mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

İki Farklı Haçapuri Tarifi, Nasıl Yapılır? Gürcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia

Gürcüce Haçapuri ne demek? Gürcü lisanında "haço" bir tür peynir, sert p ile söylenen "puri" ise ekmek demek iken haçapuri peynirli ekmek, peynirli pide gibi bir manaya gelir. Gürcistan Yemekleri, bilhassa Gürcü hamur işleri içinde en meşhuru haçapuridir. Gürcistan'ın ananevi peynirli pide çeşididir. Gürcistan’da yörelerin kendilerine mahsus peynirli pide yapış tarzları var. İsimleri Megruli (Megrelia, Samargalo), Swanuri (Swan), Adjaruli (Acharuli haçapuri, Acaristan), Achma (Abhazya), Imeruli, Rachuli, Ossetian haçapurileri gibi yörelere göre veriliyor. Imeruli yuvarlak ve en yaygın olan biçimdir. Adjaruli’de hamura geniş kayık biçimi verilmesiyle Karadeniz pidesine benzese de servis edilmeden üzerine sıcağında pişmek üzere bir çiğ yumurta eklenip tereyağı sürülmesiyle farklıdır. Megruli haçapuri Imeritian’a benzer ancak üzerine peynir eklenir. Achma hachapurisi çok katlı olup sossuz lazanya gibidir. Ossetian’da peynir ve patates birlikte iç malzemesidir. Bu çeşitler arasında, biz peynirli sembusek denilebilecek Imeruli haçapurisini ve Megruli haçapurisini (Mengrelian) seçtik.

IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 4

IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia

IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 2

Gürcistan Haçapuri Tarifi Gürcü Pidesi Malzemeleri

Hamuru için:

Bir silme yemek kaşığı kuru maya

Bir buçuk su bardağı ılık su

Dört- beş bardak un

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı şeker

İçi için:

İki su bardağı rendelenmiş kaşar

Bir yumurta

Bir yemek kaşığı yumuşak tereyağı

Üzeri için:

Bir yumurta sarısı

IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 8IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 9IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 10IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 11IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 12IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 13IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 14IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 15

İmeruli Haçapurisi ve Megruli Haçapurisi Tarifi - Tiflis Haçapuri

 1. Haçapuri hamuru nasıl yapılır? Ilık suyun içerisine maya ve şeker konularak karıştırılır. Maya kabarmaya başlayıncaya kadar beklenir.
 2. Üç bardak kadar un yoğurma kabın alınır, üzerine tuz ilave edilir. Kabaran maya suyu ile birlikte dökülür.
 3. Yoğrulmaya başlanır. Unun geri kalanı yavaş yavaş eklenir. Oldukça yumuşak ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Mayalanması için bir saat beklenir.
 4. Rendelenen kaşarın içerisine bir yumurta kırılarak tereyağı ilave edilir ve karıştırılır.
 5. Mayalanan hamur tezgaha alınır, iki parçaya bölünür.
 6. İmeruli Haçapurisi: Hamur parçasının biri hafif unlu tezgahta elle bastırılarak yemek tabağı büyüklüğüne getirilir. Ortasına peynirli karışımdan üç yemek kaşığı kadar konulur. Kenarlar orta kısımda büzüştürülerek hamur kapatılır. Bu esnada hava kabarcıklarının olmamasına dikkat edilmelidir.
 7. Ağzı kapatılan hamur tekrar el yardımıyla düzgün bir şekilde bir servis tabağı kadar açılır. Yağlanmış fırın tepsisine konularak üzerine yumurta sarısı sürülür.
 8. Megruli Haçapurisi: Megruli haçapurisinin içinde yumuşayıp erimiş, üzerinde kızarmış peynir bulunur. İkinci hamurla Megruli haçapurisi şu şekilde yapılabilir: Yine ilk hamurda olduğu gibi elle yemek tabağı büyüklüğünde açılır. Ortasına peynirli karışımdan konulur ve kenarlar büzüştürülerek kapatılır.
 9. Hamur tekrar elle büyütülürken kenar kısımları biraz daha yüksek orta kısımları çukur olacak şekilde açılır. Çukur olan kısma içine konulan peynirli karışımdan konulur. Bunun da kenarlarına yumurta sarısı sürülür.
 10. Haçapuriler 190 derecelik önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirilir. Haçapuriler sıcak olarak servis edilir.

Imeruli Haçapurisi ve Megruli Haçapurisi Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Haçaburi, Haçapur Tarifi Püf Noktaları

 1. Yumuşacık kıvamlı bir haçapuri için çok ince ve çok kalın hamurlar açılmamalıdır. Kenarların kalın bırakılması iç malzemenin akmaması için de gereklidir. İkram öncesinde üzerine eritilmiş tereyağı sürülebilir.
 2. Gürcistan Yemek Tarifleri, Gürcistan Ne Yenir? Gürcistan deyince aklımıza ne gelir? Gürcü Yemekleri Tarifleri içinde hacaburi dışında Gürcü Böreği, Gürcü Mantısı da nefistir.
 3. Tavada Haçapuri Haçapuri hazır yufkayla yapılmıyor. Yakın bir tadı verecek tavada börek pratik olarak şöyle yapılır. Bir yemek kaşığı sıvı yağla yağlanan tavaya kenarları sarkacak şekilde yufka serilir. Yarımşar su bardağı su ve yağla yapılan sostan yufkaya sürülür. İkinci yufka birkaç parçaya bölünüp aralarına sos sürülerek tavaya dizilir. Bir kase rendelenmiş veya ezilmiş beyaz peyniri ilave edilip üzerine kaşar peynir serpilir. Başka bir yufkada birkaç parçaya bölünüp arasına sıvı yağlı karışımdan sürülüp peynirli karışımın üzerine yerleştirilir. Nihayet ilk yufkanın sarkan yerleri bütün yufkaların üstüne kapatacak tarzda kapatılır. Tava ocağa alınıp altı kızarana kadar pişirilip bir kapak yardımıyla diğer taraf da pişirilir.
 4. Haçapuri Menu? Haçapuri yanında ne yenir? Pidenin yanında sunulabilen değişik içeceklerden biri ile servis edilebilir: AYRAN🥛🧊, çay, VİŞNE SUYU🥤🍹, KAYISI KOMPOSTOSU🥤🍹, ÇİLEK🍓 KOMPOSTOSU🍹, KIZILCIK (KİREN) KOMPOSTOSU🍹🥤, ÜZÜM🍇 SUYU🍹, EVDE KAYISI SUYU🍹🥤, KURU KAYISI HOŞAFI 🥤🍹. Ayrıca pidecilerin menüsünde yer alan sütlaç da listeye dahil edilebilir: KOLAY SÜTLAÇ, NİŞASTASIZ FIRIN SÜTLAÇ, ASTARLI SÜTLAÇ
 5. Khachapuri vs pide Türk pidesi çok farklı lezzetli sos ve malzemelerle ile yapılabilir. Khachapuri'nin aslı kesinlikle bir peynir ve daha kalın bir hamurdan oluşur. Yumurta ilavesiyle bazı değişik şekilleri yapılabilir. Sadece iki parçalı bir yemek (peynir ve hamur) olduğu için her ikisi de haçapurinin başarılı olmasında mühimdir. Sulguni peyniri Haçapurilerde de kullanılan Gürcistan’ın Samegrelo bölgesine özgü taze peynirdir.
 6. Kiymali haçapuri Peynir ve hamur esasa olsa da farklı haçapuriler fiilen yapılmaktadır. Peynirli haçaburi kadar bilinmese de Kiymali haçapuri de nefis bir pidedir. Gürcistan ekmek fırınları haçaburinin fasulyelisini de yapmaktalar. KIYMALI GÖRELE PİDESİ (Giresun) ve EVDE KIYMALI PİDE YAPIMI tarifleri yardımcı olabilir.
 7. Haçapuri hangi peynir kullanılır? Orjinal Gürcü yemeği haçapuride Gürcü peynirleri olan imeruli ve sulguni peynirleri kullanılır.
 8. Gürcüce madloba ne demek? Gürcücede teşekkürler anlamına geliyor.

IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 1IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 3IKI FARKLI HACAPURI Gurcistan Pidesi Khachapuri Batum Imereti Megrelia 5

YukarıYukarı