Gıda Muhafazası kategorisinde tarafından
Yaş maya paketi son kullanma tarihine kadar bitmeyecek. Yaş maya bayatlar mı? Yaş maya ne kadar bekletilir? Acaba buzlukta, dondurucuda saklanıp ömrü uzatılabilir mi? Yaş maya derin dondurucuya konur mu?

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.

1 cevap

tarafından
Yaş mayanın takriben bir aylık bir ömrü vardır. Yaş maya kısa ömürlü bir gıda maddesi olduğu için kesinlikle dışarıda tutulmamalıdır. Paketini açmadan buzdolabının içinde üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar rahatlıkla saklanabilir. Açılmamış paketler kısa sürede kullanmak mümkün olmadığında buzlukta saklanabilir. Yaş mayayı buzlukta saklamak için delik olmayan ve hava geçirmeyen bir poşete koymak faydalı olur.

Çoğu insan yaş mayanın buzlukta saklanmayacağını düşünse de dondurucuya veya buzluğa konulan mayanın tarihini uzayacaktır. Yani mayayı buzlukta muhafaza etmek mümkün. Yaş maya canlı bir mikroorganizma olduğu için buzlukta saklandığında tesiri biraz azalır. Lakin kullanılan miktarı artırılınca aynı tesiri verir. Yaş maya açık hava veya güneşe maruz kalırsa bozulur. Bu durumda kullanılmamalıdır. Yaş maya satın alırken paketinde herhangi bir açıklık varsa o mamul alınmamalıdır. Yaş maya kesinlikle dışarıda tutulmamalıdır.

Ekseriyetle yaş mayaların buzlukta saklanmaması gerektiği söylenir. Paketlerin üzerinde de buzlukta saklamayınız gibi uyarılar vardır. Sağlık sakıncasından çok aşırı soğuk ve uzun süreli saklanma şartlarında etkisinin azalacak olmasıdır. Lakin bu değişiklik küçük bir seviyededir. Bu sebeple paket tamamen kapalıyken buzlukta saklanabilir. Ambalajı kesilmiş, açılmış veya yırtılmış olan yaş mayaları ise buzdolabı poşetine içine konup içindeki tüm havayı çıkardıktan sonra sıkıca bağlayıp muhafaza edilebilir. Yaş mayanın kokusu değişmediği müddetçe kullanılabilir. Yaş mayanın kullanımı, birçok tarifte su içerisinde eritilerek gerçekleştirilir. Buzdolabından çıkartıldıktan sonra ılık su ve şeker içerisinde yumuşatılan maya kullanıma hazır hale gelecektir.
...