mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🍪CEVİZLİ KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)

Hatay usulü kömbe nasıl yapılır? Güzel kokulu, lezzetli ve dayanıklı bayram kömbesi, mahallî deyişle "Kömbe gureybesi" nasıl yapılır? Her sene komşu ve akrabaların bayram evvelinde toplanıp imece usulü hazırladığı Ramazan kurabiyesi kömbe, hamuruna yedi - sekiz farklı baharat kullanılıp cevizli, fıstıklı, hurmalı ve susamlı olarak dört şekilde yapılıp, bilahare tahta kalıplarla biçimlendirilerek tepsilere alınıp taş fırınlarda pişirilir. Ramazan Bayramında, misafirlere kömbe ikram edilir. İskenderun bayram kömbesi tarifi (hatay) arıyorsanız doğru yerdesiniz. "Hatay kurabiyesi nasıl yapılır?" diyenlere işte resimli kömbe (ma'mul, معمول) kurabiye tarifi Antakya usulü...

KOMBE KURABIYESI 3

Antakyalı Kömbe Kurabiyesi Malzemeleri - Sütlü Kömbe Tarifi İçindekiler

125 gr tereyağı

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı toz şeker

Yarım su bardağı süt

Bir paket kabartma tozu

Bir paket vanilya

Bir çay kaşığı dövülmüş karanfil

Bir çay kaşığı mahlep

İki çay kaşığı tarçın

(istenirse ilave kömbe kurabiye baharatı olarak birer çay kaşığı zencefil tozu, muskat, dövülmüş damla sakızı, yeni bahar, reyhan)

Bir avuç öğütülmüş ceviz içi

Üç - dört bardak un

Susam (küncü)

Varsa kömbe kalıbı

KOMBE KURABIYESI 1

Hatay Usulü Bayram Kömbesi Tarifi - Kolay Kömbe Nasıl Yapılır? - Hatay Kömbe Tarifi - Kombe kurabiyesi nasıl yapılır?

 1. Yoğurma kabının içine sıvı yağ, tereyağ ve toz şeker konulur. Süt ilave edilerek tereyağı eriyinceye kadar karıştırılır.
 2. Bir miktar unun içine kabartma tozu vanilya ve baharatlar eklenir.
 3. Yoğurma muamelesine devam ederken azar azar un ilave edilir. En son ceviz eklenerek çok yumuşak olmayan bir hamur elde edilir.
 4. Kalıbın büyüğüne göre hamurdan parçalar alınır, yuvarlanır ve susama batırılır. Kömbe, varsa kerebiç kalıbının içine bastırılır.
 5. Şekillenen Kömbe Kurabiyeleri aralıklı olarak fırın tepsisine dizilir ve 180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir. Cam kavanozlara konulup hava alması önlenirse uzun süre dayanır.

Hatay yöresine ait kömbe nasıl yapılır?, Cevizli Kömbe Kurabiyesi Antakya Tarifi, Kömbe Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kömbe Kurabiyesi Yapımının Püf Noktaları:

