mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kudret Narı Macunu Tarifi (Ballı, Zeytinyağlı) Nasıl Hazırlanır?

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR

Kudret narı nasıl yapılır nasıl hazırlanır? Taze kudret narı nasıl yenir? Kudret narı tadı nasıl? Kudret narı çiğ olarak yenir mi? Acı olduğu düşüncesiyle sade yenilemeyeceği düşünülür. Ancak bazı türleri hususiyetle henüz yeşilken salatalık seviyesinde sulu yapısı ve birçok sebze ve yeşillikten daha uygun tadıyla meyve gibi yenilebilir veya salata malzemesi olarak da kullanılabilir. Kararı tatmadan vermek doğru olmaz. Birçok meyvenin çekirdeğine yaklaşılırken tatsızlaşırken, beyaz çekirdekliler bir yana bırakılırsa, kudret narında en tatlı bölgenin çekirdek etrafındaki kırmızı doku olması ilginçtir.
Tazesinin olmadığı dönemlerde de umulan şifasından yararlanmak ve tesir gücünü arttırmak üzere kudret narını kendileri de şifalı olan halis bal ve zeytinyağı ile kullanmak yaygın bir uygulama... Baharatçılarda ve aktarlarda şişeler içinde hazır olarak satılan kudret narlı karışımları kısa süren mevsimi geçmeden kendimiz yapabilir miyiz?
Kudret narı kürü nasıl hazırlanır?

KUDRET NARI MACUNU NASIL YAPILIR?

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 4

BALLI KUDRET NARI NASIL YAPILIR?

Ballı Kudret Narı Malzemeleri

Bir adet kudret narı (Varsa olgun sarı – turuncu renkli, çekirdeklerini dağıtmak üzere bir ucu açılmış olanlar tercih edilebilir. Yaklaşık elli gramdır.)

Yarım kg hakiki bal

Bir adet cam kavanoz

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 2

Ballı Kudret Narı Macunu Hazırlanışı Tarifi - Kudret narı Nasıl Hazırlanır? - Ballı Kudret Narı nasıl yapılır?

 1. Kudret narı yıkanır varsa sap kısmından ayrılır. Kırmızı zarlı çekirdekleri çıkarılır.
 2. Kudret narı mümkünse elle değilse bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılır. (Rendeleme veya mutfak robotundan geçirme usulü sonucu hızlandırsa da etkisinin azalacağı kaygısıyla ve metal değdirmemek maksadıyla meyvenin bir tahta kaşıkla veya havanda ezilmesi tekniğini tercih edenler de vardır. Bu anlayış kullanımda da tahta kaşığı gerektirir.)
 3. Parçalar kavanoza konulur ve üzerine bal dökülür. Kudret narı hafif olması dolayısıyla üste çıkacaktır.
 4. Bekleme süresi içinde bir miktar sulanması normal olup bozulduğunu göstermez. Ballı Kudret Narı Macunu bir ay – kırk gün civarında olgunlaşarak kullanıma hazır hale gelebilir.

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 3KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 8KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 6

ZEYTİNYAĞLI KUDRET NARI NASIL YAPILIR?

Zeytinyağlı Kudret Narı Malzemeleri

Bir adet büyük olgun sarı kudret narı

Yarım litre halis zeytinyağı

Bir adet cam şişe veya kavanoz

Zeytinyağlı Kudret Narı Macunu Tarifi-Kudret Narı Kremi Nasıl Yapılır?-Mide İçin Kudret narı Nasıl Yapılır?

 1. Kudret narı yıkanır, süzdürülür, içi açılır ve çekirdekleri çıkarılır.
 2. Kudret narı mümkünse elle, değilse bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılır.
 3. Parçalar cam bir kavanoza konulur ve üzerine zeytinyağı dökülür.
 4. Kudret narları birkaç hafta bekletildikten sonra yumuşayıp pelte haline gelerek zeytinyağı içerisinde eriyerek dağılır ve kullanılabilecek kıvama ulaşır. Bu esnada ara sıra çalkalanır, kapağı açılarak havası alınır.
 5. Zeytinyağlı Kudret Narı Macunu'nun olgunlaşması için altı ay kadar beklemenin gerekli olduğunu, bekleme süresinin ilk bir kaç haftasının güneşte kalan kısmın gölgede olması gerektiğini önerenler olduğu gibi buzdolabı dışında sadece gölge bir yerde beklemesi gerektiğini ileri sürenler de vardır.

KUDRET NARI MACUNU BALLI ZEYTINYAGLI NASIL HAZIRLANIR 7

Zeytinyağlı Kudret Narı Nasıl Muhafaza Edilir? Zeytinyağlı Kudret Narı Nasıl Saklanır? Zeytinyağlı Kudret Narı Buzdolabında Saklanır mı?

Kudret narını buzdolabında saklamak uygun değildir. Serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Neden? Hazırlanan macunlara bal ve zeytinyağı ilave edileceğinden, buzdolabında bekleyince donup katılaşacaktır. Oda sıcaklığından buzdolabı serinliğine, oradan tekrar oda sıcaklığına geçiş sıcaklık seviyesinde dalgalanmalara yol açacaktır. Bu durumda hazırlanan macunların tesir kuvvetine zarar verebilir. Bu sebeple buzdolabı yerine rutubetsiz serin bir mekanda muhafaza edilmelidir. Zeytinyağlı kudret narı kullananlar kolay olmayan bu işi yaparken tesiri azalmış bir malzeme tercih etmezler. Zeytinyağlı kudret narı ne kadar dayanır? Zeytinyağlı kudret narı kaç yıl saklanır? Yukarıdaki usullerde hazırlanmış kudret narı en az bir yıl boyu yara ve yanık tedavisinde kullanılır. Ne kadar süre sonra faydasız hale gelir? Bu mevzuda bir bilgiye sahip olanlar yorumlarda paylaşabilir.

Kudret narı yaprakları serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanır. Buzdolabında bir hafta kadar dayanırlar. Kudret narı meyvesi yıkanmamak kaydıyla buzdolabının sebze kısmında bir hafta kadar muhafaza edilebilirler.

Zeytinyağlı Kudret Narı Nasıl Yenir? Ballı Zeytinyağlı Kudret Narı Nasıl Kullanılır? Kudret Narı Çekirdeği Nasıl Yenir?

Kudret narı nerede nasıl kullanılır? Zeytinyağlı karışım sade olarak veya içine bal katarak da kullanılabilir. Cilt rahatsızlıkları için cilde sürülebilir.

Kudret narı yağı nasıl içilir? Faydası olduğu umulan birçok besin desteğinde olduğu gibi aç karnına alınması tesirini arttıracaktır. Zeytinyağlı Kudret Narı günde ne kadar kullanılır? Hazırlanan macun sabah ve akşam yemeklerden bir saat önce bir tatlı kaşığı kadar yenilir ve yemeğe kadar başka bir şey yenilmez. Kudret narı çekirdeği yenir mi? Kudret narı çekirdeği zararlı mı? Bazı bölgelerde kudret narı çekirdeği de tüketilmektedir. Yazın meyveleri taze olarak tüketilen kudret narının tohumları kullanılarak kudret narı macunu ve kudret narı yağı da yapılır. Kudret narı çekirdeği zehirli mi? Kesin bilgiye sahip olmasak da kudret narı çekirdeklerinin zehirli olabileceği şeklinde düşünceler vardır. Fazla tüketilen kudret narı çekirdeğinin baş ağrısı, ateş ve hatta komaya neden olduğu ifade edilir. Bu nedenle macunlar hazırlanırken kudret narı çekirdekleri ayrılmalıdır. Bununla beraber çekirdek etrafındaki tatlı kırmızı doku yenilebilmektedir. Kudret Narı çiğ tüketilir mi? Kudret narı tadı nasıl olur? Kudret narı keskin tadından ve acılığından dolayı umumiyetle çiğ olarak tüketilemeyen sebzeler arasındadır. Kudret narının tadı umumiyetle tatlı olmadığı olmadığı için ekseriyetle bal ile birlikte hazırlanan kürleri tüketilir. Bal veya reçel ile tatlandırılabilir. Elbette rafine şeker ilavesi yenilmesini kolaylaştırsa da fayda seviyesi zarar görebilir. Ağustos - Eylül aylarında taze olarak çıkan kudret narının kavuniçi rengi alan olgunları balla karıştırılmak suretiyle yenilmektedir. Kudret narı bir kapta ezilir. Bir miktar balla karıştırılır. Diğer usulde olduğu gibi sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı yenilir. Yemeğe kadar üzerine hiçbir şey yenmez. Kudret narı kaç günde etkisini gösterir? Ananevi tıpta en az 41 gün kullanılması önerilir. Kudret narı ekstraktı nasıl kullanılır? Benzer şekilde her sabah karıştırıp aç karnına bir tatlı kaşığı kudret narı macunu yenir. Kudret narını cilt hastalıkları için kullanılacaksa hazırlanan kavanozdan bir miktar alarak rahatsız olan yere tatbik edilir.

İçeriden tesir etmesi beklendiğinde zeytinyağlısının yenilmesi zor olduğundan şeker hastalığı gibi bir rahatsızlık da yoksa ballı kudret narı, deri rahatsızlıklarında dıştan sürülerek merhem gibi uygulama gerektiğinde zeytinyağlısı tercih edilebilir. Zeytinyağlısının yenilmesinin zaruri olduğu düşünülüyorsa balla karıştırılarak yenilmesi usulü de uygulanabilir.

Zeytinyağlısının hakiki bal dahil hiçbir destek olmadan yenilmesi gerektiğini ileri sürenlerin bir kısmı, şifalı özün, sindirim sisteminde yer alan faydalı bakterilerin meyvenin kendi şekerini kullanması ile oluşacak kimyevi reaksiyona bağlı olduğunu savunurlar.

Kudret Narı Macunu Hazırlanması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Aktarların verdiği kudret narı / bal veya zeytinyağı oranı bire on olmasına rağmen daha yüksek oranlı karışımların da zararsız ve hatta daha tesirli olduğunu savunanlar da bulunmaktadır.
 2. Cam bir kavanoza konulan ve birkaç gün beklenen kudret narı parçalarının acı suyu süzüldükten sonra zeytinyağına konulmasının tadını iyileştirmeye katkı sunabileceğini ileri sürenlere karşı faydalı özünün azaltılmasına karşı çıkanlar da vardır.
 3. Zeytinyağı yerine kısmen çörek otu yağı da kullanılabilir.
 4. Sadece yerli kaynaklarda değil yabancı kaynaklarda da üzerinde yeterli araştırma olmadığı vurgulanmaktadır.

BALLI ZEYTİNYAĞLI KUDRET NARI FAYDALARI VE ZARARLARI - Kudret narı nasıl kullanılır neye iyi gelir?- Ballı kudret narı macunu ne işe yarar?

Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? - Kudret Narı Macunu Faydaları - Zeytinyağlı Kudret Narı Neye İyi Gelir? - Kudret Narı Ne İse Yarar?

Latince adı momordica charantia olan bitki İngilizcede bitter melon (acı kavun), bitter gourd (acı kabak), bitter squash olarak geçer. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan egzama, sedef, mayasıl ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarında ve ülser, gastrit, reflü gibi mide ve sindirim sitemi hastalıklarında faydalı olması beklenen kudret narı macunlarının bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sindirim sistemindeki yara ve iltihapların iyileşmesini, kan şekeri seviyesinin düşürülmesini desteklemesi umulur. Hipertansiyona, kısırlığa, şeker hastalığına, hemoroide, vereme, iştahsızlığa, öksürüğe, yüksek ateşe karşı da faydalı olacağına inanılır.

Zeytinyağlı ballı kudret narı faydaları nelerdir? Kudret narı yağı ne işe yarar? Kudret narı ülsere iyi gelir mi? Kudret narı balla neye iyi gelir? sualine verilen ilk cevap: "İç ve dış yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar." Mesela midede üreyen ve mide asidinin yükselmesine yol açan helikobakter pilori bakterisine karşı önleyici tesiri ile ülser tedavisinde etkili olduğu düşünülür. Kudret narı açık yaraya sürülür mü? Zeytinyağında bekletilmiş kudret narı, açık yaralar için de en çabuk iyileştirici olması beklenir. Kudret narı mide yanmasına iyi gelir mi? Yemekte bir tatlı kaşığı "zeytinyağlı kudret narı" yemenin bu tarz mide rahatsızlıklarına karşı faydalı olması umulur. Kudret narı kolit, ülser, gastrit, reflü gibi mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı tesiriyle sindirim hastalıklarına; tümörü önleyip hücre sağlığını korumasıyla bilhassa meme pankreas kanseri gibi hastalıklara; kandaki toksinleri temizleyip kan şeker seviyesini iyileştirerek şeker hastalığına; romatizma ve varis ağrılarına iyi geldiğine inaılır. Ayrıca tabii bir antibiyotik olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğine; cinsel gücü artırdığına; mantar enfeksiyonları ve ateşli hastalıklara karşı direnç sağladığına; hastalıklara karşı yakalanma tehlikesini azalttığına; karaciğerin yenilenmesi ve temizlenmesinde fayda sağladığına; göz hastalıklarında, tiroid, guatr ve gut gibi hastalıklara olumlu neticeler verdiğine; yanık tedavisinde faydalı olduğuna dair halk arasında güçlü kanaatler vardır. Kudret narı bağırsaklara iyi gelir mi? Kudret narını zeytinyağı ile karıştırıp aç karnına tüketmek kabızlığın birkaç saat içerisinde geçmesine yardımcı olur.

Kudret narı kanı sulandırır mı? Zeytinyağlı kudret narı kani inceltir mi? Kanı sulandırma tesirine sahip olduğundan kudret narı kalp-damar hastalıklarının meydana gelmesine mani olabilir. Lakin bu hususiyeti sebebiyle adet öncesi ve hamilelikte kullanımı zararlı olabilecektir. Unutulmamalı ki gerek bu hususta gerekse düzenli ilaç kullanmak durumundaki ciddi rahatsızlığı olanların kullanım öncesinde hekime danışması mecburidir.

Kudret Narı Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Erken saatlerde boş mide ile tüketmek, kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve diyabete bağlı komplikasyonların hafiflemesine büyük fayda verir. Güçlü tıbbi vasıfları sayesinde kudret narı, diyabetle ilgili durumların tedavisinde yardımcı olmak için dünyadaki yerli halklar tarafından uzun süredir kullanılmaktadır. (Kaynak)

Son yıllarda, birkaç çalışma meyvenin kan şekeri kontrolündeki rolünü doğruladı.

24 diyabetli yetişkin üzerinde yapılan 3 aylık bir çalışma, günde 2.000 mg kudret narı alınmasının kan şekerini ve üç ay boyunca kan şekeri kontrolünü ölçmek için kullanılan bir test olan hemoglobin A1c'yi düşürdüğünü göstermiştir (Kaynak).

Diyabetli 40 kişiden oluşan başka bir çalışmada, 4 hafta boyunca günde 2.000 mg kudret narı alınmasının kan şekeri seviyelerinde mütevazı bir azalmaya yol açtığı tespit edildi.

Dahası, takviye, uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir başka belirteci olan fruktozamin seviyelerini önemli ölçüde azalttı. (Kaynak).

Kudret narının, şekerin dokularda kullanılma şeklini iyileştirdiği ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinden mesul olan hormon olan insülin salgılanmasını teşvik ettiği düşünülmektedir (Kaynak).

Bununla birlikte, insanlarda araştırma sınırlıdır ve kudret narı bütün insanlarda kan şekeri seviyesini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

Hülasa olarak "Kudret narı şeker hastalığına iyi gelir mi?" sualine cevap olarak şu denebilir: Kudret narının, fruktozamin ve hemoglobin A1c seviyeleri de dahil olmak üzere birkaç uzun vadeli kan şekeri kontrolü göstergesini geliştirdiği ortaya çıkarılmıştır. Yine de, daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç var.

Kudret Narı Cilde Faydaları - Kudret Narı Yağı Egzamaya İyi Gelir mi?

