mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MAYASIZ PEYNİRLİ POĞAÇA TARİFİ🧀

En güzel peynirli poğaça nasıl yapılır? Tereyağlı ve sıvı yağlı poğaça nasıl yapılır? Peynirli basit poğaça, mayalanması beklenmeden hazırlanan poğaça hamuru ile kısa sürede hazırlanan kıyır kıyır bir lezzete ulaştırır. Çay saatlerinde misafir ağırlarken ikram edilen ve kahvaltı sofralarında aranan bir keyif... 5 Dakikalık Poğaça Nasıl Yapılır? sualine cevap olarak sunulan tariflerden bile daha hızlı bir tarif mi arıyorsunuz? Mayasız ve peyniri harcında bu poğaça istediğiniz tarif olmalı... "Peynirli Pofuduk Poğaça Nasıl Yapılır?" diyenlere işte mis gibi kokusuyla peynirli yumuşak poğaça tarifi...

PEYNİRLİ POĞAÇA

Mayasız Peynirli Poğaça Tarifi Malzemeleri - Kolay Peynirli Poğaça Yapılışı İçin Gerekenler

İki adet yumurta (birinin sarısı üzerine sürülecek)

Bir çay bardağı sıvı yağ

150 gr tereyağı

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir paket kabartma tozu

İki yemek kaşığı yoğurt

Bir yemek kaşığı sirke

Üç yemek kaşığı peynir

İki su bardağı un

Çörek otu ve susam

PEYNİRLİ POĞAÇA

Klasik Peynirli Poğaça Tarifi - Peynirli Poğaça Mayasız Nasıl Yapılır? - Peynirli Kolay Poğaça Tarifi

 1. Una kabartma tozu eklenir ve hamurun kıvamlı olması için elenerek karıştırma kabına ilave edilir.
 2. Unun ortası havuz gibi açılır. Hepsi oda sıcaklığında olan sıvı yağ, yoğurt, sirke, tuz, yumurta ve peynir eklenir.
 3. Bu sıvılar yavaş yavaş unla karıştırılır. Bu arada yumuşamış tereyağı ilave edilir.
 4. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir. Parmakla bastırılan yer tekrar eski haline geliyorsa, hamur kıvamı olmuştur. Gerekirse un ilavesi yapılır.
 5. Hamurdan limon büyüklüğünde bir parça alınır. Elin içerisinde açılır. İkiye katlanan hamurun kenarına hafifçe bastırılır.
 6. Üzerine yumurta sarısı sürülüp susam ve çörek otu ekilir. Poğaçaların tepsiye yapışmaması için, yağlı kağıt kullanılır veya tepsi yağlanır.
 7. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede yarım saat, 200 derecede yirmi dakika civarında pişirilir. Fırından alınıp ilk sıcaklıkları çıktıktan sonra nefis Peynirli Yumuşak Poğaça servise hazırdır.

Yumuşak Peynirli Poğaça Tarifi, Peynirli Poğaça (Mayasız) ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Agizda-Dagilan Peynirli Poğaça" Püf Noktaları