 1. Kömbe Kurabiye Kalıbı: Mahallî olan bu kalıplar normalde tahtadan yapılmakla beraber bazı bölgelerde plastik ve farklı boyutlarda olanlarını bulmak mümkündür. İnternette çok farklı fiyatlarla satılmaktadır. Kömbe kalıbı(yoksa nasıl yapılır) Hatay usulü kömbe tarifini yaparken Kömbe kalıbı veya kerebiç kalıbına ulaşılamıyorsa elle veya başka bir kurabiye kalıbı ile normal kurabiye şekli verilip susama batırılıp pişirilebilir.
 2. Meşhur Kömbe Kurabiye Nerenin: Esas olarak Hataydır. Ramazan ve bayramlarda da Antakya, Hatay, Reyhanlı, Hassa civarında mahallî olarak tercih edilen bu kurabiye tahin ilavesi ile de yapılabilir. Farklı yöresel kömbe tarifi ile karşılaşmak da mümkündür. Küçük farklarla yapılan Maraş ve Gaziantep Bayram Kömbeleri, Osmaniye Bayram Kömbesi ve Kadirli Bayram Kömbesi de Ramazan Bayramlarında yapılan nefis kurabiyelerdir. Mahalli olarak kömbe yapımında sarı un, beyaz un, Vita yağı, kömbe baharatı (damla sakızı, karanfil, muskat, yeni bahar, mahlep vardır), ceviz, hurma kullanılır. Bol susam dökülür.
 3. Cevizli dışında susamlı, hurmalı ve fıstıklı da yapılan bu bayram pastası sekiz çeşit baharatı kapsayan hazır kömbe kurabiyesi baharatı karışımı ile de yapılabilir.
 4. Kömbe baharatı evde nasıl yapılır? Kömbe baharatının içinde ne var? "Hatay Çöreği Nasıl Yapılır?" dendiğinde misler gibi kokan kurabiyelerin sırrı olan kömbe baharatı akla gelir. Baharatların miktarları birbiriyle dengeli olduğu için biri diğerini bastırmaz. Üç adet damla sakızı bir poşetin içinde sert bir cisimle vurularak toz haline getirilir. Bir kavanoza dökülür. Muskat cevizi küçük bir rende de yarım çay kaşığı kadar rendelenip kavanoza eklenir. Birer çay kaşığı yeni bahar, toz tarçın, karanfil tozu, mahlep, zencefil tozu ilave edilerek kavanozun kapağı kapatılıp karıştırılır. Bazıları vanilin ve Hindistan cevizi de ilave ederek 9 çeşit baharat karışımı yaparlar. Tüm bu baharatları bir kabın içinde karıştırıldığı gibi rondodan da geçirilebilir. Ayrıca havanın içinde de dövülebilirler. Kavanoza dökülüp kapağı hava almayacak şekilde sıkıca kapalı olarak serin ve kuru bir yerde saklanırsa uzunca bir süre koku ve tazeliklerini kaybetmeden muhafaza edilebilir. Kömbe baharatı kek ve kurabiyelerin harcına, sütlü tatlılarının üzerine veya içerisine eklenerek kullanabilir.
 5. Kömbe kerebiç tarifi Kerebiç kendi kreması ile sunulur. İki adet çöven otu kökü iyice yıkanıp dört su bardağı su ilave edilir. Bu durumda bir gece bekletilip devamında iki saat kaynatılır. Suyu azalırsa eklenir. Pişince, ocak kapatılır, süzülür ve dört su bardağı pudra şekeri ilave edilip eritilir.
 6. Kömbe kurabiye kaç kalori diye merak edilirse; kömbe kurabiye kalıbının büyüklüğüne göre değişebileceği dikkate alınarak kömbe kurabiye kalorisi 250 kalori civarında olabilir.
 7. Reyhanlı Kömbesi Tarifi de aynı şekilde yapılır. Kömbenin (mamulun) içine hurma, fındık, fıstık, badem, incir ceviz gibi bir zenginleştirici malzeme konularak bilhassa Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı sofralarında ikram edilir. Top şeklinde, kubbeli veya basık kurabiye şeklinde olabilirler. Özel ahşap kalıplarda yapılabildiği gibi el ile dekore edilebilirler.
 8. Ağızda Dağılan Kömbe Tarifi: Hatay usulü bayram kömbesi tarifiyle elde edilecek Kömbe kurabiyeleri yeterince gevrek olacaktır. Bu maksatla hatay yoresi kombe tarifinde margarin kullanımını doğru bulmuyoruz.
 9. Osmaniye Bayram kömbesi nasıl yapılır? Tahinli Kömbe Kurabiye 250 gram taze yağ eritilip ılık hale getirilir. İçine bir su bardağı yoğurt veya süt, iki su bardağı toz şeker, yarım su bardağı sıvı yağ, bir su bardağı tahin, yanında bir tatlı kaşığı kömbe baharatları katılıp şeker eriyinceye dek güzelde karıştırılır. Sonra birer paket vanilya ile kabartma tozu ve alabildiği kadar un ilave edilir. Çok sert ve çok yumuşak olmayan bir hamur elde edilir. Fazla yoğrulursa hamur yağını çıkaracağından lezzeti bozulur. Birkaç dakika üzeri örtülü dinlendirilir. Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlanır. Susama batırılıp tepsiye yerleştirilir. 160 derecede önceden ısıtılmış fırında takip edilerek pişirilir.
 10. Hatay Hurmalı Kömbe Tarifi: "Hatay kömbesi nasıl yapılıyor?" derken hurmalı tarzından da bahsetmek gerekir. Hurmalı Kömbe için 250 gram kadar hurmanın çekirdekleri çıkarılıp bıçakla kıyılarak ufaltılır veya robottan geçirerek macun haline getirilir. Hamurdan alınan parçalar elle yuvarlanır, bastırıp yassılaştırılır. Bir parça hurma içine alınıp kapatılır. Susama batırılıp uygun büyüklükte bir kömbe kalıbına basılır. Kalıp sert bir yere hafifçe vurup kurabiye çıkartılır.
 11. Kömbe Kurabiye nerede satılır? Kömbe kurabiye SİPARİŞİ, Hatay Kömbesi Fiyatı Hatay Cevizli Baharatlı Kömbesi, satıcısına ve türüne göre değişen fiyatlarla kilosu 38,00-65,00TL arasında internette bulunabilir.
 12. Kömbe nasıl saklanır. Kömbelerin nemden korunmak kaydıyla cam kavanozlarda altı - yedi ay bozulmadan saklanabileceği söylenir.
 13. Kömbe tarifi (sivas) Yoğurma kabına 250 gram eritilmiş tereyağı, iki su bardağı süt, bir su bardağı sıvı yağ konulup çatalla çırpılır. Ardından azar azar aldığı kadar elenmiş un, kabartma tozu, tuzu ekleyip kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilene dek yoğrulur. qDaha sonra hamur yağlanmış fırın tepsisine iyice yayılır. Üzerine yumurta sarısı sürüp çatalla delikler açılır ve dilimlenir. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Pişen kömbe ılıdıktan sonra dilimlenerek sunulur. Arasına kıymalı soğanlı bir harç konulan iki kat hamur halinde de yapılır.

KOMBE KURABIYESI 2KOMBE KURABIYESI 4

Bayram için kolay baklava yapmak isterseniz:HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸, BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL🐦 YUVASI TATLISI

Bayram tatlısı olarak revani de uygundur:KOLAY REVANİ TATLISI veya 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ)

CEVİZLİ ÜZÜMLÜ NOKUL (Bafra, Samsun), 🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay), 🍪BAYRAM☪️ TAPLAMASI TARİFİ (Samsat Gevreği, Adıyaman Çöreği, Kıllor, Kilorê Aydîyê)

Hatay mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

BERGAMOT REÇELİ NASIL YAPILIR? (Antalya, Hatay)
SAKAL KALDIRAN TATLISI (Hatay, Antakya)
CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)
🥣AYA ÇORBASI (Hatay, Antakya)🍲
ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye)
ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis)
PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)
BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)
TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
KAYTAZ BÖREĞİ (Antakya, Hatay)
NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay)
ŞIHILMAHŞİ (DOLMALARIN ŞAHI Kilis, Hatay, Antakya, Antep)
🥣MAHLUTA ÇORBASI (Antakya, Hatay)🍲
🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)
EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ KÜNEFE Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı
PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep)
EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya)
FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya Hatay
KOLAY FAVA (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya)
KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya)
🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)
TAHİNLİ KABAK TATLISI TARİFİ Hatay, Antakya, Antalya, Aydın
MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay)
SEMİRSEK (Hatay)
SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)
TAZE KEKİK SALATASI (ZAHTER SALATASI)🥗

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Büşra