mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KAYISI KOMPOSTOSU TARİFİ🥤🍹

Kayısı kompostosu nasıl yapılır? Kayısı kompostosu tarifi nasıldır? Buzluktaki malzeme ile mevsimi dışında dondurulmuş kayısı kompostosu da yapılabilir. Kayısı kompostosu kaç kalori olduğu merak edilirse 250 kalori olduğu söylenebilir. Çok az bir şekerle diyet kayısı kompostosu da elde edilebilir. Bazen diğer meyvelerle birlikte daha farklı bir lezzete ulaşılır: Kayısı erik kompostosu gibi...

KAYISI-KOMPOSTOSU-TARİFİ

Kayısı Kompostosu Malzemeleri

Yarım kilo olgun taze kayısı

İki litre su

Bir - bir buçuk su bardağı toz şeker

İstenirse iki adet çubuk tarçın

İstenirse üç - dört tane karanfil

KAYISI-KOMPOSTOSU-TARİFİ

Kayısı Kompostosu Yapımı - Kayısı Kompostosu Tarifi

 1. Taze kayısılar iyice yıkanır, ortadan ikiye ayrılır ve çekirdekleri çıkarılır.
 2. İki litre su ile birlikte tencereye konularak pişirilmeye başlanır.
 3. Kayısılar yumuşayınca şeker ilave edilir.
 4. İstenirse kabuk tarçın ve karanfiller eklenir. Beş - on dakika kadar kaynadıktan sonra altı kapatılır. Tencerenin kapağı kapalı olarak oda ısısında ılınınca buzdolabına konulur.
 5. Tarçın ve karanfilleri çıkarılan Kayısı Kompostosu soğuduktan sonra servis edilir. Pilav ve makarna grubu yemeklerin yanına olduğu kadar et yemekleri yanına da yakışacaktır.

Kayısı Kompostosu Tarifi ile Alakalı Diğer Bilgiler ve "Taze Kayısı Kompostosu Nasıl Yapılır" Püf Noktaları

 1. Ramazan ayı iftar ve sahur sofralarında içecek olarak tercih edilebilir.
 2. Nispeten sert kayısılarda yukarıdaki gibi meyve piştikten sonra şeker ilave edilirken yumuşak türden olanların dağılmaması için şerbet kaynatılıp kayısılar sonra eklenir.
 3. Kavanozda Kayısı Kompostosu Nasıl Yapılır? Kışlık Kayısı Komposto Nasıl Yapılır? Kayısı Konservesi: Bir kilo kayısı yıkanıp ikiye bölünüp çekirdekleri çıkarılır. İki yemek kaşığı kadar bademleri beş dakika kadar haşlanıp kabukları çıkarılır. Kayısıların kesilmiş tarafları alta gelecek kavanoza konularak aralarına bademler atılır. Bir kiloluk kavanoz için; iki su bardağı su ve bir su bardağı toz şeker beş dakika kaynatılarak şurup elde edilir. Sıcak şurup üstünde bir santim boşluk kalacak biçimde kavanoza dökülür. Bir bıçak kayısılarla kavanozun camı arasına birkaç kere batırılıp havası giderilir. Kavanozun ağzı güzelce kurulanıp kapağı sıkıca kapatılır. Büyük bir tencere su doldurulup kavanozun kapağı altta tarafta olacak biçimde konularak yirmi dakika kaynatılır. İkinci bir usulde kavanoza doldurulan kayısıların üzerine üç yemek kaşığı şekerle üzerlerini geçecek kadar ilave edilir. Kavanozlara alınıp tencerede aynı iş yapılır. Yazın hazırlanıp serin bir yerde veya buzdolabında saklanır.
 4. Kayısının Faydaları Kısaca: Kayısı kompostosu faydaları kayısını da faydaları mıdır bilinmez ama kayısının faydaları şu şekilde ifade edilri: Kayısı A, B ve C vitaminleri yanında demir, kalsiyum, magnezyum, kükürt, fosfor, manganez, bakır ve krom mineralleri bakımından da zengindir. Kayısının sindirime yardımcı, hazmı kolaylaştırıcı, tansiyon düşürücü, akciğer ve mide kanseri önleyici, zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderici, kemikleri sağlamlaştırıcı, kalp kaslarını güçlendirici, sinirleri sakinleştirici, uykusuzluğu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici, cildi nemlendirici, sivilceleri yok edici, beynin çalışmasını düzenleyici nitelikte bir meyve olduğu düşünülür. Ülser, astım, kansızlık, depresyon, gece körlüğü, böbrek taşı, raşitizm, migren, kalp atım düzensizliği, egzama, güneş yanığı gibi rahatsızlıklarda faydalı olacağına inanılır. Hasta iyileşmesini hızlandırması, iştah açması ve strese iyi gelmesi beklenir. Kayısı kompostosu kabızlığa iyi gelir mi? Kayısı için bu tesir olsa da şeker ilavesi ile elde edilen bu içecek bünyeye göre farklı tesir gösterebilir. Şekersiz diyet kayısı kompostosu bu hedefe daha uygundur. Öyle ki bu tesirinden istifade ederek kayısı kompostosu ile zayıflamanın mümkün olduğunu iddia edenler vardır. Hamilelikte kayısı kompostosu kullanımı da bu usulü gerektirebilir. Lakin "Kayısı kompostosu gaz yapar mı" mevzusunda neticenin kişiye göre farklı olabileceği dikkate alınarak ölçülü olunmasında fayda vardır. Elbette "kayısı kompostosu bebeğe gaz yapar mı?" hususu daha da hassas olunmasını gerektirir. Burada hülasa edilen kuru kayısı hoşafı faydaları dahil kayısının faydaları ile alakalı çok daha fazla ilmi bilgi için: TAZE KAYISI REÇELİ TARİFİ, NASIL YAPILIR?
 5. Kayısı Meyve Suyu veya Kuru Kayısı Meyve Suyu Nasıl Yapılır? EVDE KAYISI SUYU🍹 YAPIMI🥤
 6. Dondurulmuş Kayısı ile Ne Yapılır? Kışlık kayısı gayeli dondurulmuş kayısı ile normal kayısı ile yapılabilen komposto, reçel, marmelat ve meyve suyu yapılabilir.
 7. Şekersiz kayısı kompostosu nasıl yapılır? Kayısı Kompostosu Şekersiz yapıldığında yukarıdaki gibi fakat şeker kullanmadan yapılabilir. Yıkanıp bölünmüş kayısılar derin bir tenceredeki suda on beş dakika kadar kaynatılır. Şekersiz taze Kayısı Hoşafı istenirse bal veya rafine şekersiz elde edilmiş pekmezle ilave tatlandırılarak sunulabilir.
 8. Kayısı Kompostosu Kaç Kalori? Kayısı kompostosunun 100 gramı 61 kcal civarındadır. Bu durumda 250 ml'lik bir bardağının kalorisi yaklaşık 250 kcaldır.

Komposto ve Hoşaf Arasındaki Fark Nedir?

Bütün veya parça halinde kuru meyvelerin şekerli suda pişirilmesine 'hoşaf', bütün veya parça halinde yaş veya taze meyvelerin şekerli suda pişirilmesine ise 'komposto' denir. Bununla beraber bu tabirlerin mahalli kullanımları farklılık gösterebilir. "Kuru kayısı kompostosu yaptım." diyenlere rastlanabilir. Hoşafın "Hoş Ab" yani "Hoş su" kelimesinden geldiği ve Arapça kökenli olduğu iddia edilir. Lakin komposto Latince "karışım" manasını ihtiva eden "compositus" kelimesi kaynaklıdır. Bu izah çerçevesinde "Gün kurusu kayısı hoşafı nasıl yapılır?", "Hoşaf nasıl yapılır?", "Kuru kayısı kompostosu nasıl yapılır?", "Kuru kayısı Hoşafı nasıl Yapılır?", "Kuru Hoşaf Tarifi Nasıldır?", "Kabızlık için Kayısı Hoşafı Tarifi" gibi aramalar yaparak bu sayfaya gelen değerli okurlar şu sayfaya bakabilirler: KAYISI 🍹HOŞAFI🥤

KAYISI-KOMPOSTOSU-TARİFİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok