mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bat Tarifi, Nasıl Yapılır? (Tokat, Erbaa, Zile, Turhal, Niksar)🥗

Tokat bat ne demek? Bat nasıl yapılır? Bazı yörelerde adı bad olarak da geçen bu sulu kısır salatası umumiyetle ekşi lezzet veren salamura veya taze asma yaprağı ile yenilmektedir. Tokat kısırı mercimek batıdır. Haşlanmış mercimek, salça, salata malzemeleri ile enfes bir lezzet... Yanında Tokat'ın meşhur ev ekmeği ve yaprağı ile sunulur. Ev ekmeği yoksa, yerine suda hemen erimeyen Trabzon ekmeği gibi bir ekmek içine doğranıp mercimekle yaprağa sarılarak yenen bir salata... Biz batı kuru şekilde yaptık. "Bat nasıl yapılır malzemeleri?" diyenlere Tokat usulü bat tarifi arayanlara işte Tokat Zile bat yemeği tarifi...

BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)

Tokat Badı Tarifi Malzemeleri - Cevizli Bat nasıl yapılır? - Bat Yemeği Malzemeleri

Yarım su bardağı yeşil mercimek

Bir çay bardağı düğü veya ince bulgur

İki adet orta boy domates

Üç – dört adet sivri biber

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir adet orta boy kuru soğan

Üç adet sivri biber

Taze nane, taze reyhan

Maydanoz ve/veya dereotu

Yarım su bardağı ince öğütülmüş ceviz

Tuz (asma yaprağının tuzu dikkate alınır)

Sıvı yağ

Pul biber, kimyon, karabiber

Bir adet limon

Bat servisi için: Haşlanmış asma yaprağı

BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)

Cevizli Bat Tarifi Tokat, Erbaa, Zile, Turhal, Niksar- Zile Batı Nasıl Yapılır? - Mercimek Batı Tarifi - Tokat Yöresine Ait Bat Tarifi - Yaprak Batı Nasıl Yapılır?

 1. Tokat yöresi bat tarifinde yeşil mercimek akşamdan yıkanır ve üzerini geçecek kadar su konulur. Ağzı kapatılarak bekletilir. Ertesi gün mercimeğin ıslatma suyu dökülür ve yine üzerini geçecek kadar taze su ilave edilerek mercimekler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte haşlanır. İçinde bir miktar su varken ocaktan alınan mercimeğin üzerine bulgur eklenir, hafifçe karıştırılır ve ağzı kapatılarak soğumaya bırakılır.
 2. Domateslerin çekirdekli kısmı çıkarılır, kabuklu etli kısım doğranır. Biberlerin çekirdekleri çıkarılarak ince ince kıyılır. Soğan piyazlık ince şekilde doğranır. Cevizler robotta çekilerek inceltilir veya bir havanda dövülür.
 3. Yeşilliklerin sap kısımları atılarak yaprakları ince şekilde kıyılır. Doğranan malzemeler tuz, baharat ve salça mercimekli bulgurlu karışımın üzerine ilave edilir. Bütün malzeme harmanlanır veya karıştırılır. En son limon, zeytinyağı ve ceviz eklenerek karıştırılır ve servis tabağına alınır. Yanında haşlanmış asma yaprakları ile servis edilir. Bu haliyle fazla sulu olmayan Tokat Zile bat yemeği tarifi orijinalinde daha sulu yapılır ve sıcak köy ekmeği, peksimet veya kızarmış ekmekle sunulur, taneleri ve suyunda ıslatılan ekmek asma yapraklarına dolma gibi sarılarak yenilir.

"Mercimekli Bat Tarifi" - "Zile Batı Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Bat Tokat Yemeği Tarifi Püf Noktaları

 1. Bat hangi yörenin? Bat yemeği nerenin Orta Karadeniz bölgesi ve bu bölgenin İç Anadolu ile sınırlarının karşılaştığı Tokat, Sivas, Yozgat, Amasya civarında farklı şekillerde ve malzemelerle yapılır.
 2. Bat tarifi, Tokat Yöresi Bat nasıl yapılır? Tokat Bat Tarifi Vaktiyle Sivasın kazası olan Tokat usulünde ve diğer bazı yörelerde bat haşlanmış beyaz lahana ile de sunulabilir. Tokat usulünde ekseriyetle bulgur kullanılmaz. Bolca maydanoz, reyhan ve dövülmüş ceviz konur. Tokatin bat tarifiyle yapılınca mercimek kahverengi suyuyla yenir, bu yüzden suyu değiştirilmez.
 3. Bat Nasıl Yapılır Sivas Usulü Bat Tarifi Sivas Badı, Amasya Bat Tarifi, Orjinal Bat Tarifi: Düğü yerine bulgur, ceviz yerine salatalık ilavesiyle Sivas’ta da yapılır. Düğünlerde ve sohbet günlerinde sunulan türkü ve manilere mevzu olmuş yazın ılık ve daha çok soğuk olarak yenilen nefis bir salatadır. Önce mercimek yıkanıp haşlanır, suyunu süzmeden bulgur ilave edilip kapağı kapatılarak şişmesi beklenir. Bulgur hiç eklenmeyebilir. Taze soğanı, dereotu, yeşil biberi ince ince; kuru soğan küçük küpler şeklide doğranır. Ilınınca, mercimeği süzmeden bütün malzemeler (yeşillikler, kuru soğan,salça, baharatlar, ufalanmış ceviz içi) eklenirken iki su bardağı su ilave edilip tekrar karıştırılır. Bat çorba gibi sulu olmalı ve çukur tabaklara konulmalıdır. Öyle ki soğuk bir çorba kabul edilip "Bat çorbası nasıl yapılır?" diye de sorulur. Yanında suda bekletilip yumuşayan asma yaprakları, lahana, marul, limon, zeytinyağı ile sunulur.
 4. Bat yeme usulü Köy ekmeği dilimleri suda yumuşatılıp parçalar koparılır, asma yapraklarının ortasına yerleştirilip üzerine bat konur. Yaprağa sararak yenir.
 5. Bat Yozgat usulü nasıl yapılır? Bat Tarifi Yozgat Yozgatlılar bulgurla yapar, içine domates biber koymaz.
 6. Sivas Usulü Et Badı ;Sivas et badi çiğ köfte yapımında olduğu gibi çiğ yağsız etin bulgurla iyice yoğrulup çiğliğinin alınmasıyla hazırlanır. Bir adet kuru soğan ve yarım demet maydanoz, dereotu, reyhan, yeşil soğan ince doğranır, üzerine yarım kilo yağsız et eklenir, biber ve domates salçaları, tuz, pul biber, karabiber ve son olarak bir buçuk su bardağı ince bulgur eklenip karıştırılır, yoğrulur. Sonrasında da hafif sulu olacak şekilde bir su bardağı kadar suyu konulur. Kızarmış ekmekler yanında haşlanmış lahana ile birlikte yenir.
 7. Etli Bat Tarifi Pişmeden çiğ yenen etli çiğ köftenin sulusu denebilir. İnce ince bir adet kuru soğan ve bir tutam maydanoz doğranır, üzerine yarım kilo yağsız et ilave edilir. Biber ve domates salçası, pul biber, karabiber, istenen diğer karışık baharat, tuz ve en son bir buçuk su bardağı ince bulgur eklenir. Karıştırılır. Hafif sulu olacak şekilde suyu ilave edilir.
 8. Amasya Bat Tarifi Mercimeksizdir. Bat Tarifi Amasya usulü için bir su bardağı kadar iri kırılmış ceviz içi, ince doğranmış bir adet kuru dört dal taze soğan, bir yemek kaşığı domates salçası, tuz, bir çay kaşığı kırmızı pul biber, yarım su bardağı köftelik bulgur ve bir su bardağı su derin bir kapta karıştırılır. Bulgurların kabarması için bir süre beklenir. Ekmek banarak veya salamura yaprakların arasına sarılarak yenir.
 9. Ekşilik Limon suyu ve asma yaprağı ile sağlanan ekşilik temel hususiyeti olsa da bu gaye ile kullanılan koruk suyu, nar ekşisi, ekşi karadut unu veya sumak bat yemeğinin aslında bulunmaz.
 10. Bat yemeği kaç kalori? Batın 100 gramında 217 kcal kalori olup 110 gramlık bir orta porsiyonunda 239 kalori vardır.
 11. Kısır nasıl yapılır? KISIR TARİFİ
 12. Sulu batırık nasıl yapılır? Batırık tarifi Mersin usulü: İki su bardağı ince bulgur (düğürcük) bir leğene konarak kaynamış su ile ıslatılır. Bir yemek kaşığı kırmızı pul biber, bir çorba kaşığı kuru fesleğen, küçük boy kuru soğan veya iki adet yeşil soğan eklenir ve yoğrulur. Bir tavada kavrulmuş iki su bardağı dövülmüş fıstık ilave edilerek üzerine bir bardak kaynar su eklenip üç dakika bekletilir. Bir fincan salça eklenip düğürcük yumuşayıncaya kadar yoğrulur. Küp küp doğranmış altı adet domates, ince doğranmış bir demet maydanoz ve yarım demet taze nane katılıp tekrar yoğrulur. Soğuk su ilave edilerek bulgurun dağılması için ağır ağır karıştırılır. Beş adet salatalık ve bir adet marul ince ince doğranıp içine eklenip kaşıkla karıştırılır. Yemek, tabaklara konur, üzerine haşlanmış doğranmış beyaz lahana ve istenirse doğranmış marul eklenir. Yanında limon ve nar ekşisi ile sunulur. Ermenek'te içine dövülmüş ceviz içi konur. Karaman'da tahinle yapılır. Seydişehir'de sade olarak hazırlanır.

BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)