 1. Peynirli Pamuk Poğaça için Tereyağı Eklemenin Diğer Bir Tekniği: Soğuk tereyağın rendelenmesi şeklindedir. Yoğurma kabına nispeten eşit dağılacağından karıştırma süresi kısalabilir ki bu da glüten meydana gelmesini azaltarak hamur işlerinin daha puf puf olmasını temin edebilir.
 2. Poğaça ne demektir? Poğaça, İtalyancadaki maya ve zeytin yağı kullanılarak yapılan hususi İtalyan ekmeği veya pidesi olan "focaccia" kelimesinden gelmektedir. "Poğaça"ya Boşnakça, Sırpça, Arnavutça, Bulgarca, Yunancada benzer yapılarda karşılaşılabilir. Avusturya'da "pogatschen" olarak da anılmış "poğaça" kelimesi Balkanlarda pogace, pogacha.. olarak da kullanılmaktadır.
 3. Yaş veya Kuru Mayalı Peynirli Poğaça Tarifi Peynirli Mayalı Poğaça Tarifi için birer su bardağı ılık su ve sütü geniş bir kaba alınıp 20 gram (iki paket) kuru maya ve bir tatlı kaşığı toz şekerle karıştırılıp mayanın çalışması için beş dakika kadar beklemeye alınır. On gram instant maya veya 40 gram yaş maya da kullanılabilir. Maya eriyince oda sıcaklığında olan bir su bardağı sıvı yağ, bir çay kaşığı tuz ve bir adet yumurta ilave edilir. Yekunu sekiz su bardağına ulaşacak kadar elenmiş un ağır ağır katılıp ele yapışmayacak yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri nemli bir bezle örtülüp bir saate yakın mayalanmaya bırakılır. Sonra hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler alınıp çay tabağı kadar açılır. Arasına istenen peynir veya peynir +maydanoz+ dereotu karışımı konulabilir. Daha sonra hamur bastırmadan ikiye katlanır. Tepsiye aralıklı olarak yerleştirilen hamurların üzerine bir adet yumurtanın sarısı sürülür, bir yemek kaşığı susam serpilir. Tepsi mayası için on beş dakika kadar bekletilir. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında 20 dakika kadar pişirin. Ağzı kapalı bir kapta saklanırsa hemen bayatlamaz. Peynirli poğaça mayalı usulü bu şekildedir. Teferruat için:MAYALI PEYNİRLİ🧀 POĞAÇA
 4. Beyaz Peynirli Poğaça, Lor Peynirli Poğaça Tuz seviyeleri dikkate alınarak yukarıdaki usulde yapılabilir. Peynirli Maydanozlu Poğaça Peyniri hamurda değil içte kullanıldığında iç harcına kıyılmış maydanoz ilavesi ile elde edilebilir. Dereotlu Peynirli Poğaça Dereotu katılacaksa sapları temizlenip ince kıyılır. Harcı hazırlarken ufalanmış beyaz peynir, lor peyniri, kaşar peyniri veya tulum peyniri de kullanılabilir. Peynirli dereotlu poğaça için ayrıca DEREOTLU POĞAÇA, PEYNİRLİ DEREOTLU MUFFİN🧀🧁 tariflerine de bakılabilir.
 5. Peynirli Poğaça Buzlukta Saklanır mı? Mümkün, bazı şartlarla... Poğaçalar taze bir şekilde dondurucuya konulmalıdır. Mayalı olmayan poğaçalar mayalı poğaçalara nazaran çok daha rahat muhafaza edilebilir. Mayalı poğaçaların bakteri üretimi daha hızlı olabilir. Ayrıca poğaçaların içindeki ilave gıdalar da saklanabilme müddetine tesir eder. Peynirli poğaçaların dondurucuda kalma süresi sade poğaçalara nazaran daha kısa olabilir. Bunun dışında peynirli poğaçalar dondurucudan çıkartılıp tekrar pişirilirse aynı lezzeti sunmayabilir. Dondurucuda konulacak poğaçalar iyice soğumalıdır. Bir kaç adetlik porsiyonlama ile ağzı hava almayacak şekilde kapalı halde buzdolabı poşetine veya saklama kabına alınarak dondurucuya yerleştirilmelidir. Dondurucuya yerleştirdiğiniz poğaçaları tazeliğini koruması için en fazla altı ay beklemeniz gerekiyor. Çoğu hamur işi gıdalar için verilen altı aylık dayanırlık müddeti mayalı hamur işlerinde biraz daha kısa olacaktır. Eksi 20 derecelik bir yerde altı aydan daha uzun sürede saklanabilir. Çözülen poğaçalar dolaptan çıkarılıp 150 derecelik bir fırında ısıtılarak tekrardan yenilebilir hale gelir.
 6. Peynirli Kurabiye Poğaça Tarifinde Farklı Lezzetler Peynirli poğaça yapımında farklı malzemeler kullanılabilir. Yukarıdaki peynirli poğaça yoğurtlu usulü yerine ılık sütle de yapılabilir. SODALI PEYNİRLİ🧀 POĞAÇA, KREM PEYNİRLİ KITIR POĞAÇALAR, PEYNİRLİ GALETA UNLU POĞAÇA🧀
 7. Peynirli Poğaça Kalori, Starbucks Tam Tahıllı Peynirli Poğaça Kalori Peynirli Poğaça Kalori ve Starbucks Tahıllı Peynirli Poğaçanın 100 gramında 392 kcal kalori bulunur. 70 gramlık bir adedi 274 kcal olabilir.

PEYNİRLİ POĞAÇA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok