Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EL AÇMASI YEŞİL MERCİMEKLİ BÖREK TARİFİ

El açması mercimekli börek tarifi nasıldır? Yeşil Mercimekli börek yapımı çok kolaydır.

YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-EL-AÇMASI)

El Açması Yeşil Mercimekli Börek Tarifi Malzemeler

İç malzeme:

Bir su bardağı yeşil mercimek

İki adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Karabiber

Hamur için:

Üç su bardağı un

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Ilık su

Aralara sürmek için 100 gr tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-(EL-AÇMASI)

Yeşil Mercimekli Börek (El Açması) Tarifi

 1. Yeşil mercimekler yıkanır, üzerlerini geçecek kadar su konulur ve yumuşayıncaya kadar pişirilir. Suları iyice çektirilir.
 2. Soğanlar küp küp doğranır. İki yemek kaşığı sıvı yağda pembeleştirilir. Pişen mercimekler tuz ve karabiber ilave edilir, soğumaya bırakılır.
 3. Yoğurma kabının içine unun yarısı dökülür. Tuz, sıvı yağ eklenir. Azar azar su ve geri kalan un eklenerek çok sert olmayan bir hamur elde edilir. Tezgahın üzerinde hamur özleşinceye kadar yoğrulur. 12 eşit bezeye bölünür.
 4. Bu arada tereyağı eritilir, üzerine sıvı yağ eklenerek karıştırılır. İlk önce altı beze yemek tabağı büyüklüğünde merdane ile açılır. Aralarına erimiş tereyağı + sıvı yağ karışımından sürülür. Üst üste altı beze konulur. En üstteki parçaya yağ sürülmez.
 5. Tek parça haline getirilen bezeler oklava ile veya merdane ile açılabildiği kadar açılır. Yufka iki parçaya bölünür. Mercimekli içten bolca yufkaların bir kenarına konulur. Rulo şeklinde sarılır. Yağlanmış fırın tepsisine istenilen şekilde yerleştirilir. Bitirilen yufkaların üzerine kalan yağlı karışımdan sürülür.
 6. Mercimekli Börek önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir. Çıtır çıtır börekler çayın yanında harika gider.

El açması Yeşil Mercimekli Börek Tarifi ile alakalı Diğer Hususlar ve Yeşil Mercimekli Tepsi Böreği Püf Noktaları

 1. Baklavalık Yufkadan Mercimekli Börek Ağızda Dağılan El Açması Börek yapılması için yukarıdaki tarif de iyi netice verse de daha çabuk hazırlamak için baklavalık yufkadan mercimekli börek yapılabilir.
 2. Pırasalı Yeşil Mercimekli Börek Mevsiminde pırasalı iç de iyi bir malzeme olacaktır. Bir tavada yemeklik doğranmış bir adet soğan üç yemek kaşığı yağda sotelenir. Yarım kilo pırasa ince doğranıp soğanlara eklenir. Tuz ve karabiber konulup yumuşayana değin kavrulur. Son olarak salça ilave edilip biraz daha kavrulduktan sonra ocak kapatılır. Pırasalı harç ılınınca haşlanıp süzdürülmüş yeşil mercimekle karıştırılır. Başka bir yerde üç adet yumurta ile çırpılan bir paket kabartma tozu mercimekli harca katılıp karıştırılır.Börek katları arasında bu harç kullanılır.
 3. El Açması Ispanaklı Börek EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK
 4. Eskişehir Haşhaşlı Mercimekli Börek (Gerçek Afyon Bükmesi): Dört su bardağı un, bir çay kaşığı tuz ve iki su bardağı suyla hamur yoğrulup beklemeye alınır. Bir su bardağı yeşil mercimek haşlanıp süzülür. Bir tavada üç yemek kaşığı sıvı yağda küçük doğranmış bir adet kuru soğan kavrulur. Ocak kapatılıp tuz ve karabiber eklenerek mercimekle karıştırılır. Dinlenen hamur ikiye bölünüp servis tabağı büyüklüğünde açılır. İlk hamurun üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağ döküp, onun da üzerine ikinci hamuru yerleştirilip iki yemek kaşığı sıvı yağı döküp beş dakika bekletilir. Aralarını yağlarken haşhaş sürülür. Satın alınan haşhaş yeteri kadar inceltilmişse sıvı yağ eklemeden kullanılabilir. Lakin haşhaş katı kıvamda ise sıvı yağ ekleyip inceltmek gerekir. Fakat çok fazla haşhaş kullanılırsa tadı çok yoğun olabilir. Yağlanan hamurlar elle genişletilerek tezgah büyüklüğüne getirilir. Hamur katlanır ve her katlamada katlanan kısma yağ gezdirilir. Nihayet hamur kare biçimine gelir. Bu haldeyken hamuru hafifçe merdane ile iki kat büyüyene kadar açılır. Açılan hamur on iki parçaya bölünür. Her bir parça tek tek elle açılıp iç harçtan konulup yuvarlanır. Hepsi yapılınca yağlanmış dizilip, üzerleri de hafifçe yağlanıp, önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında kızarana kadar takriben 50 dakika pişirilir.

YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-(EL-AÇMASI)YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-(EL-AÇMASI)YEŞİL-MERCİMEKLİ-BÖREK-(EL-AÇMASI)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • mutfak kedisi
YukarıYukarı