mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 TARİFİ (Müceddere) (Kilis, Hatay)

Müceddere Tarifi nasıldır? Pilav çeşitleri içinde müceddere nedir? Müceddere ne demektir? Mercimekli pilav salçalı ve soğanlı olarak nefis bir lezzet sunar. Mercimekli pilav Hatay ve Antep mutfaklarında yaygın olarak yapılır. İşte "Antep usulü mercimekli pilav nasıl yapılır? Müceddere pilavı nasıl olur?" diyenlere mercimekli pilavın tarifi...

MERCİMEKLİ-BULGUR-PİLAVI-(Müceddere)-(Kilis,-Hatay)

Mercimekli Bulgur Pilavı Malzemeler

Bir buçuk su bardağı bulgur

Bir su bardağı yeşil mercimek

Bir adet büyük soğan

İki yemek kaşığı biber salçası

Dört diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağı

Tuz

MERCİMEKLİ-BULGUR-PİLAVI-(Müceddere)-(Kilis,-Hatay)

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi - Müceddere Pilavı Nasıl Yapılır? - Müceddere Tarifi - Yeşil Mercimekli Pilav Nasıl Pişirilir?

 1. Yeşil mercimek yıkanarak dört - beş saat önceden ıslatılır.
 2. Bir miktar diri kalacak şekilde haşlanarak süzdürülür.
 3. Tencereye tereyağı ve sıvı yağ konularak büyük bir soğan ve sarımsak küçük küçük doğranarak sotelenir.
 4. Biber salçası ilave edilir.
 5. Yıkanmış bulgur ve mercimek tencereye eklenerek beş dakika kadar kavrulur.
 6. Üzerlerini geçecek kadar kaynamış su ve tuz ilave edilir.
 7. Önce orta ateşte sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir.
 8. İstenirse kişniş ve kırmızı pul biber
 9. İstenirse: Bir soğan halka şeklinde ince olarak doğranır. Kızdırılmış sıvı yağda kızartılır ve pilavın üzerine dökülür ve karıştırılır.
 10. Mercimekli Bulgur Pilavı (Müceddere) yarım saat kadar dinlendikten sonra karıştırılarak yanında TURŞU, ANTEP SALATASI🥗, süzme YOĞURT veya yayık AYRAN🥛🧊ı ile servis yapılır.

MERCİMEKLİ-BULGUR-PİLAVI-(Müceddere)-(Kilis,-Hatay)

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar, Müceddere Pilavı Nedir? - Mercimekli Bulgur Pilavı Püf Noktaları

