mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI MANTARLI🍄 PİZZA🍕 TARİFİ

Mantarlı pizza nasıl yapılır tarifi nasıldır? Mantarlı pizza siparişi için hangisi daha uygundur? Mantarli pizza Dominos'tan mı sipariş edilmeli yoksa Mantarlı pizza Sbarro'nun uzmanlığı mı? Ya mutfağınız ne güne duruyor? Pizza hamuru da kültür mantarlı pizza yapımı da zor değil... İşte evde mantarlı pizza yapımı tarifi resimli olarak...

MANTARLI PİZZA

 

Kestane veya Kültür Mantarli Pizza Yapılışı için Malzemeler

Hamuru için:

Bir su bardağı ılık su

Bir yemek kaşığı kuru (instant) maya

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Üç su bardağı un

Üstü için: Mantarlı pizzaya ne konur?

On - on beş adet kültür mantarı veya kestane mantarı, kaşar peyniri, kırmızıbiber, yeşilbiber

Sosu için:

İki yemek kaşığı domates salçası

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı kekik

Reyhan

Salçayı inceltmek için su

MANTARLI PİZZA

Evde Mantarlı Pizza Tarifi - Mantarlı Pizza Nasıl Yapılır?

 1. Mantarlı Pizza Hamuru Nasıl Yapılır? Mantarlı Pizza Hamuru Tarifi nasıldır? Ilık suyun içine şeker ve maya konularak kabarması için beklenir.
 2. Unun yarısı ortası havuz şeklinde açılarak kabaran maya sıvı yağ ve tuz konularak yoğrulmaya başlanır. Geri kalan un yavaş yavaş ilave edilir.
 3. Ele yapışmayan fakat oldukça yumuşak bir hamur elde edene kadar iyice yoğrulur. Pizza hamuru yapımında gerekirse un azaltılabilir veya eklenebilir. İyice yoğrulan hamur top şekline getirilerek yağlanmış çukur bir kabın içine konur. Üzeri kapatılarak hamur iki katı hacme ulaşıncaya kadar en az bir saat beklenir.
 4. Kabaran pizza hamurunun havası alınarak hafif unlanmış tezgâhın üzerinde elle yuvarlak şekle getirilir. İstenirse merdane ile de açılabilir. Yağlanmış tepsiye konulur.
 5. Bu arada üst malzemesi hazırlanır. Sos için salça sıvı yağ ve su ile biraz açılarak akışkan hale getirilir. Baharatlar eklenerek karıştırılır ve pizza hamurunun üzerine düzgünce sürülür.
 6. Mantarlar iyice yıkanır, kurulanır, istenirse soyulur, saplarının uç kısmı kesilir ve ince yarım ay şeklinde doğranır ve biberler halka halka kesilir. Sosu sürülen pizzanın üzerine önce rendelenmiş kaşar, ardından mantarlar ve biberler yerleştirilir.
 7. Mantarlı Pizza Kaç Derecede Pişer? 200 derecede önceden ısıtılmış fırında, üzerindeki malzemelerin hemen yanmaması için fırının alt rafına konularak pişirilir.

Evde Mantarlı Pizza Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Mantarlı Pizza Tarifi Ev Yapımı Püf Noktaları

 1. Tavada Mantarlı Pizza: Yukarıdaki fırında mantarlı pizza tarifini tavada yapabilmek için pizza hazırlandıktan sonra kısık ateşteki tavaya konup on - on beş dakika kadar ağzı kapalı olarak pişirilir. Tavada pizza hamuru nasıl yapılır? Yukarıdaki usulde hazırlanan pizza hamuru uygundur.
 2. Mantarlı Pizza Çeşitleri: Pizza tarifi mantarlı olacaksa çok değişik şekillerde yapılabilir. Kullanılan farklı malzemelerle ıspanaklı mantarlı, istiridye mantarlı, kaşarlı mantarlı, kıymalı mantarlı, mantarlı karışık, mantarlı peynirli, mantarlı sosisli, mantarlı sucuklu, sebzeli mantarlı, soğanlı mantarlı, tavuklu mantarlı pizza tarifi elde edilebilir. Bunlar arasında en çok beğenilenlerden Soğanlı Mantarlı Pizza yapımının farkı şudur: Bir tavada zeytinyağı kızdırılır. Halka doğranan iki adet kırmızı soğan soğan karamelize oluncaya kadar sotelenir. Açılmış pizza hamuru üzerine önce rendelenmiş kaşar peyniri serpilir. Sonra soğan halkaları yerleştirilir. İnce dilimlenen mantar ve mısırlar eklenir. Tuz, karabiber serpiştirilip fırına verilir. Mantarlı Sucuklu Pizzada ise bütün tabanı kaplayacak şekilde rendelenen kaşar peynirinden serpilir. Sonra çok ince dilimlenen bir parmak sucuk peynirin üzerine dizilir. Fırına sürülür. Sade Mantarli Pizzadan kasıt başka malzeme kullanılmaması ise dilimlenmiş mantarlar pizzanın üzerine dizilir. Tuz ve karabiber ilavesiyle fırınlanır. Lakin kullanılmayan kaşar peyniri rendesinin malzemeyi bir arada tutma görevi eksik kalacaktır.
 3. Mantar Yıkanır mı? Mantarı yıkamak doğru mu? "Mantar suyla temas edince suyu tamamen içine çeker ve ne kadar silip bekletilse de de tam manasıyla kurumaz." denir. Bu ne derece doğru? Kenarlarında kalan topraklardan kurtulmak için yıkamayı tercih ettik. Suyun içinde bırakılmadıkça veya çok aşırı bir şekilde suya maruz kalamayacaksa o çapta su çekmeyecek ve sanıldığı kadar da kararmayacaktır. Bununla beraber "mantarlar nasıl beyaz kalır?" sualine verilen cevaplara uyarak suyla temas ettirmeyenler veya yıkayıp limonlu suya koyanlar çoktur. Su olmadan mantar nasıl temizlenir? “Susuz temizleme” olarak ifade edilen usulle yapışmış topraklardan arındırılabilir. Sapı yavaşça çekilip koparılan mantarın şapkasındaki siyah kısımları küçük bir bıçakla ucu kaldırılan zarı çekilerek elle soyulur. Zar soyulunca mantarın temiz beyaz dokusu ortaya çıkacaktır. Bilahare nemli bir bezle kalan siyahlıkları giderilir. Mantarın sapı için de aynı işler yapılır. Sapların uç kısmı kesilip, zarları soyulup ayıklanır. Dilimler halinde doğranarak limonlu suya konur.
 4. Pizza yaparken mantar haşlanır mı? Pizzaya mantar çiğ mi konur? Yukarıdaki tarifte çiğ olarak kullanıldı. Bununla beraber istenirse mantar ve yemeklik doğranmış kuru soğanı bir – iki yemek kaşığı sıvıyağda suyunu salıp çekene kadar kavurup, karabiber ve tuz ilave edilir. Domates sosu sürülen pizzanın üzerine mantar - soğan karışımı yayılır.
 5. Mantar nasıl doğranır? Evde pizza yapımı mantarlı tarifinde ince yarım ay şeklinde doğrandı ve gayet güzel oldu. Lakin arzu edilirse kesme tahtasına konulan mantarın gövde kısmı küp küp veya yarım ay, sap tarafı da ince çubuk halinde doğranır. Bu tarz doğrama sote ve makarnada kullanımı içinde uygundur. Mantar zeytinyağlı yemeklerde kullanılacaksa jülyen, çorba malzemesi olacaksa küp küp veya uzun doğranması önerilir. Fırında kaşarlı mantar hazırlarken sapları ayrılır; sadece üst tarafı hiç kesilmeden bütün halde dahil edilir.
 6. Soğanlı Mantarlı Pizza İki adet kırmızı soğan halka doğranıp karamelize oluncaya kadar sotelenir. açılan pizza hamurunun üzerine bir miktar rendelenmiş kaşar peyniri serpilip bu soğan halkaları yerleştirilir. Dilimlediğiniz mantarları ve varsa mısır taneleri eklenir. Tuz, karabiber serpilip fırında on beş dakika pişirilir. Soğanlı mantarli pizza çıtır pizza olsun diye son aşamada ince doğranmış fesleğen ve rende kaşar peyniri serpilip tekrar fırına verilir. Peynirler eriyip bir miktar pembeleşince fırından alınır.
 7. Mantarlı Pizza Kalori: Mantarlı pizza tarifi nefis yemek tariflerinde olsa da 100 gramı 183 kcal seviyesindedir. Orta boy mantarlı pizza kaç kalori? 252 gramlık orta boy bir pizza dilimi ise 460 kcaldir. Kaynak
 8. "Pizza nasıl yapılır?" ve "Mantarlı karışık Pizza Tarifi" için çok ileri derecede malumat istenirse Evde pizza tarifinin teferruatlı anlatıldığı : PİZZA🍕 TARİFİ: EV YAPIMI PEYNİR KENARLI KARIŞIK PİZZA

  MANTARLI PİZZA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Sevim