Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KUDRET NARI MACUNU (BALLI, ZEYTİNYAĞLI) NASIL HAZIRLANIR?

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR

Taze kudret narı nasıl yenir? Acı olduğu düşüncesiyle sade yenilemeyeceği düşünülür. Ancak bazı türleri hususiyetle henüz yeşilken salatalık seviyesinde sulu yapısı ve birçok sebze ve yeşillikten daha uygun tadıyla meyve gibi yenilebilir veya salata malzemesi olarak da kullanılabilir. Kararı tatmadan vermek doğru olmaz. Birçok meyvenin çekirdeğine yaklaşılırken tatsızlaşırken, beyaz çekirdekliler bir yana bırakılırsa, kudret narında en tatlı bölgenin çekirdek etrafındaki kırmızı doku olması ilginçtir.

Tazesinin olmadığı dönemlerde de umulan şifasından yararlanmak ve tesir gücünü arttırmak üzere kudret narını kendileri de şifalı olan halis bal ve zeytinyağı ile kullanmak yaygın bir uygulama... Baharatçılarda ve aktarlarda şişeler içinde hazır olarak satılan kudret narlı karışımları kısa süren mevsimi geçmeden kendimiz yapabilir miyiz?

KUDRET NARI NASIL HAZIRLANIR?

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 4

BALLI KUDRET NARI MACUNU NASIL HAZIRLANIR?

Ballı Kudret Narı Malzemeleri

Bir adet kudret narı (Varsa olgun sarı – turuncu renkli, çekirdeklerini dağıtmak üzere bir ucu açılmış olanlar tercih edilebilir. Yaklaşık elli gramdır.)

Yarım kg hakiki bal

Bir adet cam kavanoz

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 2

Ballı Kudret Narı Macunu Hazırlanışı Tarifi

 1. Kudret narı yıkanır varsa sap kısmından ayrılır. Kırmızı zarlı çekirdekleri çıkarılır.
 2. Kudret narı mümkünse elle değilse bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılır. (Rendeleme veya mutfak robotundan geçirme usulü sonucu hızlandırsa da etkisinin azalacağı kaygısıyla ve metal değdirmemek maksadıyla meyvenin bir tahta kaşıkla veya havanda ezilmesi tekniğini tercih edenler de vardır. Bu anlayış kullanımda da tahta kaşığı gerektirir.)
 3. Parçalar kavanoza konulur ve üzerine bal dökülür. Kudret narı hafif olması dolayısıyla üste çıkacaktır.
 4. Bekleme süresi içinde bir miktar sulanması normal olup bozulduğunu göstermez. Ballı Kudret Narı Macunu bir ay – kırk gün civarında olgunlaşarak kullanıma hazır hale gelebilir.

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 3KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 8KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 6

ZEYTİNYAĞLI KUDRET NARI MACUNU NASIL HAZIRLANIR?

Zeytinyağlı Kudret Narı Malzemeleri

Bir adet büyük olgun sarı kudret narı

Yarım litre halis zeytinyağı

Bir adet cam şişe veya kavanoz

Zeytinyağlı Kudret Narı Macunu Tarifi

 1. Kudret narı yıkanır, süzdürülür, içi açılır ve çekirdekleri çıkarılır.
 2. Kudret narı mümkünse elle değilse bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılır.
 3. Parçalar kavanoza konulur ve üzerine zeytinyağı dökülür.
 4. Kudret narları birkaç hafta bekletildikten sonra yumuşayıp pelte haline gelerek zeytinyağı içersinde dağılır ve kullanılabilecek kıvama ulaşır. Bu esnada ara sıra çalkalanır, kapağı açılarak havası alınır.
 5. Zeytinyağlı Kudret Narı Macunu'nun olgunlaşması için altı ay kadar beklemenin gerekli olduğunu, bekleme süresinin ilk bir kaç haftasının güneşte kalan kısmın gölgede olması gerektiğini önerenler olduğu gibi buzdolabı dışında sadece gölge bir yerde beklemesi gerektiğini ileri sürenler de vardır.

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 7

KUDRET NARI FAYDALARI VE ZARARLARI

Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? - Kudret Narının Yararları:

Latince adı momordica charantia olan bitki İngilizcede bitter melon (acı kavun), bitter gourd (acı kabak), bitter squash olarak geçer. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan egzama, sedef, mayasıl ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarında ve ülser, gastrit, reflü gibi mide ve sindirim sitemi hastalıklarında faydalı olması beklenen kudret narı macunlarının bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sindirim sistemindeki yara ve iltihapların iyileşmesini, kan şekeri seviyesinin düşürülmesini desteklemesi umulur. Hipertansiyona, kısırlığa, şeker hastalığına, hemoroide, vereme, iştahsızlığa, öksürüğe, yüksek ateşe karşı da faydalı olacağına inanılır.

Kudret narı kolit, ülser, gastrit gibi mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı sindirim hastalıklarına, tümörü önlemeyip hücre sağlığını korumasıyla bilhassa meme pankreas kanseri gibi hastalıklara, kandaki toksinleri temizleyerek kandaki şeker oranına etki ederek şeker hastalığına, romatizma ve varis ağrılarına iyi geldiğine, tabii antibiyotik olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğine, cinsel gücü artırdığına, mantar enfeksiyonları, ateşli hastalıklara karşı direnç sağladığına, hastalıklara karşı yakalanma tehlikesini azalttığına, karaciğerin yenilenmesi ve temizlenmesinde fayda sağladığına, göz hastalıklarında, tiroid, guatr ve gut gibi hastalıklara olumlu sonuçlar verdiğine yanık tedavisinde faydalı olduğuna inanılır.

Kudret Narı Cilde Faydaları

Kudret narı Güneş yanıklarına, Egzama, çıban ve sedef gibi cilt hastalıklarına, akne, sivilce, cilt lekeleri ve derin cilt enfeksiyonlarına iyi geldiğine inanılır. İçerdiği A vitamini, C vitamini, biotin ve çinko cilde parlaklık kazandırıp cildi güzelleştirmesi ve güneşin zararlı UV ışınlarından da cildi koruması beklenir. Kudret narının cilde faydalarından söz ederken kırışıklıkları azaltan ve erken cilt yaşlanmasına mani olan C ve A vitamini ile beraber anti-oksidanlara sahip olduğu ifade edilir.

Kudret Narının Zararları ve Uyarılar

Kudret narının kullandığınız ilaçla bir arada menfi tesiri olabileceği için kullanmadan önce hekime danışmalıdır. Hamilelik döneminde kudret narının düşük yapma ve kanamaya sebep olabilir mi olmaz mı belli değildir. Bununla beraber tedbirli olmakta fayda var. Kudret narının aşırı tüketilmesi, ishale, mide-bağırsak ve karaciğer rahatsızlıklarına ve karın ağrısına yol açabilir.. İnsülin kullanan şeker hastalarının kullanacaklarsa bile zeytinyağlı olarak tüketmeleri uygun olabilir.Kısırlık tedavisi gören kadınların kudret narını kullanmaları pek tavsiye edilmemektedir. Hazır alınacaksa güvenilen yerlerden alınması gerekir.

Kudret Narı Nasıl Yenir, Kudret Narı Nasıl Kullanılır? Kudret Narı Çekirdeği Nasıl Yenir?

Faydası olduğu umulan birçok besin desteğinde olduğu gibi aç karnına alınması tesirini arttıracaktır. Hazırlanan macun sabah ve akşam yemeklerden bir saat önce bir tatlı kaşığı kadar yenilir ve yemeğe kadar başka bir şey yenilmez. Kesin bilgiye sahip olmasak da kudret narı çekirdeklerinin zehirli olabileceği şeklinde düşünceler vardır. Bu nedenle macunlar hazırlanırken kudret narı çekirdekleri ayrılmalıdır. Bununla beraber çekirdek etrafındaki tatlı kırmızı dokunun yenilebilmektedir.

İçerden tesir etmesi beklendiğinde zeytinyağlısının yenilmesi zor olduğundan şeker hastalığı gibi bir rahatsızlık da yoksa ballı kudret narı, deri rahatsızlıklarında dıştan sürülerek merhem gibi uygulama gerektiğinde zeytinyağlısı tercih edilebilir. Zeytinyağlısının yenilmesinin zaruri olduğu düşünülüyorsa balla karıştırılarak yenilmesi usûlü de uygulanabilir.

Zeytinyağlısının hakiki bal dahil hiçbir destek olmadan yenilmesi gerektiğini ileri sürenlerin bir kısmı, şifalı özün, sindirim sisteminde yer alan faydalı bakterilerin meyvenin kendi şekerini kullanması ile oluşacak kimyasal reaksiyona bağlı olduğunu savunurlar.

Kudret Narı Macunu Hazırlanması Tarifi ile alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Aktarların verdiği kudret narı / bal veya zeytinyağı oranı bire on olmasına rağmen daha yüksek oranlı karışımların da zararsız ve hatta daha tesirli olduğunu savunanlar da bulunmaktadır.
 2. Cam bir kavanoza konulan ve birkaç gün beklenen kudret narı parçalarının acı suyu süzüldükten sonra zeytinyağına konulmasının tadını iyileştirmeye katkı sunabileceğini ileri sürenlere karşı faydalı özünün azaltılmasına karşı çıkanlar da vardır.
 3. Zeytinyağı yerine kısmen çörek otu yağı da kullanılabilir.
 4. Sadece yerli kaynaklarda değil yabancı kaynaklarda da üzerinde yeterli araştırma olmadığı vurgulanmaktadır.

Kudret narı şeker hastalığına iyi gelirmi?

Güçlü tıbbi özellikleri sayesinde kudret narı, diyabetle ilgili durumların tedavisinde yardımcı olmak için dünyadaki yerli halklar tarafından uzun süredir kullanılmaktadır (Kaynak).

Son yıllarda, birkaç çalışma meyvenin kan şekeri kontrolündeki rolünü doğruladı.

24 diyabetli yetişkin üzerinde yapılan 3 aylık bir çalışma, günde 2.000 mg kudret narı alınmasının kan şekerini ve üç ay boyunca kan şekeri kontrolünü ölçmek için kullanılan bir test olan hemoglobin A1c'yi düşürdüğünü göstermiştir (Kaynak).

Diyabetli 40 kişiden oluşan başka bir çalışmada, 4 hafta boyunca günde 2.000 mg kudret narı alınmasının kan şekeri seviyelerinde mütevazı bir azalmaya yol açtığı tespit edildi.

Dahası, takviye, uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir başka belirteci olan fruktozamin seviyelerini önemli ölçüde azalttı (Kaynak).

Kudret narının, şekerin dokularda kullanma şeklini iyileştirdiği ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinden sorumlu olan hormon olan insülin salgılanmasını teşvik ettiği düşünülmektedir (Kaynak).

Bununla birlikte, insanlarda araştırma sınırlıdır ve kudret narı bütün insanlarda kan şekeri seviyesini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

Özet olarak "Kudret narı şeker hastalığına iyi gelirmi?" sualine cevap olarak şu denebilir: Kudret narının, fruktozamin ve hemoglobin A1c seviyeleri de dahil olmak üzere birkaç uzun vadeli kan şekeri kontrolü göstergesini geliştirdiği ortaya çıkarılmıştır. Yine de, daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç var.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Sadi Dereli
 • Mehmet
 • Yunus
 • Katice
 • mırnak
 • Misafir Kullanıcı
 • yıldız dede
 • Kolaylezzet
 • mustafa
 • Sadi Dereli

  Merhaba,
  Kudret narı macunu faydaları ibrahim Saraçoğlu açıkladı mı videosunu bulamadım ama faydalı olduğuna inanıyorum. Kudret narı nerede satılıyor, zeytinyağlı kudret narı iyisini satın almak için aktarlara mı gitmek gerekir? Kudret narı yağı satın alırken aktarların yaptığını mı almak lazım markalıları mı almak gerekir? kudret narı arifoğlu ballı kudret narı mı iyidir yoksa arifoğlu zeytinyağlı kudret narı mı?
  Aslında bu alanda bir sürü marka var: zade vital zeytinyağlı kudret narı, nivalis kudret narı macunu, akdem kudret narı macunu, mindivan kudret narı, balen ballı kudret narı propolis macunu, sefer yasemin kudret narlı macun, lokman aktar kudret narı macunu, cemre kudret narı macunu, akzer ballı bitkisel karışımı kudret narı macunu faydaları var mı? themra ballı kudret narlı bitkisel karışımlı macun faydaları daha mı çok?

 • Mehmet

  Değerli arkadaşlar, kudret narı aksu vital macun kullananlara sorularım olacak. Hazır kudret narı satın almak istiyorum. Kudret narı nereden satın alınır? Kudret narı satış noktaları nereler? Aksu vital kudret narı macunu ne işe yarar faydaları var mı? Aksu vital zeytinyağlı kudret narı mı iyi yoksa aksu vital kudret narı kapsül mü almak lazım? Aksu vital kudret narı macunu kullananlar cevaplarsa memnun olurum.

 • Yunus

  Şimdi ben kudret narını doğrayıp kavanoza koyduktan sonra içine bal ilave ettim sorum şu ballı bir şekilde ne zaman tüketilmeli hemen tüketilse faydalı olur mu veya en az ne kadar bekletilmeli çabuk cevap alabilirsem çok mutlu olurum çok önemli teşekkür ederim.

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: Yunus

  Merhaba Yunus Bey,
  Esasında kudret narı parçalarının halis balla bütünleşmesi ile faydasının daha çok ortaya çıkması umulur. Bu ise yazıda da ifade edildiği üzere bir süre beklenmesini icap ettirir. Bununla beraber her ikisi de şifalı olan bu iki maddeyi bekletmeden kullanmakla da bir kısım faydalar elde edilebilir. Acil şifalar dileriz.

 • Katice

  Benimde bir bildigim ve uyguladigim var sabah ac karna yedikten sonra ayaklarini yuksek bir yere uzatip yarim saat uzancaksiniz

 • mırnak

  ben de bir uyarı da bulunmak istiyorum: bazı yerlerde kudret narını süresiz bir şekilde tutup istediğiniz zaman kullanabileceğiniz yazıyor. ama yağların da son tüketim tarihi vardır, 1 yıl geçmeden kullanılması gerekir.

 • yıldız dede

  ben 4 yıllık meme kanseriyim faydalı olduğu söylendi küçük parçalar halinde doğrayıp zeytin yağında 3 aya yakın bekletip son 1 aydır sabahları aç karnına bir yemek kaşığına yakın alıyorum umarım gerçekten faydası olur herkese geçmiş olsun

 • Misafir Kullanıcı

  Şuna yanıt: yıldız dede

  geçmiş olsun Allah acil şifalar versin

 • Geçmiş olsun. Acil şifalar dileriz.

 • mustafa

  Merhabalar kudret narının hazırlanması ile ilgili çok güzel bilgiler vermişsiniz. Hazırlanış usüllerine eklemek istedğim bir kaç husus var müsadenizle. Kudret narı zeytinyağı ile hazırlanırken kavanoza zeytinyağı konulduktan sonra kavanozun agzı tülbentle örtülür ve 3 gün mayalanma sürecinden sonra kapağı sıkıca kapatılarak serin ışık görmeyen ortamda en az 6 ay bekletilirse daha iyi bir sonuç alınacaktır. Zeytinyağının halis sızma , natürel sızma veya en iyisi bulabilirlerse taş baskı sızma zeytinyağı olması daha makbuldür. Kesinlikle Riviera kullanılmamalıdır. Saygılarımla

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: mustafa

  Mustafa Bey,
  Katkılarınız için teşekkürler...
  Saygılar.

YukarıYukarı