 1. Müceddere pilavı nerenindir? Müceddere pilavı hangi yöreye ait? Mercimekli Bulgur Pilavı nerenin? Esasen Arap mutfağına ait olduğu söylense de Hatay ve Kilis mücedderenin daha çok bilindiği yerlerdir. Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı Hatay'da yaygındır. Mercimekli pilav tarifi Gaziantep mutfağına da dahildir. Müceddere Antep mutfağına dahil derken Kilis'in il olmadan önce Antep'e bağlı olduğu dikkate alınmalıdır. Kıbrıs Pilavı olarak da bilinen Mücendra Pilavı aşağıdadır.
 2. Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavının Yanına Ne Yapılır? Yeşil Mercimek Pilavının Yanına Ne Gider? 🥣EV🏠 YAPIMI SADE DOMATES🍅 ÇORBASI, 🥣KOLAY YAYLA ÇORBASI🍲, 🥣SICAK AYRAN AŞI ÇORBASI (Erzurum)🍲, ETLİ PATLICAN🍆 OTURTMASI, FIRINDA SOSLU TAVUK🍗 PİRZOLA TARİFİ, Izgara köfte, KOLAY ARNAVUT CİĞERİ, TAVUK🍗 SOTE, ETLİ NOHUT YEMEĞİ, ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE, FIRINDA KARNIYARIK, GAVURDAĞI⛰️ SALATASI🥗 TARİFİ (Gaziantep), ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣, KOLAY CACIK, KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU, KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF), ASTARLI SÜTLAÇ Zerdeli Sütlaç, Gaziantep; Imtabbaka, Mardin içinden tercih yapılarak menü oluşturulabilir.
 3. Annemin Mercimekli Bulgur Pilavı soğansız şekilde yapılır. Bir su bardağı pilavlık bulgur yıkanıp sıcak suda on dakika kadar tutulur. Yarım su bardağı yeşil mercimek yıkanıp yumuşaması için haşlanır. İki adet patates ufak küpler halinde doğranır ve dört yemek kaşığı sıvı yağ ile tencerede hafifçe pişirilir, mercimekler eklenir. Bir yemek kaşığı tereyağı ilave edilerek iki dakika daha kavrulur. Süzülen bulgurlar eklenerek karıştırılır. Tuz ve iki su bardağı sıcak ilave ederek pişirilir. Sıcak olarak arzu edilirse iki kaşık erimiş tereyağı üzerine dökülerek sunulur.
 4. Müceddere Pirinç Pilavı Müceddere pilavı ekseriyetle bulgurla yapılmasına karşılık pirinç kullanımı da tercih edilebilmektedir. Bir çay bardağı zeytinyağı, tuz ve bir buçuk su bardağı su kaynatılır. Yıkanıp yarım saat sıcak suda beklemiş bir su bardağı pilavlık pirinç ilave edilerek pilav pişirilir. Başka bir yerde yarım su bardağı yeşil mercimek üç su bardağı su ilavesi ile hafif haşlanıp suyu süzülür. Pilava haşlanan mercimek ilave edilir. İstenirse mısır taneleri de eklenebilir. Bir yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağ bulunan bir tavada piyazlık doğranan iki adet kuru soğan yarım çay kaşığı toz şekerle karamelize edilir. Bulgursuz yeşil mercimek pilavı olan yeşil mercimekli pirinç pilavı servisinde pilavın üzerine bu soğandan bir miktar yerleştirilir. Yeşil mercimekli pilavlar içinde soğanlı mercimekli pirinç pilavı, müceddere tanımına daha yakın olsa da mercimekli bulgur pilavı soğansız da sunulabilir. Rendelenmiş bir orta boy havuç haşlanmış mercimeklerle karıştırarak yeşil mercimekli havuçlu pirinç pilavı elde edilebilir.
 5. Kırmızı mercimek Pilavı: Bir adet kuru soğanı ve bir adet sivri biber yemeklik doğranıp üç yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Bir yemek kaşığı domates salçası ilave edilerek karıştırılıp üç su bardağı su veya et suyu ilave edilir. Bir su bardağı bulgur ve bir çay bardağı kırmızı mercimek yıkanıp ilave edilir. Tuz ve istenirse nane eklenerek suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Siyah mercimek pilavı da benzer şekilde hazırlanabilir.
 6. Kırmızı Mercimekli Pirinç Pilavı İki su bardağı pirinç tuzlu sıcak suda yarım saat kadar bekletilir. Sıvı yağ ve yarım su bardağı kırmızı mercimek sararana kadar kavrulur. Yıkanıp süzülen pirinci eklenerek iyice kavrulur. Üç bardak sıcak su ilave edilip kısık ateşte pişirilir.
 7. Kıbrıs Pilavı - Mücendra Pilavı Bir su bardağı yeşil mercimek yıkanıp süzüldükten sonra üzerlerini örtecek kadar su koyup yumuşayana kadar takriben yirmi dakika orta ateşte haşlanır. Bir adet orta boy kuru soğan soyulup yemeklik şekilde doğranır. Bir tavada sıvı yağı kızdırıp soğanlar pembeleşinceye değin birkaç dakika kavrulur. Daha sonra yıkanmış bir su bardağı pirinç eklenerek, 5 dakika daha pişirilir. Süzülmüş yeşil mercimek, karabiber, tuzu ve üç su bardağı kadar su (bir kısmı yeşil mercimeğin haşlama suyu olabilir) eklenerek ve arada bir dikkatle karıştırıp suyunu çekinceye kadar kısık ateşte tencerenin kapağı kapatılarak pişirilir. Yirmi dakika kadar dinlendirilen pilav yanında yoğurtla sunulabilir. Soğuk ve sıcak yenebilir.
 8. Mercimekli Pirinç Pilavı Kaç Kalori: Yeşil mercimekli pirinç pilavı - nefis yemek tariflerinde olup 100 gramı 240 kalori civarındadır. Mercimekli Bulgur Pilavı Kalorisi 100 gramı 220 kalori civarındadır.
 9. Kepse pilavı: ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye)
 10. Bulgur Pilavı: KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚
 11. Domatesli Bulgur Pilavı: DOMATESLİ🍅 BULGUR PİLAVI🍚 TARİFİ
 12. Pirinç Pilavı Tarifi: SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚
 13. Firik pilavı Tarifi: NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay)
 14. Bulgursuz yeşil mercimek pilavı: Pirinç pilavı ile yeşil mercimek kullanarak yapılır. SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 Veya salata olarak düşünülebilir: YEŞİL MERCİMEK SALATASI🥣🥗
 15. Yeşil mercimek Yemeği: 🥣ERİŞTELİ YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI🍲

Hatay mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

BERGAMOT REÇELİ NASIL YAPILIR? (Antalya, Hatay)
SAKAL KALDIRAN TATLISI (Hatay, Antakya)
CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)
🥣AYA ÇORBASI (Hatay, Antakya)🍲
ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye)
ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis)
PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)
BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)
TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
KAYTAZ BÖREĞİ (Antakya, Hatay)
NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay)
ŞIHILMAHŞİ (DOLMALARIN ŞAHI Kilis, Hatay, Antakya, Antep)
🥣MAHLUTA ÇORBASI (Antakya, Hatay)🍲
🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)
EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ KÜNEFE Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı
PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep)
EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya)
FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya Hatay
KOLAY FAVA (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya)
KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya)
🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)
TAHİNLİ KABAK TATLISI TARİFİ Hatay, Antakya, Antalya, Aydın
SEMBUSEK, SEMSEK (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)
MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay)
SEMİRSEK (Hatay)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • ayça eryılmaz
 • Meltem