapılır?" ifadesiyle de aranmaktadır.

Muhammara Nerede Satılır? Muhammara Fiyat

Muhammara satın almaktansa mutfakta kısa bir sürede hazırlanabilen pratik bir yemektir. Bununla beraber muhammara restaurant menülerinde yer aldığı gibi pek çok markette ve internette satışa sunulmaktadır. Muhammara Migros, Carrefoursa, A101, Bim gibi marketlerde de bulunabilir. Muhammara fiyatı satıldığı yere, miktarına ve markasına göre çok farklı olabilmektedir. İnternetten muhammara siparişi verilmek istenirse Ocak 2020 itibariyle kg fiyatı 45TL olacak şekilde satın alınabilir. Gaziantep usulü muhammara sosunu 350 gramını 20-25TL'ye de bulmak mümkündür. Bu noktada içinde neler olduğuna da dikkat etmekte fayda var. Kıvam arttırıcı, gıda asidi, "potasyum sorbat" koruyucusu ve diğer katkı maddeleri ihtiva edebilir.

Muhammara Vegan mı?

Muhammara salatası yörelere göre değişebilen farklı malzemelerle yapılabilmektedir. Bazı yörelerde yoğurt kullanıldığı da olmaktadır. Bununla beraber ekseriyetle muhammara vegan nitelikte bir yemektir.

Hatay mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

BERGAMOT REÇELİ NASIL YAPILIR? (Antalya, Hatay)
SAKAL KALDIRAN TATLISI (Hatay, Antakya)
CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)
🥣AYA ÇORBASI (Hatay, Antakya)🍲
ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye)
ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis)
PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)
BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)
TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
KAYTAZ BÖREĞİ (Antakya, Hatay)
NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay)
ŞIHILMAHŞİ (DOLMALARIN ŞAHI Kilis, Hatay, Antakya, Antep)
🥣MAHLUTA ÇORBASI (Antakya, Hatay)🍲
🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)
EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ KÜNEFE Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı
EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya)
FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya Hatay
KOLAY FAVA (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya)
KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya)
🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)
TAHİNLİ KABAK TATLISI TARİFİ Hatay, Antakya, Antalya, Aydın
MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay)
SEMİRSEK (Hatay)
SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı