mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ EKMEK (Kastamonu)

Kastamonu Usulü Etli Ekmek tarifi nasıl yapılır? Etli ekmek Kastamonu yemek tarifi kolaylıkla yapılabilir. İşte resimli Kapalı Etli Ekmek Tarifi Kastamonu usulü...

ETLİ-EKMEK-(Kastamonu)

Kastamonu Etli Ekmek Tarifi için Malzemeler

Hamuru için:

Bir paket instant maya

Bir buçuk tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

İki bardak su

Dört – dört buçuk su bardağı un

İç harcı için:

Yarım kilo orta yağlı tek çekilmiş kıyma

İki orta boy kuru soğan

İki kaşık domates püresi veya sosu

Bir kaşık biber salçası

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı pul biber

Bir adet kırmızı salçalık biber

Bir çay bardağı kadar ince kıyılmış maydanoz

ETLİ-EKMEK-(Kastamonu)

Kastamonu Usulü Etli Ekmek Tarifi - Tavada Etli Ekmek Tarifi Gasdamonu

 1. Kastamonu Etli Ekmek Hamuru Tarifi: Un yoğurma kabına alınır ve ortası havuz şeklinde açılır. Üzerine tuz, şeker ve maya serpiştirilir. Azar azar su dökülerek yoğrulmaya başlanır. Gayet yumuşak bir hamur elde edilir. Hamurun üzeri örtülerek en az bir saat kadar mayalanmak üzere bırakılır. Bu esnada iç malzemeler hazırlanır.
 2. Etli Ekmek harcı: Kıyma genişçe bir kâsenin içine konulur. Üzerine robotta çekilmiş veya çok ince doğranmış soğan, domates, biber salçası, ince kıyılmış kırmızıbiber ve maydanozlar ilave edilir. Tuz, karabiber ve pul biber eklenerek bütün malzeme iyice karıştırılır. Pidelerin üzerine kolayca sürülebilmesi için bir çay bardağı kadar su ilave edilerek kıymalı iç harcın bir miktar sulanması sağlanır.
 3. Mayalanan hamur limondan biraz daha büyük bezelere ayrılır. Her bir beze büyük servis tabağı büyüklüğünde açılır. Yarısında kıymalı iç harçtan konulur. Diğer yarısı üzerine kapatılarak yarım ay şekli verilir. Birleşme yerlerine iyice bastırılır. İyice kızdırılmış yapışmaz vasıflı bir tavada iki taraflı olarak pişirilir. Arzu edilirse sıcakken iki tarafına tereyağı sürülür. Kastamonu Etli Ekmek sıcak olarak yanında ayranla veya üryani hoşafı ile servis edilir.

ETLİ-EKMEK-(Kastamonu)

Kastamonu Usulü Etli Ekmek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tavada Etli Ekmek Tarifi Püf Noktaları

 1. Etli ekmeğin pastırmalı, mantarlı, cevizli, ıspanaklı, patatesli, yoğurtlu şekilleri de yapılmaktadır.
 2. Daday etli ekmek tarifi Kastamonu etli ekmek yemek tarifinden çok farklı değildir. Kastamonu’ya tescillenen Daday etli ekmeği, fırıncıların simit hamurunun içine kıyma, soğan ve baharat koyup köy ekmeği pişirilen fırınlarında pişirmesiyle elde edilen bir etli ekmektir. Daday etli ekmeğinin diğer yörelerden farkı Kastamonu yaylalarında beslenen, tabii gıdalarla yetişen büyük baş hayvanların etlerinin kullanılmasıdır.
 3. Mayasız Etli Ekmek Tarifi Üç su bardağı un ve tuz karıştırılıp ortası havuz biçiminde açılır. Bir su bardağı ılık su eklenir. Unu ortaya azar azar katarak yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri nemli bir bezle kapatılarak bir saat dinlendirilir. İç harç için iki adet büyük kuru soğan ince ince doğranır. Çift çekilmiş kıyma bir kaba alınıp, soğanı, birer çay kaşığı karabiber ve kimyonla tuzu ilave edilir. Yarım çay bardağı su eklenerek karıştırılır. Un serpilen bir tezgâha alınan hamur rulo edilir. Cevizden bezeler koparılıp yuvarlanır ve üzeri nemli bezle kapatılır. Her bir bezeyi yemek tabağından biraz büyük açılır. Merdaneye yapışmaması için biraz un serpilir. Yarısına iç malzemeden alınarak dengeli biçimde yayılır. Yapıştırmak üzere kenarlarda boşluk bırakılır. Diğer yarısı iç harcın üzerine kapatılır. Kenarlarına bastırarak yapıştırılır. Oklavayla ortasından kaldırılır. Yağsız teflon tavada iki taraflı pişirilir. Her iki tarafı da yağlanarak sıcak olarak yanında ayranla sunulur.
 4. Taşköprü Etli Ekmek Tarifi Hamuru yoğrulan ve dinlendirilen ekmek odun ateşinde ve saç üzerinde yapılırsa daha lezzetli olur. Miktarı isteğe bağlı olan kıyma, içine yumurta, soğan, maydanoz, tuz ve istenilen baharatların katıldığı bir harç haline gelir. Hafifçe sulandırılarak iyice karıştırılır. Hamurdan kopartılan yeterli büyüklükteki parça yufka inceliğinde açılır. Büyüklüğü takriben 40-45 santim çapında açılan yufkanın yarısına harç konulur vekapatılır. Sacın üstünde pişirilir. Piştikten sonra üzerine tere yağı sürülür ve ikram edilir.

Daday Etli Ekmek Tarifi

Daday belediyesi Daday Etli Ekmeğini 15.08.2018 tarihinde tescil edilmiştir.

 1. Tanımı: Daday Etli Ekmeği, incecik açılmış yufka içine kıyma, soğan ve baharatlardan oluşan harcın konulması ve odun ateşinde pişirilmesiyle yapılan kapalı pidedir.
 2. Ayırt Edici Özellikleri: Daday Etli Ekmeğini Kastamonu yaylalarında kekikle beslenen büyük baş hayvanların etlerinden (gerdan (%10), döş (%10), kaburga (%20), but (%60)) oluşan yarım yağlı kalın kıymadan hazırlanması, özel taş fırınlarda odun ateşinde pişirilmesi, hamurunda ekşi maya kullanılması diğerlerinden farklı kılmaktadır.
 3. Üretim Usulü: 120 ekmek için: Ekşi maya ile yoğurularak bir gün önceden hazırlanan hamur (25 kg un, 8 litre su, 350 gr tuz, ekşi maya) 250’şer gram parçalar halinde hazırlanarak (pözülenerek) merdaneyle yaklaşık 60 cm çapında daire şeklinde 1 mm kalınlığında açılıp içine iç malzemesi konulup yarım ay halinde kapatılır. Ahşap küreklerle taş fırında meşe odunu ateşinde 5 dakika pişirilip çıkarılır. Tereyağıyla yağlanıp sunulur
 4. İç harç malzemesi: Yarım yağlı kalın çekilmiş kıyma (20 kg), rendelenmiş kuru soğan (2 kg) , karabiber (10 gr), pul biber (30 gr) , kimyon (10 gr), tuz (50 gr) 5 litre su ile yumuşatılarak yoğrulur.
 5. Merdane: 6 cm çapında 30-50 cm uzunluğunda umumiyetle kayın ağacından yapılan silindir şeklindeki hamur açma aletidir.
 6. Kürek: 100 cm uzunluğunda 30 cm genişliğinde 5 mm kalınlığındaki ahşap tablaya 2 metrelik silindir sap takılmasıyla elde edilir. Ekmeği fırının içine koyup almaya yarar.
 7. Eysiren: Hamuru parçalara ayırmaya ve hamuru yoğururken elde kalan parçaları temizlemekte kullanılan 8 cm eninde 1 mm kalınlığında saplı metal alettir.
 8. Denetleme Kriterleri: • Meşe ateşinde taş fırında pişirilmesi • İç malzeme için kullanılacak olan kıymanın vasfı • Etin sinirlerinin çok iyi ayıklanması • Hamurun ekşi maya ile hazırlanması • Üzerinin tereyağıyla yağlanması • Fırın taban ısısının ortalama 300 derece civarında olması (fırının tavlı olması) • Ürünün üretildiği yerde sıcak olarak tüketilmesi

Konya usulü etli ekmek tarifi için: EVDE ETLİ EKMEK YAPIMI (Konya)

Kastamonu Mutfağının diğer nefis örnekleri:

SİMİT🥯 TİRİDİ (Kastamonu)

HALUÇKA🥟 (Kastamonu Mantısı)

BANDUMA (ISLAMA) NASIL YAPILIR? (Kastamonu)

KASTAMONU KIR PİDESİ

KIYMALI YUMURTA (MIKLAMA, Kastamonu, Erzurum)🍳

🥣KIZILCIK TARHANASI ÇORBASI🍲 (Bolu, Kastamonu)

ETLİ SİYEZ BULGURU PİLAVI🍚 (Kastamonu)

KESNAŞ (KESTANELİ🌰 SÜTLÜ TATLI; Kastamonu, Çatalzeytin)

YUMURTALI TATAR KAVURMASI🍳 (Karabük, Safranbolu, Kastamonu)

YukarıYukarı