mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ISIRGAN OTLU GÖZLEME

Hem şifalı hem lezzetli bir gözleme denemek ister misiniz? Çorbası, kavurması, böreği de yapılan ısırgan otunun yemekleri içinde hususi bir yeri olan ısırgan otu gözlemesinin yapımı birkaç püf noktasına dikkat edilirse hiç de zor değil…

ISIRGAN-OTLU-GÖZLEME

Isırgan Otlu Gözleme Tarifi Malzemeleri

Bir adet yufka

Bir demet ısırgan

Bir büyük kuru soğan

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım su bardağı ezilmiş beyaz peynir veya rendelenmiş kaşar peyniri

Tuz, karabiber, pul biber

Üzerine sürmek için: Tereyağı

ISIRGAN-OTLU-GÖZLEMEISIRGAN-OTLU-GÖZLEME ISIRGAN-OTLU-GÖZLEME

Isırgan Otlu Gözleme Tarifi

  1. Temas ettiği yeri kaşındırıp kabartacağından ısırganlarla muamele yapmadan önce ellere bir çift eldiven takmak da yarar var. Isırgan yaprakları eldivenli ellerle kopartılarak bol suyun içinde bir – iki kez yıkanılır. Üzerine kaynamış su dökülerek üç – dört dakika kaynatılır ve süzdürülür.
  2. Tavaya iki – üç yemek kaşığı sıvı yağ konulur. İnce ince doğranan soğanlar eklenir. Pembeleşen soğanlara haşlanmış ısırganlar ilave edilerek bir iki defa çevrilir ve altı kapatılır. Üzerine tuz, pul biber ve karabiber eklenir. Rendelenmiş beyaz peynir ve / veya kaşar peyniri ilave edilerek bütün malzeme karıştırılır.
  3. Yufka ortadan ikiye ayrılır. Bir parçası ortadan ikiye katlanır. Isırganlı harç orta kısma konulur ve yan kısımlar ortada birleştirilerek zarf şeklinde kapatılır.
  4. Yapışmaz yüzeyli bir tava ısıtılır. Gözleme tavaya konularak iki taraflı olarak pişirilir. İstenirse Isırgan Otlu Gözleme‘nin her iki tarafına tereyağı sürülerek sıcak olarak servis edilir. Çay, ayran veya soğuk bir içecekle beraber sunulabilir.

Not: Bu gözlemede istenirse ısırgan diğer otlarla beraber kullanılabilir. Isırgan bazı yörelerde siran olarak ifade edilir.

ISIRGAN OTU KAVURMASI da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok