tarafından
Çıkarken hoplaya zıplaya giden dolar yedi yıldan beri hep daha yükseklerde taban buluyor ve hiçbir zaman hareketine başladığı yere geri dönemiyor. Vaktiyle on yıl kadar yatırımcısını ağlattı.  O tarihten beri kısa süreli geri çekilmeler ardından hep kar ettiriyor. Bunun sebebi nedir? Hayatın hiç bir alanında hiç bir maliyete etkisi olmasaydı mesele olmazdı... Ancak enflasyon ve hayat pahalılığının kaynağı... Dolar bazında katlana katlana fakirleşen halkın bir çaresi var mı?

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

9 Cevaplar

tarafından

Hem halkın hem idarenin kendi parasının değerli olmasını istemesi ve ona göre davranması lazım. Ara sıra yapılan mecburi diyetlerle biraz kilo kaybeden şişman kişi, temel alışkanlıklarını değiştirmezse ve iyileşmenin devamı için kas kütlesini arttıracak terletici çalışmalar yapamazsa kısa sürede eski kilosuna geri döner. Aynı şekilde dolardaki artışa refleks verecek üretim, ihracat ve rekabet kasları uzun yıllardan beri yok olduğu için umulan fayda elde edilemiyor. Kimsenin uzun vadeli fedakarlığa tahammülü olmayınca fakirleşme krizleri dönem dönem vurmaya devam edecektir. İdarenin de halka güven vermesi gerekir, aksi takdirde ihracat veya döviz geliri artışı olsa da bu sisteme girmeyecektir. Güven vermek en az üç bakımdan mümkündür. 

Birincisi, para politikası içindedir: Bir vatandaş nasıl para basıp piyasaya sürdüğünde ömrünü hapislerde geçirmesine yetecek bir suç işlemiş oluyorsa, aynı durum idareciler için de geçerli olmalıdır. Yani hiçbir esasa bağlı olmadan, paranın değerini düşürecek derecede, sınırsız bir şekilde banknot matbaasını çalıştırmak veya para arzını arttırmak da suç olmalıdır. 

İkincisi vergi politikası içindedir: Paranın sistemden kaçmasına ve bitmeyen bir krize sebep olan "Nereden Buldun Yasası" 2003 yılında kaldırılmıştı. Şu anda, bu yasa adı söylenmeden, vatandaşların banka hesaplarına gelen giden paranın maliyece incelenmesini ve vergisinin sorgulanmasını sağlayacak şekilde yürürlüğe tekrar konulmuş durumdadır. Bu da paranın sistem dışında kalmasına yol açmaktadır. Bu gibi yasaların bizim gibi memleketlerde uygulanabilmesi için vergi oranlarının ciddi şekilde düşürülmesi gerekir. Hiçbir idare bunu yapacak cesarette olamayacağından banka hesaplarının incelenmesi uygulaması sonlandırılmalıdır.

Üçüncüsü harcama politikası içindedir: Bütçe içi ve bütçe dışı, yerel ve genel, idarenin her türlü harcamasının olabilecek en ileri seviyede denetlenmesi sağlanmalı, hatta bu denetim kurumlarının da denetlenmesini sağlayacak şekilde kontrol mekanizmaları geliştirilmelidir. Kof ve hantal denetim sistemleri düzeltilmelidir. Her türlü harcama bütün kanallar kullanılarak en şeffaf hale getirilmelidir. Bazı rezaletler, sadece usta basın muhabirlerinin konuları deşmesi veya paylaşım kavgaları ile ortaya çıkıyor. Bu duruma gelinmeden, ortaya çıkacağı anlaşılan anlamsız veya illegal harcamalar yapılmazsa vergileri katlaya katlaya artırmak değil indirmek bile gündeme gelebilir. Bu şekilde "Yemeyeceksem, adamıma yediremeyeceksem idareye niye geleyim?" diyenler siyasetten sonsuza kadar tasfiye edilebilir. Ayrıca pandemi, birçok harcamanın yapılmadan, birçok personelin çalışması olmadan da işlerin yürüdüğünü gösterdi. Bu bilgiler kullanılarak katma değeri olmayan işlere son verilebilir. 

Dünyada seçim kazanmak isteyen hiçbir demokratik idare desteğini isteyeceği insanların sırtındaki vergi yükünü arttırmak istemez. Buna rağmen çeşit çeşit vergi artışı ve yeni vergiler gelmişse reform yapmanın zamanı fazlasıyla geçmiş demektir. Ne yazık ki, tarihte ekonomik reform denince, kolay olduğu için, hep sabit gelirlilerin her türlü haklarının azaltılması anlaşılmıştır. Bu da kaybedilen destekle beraber, değişmek zorunda kalınan idarelerle istikrarsızlığa yol açmıştır. Bu yazıyı, bu durumlara gelmeden yapılabilecek sayısız çareden birkaçından söz etmek için yazdım. Sıkıntının olduğu yerde çarelerin de tohumları vardır. Asıl olan, sıkıntı ile yüzleşen halkın beş yılda bir, bir kutuya kağıt parçası atmasından çok önce, önerilerinin dinlenebileceği, gerçekten işe yarayan kanalların var olmasıdır. Son önerim de şu olsun: CIMER, Açık Kapı gibi sistemler kapatılmalı ve işe yarayan yeni bir sistem kurulmalıdır.

tarafından
Ne nasihat kar etti ne musibet...

Ne birikimlerinin çöpe döndüğünü görenlerin gözyaşları ne çarşı, pazar, market fiyatlarına baktıkça "Senin Allah belanı versin." diyenlerin bedduası umursanmıyorsa...

Bütün yaşananlardan sonra "Demokratik iktidarlar tekrar seçilmek isterler." varsayımı tartışmalıdır.
tarafından
Anayasanın 78. Maddesi:

D- Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimlerinin geriye bırakılması ve ara seçimleri

Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir.

Geri bırakma sebebi ortadan kalkmamışsa, erteleme kararındaki usule göre bu işlem tekrarlanabilir.
tarafından
Bu topraklarda 70 yaşına geleceksin ama faizin zorla düşürüldüğünde doların patlayacağını bilmeyeceksin!.. 20 sene devletin başında duracaksın ama dolar patlarsa enflasyonun roket gibi artacağını bilmeyeceksin!.. İki ile ikiyi toplayabileceksin ama roketleşen enflasyon karşısında telafi edici hiç bir araç yokken milletin gelir ve birikiminin satın alma gücünün sıfıra doğru eriyeceğini bilmeyeceksin!.. Kendi adını söyleyebilecek kadar ilmi birikimin olacak ama millet fakirleşirken herhangi bir iktidarın sonraki seçimi kazanamayacağını bilmeyeceksin!..

Yani, bir seçim yapılacaksa kazanmayı değil muhalefetin eline bir bomba bırakarak kaybetmeyi hedefleyen bir plan...

Şahsi hedefler tamamlanmışsa, hukuki garantiler sağlanmışsa, bundan sonrası olsa da olur olmasa da... Gerisini, seçim kazanmayı hedefler görüntüsü verilerek oynanan bütün tiyatrolara inanıp her türlü akıldışılığı alkışlayan, makam koltukları ile vedalaşacak kendi partisinin kodamanları düşünsün...
tarafından
Bin yıl kadar evvel yazılmış Kutadgu Bilig kitabındaki basirete ulaşılabilirse mesele kalmaz. Kitapta, halkın sultan üzerindeki ilk hakkının paranın değerinin korunması olduğunu yazar.

5574
Raiyyetin üç hakkı var sende
Bu haklarını öde, kendini zora düşürme

5575
Birisi ilinde arı tut gümüşü
Ayarını gözet ey bilgi küpü

5576
Bir diğeri doğru yasa yap halkına
İzin verme birinin diğerini zorlamasına

5577
Üçüncüsü bütün yolları emin tut
Eşkıyaların hepsini arıt

5578
Ödemiş olursun raiyyet hakkını
Ey açık elli, bundan sonra isteyebilirsin kendi hakkını
tarafından

Nedense Şair Eşref'ten şu mısralar aklıma geldi:

Bir soğan soyulurken yaşarıyor da gözler,
Vatandaş soyulurken aldırmıyor öküzler!
Hayadan eser yoktur nafile bütün sözler,
Beyhude inat etme hemen salla başını,
Dilini tut, uslu dur, zıkkımlan maaşını.

tarafından

“Gideceğimiz yönde bir köprü aramak için harcayacak mazot yok. Mazotu satıp parasını yediğim iddialarının sahipleri de yerçekimi – düşme oyununu kuranlar da aynı düşmanlar… Dolayısıyla uçurum olduğu söylenen tarafa doğru aynı kararlıkla ve aynı süratle devam edeceğimiz hakkında bilgilendirmek istedim.” demesiyle cinnet getirdiğinden şüphelenilen şoförün otobüsündeki yolcular “Şoför koltuğuna oturmak için izin isterken tam tersini söylemiştin.” demekle vakit kaybetmeden kapılara hücum etti: Dolar 13.43

tarafından
Çok riskli borsalarda bile zor uğranabilecek kaybı, yerli paraya dönmesi tavsiye edilen vatandaşlara yaşatıp seçim kazanmayı beklemek...
tarafından
Ne Suyla Ne Zehirle

Değişimin olup olmayacağı konusundaki acabalar Kasım 2021 itibariyle giderildi. Asıl anlaşılması gereken, gelecek olanların benzer veya başka zulümler yaptığında bir sonraki seçimin yıllarca beklenmek zorunda kalınmayacağının garantisinin ne olacağıdır. Denize düşen "Sarıldığın şeyin ne olduğuna bak." uyarısını dinlemez ama köklü çözüm için yağmurdan kaçanın doluya tutulmayacağı bir sistem kurulmalı.

Milletvekili Genel Seçimi, Cumhurbaşkanı Seçimi ile birlikte her beş yılda bir yapılır.  Kendine güvenen ve güvenilmesini isteyen muhalefet Anayasa'da şu değişikliği vaat etmelidir: "Enflasyon %25'i geçerse beş yılın tamamlanması beklenmeden derhal seçime gidilir."

Ayrıca merkez bankası, istatistik kurumu dahil şeffaflık, hesap verebilirlik ve bağımsız denetime açıklık esaslarının bütün devlet kurumlarında son derece güçlü bir şekilde yerleştirilmesi öncelikli hedef olmalı, bunun sağlanması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Modern devlet kimsenin babasının çiftliği olmayacak kurumlarla çalışır.
tarafından

Çin modeli büyüme sadece yerli parayı olabildiği kadar değersiz hale getirerek mümkün mü? Diğer politika araçları da kullanılmalı mı? Çin’de devletin kurallarına aykırı davranmanın cezası çok ağır şekilde belirlenmiştir. Mesela milli parayı tutanlar devalüasyon ve enflasyonla çok ağır bir zarara uğrarken, karar alıcı devlet otoritelerinde görev alan bütün üst ve orta derece yetkililer (başkan, bakanlar, bakanlıklarda, merkez bankası ve hazine gibi kurumlarda çalışanlar) ile yakın ve uzak bütün akrabalarının başta banka hesapları olmak üzere döviz cinsi herhangi bir varlığa sahip olmadıkları ne şekilde takip ediliyor? Böylesi bir durum tespiti halinde idam cezası dışında bir ceza var mı?

tarafından

Tavsiyeler:

6 Mart 2015 $=2,6027TL

https://businessht.bloomberght.com/guncel/video/erdogan-dolara-asiri-yatirim-yapan-yaya-kalabilir/136503

2 Aralık 2016 $=3,5130TL

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-38179921

3 Ağustos 2018 $=5,20TL

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45053990

9 Aralık 2019 $=5,80TL

https://tr.sputniknews.com/20191209/erdogan-libyayla-yapilan-mutabakatla-turkiye-esasinda-uluslararasi-hukuktan-kaynaklanan-haklarini-1040799533.html

14 Aralık 2020 $=7,8841TL

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/son-dakika-erdogandan-cagri-dolarinizi-tlye-cevirin-6167419/

Edit:

19 Ocak 2022 $=13,660TL

Açıklama: "Vatandaşlarımızı, kurumlarımızı, yatırımcılarımızı sağladığımız imkanlardan faydalanarak Dövizden kendi paramızı ve kendi paramızla yürütülen finansal enstrümanlara geçmeye davet ediyoruz."

https://www.milliyet.com.tr/siyaset/son-dakika-erdogan-acgozlulere-hareket-alani-tanimayacagiz-diyerek-acikladi-panik-havasini-dagittik-6684323

Buna göre ne yapmak lazım?

Edit2:

13 Haziran 2022 TCMB Saat 15:00 kuru 1 dolar = 17,28TL 

Bu önerilerin, tam tersi yönde değerlendirilmesi gerektiği sürekli ispatlanıyor.

Manipülasyon, sermaye piyasası araçlarının değerini, arz-talep dengesini yapay olarak etkileyen, sermaye piyasasının etkin bir şekilde işlemesini engelleyen davranışlardır. Manipülasyon (piyasa dolandırıcılığı) suçu 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107. maddesinde düzenlenmiştir. Kanun koyucu düzenlemenin ilk fıkrasında işleme dayalı manipülasyon suçuna yer vermiştir. Buna göre bu suç, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla düzenlemede seçenekli olarak sayılan hareketlerden birinin yapılmasıyla tamamlanacaktır. İkinci fıkrada ise bilgiye dayalı manipülasyon suçu düzenlenmiştir. Buna göre ise sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yanlış veya yanıltıcı haber ve bilgi yaymak gibi kanunda sayılan davranışlar suç olarak düzenlenmiştir. Her iki suçla da Kanun, sermaye piyasasının etkin bir şekilde çalışmasını korumak istemektedir.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1985643

tarafından
Kışın ortasında elektriğe %125, doğalgaza %25; yaşlı oldukları için iş bulamayan, ama emekli olamayacak kadar da genç kabul edilen işsiz EYT'lilerin ödeyeceği aylık sağlık primine %40 zam yaparak oy beklemeye benzer bir durum.
tarafından
Beklenen şey seçim kazanmaktan çok, önceki yıl 6.30 TL ortalama ile 128 veya 140 milyar dolar satılan kişilerin paralarını en az üçe katlaması ise son derece normal bir durum.
tarafından

Doların yükselmesini fırsata çevirmek ya da zarar etmeyi engellemek için yapabileceğiniz bazı işlemler var. Zararı engellemek için Hedge işlemi yapabilirsiniz. Yok elimdeki para ile gelir elde edeyim diyorsanız bunun için kaldıraçlı işlem yapmanızı öneriyorum. Bu noktada FullSepp üzerinden oluşturulmuş olan Dolar Kazanma Yöntemi başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. tabi biraz karışık anlatılmış.

tarafından
Teşekkürler, ama türev ürünler, kaldıraç ve fiyat hareketleri nedeniyle riskli işlemlerdir.

2021 4. Çeyrek itibariyle zararda olan müşterilerin oranı Ykyatirim’da %58, Qnb’de %62, Gedik Forexte %59.4, İntegral yatırımda %70, Işık Menkul FX’de %62.5, Garantibbvayatirim %61,85, Albforex’de % 68,6, Alnusyatirim %64, GCM %67.24.

Zaman zaman %80’leri aşan kaybedenlerin oranları, bu işe girildiğinde zarar etme ihtimalinin yarıdan fazla olduğunu gösteriyor.
tarafından
Benim, ekonomi teorilerinin doğruluğunu 84 milyon insanın servetini kumar masasına koyarak test edenlerden küçük bir isteğim olacak.

Bir "ömür" istiyorum.

Çünkü emekli olma çağıma kadar yani bir ömür boyu çalışarak ev almak için para biriktirmiştim. Paramı da  "yaya kalmamak için" defalarca verdikleri tavsiye doğrultusunda güvenmemiz istenen milli paramızda tutuyordum.

Çok değerli teorileri teste konduğunda ev fiyatları çok kısa bir sürede neredeyse ikiye katlandı.

Bir ömür daha verebilirlerse çalışıp gereken parayı biriktirebilirim.
tarafından
Müteahhit şirketlerin batmasını önlemek için kamu bankalarını talan eden bir anlayış ev fiyatlarını patlattı. Emlak fiyat artışı, halkı fakirleştiren bir durum. Barınma hakkının karşılanması bir lüks değildir. Gıda gibi, su gibi temel bir ihtiyaçtır. Kanada'da hükümet yabancılara 2 yıl boyunca konut satışını yasaklamaya hazırlanıyor. Tasarı artan fiyatlar nedeniyle ev almakta zorlanan Kanadalıları korumayı amaçlıyor.

İktisat tarihi, cin fikirli görünen; piyasayı enayi, kendini çok akıllı sanan şark kurnazlarının dolmak bilmez mezarıdır.

Dışardan kaynak gelmiyor. İçerde her türlü tasarrufa reel olarak zarar ettiriliyor. Para, tek yatırım aracı olarak konuta yönlendiriliyor. Kiralar ve ev fiyatları erişilemez seviyelere çıkmışken, sırf biraz dolar gelebilsin diye Afrika ülkelerinde bile konut satışıyla vatandaşlık pazarlaması yapılıyor. Reel olarak -30% a yaklaşan konut kredisini vermeye zorlanan kamu bankalarının zararı da toplanan vergilerle karşılanacak. Borç alanlar kazanırken, tasarrufçu soyuluyor. Devamlı olarak reel zarar ettirdiğinden TL artık değer saklama aracı olarak, yatırım olarak geçerli bir para değil. Bu sebeple KKM çıktı. Oluşan kur farkları için  piyasaya sürülecek para bir enflasyon kaynağı olacak. Paradan kaçış tüketim talebine, paranın değer kaybı maliyet artışına, ikisi beraber de enflasyona yol açıyor. Para verimsiz ölü yatırımlara, gayrimenkule, altına, dolara (yabancıların renkli desenli kağıtlarına) gidiyor. İktisadi buhran daha da ağırlaşıyor.

Enflasyon şahlanırken paranın değerini koruyacak başka hiçbir yatırım aracının kalmaması, krediler enflasyona göre çok düşük oranlarda iken konut kredilerinin bolca dağıtılması, dışardan gelen göçlere sınırsızca kucak açılması, ülke vatandaşlığının pazarlanmasında konut satışlarının kullanılması, yanlış politikalarla alevlenen enflasyonun inşaat maliyetlerini patlatması, köylünün geçinmesine fırsat vermeyen tarım destekleri ile şehre göçünün teşviki ev ve kira fiyatlarını coşturdu. Gerçekten evini satmak isteyenler bile hem daha yüksekten satarım diye hem de satınca aldığım parayı erimekten kurtaracak hiçbir şey yok diye satmaktan vazgeçince piyasada satılıklar azaldı. Bu da fiyatları yükseltti. Müdahale etmesi gerekenler başka bir memleketten sorumluymuş gibi davranınca, durumdan istifade ettiklerine yönelik şüpheler artıyor.

Faturanın kesileceği tarih hasretle bekleniyor.
tarafından
Borsada yabancı satışı niye var? En geç seneye seçim varsa, gelenlerde akıl sahibi bir ekonomi yönetimi olacaksa ve sonra da borsada fiyatlar uçacaksa yabancılar bunu hesap edemiyor mu?

Hayır, daha fazlasını hesaplıyorlar. Şu an yapılanlar (algı operasyonları, petro-dolar sahiplerine yaltaklanmalar, hazineyi imha etmek isteyenlerin bir tarafından uydurduğu garip finans icatları) daha da korkunç bir sona sürüklenirken hafif ve etkisiz frenler olarak görülüyor. Hatta “sermaye kontrolü” kaygısına sahipler. Karlarından vazgeçerek sattıkları hisselerin parasını, suni olarak düşük tutulan dolar fiyatından çevirip kaçıyorlar. Tekrar gelmeyi, endeksin belki de elli sente çökmesi sonrası düşünecekler.
Hoş geldiniz, Kolaylezzet SoruCevap sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir platform sağlar.
...