mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU NASIL YAPILIR?

Kornişon nedir? Kornişon turşu nedir? Kornişon salatalık turşusu evde nasıl yapılır? Salatalık turşusu bilinen badem, hıyar ve büyük salatalıkla yapılabilirse de kornişon cinsini seçmekte fayda var. Bazen merak edilir salatalık turşusunun diğer adı nedir diye… Turşuluk salatalığın adı Türkçe kaynaklı olmadığı için belki de... "Turşuluk salatalık adı nedir?" diye düşünenler bilmeli ki ismi kornişon salatalıktır. Kornişon salatalık nedir? İngilizce “gherkin”, Almanca “Essiggurke, Gewürzgurke” Fransızca “cornichon” olarak geçer. Kornişon ve salatalık arasındaki fark nasıldır? Kornişon salatalık farkı, sadece kabuğunun üzeri pürtüklü, bilhassa turşu yapımında kullanılan minik bir hıyar türü olması değildir. Turşuluk küçük salatalık, hıyarcık olarak bilinen kornişon küçüklüğü, lezzeti, kıtır kıtır yenilebilmesi ve tursu yapılırken diğer salatalıklar gibi erimemesi sebebiyle tercih edilir. Standart olmayan bir şekilde büyüklüklerine göre numaralandırılırlar. Dürüm satıcılarının tavuk veya ET 🥙DÖNER🌯 yanında verdiği, hamburgerlerde, pizzalarda, salatalarda, pilav + kuru fasulye menüsünde varlığı aranan bir lezzettir. Öyleyse, kışlık yazlık salatalık turşusu nasıl yapılır? En iyi, en güzel, en lezzetli, ev yapımı kolay salatalık turşusu, kütür kütür turşu suyu nasıl hazırlanır, nasıl kurulur, nasıl yapılır, evde kolay turşu yapımı tarifi, tarifleri için işte kornişon salatalık turşusu tarifi ölçülü olarak...

KORNISON SALATALIK TURSUSU NASIL YAPILIR 1

Evde Kornişon Salatalık Turşusu Tarifi Malzemeleri - 1 kg Kornişon Turşusu Nasıl Yapılır? - Turşu suyu ölçüsü nasıl yapılır?

Bir kg turşuluk sert, küçük, taze ve aynı boyda salatalık (tercihen kornişon)

Bir buçuk - iki yemek kaşığı turşuluk kaya tuzu (sofra tuzu salamura tuzu yerine kullanılması halinde hızlı erimeye yol açabilir)

(Kısa bir sürede yenilmeyecekse tuz miktarı arttırılabilir. Tuzu az olursa yumuşayacaktır.)

İki - üç parça limon tuzu

Altı - yedi diş sarımsak

Yarım su bardağı sirke (tercihen ev yapımı üzüm sirkesi)

Kaynamış soğutulmuş su veya içme suyu (bakterisiz ve kireçsiz olması için)

Turşu kavanozunun üzerini örtecek kadar taze maydanoz (kereviz yaprakları veya dereotu)

İstenirse aralara koymak üzere mayalanmayı hızlandırmak için bir çay tabağı kadar nohut ve bir limonun dilimleri

Cam turşu kavanozu

KORNISON SALATALIK TURSUSU NASIL YAPILIR 2

Evde Kornişon Turşusu Nasıl Kurulur? Kütür Kütür Kornişon Turşusu Nasıl Kurulur?
Kıtır Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? Salatalık Turşusu Yapımı Yapılışı Tarifi? Kavanoza Turşu Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır? Nasıl Kurulur?

 1. Kornişon nasıl kurulur? Bir buçuk litre içme suyuna (veya kaynatılmış soğutulmuş suya) turşuluk kaya tuzu, limon tuzu (kornişonların sert kalmalarını sağlar) ve sirke ilave edilerek tuz eriyinceye kadar karıştırılır. Sarımsakların kabukları soyularak hazırlanır.
 2. Salatalıklar bol suda yıkanır ve iki - üç yerinden temiz bir iğne, kalın kürdan, tahta şiş, çatal veya bıçağın ucuyla delinir. Cam turşu kavanozuna düzgün ve sıkı bir şekilde yerleştirilirken aralara soyulmuş sarımsaklar konulur.
 3. Kavanozu dolduracak şekilde salatalıkların üzerine tuzlu su dökülür. Maydanozlar yıkanarak bütün olarak kavanozun ağzına yerleştirilir.
 4. Turşular hava ile temas etmemeli suyunun içinde kalmalıdır. Cam turşu kavanozunun ağzına konan ve aynı zamanda aromayı güçlendirme görevi olan maydanoz, dereotu, asma yaprağı ve benzeri yeşillikler bu maksada da hizmet etse de turşu malzemelerinin üzerine bir ağırlık konulması eskiden beri gelen bir usuldür. Bunun dışında kapağı sıkıca kapatılan kavanozda kornişon turşuyu ters çevirip bir - iki saat beklettikten sonra düzeltme tatbikatı da yapılabilir.
 5. Salatalık turşusu ne kadar zamanda olur? Güneş görmeyen serin bir yerde bekletilen ve karışması için ara ara alt üst edilen kavanozdaki salatalıkların rengi sararıp tadı ekşiyince yani iki - üç hafta içinde Ev Yapımı Kornişon Salatalık Turşusu hazırdır. Yenilecek kadar olgunlaşmış salatalık turşusu kendi nefis kokusunu vermekte ve ortadan ikiye kesilince etinin rengi dıştan içe doğru aynı ve şeffaf durumdadır.
 6. Salatalık turşusu olgunlaşıncaya kadar oda sıcaklığında bekletilir. Ortalama oda sıcaklığının yüksek olması olgunlaşmayı hızlandırsa da istenmeyen bir durumdur. Yenecek hale geldikten sonra yine serin ve ışık almayan bir yerde saklanır. Turşu kavanozlarından turşu çıkarırken maşa kullanmak doğru olur.

KORNISON SALATALIK TURSUSU NASIL YAPILIR 4

"Evde Kornişon Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Evde Kışlık Kornişon Turşu Nasıl Kurulur?" Püf Noktaları:

 1. Sebze canlandırma: Salatalıkların rahatça ortadan ikiye kırılabileceği seviyede en taze şekilde olmaları, ortasında beyaz veya sararmış renkler görülmeyen, fazla yumuşamamış durumda olmaları faydalı olacaktır. Bilhassa çok irilerden turşu yapılırsa daha az kıtır olduğu ve içine fazla su ve tuz çekeceğinden daha kolay yumuşayacağı dikkate alınır. Bu sebeple esas olarak körpe ve sert salatalıkların tercih edilmesi gerekir. Bununla beraber hafif seviyede su kaybederek esnekleşmiş kornişonları canlandırarak kullanmak mümkündür. Bunun için salatalıkları buzlu su dolu bir kapta yarım saat kadar tutmak faydalı olur. İki saatten fazla süre suda kalmamaları gerekir.
 2. Tursu kurarken ne yapmak gerekiyor? Turşuya ne konur? Lezzet ve koku farklılaşması gayesiyle defne yaprağı, elma dilimleri, kereviz sapı ve yaprağı, asma yaprağı, maydanoz, dereotu, hardal tohumu, tarhun otu, kişniş, hardal tohumu, taze zencefil dilimleri, tane karabiber, acı sivri biber veya süs biberi de eklenebilir.
 3. Turşu için hangi sirke kullanılır? Tursu kurarken ne kadar sirke? Normal turşu üzüm sirkesinden yapılır ama piyasadaki üzüm sirkelerinde bozulmaması için katkı maddeleri kullanılıyor. Mümkünse ev yapımı sirke tercih edilir. Miktar olarak da bir litre kadar suya yarım su bardağı sirke konur. Turşu için beyaz sirke kullanılır mı? Standart beyaz sirke genellikle % 4-7 asetik asit ve % 93-96 su ihtiva eden şeffaf bir çözeltidir. Beyaz sirke mısır, şeker pancarı veya şeker kamışı gibi şekerli tarım ürünlerinden doğal fermantasyon usulü ile elde edilir. Beyaz sirkenin diğer sirkelere göre kokusu daha güçlü ve tadı daha keskindir. Bu sebeple beyaz sirke yemeklere doğrudan eklenmez. Beyaz sirke, turşu baharatları ve suyla bir arada her tür sebze ve meyvenin hızlı bir şekilde turşusunu hazırlamak için kullanılabilir.
 4. Olgunlaşmanın Hızlanması için Kornişon Turşu Yapımı Püf Noktaları Turşunun çabuk olgunlaşması maksadıyla lezzetini de değiştiren bir kaç nohut, yıkanmış limonun dilimleri, bir – iki dilim ekmek içi de aralara katılabilir veya biraz toz şeker ilave edilebilir. Bunlar turşu kurmanın umumi püf noktaları arasında yer alır.
 5. Sağlık: Asitli gıdaların pet şişeler içinde bulunması sağlığa uygun olmayabileceğinden cam kavanozlar tercih edilmelidir.
 6. Ev yapımı turşu nasıl yapılır? Tedbir: Turşu suyunun bulanıklaşma, bozulma ve köpürmesinin engellenmesi için cam kavanozların ve malzemenin temizliği önemlidir. Bu gaye ile kavanozlar kaynar su buharına tutulabilir, kapakları kaynar suya atılabilir. Salatalık ve sarımsaklar kaynar suda kısa bir süre bekletilebilir.
 7. "1 kg salatalık turşusu nasıl yapılır tarifi" yukarıdaki şekilde iken “2 kg - 4 kilo kornişon turşusu nasıl yapılır?, 5 litrelik bidona salatalık turşusu nasıl yapılır?, 5 kiloluk turşu bidonuna ne kadar tuz konur? veya 3 kilo badem - hıyar turşusu yapımı nasıldır” suallerinin cevabı “rakamlı ölçülerinin dengeli şekilde arttırılması ile” olacaktır. 5 kilo salatalık turşusuna ne kadar tuz konur? Bir çay bardağı kaya tuzu yeterli olabilir. "5 litrelik turşu bidonuna ne kadar tuz konur?" sualine bazıları bize göre fazla olan "bir su bardağı tuz" deyip neticeden de memnun olabilir. Turşu tuzu Nasıl Ayarlanır? Biz kullanmasak da turşu tuzu ayarı için yararlanılan bir teknikten söz etmek gerekirse:
 8. Turşu suyu ayarı nasıl yapılır? Turşunun tuzu nasıl ayarlanır yumurta testi: En iyi turşu suyu ölçüsü olarak bir litreye seksen ile yüz gram arası tuz önerilir. Bu ölçü yerine tuzlu su yumurta testi de kullanılır. “Salatalık turşusu suyu nasıl hazırlanır, turşu salamura nasıl yapılır?” suallerine cevap yukarıdadır. Bununla beraber zeytin ve turşu salamura yumurta testi tuz ayarı nasıl yapılır? Turşunun tuz ayarı nasıl yapılır? Bir kabın içine su ve göz kararı tuz koyup içine iyice yıkanmış çiğ bir yumurta bırakılır. Yumurta dipte kalırsa tuzun az olduğunu gösterir. Biraz daha tuz ilave edilmelidir. Yavaş yavaş tuz eklenip karıştırılır, tuz erimeden yeni tuz eklenmez. Tuz oranı artıkça yumurta suyun ortalarına doğru yükselir. Su üzerine çıkarsa tuzu tam kararında demektir. Az tuzlu tercih edilirse suyun üstüne değmeye başladığı anda tuz ilavesi durdurulur. Su turşu kabına dökülüp sarımsak, sirke, limon tuzunu eklenerek turşu hazırlanır. "3 kilo kornişon turşu nasıl yapılır? 5 litrelik tursu suyu nasil yapilir?" gibi farklı miktarlar için ayar ölçüsü olarak bu usul kullanılır.
 9. Limonla salatalık turşusu nasıl yapılır? Sirkesiz limonlu bir kg salatalık turşusu yapmak için dört su bardağı içme suyunun içerisine bir su bardağı limon suyu, bir çay bardağı kaya tuzu eklenir. Tuz eriyene kadar karıştırılır. Salatalık veya kornişonlar gerekirse elle bastırılarak kavanoza dizilir. Aralarına sekiz diş sarımsak ve altı dilim limon yerleştirilir. Hazırlanmış tuzlu karışım kavanoza dökülür. En üste bir avuç nohut ilave edilir. Kavanozun kapağı kapatılıp iyice çalkalanır. Turşuları kurunca gün ışığı almayan serin ve kuru bir yere kaldırıp on gün hiç kapağı açılmaz. Bir kaç gün sonra taşabilir. Kavanozun altına bir tabak konulur ve bu fırsatla tuzluluğu da kontrol edilebilir. Azsa eklenebilir. Turşular ne kadar sürede hazır olur? Kullanılan malzemelere bağlı olarak iki hafta yirmi gün sürebilir.
 10. Salatalık turşusu fiyatı: Hazır turşu satın almak istenirse kornişon turşu fiyatlarının büyük değişkenlik gösterdiğine şahit olunabilir. Öyle ki aynı markette farklı markalara ait ürünlere bakarken “turşunun kilosu ne kadar” suali boşlukta kalır. Bazı tanınmış markaların küsurat gram aldatmacasıyla piyasaya verdiği ürünlerin kilo fiyatı 20 - 25 TL olurken, diğerleri hele de beş kilo gibi büyük miktarlarda satın alındığında salatalık turşu fiyatları kiloda 6TL’ye kadar inebilmektedir. 2020 Ağustos itibariyle pazar ve marketlerde kornişon salatalık fiyatı yerine ve kalitesine göre değişerek kilosu 4 -10TL arasında seyretmektedir.

KORNISON SALATALIK TURSUSU NASIL YAPILIR 3

Sıcak Suyla Kurulan Çabuk Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? Acele Turşu Tarifi Nasıldır? Sıcak Suyla Kornişon Turşusu Nasıl Yapılır?

Hızlı turşu nasıl yapılır? Çabuk turşu nasıl yapılır? Hızlı turşu yapımı için sıcak su kullanmak gerekir. Kaynar su ile, sıcak suyla salatalık turşusu nasıl yapılır? İşte sıcak suyla kornişon turşu nasıl yapılır, çabuk turşu tarifi:

 1. Hızlı salatalık turşusu için salatalıklar bol suda yıkanır ve iki - üç yerinden temiz bir iğne, kalın kürdan, tahta şiş veya bıçağın ucuyla delinir. Plastik olmayan bir kapağa sahip cam bir kavanoza düzgün ve sıkı bir şekilde yerleştirilirken aralara soyulmuş sarımsaklar konulur.
 2. Bir bardağın içinde sirke, limon tuzu ve turşuluk kaya tuzu karıştırılır. Salatalıkların üzerine dökülür. Kavanozun geri kalan kısmı kaynamış su ile tamamlanır. Kapak hemen sıkıca kapatılır ve kavanoz ters çevrilir. Bu şekilde bir vakumlama meydana getirilir.
 3. Bir gün sonra kavanoz düz çevrilerek serin bir yerde, tezgah üstünde bekletilir. Sıcak suyla turşu kaç günde olur? Havanın sıcaklığına ve diğer şartlara da bağlı olarak turşu en geç bir hafta sonra yenilmeye hazırdır. Sıcak suyla salatalık turşusu açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilir.

Kütür Kütür Turşu Nasıl Yapılır? Salatalık Turşusu Neden Yumuşar? Salatalık Turşusunun Sert Olması İçin Ne Yapılır?

Öncelikle “turşu neden yumuşar” hususu çok iyi anlaşılmalıdır. Daha sonra “turşunun yumuşamaması için ne yapılır, salatalık turşusu erimemesi için püf nokta nedir, ne yapmalı?” sualleri cevaplanabilir. Turşu neden yumuşak olur? Turşunun sert olması için ne yapmalı? Sert turşu nasıl yapılır? Turşuların yumuşamasının birçok sebebi olabilir:

 1. Turşuluk sebzelerin iyi seçilmemesi: Çare: Sebzeler ezik, depoda bekleyip su kaybederek yumuşamış, lekeli, berelenmiş, içi boş, pörsümüş, haşere yeniği veya hastalıklı olmamalıdır. Sert, çürüksüz, çok taze hatta olgunlaşmamış sebzelerin kullanılması daha doğrudur. Sağlamlığın yanında ikinci önemli mevzu büyüklük meselesidir. Kilogramdaki adet sayısı beşten az olması ile bilinen ve ancak doğramalık olarak kullanılabilen langa hıyarı, içi çekirdekli olan büyük boy salatalıklar turşu için uygun değildir. Bunların içleri boşalır. Ayrıca bilinebiliyorsa ve mümkünse sağlam da olsa hormonlu sebze ve meyveler kullanılmamalıdır. Kornişonların üzerindeki küçük tüyler arasında çok toz bulunur. Bunlar çok iyi yıkanmalı ve yukarıda bahsedildiği gibi uygun bir malzeme ile delinmelidir.
 2. Salamura tuzunun miktarının yüksek ve düşük tutulması: Çare: Bu bakımdan turşu nasıl sert kalır sualinin cevabı tuzu doğru ölçü ile kullanmaktır… Yüzde sekiz oranını elde etmek için bir litre suya seksen gram tuz eklenir. Sanayide düşük tuz nispetiyle fermantasyon sağlanması için asetik asit (E260) kullanılır. Sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu veren, "sirke asidi" veya "sirke ruhu" da denilen asetik asit sanayide biyolojik veya sentetik yolla imal edilir.
 3. Sofra tuzu kullanmak: Turşuya normal tuz konulur mu? Zinhar... Çare: Turşunun sert olması için ne yapmalı diyenlerin yapacakları işlerin başında doğru tuzu kullanmak gelir. Turşu iri taneli kaya tuzu ile hazırlanır.
 4. Limon tuzu kullanmamak: Çare: Reçel ve turşuların uzun ömürlü olmasını sağlayan limon tuzunu; nam-ı diğer kimyasal sitrik asidi kullanmak... Sitrik asidin gıda ürünlerinde kullanılan ismi E330'dur.
 5. Fermantasyon sırasında ve sonrasında hava ile fazla temas: Fazla merak mevzusunda umut kırıcı atasözleri olan bir kültürden geliyoruz. İkide bir "Acaba oldu mu?" diye açıp bakılırsa hem fermantasyon durmakta ve tekrar başlaması için bir o kadar beklemek gerekmekte hem de malzemenin hava ile temasına yol açarak problem oluşturmaktadır. Çare: Turşunun kıtır kıtır olması için bu hususta dikkatli olunmalı...
 6. Pektolitik ve selülolitik enzimler de yumuşamaya neden olurlar. Bu enzimler özellikle hıyar çiçeklerinde bulunur: Çare: turşunun yumuşamaması için ne yapmalı sualinin cevabı bu durum için çiçeklerin temizlenmesidir.
 7. Salamura üzerinde gelişen ve zar oluşturan mayalarda pektinaz enzimi ihtiva ederler: Zar tuza dayanıklı mikroorganizmalar ve mayalarca salamura sathında oluşturulur. Laktik asit bakterileri salamurada çalışarak asitlik binde ikiye ulaşınca diğer pek çok bakterinin gelişimi engellenir. Ancak mayalar laktik asitten pek etkilenmezler ve hatta laktik asidi yok eder ve diğer zararlıların oluşumuna zemin hazırlar. Turşu kokuşur ve yumuşar. Bu mayalar oksijene ihtiyaç duyduğundan salamuranın üzerinde gelişip zar oluşturur. Bu zar uzun süre kalırsa küf mantarları gelişir. Sirke, turşu vb. yiyeceklerin üzerinde oluşan beyaz küf, kaymağa "pesenk" denir. Ayrıca "Turşu suyu neden barlanır?" sualinde kullanılan "barlanmak" kelimesi (farklı yörelerde "porlanmak" veya "parlanmak") halk ağzında "küf bağlamak" manasına gelen bir ifadedir. Önlenmesi için sanayide sorbik asit (E200), benzoik asit (E210) gibi koruyucu maddeler kullanılır. Çare: Bu açıdan “Turşunun sert olması için ne yapılır?” mevzusunda salamuranın hava ile temasının engellenmesi ve zar tabakası oluşumu engellenemiyorsa temizlenmesi, zarın uzun süre kalmasına izin verilmemesi yardımcı olacaktır.
 8. Otuz derece ve üzerindeki depolama sıcaklığında yumuşama her türlü turşuda olabilir: Çare: Bu noktada “Turşunun yumuşamaması için ne yapmalı?” sualinin cevabı turşunun bulunduğu yer sıcaklığının yüksek olmamasıdır. Olgunlaşmış turşu serin ve karanlık yerlere veya buzdolabına konulabilir.
 9. Fermantasyon sıcaklığının yüksek oluşu: Çare: Sanayide bu duruma karşı turşu yumuşamaması için pastörizasyon yapılır veya kalsiyum klorür (CaCl2, E509) eklenir. Deniz tuzu ve kireç taşında doğal olarak bulunan bu madde ile alakalı çok teferruatlı bir yazı kaleme alabiliriz. Ancak hem Avrupa Birliği hem de ABD Gıda ve İlaç İdaresi kalsiyum klorürü güvenli bir gıda katkı maddesi olarak kabul etmiştir. Normal tuz gibi kullanılamayan fakat gıda korumasında yaygın olarak kullanılan "düşük toksisite kimyasal"lardan biridir. Prensip olarak her türlü katkı maddesinden uzak durmayı hedefleyenler marketlerde satılan paketlenmiş gıdaların etiketlerinin pek çoğunda E509 bulunduğunun farkında olmalılar.

Turşu sert olması için bu maddelere dikkat edilirse “salatalık turşusu nasıl sert olur” hususu da çözülmüş olur. Kaliteli bir turşu kurmak için değişik faktörlere dikkat edilmesinin gerektirdiği açıktır. Bunlara ihtimam gösterilirse sadece “salatalık turşusu nasıl sert kalır” meselesi halledilmekle kalmaz aynı zamanda lezzetli bir turşu da elde edilmiş olur. Cam kavanoz kullanmak lezzet ve sağlık için gereklidir. Kaynak suyu, olmazsa, kaynamış soğutulmuş su “sert kıtır salatalık turşusu nasıl yapılır” mevzusunda bilinmesi gerekenlerden biridir. Turşu kurulacak kap ve kullanılacak su son derece temiz olmalıdır.

Kütür Kütür Karışık Turşu Tarifi: EVDE KARIŞIK TURŞU NASIL YAPILIR?

Turşunun İyi Olduğu Nasıl Anlaşılır? Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Turşuda yumuşama (tuz azlığı, üstteki zar halindeki mayayı almamak), şişme (aşırı tuz, körpe olmayan sebze), çiçeklenme (tuz ve ekşilik azsa sıcakta beklemiş hava almışsa olan beyaz zar), küflenme (fazla hava almış, tuzu, ekşisi az turşulardaki zar ve küf), çürüme (lahana turşusu yaprakları suyun üstüne çıkarsa hava alıp çürümesi), esmerleşme (temiz içme suyu kullanmamak, suda fazla kireç, demir, bakır vs. olması) ve benzeri durumlar yoksa turşu iyidir.

Turşum Yumuşak Ne Yapmalıyım? Turşu Bozulursa Nasıl Kurtarılır?

Kokusu sebzelerin çürümesine işaret edecek kadar ağır değilse bozulmanın seviyesine bağlı olarak yapılabilecek işler vardır. Yukarıdaki sebepler dikkate alınarak kesin düzelir iddiasında bulunmadan çareler denenmelidir. Turşu üzerinde oluşmuş hafif beyazlıkların alınması faydalı olacaktır… Beyazlık giderildikten sonra sebzelerin yumuşaklığı kontrol edilir. Sebzeler yumuşaksa turşu suyuna tuz eklenerek kapağı sıkıca kapatılıp çalkalanır. Bir müddet turşunun kapağı açılmadan aralıklarla çalkalanıp bekletilir. Bir ihtimal turşu bu şekilde kurtarılabilir.

Turşu Suyu Neden Bulanık Olur?

Salatalık turşusunun suyu neden bulanık olur? Salatalık turşusunun suyu diğer bazı sebzelerle yapılanlara göre daha fazla bulanma eğilimi gösterir. Bununla beraber turşu suyunun bulanık olması turşu yapımında bazı hatalar nedeniyle de olabilir. Bu hatalar turşu suyunun berraklığının kaybolmasına ve bulanık bir hale gelmesine neden olabilir. Turşu suyu neden bulanır? Turşu suyunun bulanık olmasının aynı turşuların sertliğini kaybetmesi durumunda olduğu gibi birçok farklı sebebi olabilir. Sirke başta olmak üzere kullanılan malzemelerde bir noksanlık olması, tuzun az eklenmesi, musluktan gelen suyun kaynatıp soğutmayıp doğrudan kullanılması “turşu neden bulanık olur” sualine cevaptır. Ayrıca turşu yapımında kullanılacak sebze ve meyvelerin taze, sağlam ve tam olgunlaşmamış olanlardan seçilmemesi, bu sebze ve meyvelerin iyi bir şekilde yıkanmaması, kapağı açılarak kullanıma başlandığında buzdolabına konulmaması birer sebep olabilir. Bu hususlara ihtimam gösterilmesi “turşu suyu nasıl berrak olur” meselesini çözecektir.

Turşu suyu bulanırsa ne yapılır? Turşu suyu bulanık olursa ne yapmalı? Turşunun suyu nasıl değiştirilir?

Turşunun suyu bulanık olursa lezzet ve kokuda bir kötüleşme yoksa tüketilebilir. Turşu suyu değiştirilir mi? Turşu suyu değiştirmek mümkündür. İstenirse bu su süzülerek ayrı bir kapta yoğunluğu dibe çökmesi beklenip berrak kısım tekrar turşulara ilave edilir. Noksan kalan kısma ilave salamura suyu yapılıp eklenir.

Kornişon Biber Turşusu Tarifi

Salatalık ve biber turşu yapımı: Birer kilo kornişon ve sivri biber yıkanır ve bıçakla birer çizik atılır. Biberler, kornişonlar, bir çay tabağı nohut, yedi diş sarımsak, iki yemek kaşığı kaya tuzu, bir yemek kaşığı limon tuzu büyük bir kapta karıştırılıp eşit bir şekilde iki kavanoza dağıtılır. Bir su bardağı sirke eşit şekilde dağıtılır. Üstüne çıkana kadar su ilave edilir. Kapağı kapatılıp iki hafta kadar güneş almayan bir yerde bekletilir.

Domates Soslu Salatalık Turşusu Tarifi

Domates Soslu Salatalık Turşusu Tarifi İçin Malzemeler: Bir kg salatalık, bir kg domates, üç - dört adet köy biberi, iki - üç adet kapya biber, iki - üç adet acı biber, bir çay bardağı sirke, bir çay bardağı sıvı yağı, bir yemek kaşığı toz şeker, iki yemek kaşığı kaya tuzu, bir baş sarımsak

Domates Soslu Salatalık Turşusu Tarifi Yapılışı: Domatesler rondodan veya blendırdan geçirilip püre haline getirilerek tencereye konur ve kaynatılır. Bu arada salatalıklar kabukları ile yarım santim kalınlığında halkalar halinde doğranır. Rondodan geçirilen biberler kaynayan domateslere ilave edilir. Beş dakika daha kaynatılır. Toz şeker, kaya tuzu, sıvı yağ ve sirke ilave edilip karıştırılarak on dakika daha kaynatılır. Sonra doğranmış salatalıklar ilave edilip karıştırılır. Salatalıkların rengi sararana kadar kaynatılıp bir baş doğranmış sarımsak ilave edilir. Bir dakika kadar kaynatılıp sıcak halde kavanozlara konulur, ters çevrilip vakumlanan kavanozlar kışın kullanılabilir. Kısa sürede kullanılacak turşuların vakumlanması gerekmez. Domates soslu salatalık turşusu açılınca buzdolabında saklanır.

Nerenin Turşusu Meşhurdur?

Gedelek nedir? Gedelek turşusu nedir? Gedelek nerenin ilçesi? Bursa'nın Orhangazi ilçesinin bir zamanlar köy olan Gedelek Mahallesi, mahalli malzemenin kalitesi ile lezzetlenen turşuları sayesinde meşhur olmuş bir yöredir. Coğrafi işaret ve isim hakkı alınmış, yılda 50 bin tonu geçen üretime ulaşarak birçok ülkeye ihraç edilen Gedelek turşuları için Gedelek Türkiye'nin her yerinden gelen sebzelerin işlendiği bir merkez haline gelmiştir. Gedelek turşusu nasıl kurulur? Gedelek turşusu salatalık turşusu nasıl yapılır? Yukarıdaki usullerle Gedelek turşusu ve Gedelek turşu suyu elde edilebilir. Gedelek turşusu iletişimi nedir? Gedelek turşusu İstanbul'da nerededir? Gedelek turşu suyu bile meşhurken bu yörenin üreticileri ne yazık ki online aracısız satış sistemi kurmakta başarılı olamamıştır. Gedelek turşusu fiyatı bu sebeple piyasada büyük dengesizlik göstermektedir.

Ankara'nın ilçesi Çubuk da lezzetli turşusuyla meşhurdur. "Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali"; 2005'ten beri Çubuk Belediyesince her yıl Eylül'de, Ankara'nın Çubuk'ta gerçekleştirilen gastronomi ve kültür festivalidir. Festivalde 2018'de kurulan 1.5 tonluk turşu, "dünyanın en büyük turşusu" olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmiştir. Çubuk salatalık turşusu nasıl yapılır? Çubuk kornişon turşu tarifi yukarıdaki turşu tarifinden çok da farklı değildir. Eskiden küplere konulan Çubuk turşusunda tuz, doğranmış sarımsak, limon tuzu, acı biber, tane karabiber, defne yaprağı, güzel koku verecek çiçeklenmiş dereotu, maydanoz, doğranmış kabak çiçekleri kullanılır. Çubuk salatalık turşusu tarifi için kullanılacak salatalık irileşmemiş, taze ve körpe Çubuk salatalıkları olup, çatalla delik açılarak kurulmalıdır.

Turşu Kavanozundaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Turşular kullanıldıktan sonra kavanozlardaki koku iki usulle yok edilebilir. 1) Karbonatla turşu kavanozunun kokusunu giderme: Turşu kavanozu sıcak suyla doldurulup bir çorba kaşığı karbonat ilave edilir ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılarak bir saat bekletilir. Kavanozun kapağı açılıp suyu dökülür ve kavanozu iyice yıkanır. 2) Kuru hardalla turşu kavanozunun kokusunu giderme: Kavanoz bir litre suya bir çay kaşığı kuru hardal ölçüsüyle hazırlanan bir karışımla doldurulur. Ertesi gün kavanoz boşaltılıp yıkanır.

Turşu Faydaları - Kornişon Turşu Faydaları

Diyabete, Kansere Karşı Faydalı Olabilir: Fermente yiyecekler yemek, insülin direncinden iltihaplanmaya kadar her mevzuda yardımcı olabilir. Dünya çapında en popüler fermente gıdalardan biri olan lahana turşusunun, antikanser faydaları, düzenli olarak yoğurt yemenin obezite riskini azaltma yönündeki katkıları araştırmalarda gösterilmiştir. Diyabet hastaları için en sıkıntılı durumlardan biri de hemoglobin düzeyini kontrol edebilmektir. Sirke hemoglobin düzeyini artırmaya imkan sağladığı için turşu diyabet hastalarının tüketmesi önerilen besinler arasında sayılır.

Fermente edilmeyen turşular hala sirke, baharat ve salatalığın faydalarını sunar. Turşu suyu içmek, kas krampları, kilo kaybı, diyabet ve daha fazlasıyla ilgili lanse edilen faydalar nedeniyle bir trend haline geldi. Turşu suyu, elektrolit dengesini yönetmek için daha fazla sodyuma ihtiyaç duyabilecek ketojenik diyet uygulayanların da favorisidir.

Antioksidan Vasıflıdır: Turşu, antioksidan alımını artırabilir. Tüm meyve ve sebzelerde bulunan doğal antioksidanlar, serbest radikallerle mücadelede yardımcı olur. Serbest radikaller, vücutta doğal olarak oluşan ve kalp hastalığı ve kanser gibi problemlerle bağlantılı olan dengesiz kimyevi maddelerdir. Herhangi bir yiyeceği pişirmek, antioksidanlar dahil, ısıya duyarlı besinleri parçalayabilir, yararlı vitaminler korunamaz. Çiğ sebze ve meyvelerin turşusu antioksidan gücünü korur. Vücutta oluşan hücre hasarı veya kanser oluşumuna neden olan hücre zedelenmelerinin tamirine imkan verir. Vücutta bulunan kimyasalların da atılmasına fırsat veren salatalık turşusu, ödem oluşumuna karşı da olumlu tesir gösterebilir.

Tansiyona Faydalı Olabilir Eğer Tuzu Ölçülüyse: Salatalık turşusunda fermente edilmiş sirke kullanıldığı için mayalanma sırasında açığa çıkan laktik asit damarların açılmasına ve kan dolaşımının artmasına imkan verir. Bu direkt tansiyon düşürücü etkiler gösterir. Bilhassa yüksek tansiyon problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin faydalanabilir. Lakin bu tesir net olmayabilir. Çünkü turşu içinde sodyum da bulunur. Her türlü yiyeceğin korunması, tuz eklenmesini gerektirir ve tuz çoğu salamura tarifinin yaklaşık yüzde 5'ini oluşturur. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan için endişe kaynağı olmasının yanı sıra, aşırı tuzlu salamura yiyecekler mide kanseri için daha büyük risk altına sokabilir. Bir 2015 araştırmanın gözden geçirilmesi yüksek tuzlu yiyeceklerin mide kanseri riski ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Turşulardaki sodyum miktarını kontrol etmenin bir yolu, onları evde yapmaktır.

Sindirime Yardımcı Olur: İçerisinde sirkenin bulunması ve salatalığın kendindeki vitamin ve mineralleri koruması sebebiyle, sindirim sistemi üzerinde olumlu tesirleri vardır. Bağırsak faaliyetlerini iyileştirirken, mide rahatsızlıklarının oluşmasına da mani olabilir.

Alzheimere Karşı Destekler: İçerisinde sarımsak bulunması sebebiyle Alzhemier hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır. Bunamaya karşı faydalı olan salatalık turşusu, orta yaş üzeri kişilerin menüsünde yerl alması gereken besinlerden biri olabilir.

Tokluk Hissi Verir: Yüksek lifli yapısı ile salatalık turşusu tok tutan besinlerin başında geliyor. Hazımsızlık sorunlarından kurtulurken, daha uzun süre tokluk duygusu verir, formu korumada yardımcı olabilir.

Kornişon Salatalık NASIL YETİŞTİRİLİR

Kornişon salatalık tohumu nemli torf doldurulmuş viyol veya küçük saksılara 1-2 cm ara ile serpiştirilir. Tohumların üzeri yarım cm kalınlığında torf ve %100 solucan gübresiyle örtülür. Kornişon salatalık fidesinin gelişeceği kabın üzeri çimlenme başlayana kadar şeffaf bir naylonla örtülüp sera tesiri sağlanır. Işık alan gölge veya yarı gölge bir yere konulan fidenin toprağının nemli kalması için spreyle bolca sulanır. Kurumasına fırsat verilmez. Tohumlar 18 derece ve üzeri sıcaklıkta bir haftada çimlenmeye başlar. 15-20 cm olunca fideler yetiştirileceği yere dikilir. Organik gübre ile beslemeye devam edilir. 8-10 hafta içinde olgunlaşır. Kornişon salatalık zamanı nedir? Kornişon salatalık ne zaman dikilir? Ekim zamanı olarak ilkbahar ve sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir. Kornişon salatalık ne zaman çıkar? Bir hafta - on günde çimlenirken olgunlaşması 60-70 gün alabilir. Turşu yapımında Türkiye'nin her yerinde alıcı bulur ve ihracatı da yüksek miktarlardadır. Kornişon salatalık yetiştiriciliğinde bazı yöreler öne çıkar. En çok Ege Bölgesinde üretilir. Sındırgı, Salihli, Ödemiş, Afyon, Uşak, Nevşehir ve Mardin yörelerinde toplamda yıllık 50.000 dekardan fazla alanda üretilir. Eleklerde boylama şu şekildedir: 1 numara 0-6cm. çap, 2 numara 6-9cm çap, 3 numara 9-14cm. çap. Salatalık turşuluk yemek dışında kozmetikte de mühim bir ham maddedir.

AŞURE NASIL YAPILIR?, SARAY🏰 USULÜ SÜTLÜ AŞURE, TRABZON HURMALI BALLI AŞURE TARİFİ (ŞEKERSİZ DİYET AŞURE) de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Esra T.
 • Eray
 • Bigalı
 • Reyhan
 • Mehtap C.
 • Zehra
 • Adilhan Şanlı
 • Leyla