KORNİŞON SALATALIK TURŞUSU NASIL YAPILIR?

Salatalık turşusu bilinen salatalıkla yapılabilirse de kornişon cinsini seçmekte fayda var. Kornişon salatalık nedir? Kornişon salatalık, kabuğunun üzeri pürtüklü, bilhassa turşu yapımında kullanılan  minik bir hıyar türüdür. İngilizce “gherkin”, Almanca “Essiggurke, Gewürzgurke” Fransızca “cornichon” olarak geçer. Turşuluk küçük salatalık, hıyarcık olarak bilinen kornişon küçüklüğü, lezzeti, kıtır kıtır yenilebilmesi ve tursu yapılırken diğer salatalıklar gibi erimemesi sebebiyle tercih edilir. Dürüm satıcılarının tavuk veya et dönerin yanında verdiği, pizzalarda, salatalarda, pilav + kuru fasulye menüsünde varlığı aranan bir lezzettir.

KORNISON-SALATALIK-TURSUSU-NASIL-YAPILIR

Salatalık Turşusu Malzemeleri

Bir kg turşuluk sert, küçük, taze ve aynı boyda salatalık (tercihen kornişon)

Bir buçuk - iki yemek kaşığı kaya tuzu (sofra tuzu hızlı erimeye yol açabilir)


(Kısa bir sürede yenilmeyecekse tuz miktarı arttırılabilir. Tuzu az olursa yumuşayacaktır.)

İki - üç parça limon tuzu

Altı - yedi diş sarımsak

Bir Türk kahvesi fincanı sirke (tercihen üzüm sirkesi)

Kaynamış soğutulmuş su veya içme suyu (bakterisiz ve kireçsiz olması için) 

Turşu kavanozunun üzerini örtecek kadar taze maydanoz (veya dereotu)

KORNISON-SALATALIK-TURSUSU-NASIL-YAPILIR

Kornişon Salatalık Turşusu Tarifi

 1. Bir buçuk litre içme suyuna (veya kaynatılmış soğutulmuş suya) kaya tuzu, limon tuzu ve sirke ilave edilerek tuz eriyinceye kadar karıştırılır. Sarımsakların kabukları soyularak hazırlanır.
 2. Salatalıklar bol suda yıkanır ve iki - üç yerinden temiz bir iğne, kalın kürdan veya bıçağın ucuyla delinir. Cam bir kavanoza düzgün ve sıkı bir şekilde yerleştirilirken aralara soyulmuş sarımsaklar konulur.
 3. Kavanozu dolduracak şekilde salatalıkların üzerine tuzlu su dökülür. Maydanozlar yıkanarak bütün olarak kavanozun ağzına yerleştirilir.
 4. Turşular hava ile temas etmemeli suyunun içinde kalmalıdır. Kavanozun ağzına konan maydanoz, dereotu ve benzeri yeşillikler bu maksada da hizmet etse de turşu malzemelerinin üzerine bir ağırlık konulması geleneksel bir usûldür. Bunun dışında kapağı sıkıca kapatılan kavanozu ters çevirip bir - iki saat beklettikten sonra düzeltme tatbikatı da yapılabilir.
 5. Salatalıkların rengi sararıp tadı ekşiyince yani iki - üç hafta içinde Kornişon Salatalık Turşusu hazırdır.
 6. Salatalık turşusu olgunlaşıncaya kadar oda sıxaklığında bekletilir. Yenecek hale geldikten sonra serin ve ışık almayan bir ortamda saklanır.

Not:

 1. Lezzet ve koku farklılaşması gayesiyle defne yaprağı, elma dilimleri, kereviz sapı ve yaprağı, asma yaprağı, taze zencefil dilimleri, acı sivribiber veya süs biberi de eklenebilir.
 2. Olgunlaşmanın hızlanması maksadıyla lezzetini de değiştiren bir kaç nohut, limon dilimleri, bir – iki dilim ekmek içi de aralara katılabilir veya biraz toz şeker ilave edilebilir.
999999999999999999999999

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Leyla

  Kornişon turşu yapımı bu kadar güzel ve özlü anlatılabilir. Anlaşılır, pratik ve güzel ev yapımı salatalık turşu tarifiniz için teşekkürler...

  0 Beğen Kısa İnternet adresi:
 • Adilhan Şanlı

  Sık sık Rus salatası yaptıgım için market turşusu pahalı ve bereketsiz oluyordu.Tarifinize göre yaptıgım turşu daha lezzetli ve ucuza maloldu.Teşekkür ediyorum.

  0 Beğen Kısa İnternet adresi:
 • Afiyet olsun. Beğendiğiniz için teşekkürler...

  0 Beğen Kısa İnternet adresi: