mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ISIRGAN OTLU GÖZLEME

Isırgan gözlemesi nasıl yapılır? Hem şifalı hem lezzetli bir gözleme denemek ister misiniz? Çorbası, kavurması, böreği de yapılan ısırgan otunun yemekleri içinde hususi bir yeri olan ısırgan otu gözlemesinin yapımı birkaç püf noktasına dikkat edilirse hiç de zor değil…

ISIRGAN-OTLU-GÖZLEME

Isırgan Otlu Gözleme Tarifi Malzemeleri

Bir adet yufka

Bir demet ısırgan

Bir büyük kuru soğan

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım su bardağı ezilmiş beyaz peynir veya rendelenmiş kaşar peyniri

Tuz, karabiber, pul biber

Üzerine sürmek için: Tereyağı

ISIRGAN-OTLU-GÖZLEMEISIRGAN-OTLU-GÖZLEME ISIRGAN-OTLU-GÖZLEME

Isırgan Otlu Gözleme Tarifi

 1. İsırgan Otu Nasıl temizlenir? Temas ettiği yeri kaşındırıp kabartacağından ısırganlarla muamele yapmadan önce ellere bir çift eldiven takmak da yarar var. Isırgan yaprakları eldivenli ellerle kopartılarak bol suyun içinde bir – iki kez yıkanılır. Isırgan otu haşlanır mı? Üzerine kaynamış su dökülerek üç – dört dakika kaynatılır ve süzdürülür.
 2. Tavaya iki – üç yemek kaşığı sıvı yağ konulur. İnce ince doğranan soğanlar eklenir. Pembeleşen soğanlara haşlanmış ısırganlar ilave edilerek bir iki defa çevrilir ve altı kapatılır. Üzerine tuz, pul biber ve karabiber eklenir. Rendelenmiş beyaz peynir ve / veya kaşar peyniri ilave edilerek bütün malzeme karıştırılır.
 3. Yufka ortadan ikiye ayrılır. Bir parçası ortadan ikiye katlanır. Isırganlı harç orta kısma konulur ve yan kısımlar ortada birleştirilerek zarf şeklinde kapatılır.
 4. Yapışmaz bir tava ısıtılır. Gözleme tavaya konularak iki taraflı olarak pişirilir. İstenirse Isırgan Otlu Gözleme‘nin her iki tarafına tereyağı sürülerek sıcak olarak servis edilir. Çay, AYRAN🥛🧊, KAYISI KOMPOSTOSU🥤🍹 veya soğuk bir içecekle beraber sunulabilir.

Isırgan Otlu Gözleme Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Bu gözlemede istenirse ısırgan diğer otlarla beraber kullanılabilir. Isırgan bazı yörelerde siran olarak ifade edilir. Dalgan ege yöresinde ısırgan otunun adıdır.
 2. Dalgan Kavurması, Isırgan Otu Kavurması Yoğurtlu Yoğurtsuz, Dalgan Otu Faydaları, Isırgan Otu Kavurması Faydaları, Isırgan otu faydaları ISIRGAN OTU KAVURMASI
 3. Başka Isırgan otu ile ne yapılır? Isırgan Otlu Tarifler Isırgan otunun bir çok şekilde yemeği yapılır, böreği, kavurması, çorbası ve salatası... Isırgan Otu Çorbası, Isırgan Böreği, Isırgan Otu Pirinçlisi, Isırgan Otlu (Dalgan) Omleti, Bulgurlu ısırgan otu yemeği
 4. Hangi otlardan gözleme yapılır? Karışık Otlu Gözleme Birer demet ıspanak, ısırgan otu, pazı yaprağı, dört adet taze soğan, bir adet pırasa, ballı baba, ebe gümeci veya maydanoz, dereotu gibi yeşillikler sirkeli suda bekletilerek sonra da bol suyla yıkanır, suyu süzülür, varsa sebze kurutucusuyla suyu iyice kurutulur, daha sonra hepsi ince ince doğranır. Geniş bir kapta yeşillikler, bir kase ufalanmış peynir (beyaz, lor) veya çökelek, biraz sıvıyağ, tuz ve baharat eklenip iyice karıştırılır. Acı sevenler pul biber ekleyebilir. İç harç hazır olunca büyük bir tava kısık ateşte ısıtılır. Bir yufka dört kenarından birer parça kesilerek parçaları ortasına serilip desteklenir. Ortasına bol bol harçtan konularak dört yönünü üst üste katlayıp biraz ıslatılarak kapatılır. Tavada yakmamaya dikkat edilerek iki taraflı pişirilir. Bütün yufkalar aynı şekilde yapılıp pişirilir. Hepsi pişince ikiye bölerek veya dürüm gibi sarılarak yenir.
 5. Dalgan Köftesi Aydın, Dalgan Cızbız
 6. Karadeniz Usulü Isırgan Çorbası Nasıl Yapılır? Isırgan Otu Çorbası
 7. Dalgan Döndürmesi Bir demet ısırgan otu ve iki adet pırasa ince bir şekilde kıyılır. Üç yemek kaşığı un, iki adet yumurta, tuz, karabiber eklenip karıştırılır. Yapışmaz tava çok az yağlanır. Hazırlanan malzeme iki seferde pişirilir. Yarısını tavaya dökülüp kaşıkla düzeltilir. Kısık ateşte iki yanı döndürülerek pişirilir. Üzerinde veya yanında sarımsaklı yoğurtla sunulur.
YukarıYukarı