mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

El Açması Yeşil Mercimekli Börek Tarifi, Nasıl Yapılır?

El açması mercimekli börek tarifi nasıldır? El Açması Börekler arasında yeşil mercimekli börek yapımı çok kolaydır. İşte el açması yeşil mercimek böreği tarifi...

YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-EL-AÇMASI)

El Açması Yeşil Mercimekli Börek Tarifi Malzemeler - Yeşil Mercimek Böreği El Açması-Börek Tarifi, Mercimekli Açma Börek İçindekiler

İç malzeme:

Bir su bardağı yeşil mercimek

İki adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Karabiber

Hamur için:

Üç su bardağı un

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Ilık su

Aralara sürmek için 100 gr tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-(EL-AÇMASI)

Yeşil Mercimekli Börek (El Açması) Tarifi - Yeşil Mercimek Böreği Nasıl Yapılır? - El Açması Mercimekli Börek Tarifi

 1. Yeşil mercimekler yıkanır, üzerlerini geçecek kadar su konulur ve yumuşayıncaya kadar pişirilir. Suları iyice çektirilir.
 2. Soğanlar küp küp doğranır. İki yemek kaşığı sıvı yağda pembeleştirilir. Pişen mercimekler tuz ve karabiber ilave edilir, soğumaya bırakılır.
 3. Yeşil Mercimek Böreği Hamuru Tarifi: Yoğurma kabının içine unun yarısı dökülür. Tuz, sıvı yağ eklenir. Azar azar su ve geri kalan un eklenerek çok sert olmayan bir hamur elde edilir. Tezgahın üzerinde hamur özleşinceye kadar yoğrulur. 12 eşit bezeye bölünür.
 4. Bu arada tereyağı eritilir, üzerine sıvı yağ eklenerek karıştırılır. İlk önce altı beze yemek tabağı büyüklüğünde merdane ile açılır. Aralarına erimiş tereyağı + sıvı yağ karışımından sürülür. Üst üste altı beze konulur. En üstteki parçaya yağ sürülmez.
 5. Tek parça haline getirilen bezeler oklava ile veya merdane ile açılabildiği kadar açılır. Yufka iki parçaya bölünür. Mercimekli içten bolca yufkaların bir kenarına konulur. Rulo şeklinde sarılır. Yağlanmış fırın tepsisine istenilen şekilde yerleştirilir. Bitirilen yufkaların üzerine kalan yağlı karışımdan sürülür.
 6. El Açması Mercimekli Börek önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir. Çıtır çıtır börekler çayın yanında harika gider.

El Açması Yeşil Mercimekli Börek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Yeşil Mercimekli Tepsi Böreği, El Acmasi-Börek Tarifi Püf Noktaları

 1. Baklavalık Yufkadan Yeşil Mercimekli Börek Ağızda Dağılan El Açması Börek yapılması için yukarıdaki tarif iyi netice verse de daha çabuk hazırlamak için baklavalık yufkadan da mercimekli börek yapılabilir.
 2. Pırasalı Yeşil Mercimekli Börek Mevsiminde pırasalı iç de iyi bir malzeme olacaktır. Bir tavada yemeklik doğranmış bir adet soğan üç yemek kaşığı yağda sotelenir. Yarım kilo pırasa ince doğranıp soğanlara eklenir. Tuz ve karabiber konulup yumuşayana değin kavrulur. Son olarak salça ilave edilip biraz daha kavrulduktan sonra ocak kapatılır. Pırasalı harç ılınınca haşlanıp süzdürülmüş yeşil mercimekle karıştırılır. Başka bir yerde üç adet yumurta ile çırpılan bir paket kabartma tozu mercimekli harca katılıp karıştırılır. Börek katları arasında bu harç kullanılır.
 3. El Açması Ispanaklı Börek EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK
 4. Eskişehir Haşhaşlı Mercimekli Börek Tarifi (Gerçek Afyon Bükmesi): Dört su bardağı un, bir çay kaşığı tuz ve iki su bardağı suyla hamur yoğrulup beklemeye alınır. Bir su bardağı yeşil mercimek haşlanıp süzülür. Bir tavada üç yemek kaşığı sıvı yağda küçük doğranmış bir adet kuru soğan kavrulur. Ocak kapatılıp tuz ve karabiber eklenerek mercimekle karıştırılır. Dinlenen hamur ikiye bölünüp servis tabağı büyüklüğünde açılır. İlk hamurun üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağ döküp, onun da üzerine ikinci hamuru yerleştirilip iki yemek kaşığı sıvı yağı döküp beş dakika bekletilir. Aralarını yağlarken haşhaş sürülür. Satın alınan haşhaş yeteri kadar inceltilmişse sıvı yağ eklemeden kullanılabilir. Lakin haşhaş katı kıvamda ise sıvı yağ ekleyip inceltmek gerekir. Fakat çok fazla haşhaş kullanılırsa tadı çok yoğun olabilir. Yağlanan hamurlar elle genişletilerek tezgah büyüklüğüne getirilir. Hamur katlanır ve her katlamada katlanan kısma yağ gezdirilir. Nihayet hamur kare biçimine gelir. Bu haldeyken hamuru hafifçe merdane ile iki kat büyüyene kadar açılır. Açılan hamur on iki parçaya bölünür. Her bir parça tek tek elle açılıp iç harçtan konulup yuvarlanır. Hepsi yapılınca yağlanmış dizilip, üzerleri de hafifçe yağlanıp, önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında kızarana kadar takriben 50 dakika pişirilir.
 5. Mercimek Böreği (Unsuz) İki su bardağı kırmızı mercimek dört su bardağı suyla haşlanır. Suyunu çeker çekmez yarım yemek kaşığı tereyağı konulur ve soğumaya bırakılır. Ilınan mercimeğe iki adet yumurta, istenen baharat ve beş yemek kaşığı katı yoğurt ilave edilip karıştırılır. Harcın yarısı tepsiye veya borcama dökülüp üzerine bir tutam maydanoz ve bir su bardağı kadar beyaz peynir eklenir. Harcın kanı da ilave edilir. İstenirse üzeri çörek otu, ceviz ve yulafla süslenir. Önceden ısıtılmış fırında 190 derece fırında kırk beş dakika pişirilir.
 6. Yeşil Mercimekli Ispanaklı Börek Bir su bardağı ince bulgur bir bardak kaynar su ile ıslatılıp on dakika bekletilir. Bir adet kuru soğanı kıyılıp az sıvıyağda yarım yemek kaşığı biber salçası ile kavrulur. Bir demet taze ıspanak ilave edip karıştırarak on dakika kadar orta hararette pişirilir. Tuzu, kimyon ve karabiber eklenir. Bir su bardağı haşlanmış yeşil mercimek, bulgur, ıspanaklı harç ve baharatı ilave edilip karıştırılır. Üç adet yufka ortadan dörde kesilerek dört adet üçgen parça elde edilir. Birer çay bardağı süt ve sıvıyağ bir kâsede karıştırılır. Yufkaların üzeri bu sıvı yağlı sütle ıslatılıp iç harçtan konur. Sigara böreği gibi sarılıp tepsiye dizilir. Üzerine bir yumurta sarısıyla iki yemek kaşığı çırpılmış yoğurt sürülüp çörek otu serpilir. Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında on beş dakika kadar pişirilir.
 7. Kıymalı Yeşil Mercimekli Börek Bir çay bardağı yeşil mercimek haşlanıp süzülür. Tavaya sıvı yağ ve 300 gram kadar orta yağlı kıyma alınır, kavrulmaya başlanır. Rengi değişen kıymaya ufak doğranmış birer adet kuru soğan ve kırmızıbiber ilave edilerek kavrulmaya devam edilir. Soğanlar pişince yeşil mercimek, tuz, kekik, karabiber ve toz kırmızı pul biber eklenip, bir – iki kez karıştırıp biraz daha pişirilip ocak kapatılır ve soğumaya bırakılır. Bu harç börek içi olarak kullanılır.
 8. Yeşil Mercimekli Bohça Böreği İki yumurta beyazı, bir su bardağı sıvı yağ, bir yemek kaşığı nişasta, iki yemek kaşığı un, bir şişe maden suyu ve iki yemek kaşığı sirke karıştırılıp bir sos elde edilir. Bir yufka masaya veya tezgaha serilerek üzeri sos ile yağlanır. Yufkalar iki ucundan ortaya doğru katlanır. Yine yağlanıp diğer iki ucundan katlanır ve yağlanır. Kare biçimine gelen yufka dörde bölünür. Her bir kısma iç harç konulup iki uçlar üst üste olacak biçimde katlanır ve ters çevrilerek tepsiye yerleştirilir. Bütün yufkalara aynı muamele yapılarak tepsiye alınır. FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek)
 9. Gerçek Afyon Bükmesi İçi için iki su bardağı mercimek haşlanır, bir adet orta büyüklükte soğan küçük küçük doğranır, kavrulur. Haşlanan mercimeklere yağda kavrulan soğan, karabiber ve tuz ilave edilerek karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Bir kilo un, bir kâse yoğurt, bir tatlı kaşığı tuz ve yarım çay bardağı sirke karıştırılarak kulak memesi kıvamında yoğrulup hamur haline getirilir. Un eklenirken kontrollü olunur ve yavaş yavaş eklenir. Yoğrulan hamur dört büyük bezeye ayrılır. Bir beze fırın tepsisi ebadında oklava ile açılır. Yufka gibi açılan hamurun üstüne erimiş yağ sürülür. Bu yağ mahalli olarak bir su bardağı sıvı yağ ile 125 gram eritilmiş tereyağı veya bir yemek kaşığı iç yağı ile karışımıdır. İkinci hamurda da aynı şekilde açılıp üzerine yağ sürülür. İki hamur üst üste konularak bohça gibi katlanır. Diğer iki beze de aynı usulde açılıp katlanır. Hamur yağlanıp katlandıktan sonra streçlenip dondurucuda bir saat dinlendirilirse hatta akşamdan hazırlanırsa daha çıtır çıtır olur. Katlanıp rulo hale getirilen hamur ufak kareler biçiminde kesilir. Bu küçük hamur bezeleri elle biraz bastırılarak genişletilir veya oklava ile yuvarlak açılır. Ortasına uzunlamasına mercimek içi konulur. Kenarlar mercimek üzerine katlanıp kapatılır. Ters çevrilerek yağlanmış tepsiye sıralanır. Yumurta sarısı ve haşhaş ezmesi sürülüp daha önceden ısıtılmış fırında pişirilir.
 10. Yeşil Mercimekli Poğaça ETLİ POĞAÇA (TEREYAĞLI🧈) tarifinde iç malzeme olarak mercimekli harç kullanılarak elde edilebilir.

YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-(EL-AÇMASI)YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-(EL-AÇMASI)YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-(EL-AÇMASI)

YukarıYukarı