Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BAT TARİFİ (Tokat, Erbaa, Zile, Turhal, Niksar)🥗

Bat nasıl yapılır? Bazı yörelerde adı bad olarak da geçen bu sulu kısır salatası umumiyetle ekşi lezzet veren salamura veya taze asma yaprağı ile yenilmektedir. Biz batı kuru şekilde yaptık.

BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)

Bat Malzemeleri

Yarım su bardağı yeşil mercimek

Bir çay bardağı ince bulgur (düğü)

İki adet orta boy domates

Üç – dört adet sivri biber

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir adet orta boy kuru soğan

Üç adet sivri biber

Taze nane, taze reyhan

Maydanoz ve/veya dereotu

Yarım su bardağı ince öğütülmüş ceviz

Tuz (asma yaprağının tuzu dikkate alınır)

Sıvı yağ

Pul biber

Bir adet limon

Bat servisi için: Haşlanmış asma yaprağı

BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)

Bat Tarifi (Tokat, Erbaa, Zile, Turhal, Niksar)

  1. Yeşil mercimek akşamdan yıkanır ve üzerini geçecek kadar su konulur. Ağzı kapatılarak bekletilir. Ertesi gün mercimeğin ıslatma suyu dökülür ve yine üzerini geçecek kadar taze su ilave edilerek mercimekler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte haşlanır. İçinde bir miktar su varken ocaktan alınan mercimeğin üzerine bulgur eklenir, hafifçe karıştırılır ve ağzı kapatılarak soğumaya bırakılır.
  2. Domateslerin çekirdekli kısmı çıkarılır, kabuklu etli kısım doğranır. Biberlerin çekirdekleri çıkarılarak ince ince kıyılır. Soğan piyazlık ince şekilde doğranır. Cevizler robotta çekilerek inceltilir veya bir havanda dövülür.
  3. Yeşilliklerin sap kısımları atılarak yaprakları ince şekilde kıyılır. Doğranan malzemeler tuz, pul biber ve salça mercimekli bulgurlu karışımın üzerine ilave edilir. Bütün malzeme harmanlanır veya karıştırılır. En son limon, zeytinyağı ve ceviz eklenerek karıştırılır ve servis tabağına alınır. Yanında haşlanmış asma yaprakları ile servis edilir. Bu haliyle fazla sulu olmayan bat orijinalinde daha sulu yapılır ve köy ekmeği, peksimet veya kızarmış ekmekle sunulur, taneleri ve suyunda ıslatılan ekmek asma yapraklarına dolma gibi sarılarak yenilir.

Not:

  1. Bat haşlanmış beyaz lahana ile de sunulabilir.
  2. Ceviz yerine salatalık ilavesiyle Sivas’ta da yapılır. Bat Yozgat yöresinde de bilinir. Düğünlerde ve sohbet günlerinde sunulan türkü ve manilere mevzu olmuş yazın ılık ve daha çok soğuk olarak yenilen nefis bir salatadır.
  3. Limon suyu ve asma yaprağı ile sağlanan ekşilik temel özelliği olsa da bu gaye ile kullanılan koruk suyu, nar ekşisi, ekşi karadut unu veya sumak bat yemeğinin aslında bulunmaz.

BAT-TARİFİ-(Tokat,-Erbaa,-Zile,-Turhal,-Niksar)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı