mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Gül Şekilli Elmalı Tart (Elmalı Gül Tatlısı)🌹🍎🥧

Elmalı gül tatlısı nasıl yapılır? Elma ile yapılabilecek tatlılar arasında yer alan bu basit kolay elmalı tarçınlı hafif tatlının tarifi resimli olarak...

GÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TART

Elmalı Gül Tatlısı Malzemeleri

Bir adet kırmızı elma

İki yemek kaşığı toz şeker

Bir yemek kaşığı süzme bal

Üç yemek kaşığı su

Hamuru için:

100 gr tereyağı

Bir su bardağı un

Üç yemek kaşığı elma suyu (Elmaların pişirilmesi esnasında elde edilir.)

Üzeri için:

Tarçın

Pudra şekeri

Süzme bal

GÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TARTGÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TART

Gül Şekilli Elmalı Tart (Elmalı Gül Tatlısı) Tarifi

  1. Elmanın hazırlanması: Elma yıkanır, dikkatlice ortadan ikiye ayrılarak çekirdeği çıkarılır. Bıçak sırtı kalınlığında dilimlenir. Bir tencereye konulan elma dilimleri üzerine şeker, bal ve su konularak kısık ateşte dört – beş dakika kadar pişirilir. Daha sonra dilimler dikkatlice suyun içinden alınarak soğumaya bırakılır.
  2. Bu esnada hamur hazırlanır. Oda ısısında yumuşamış olan tereyağın üzerine un ve pişirilen elmalardan elde edilen elma suyundan iki – üç kaşık kadar ilave edilir ve hamur yoğrulur.
  3. Hamur: Hamur hafif unlanmış tezgâh üzerinde yarım santim kalınlığında açılır. Bazen hamurda kırılmalar olabilir. Bu duruma karşı üzerine bir streç serilip açmak çözüm sunacaktır. Açılan hamur iki parmak genişliğinde şeritler halinde kesilir. Elma dilimleri hamurdan biraz taşırılarak ve biri diğerinin yarısına kadar üzerine gelecek şekilde yan yana hamur boyunca yerleştirilir. Dikkatli bir şekilde rulo yapılır ve gül şekli elde edilir. Bu elde edilen tartlar uygun büyüklükteki kâğıt kek kalıplarına yerleştirilir.
  4. Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında on beş – yirmi dakika kadar pişirilir.
  5. Fırından alınan tartlar soğuduktan sonra bir fırça yardımıyla üzerlerine bal sürülür. Gül Şekilli Elmalı Tart (Elmalı Gül Tatlısı) pudra şekeri ve tarçın ekilerek servis edilir.

GÜL-ŞEKİLLİ-ELMALI-TART

ELMA🍎 TATLISI NASIL YAPILIR?🌺, ELMALI🍎 PAY TARİFİ, KOLAY ELMALI🍎 TURTA🥧 NASIL YAPILIR? yazıları da ilginizi çekebilir.