Kudret narı, yaraların tedavisi için iyi bir tabii devadır. Kudret narı güneş yanıklarına, egzama, çıban ve sedef gibi cilt hastalıklarına, akne, sivilce, cilt lekeleri ve derin cilt enfeksiyonlarına iyi geldiğine inanılır. Bu durumlarda merhem olarak kullanılır. İçerdiği A vitamini, C vitamini, biotin ve çinko cilde parlaklık kazandırıp cildi güzelleştirmesi ve güneşin zararlı UV (ultraviyole) ışınlarından da cildi koruması beklenir. Yapısındaki likopen ve lutein sayesinde tümör oluşumu ve büyümesine mani olduğu düşünülür. Kudret narının cilde faydalarından söz ederken kırışıklıkları azaltan ve erken cilt yaşlanmasına mani olan C ve A vitamini ile beraber anti-oksidanlara sahip olduğu ifade edilir.

Kudret Narı Cinsel Gücü Artırır mı?

Kudret narı, yara tedavisi, cilt hastalıkları ve mide rahatsızlığı dışında en çok cinsel meseleler için kullanılır ve faydalı olduğuna inanılır. Kudret narının bir afrodizyak vazifesi görerek cinsel gücü arttırması beklenir.

Kudret Narı Astıma İyi Gelir mi?

Kudret narı bronşit, astım ve saman nezlesi gibi bazı solunum yolları rahatsızlıklarının belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Kudret narı anti-histaminik, anti-viral ve anti-inflamatuar vasıflara sahip olması ile solunum sağlığını destekler.

Kudret Narı Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Eğer saçlar çok dolanıyorsa ve sert vaziyetteyse, kudret narı suyu saçlara dökülür, on - on beş dakika bu suyu saçların çekmesi beklenir ve durulanır. Bu şekilde saçlar daha yumuşak olacaktır.

Kudret Narı Saç Çıkarır mı?

İlmi delilleri beyan edilmeden ifade edilen saç dökülmesine karşı faydalı olduğu ifade ediliyor. Bu gaye ile kudret narı suyu az bir miktar şekerle karıştırıp macun hale getirilip saça tatbik edilir. bir süre sonra da yıkanır.

Kudret Narı Yağı Yanıklara İyi Gelir mi?

Vücutta oluşan yanıklar ve yaraların tedavisinde kudret narının iyileştirici hususiyetinden istifade edilebilir.

Kudret Narı Basura İyi Gelir mi?

Kudret narının basur rahatsızlığına iyi gelmesi beklenir. Basur memelerinde oluşan şişlik, iltihap ve kanama şikayetlerine mani olması, basur ağrılarını durdurması umulur. Yukarıdaki şekilde zeytinyağında hazırlanan kudret narının yağı pamuk yardımıyla hasta alana tatbik edilir.

Kudret Narı Ağrılara İyi Gelir mi?

Kudret narı romatizma ve varis ağrılarına karşı faydalıdır. Kudret narı bacaklara sürülüp tüm gece bekletilince romatizma ve varis ağrılarını gidermekte yardımcı olacaktır.

Kudret Narı Yağı Rahim Yarasına Nasıl Uygulanır?

Bilhassa vajinal ve rahim yaralarının iyileşmesinde tesirli olması beklenen kudret narını zeytinyağı ile beraber hasarlı alana sürülür ve sarılır. Kısa zamanda yaraların azalıp iltihapların iyileşmesi umulur. Lakin bu sayfadaki ve bu sitede yer alan bu tarz tavsiyeler doktorun tasdiki ile tatbik edilmelidir.

Kudret Narı Maskesi Nasıl Yapılır?

Yüz temizlenir. Zeytinyağlı olarak hazırlanan kudret narı yüze tatbik edilir. En az yarım saat suretle faydasının olması için beklenir. Daha sonra su ile durulanır.

Kudret Narının Zararları ve Uyarılar - Kudret Narı Zararı Var mı? - Kudret narı hamilelikte kullanılır mı?

Kudret narının kullandığınız ilaçla bir arada menfi tesiri olabileceği için kullanmadan önce hekime danışmalıdır. Hamilelik döneminde kudret narının düşük yapma ve kanamaya sebep olabilir mi olmaz mı belli değildir. Bununla beraber tedbirli olmakta fayda var. Kudret narı yan etkileri nelerdir? Kudret narının aşırı tüketilmesi, kalp ritimlerinde düzensizliğe, ishale, mide-bağırsak ve karaciğer rahatsızlıklarına ve karın ağrısına yol açabilir. Çekirdekleri fazla yutulursa ateş, baş ağrısı ve komaya sebep olabilir. İnsülin kullanan şeker hastalarının kullanacaklarsa bile zeytinyağlı olarak tüketmeleri uygun olabilir. Kısırlık tedavisi gören kadınların kudret narını kullanmaları pek tavsiye edilmemektedir. Hazır alınacaksa güvenilen yerlerden alınması gerekir.

Kudret Narı Son Kullanma Tarihi

Hazır kudret narı macunlarında ekseriyetle bir yıl içinde kullanılması gerektiği ifade edilir.

Kudret narı bitkisi nerede yetişir? Kudret Narı Türkiyede Nerede Bulunur?

Anavatanı Hindistan olan kudret narı Asya ve Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yetişir. Tropik iklimlerde, Amazon havzasında, Doğu Afrika'da, Asya, Karayip Adalarında tabii olarak bulunan, Güney Amerika ve Uzak Doğuda yetiştirilen bir nebattır. Kudret narı ülkemizde de pek çok yörede yetişebilmektedir. Bursa, Yalova gibi şehirlerde daha çok bulunmaktadır.

Kudret narı kaç yıllık bitkidir? Kudret Narı tek yıllık mı?

Tek yıllık bir bitkidir. Tek yıllık, sarmaşık yapısında tırmanıcı bir bitki olup, yaz aylarında çiçek açar.

Kudret Narı Tohumu Nasıl Alınır?

Kudret Narları turuncu rengine geldikten bir hafta kadar sonra açılmaya başlar. İçinden kırmızı zarla kaplanmış durumda yassı tohumlar çıkar. Tohumlar meyve içinden sıyrılarak alınır. Üzerine kaplı olan kırmızı zarı çıkarmak için süzgeçten istifade edilebilir. Bilahare tohumlar kurutulur.

Kudret Narı Tohumu Nasıl Ekilir?

Kudret Narı tohumu çimlendirmesi kolay bir tohumdur. Kudret narı tohumlarını için su dolu bir kapta tohum suyun dibine ininceye kadar bekletilir. Bu şekilde işe yaramayacak tohumları belirlenir. Suda beklemiş tohumları nemli ve oda sıcaklığında bir bez içinde ağzı hava almayacak şekilde bir kap içinde beş gün tutulur. Bezin nemli kalması gerekir. Beşinci gün sonunda filizlenmeleri görülür. Çimlenen kudret narı tohumları viyollere aktarılır. Viyolin toprak harcı yüzde 20 perlit kalanı cocopeat (sıkıştırılmış torf) olacak tarzda harç kullanılabilir veya doğrudan çiçek toprağına alınabilir.

Kudret Narı Hangi Ayda Çıkar?

Yöreye ve iklime göre değişse de Temmuz ayı sonlarından Eylül ayı sonlarına kadar bulmak mümkün olabilir.

Kudret Narı Nereden Satın Alınır?

Mevsimi geldiğinde tazesi semt pazarlarında bulunabilir. Macun hale getirilmişi aktarlarda ve internette satışa sunulur.

Kudret Narı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mevsimi dışında tazesini tüketebilmek gayesiyle dondurucuda saklanabilir. Taze kudret narının çekirdekleri çıkartılıp iri parçalara bölünerek porsiyonluk buzdolabı poşetlerine konulur. Kullanılmak istendiğinde çözdürülür.

Kudret narı Nasıl Hazırlanır İbrahim Saraçoğlu Kudret Narı

Hocanın kitaplarında ve videolarında kudret narına temas ettiği bir kayda rastlamadık. Bilenler yorumlarda paylaşabilir.

AŞURE NASIL YAPILIR?, SARAY🏰 USULÜ SÜTLÜ AŞURE, TRABZON HURMALI BALLI AŞURE TARİFİ (ŞEKERSİZ DİYET AŞURE) de ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı