mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)

Kömbe kurabiyesi nasıl yapılır? Güzel kokulu, lezzetli ve dayanıklı bayram kömbesi, mahallî deyişle "Kömbe gureybesi" nasıl yapılır? Her sene komşu ve akrabaların bayram evvelinde toplanıp imece usulü hazırladığı Ramazan kurabiyesi kömbe, hamuruna yedi - sekiz farklı baharat kullanılıp cevizli, fıstıklı, hurmalı ve susamlı olarak dört şekilde yapılıp, bilahare tahta kalıplarla biçimlendirilerek tepsilere alınıp taş fırınlarda pişirilir. Ramazan Bayramında, misafirlere kömbe ikram edilir. İskenderun bayram kömbesi tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte resimli kömbe (ma'mul, معمول) kurabiye tarifi Antakya usulü...

KOMBE KURABIYESI 3

Kömbe Kurabiyesi Malzemeleri - Sütlü Kömbe Tarifi İçindekiler

125 gr tereyağı

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı toz şeker

Yarım su bardağı süt

Bir paket kabartma tozu

Bir paket vanilya

Bir çay kaşığı dövülmüş karanfil

Bir çay kaşığı mahlep

İki çay kaşığı tarçın

(istenirse ilave kömbe kurabiye baharatı olarak birer çay kaşığı zencefil tozu, muskat, dövülmüş damla sakızı, yeni bahar, reyhan)

Bir avuç öğütülmüş ceviz içi

Üç - dört bardak un

Susam (küncü)

Varsa kömbe kalıbı

KOMBE KURABIYESI 1

Hatay Usulü Bayram Kömbesi Tarifi - Kömbe Yapımı

 1. Yoğurma kabının içine sıvı yağ, tereyağ ve toz şeker konulur. Süt ilave edilerek tereyağı eriyinceye kadar karıştırılır.
 2. Bir miktar unun içine kabartma tozu vanilya ve baharatlar eklenir.
 3. Yoğurma muamelesine devam ederken azar azar un ilave edilir. En son ceviz eklenerek çok yumuşak olmayan bir hamur elde edilir.
 4. Kalıbın büyüğüne göre hamurdan parçalar alınır, yuvarlanır ve susama batırılır. Kömbe varsa kerebiç kalıbının içine bastırılır.
 5. Şekillenen Kömbe Kurabiyeleri aralıklı olarak fırın tepsisine dizilir ve 180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir. Cam kavanozlara konulup hava alması önlenirse uzun süre dayanır.

Kömbe Kurabiyesi (Hatay, Antakya) Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Kömbe Kurabiyesi Yapımının Püf Noktaları:

 1. Kömbe Kurabiye Kalıbı: Mahallî olan bu kalıplar normalde tahtadan yapılmakla beraber bazı bölgelerde plastik ve farklı boyutlarda olanlarını bulmak mümkündür. Bu kalıplara ulaşılamıyorsa normal kurabiye şeklini verip susama batırıp pişirilebilir.
 2. Meşhur Kömbe Kurabiye Nerenin: Esas olarak Hataydır. Ramazan ve bayramlarda da Antakya, Hatay, Reyhanlı, Hassa civarında mahallî olarak tercih edilen bu kurabiye tahin ilavesi ile de yapılabilir. Farklı yöresel kömbe tarifi ile karşılaşmak da mümkündür. Küçük farklarla yapılan Maraş ve Gaziantep Bayram Kömbeleri, Osmaniye Bayram Kömbesi ve Kadirli Bayram Kömbesi de Ramazan Bayramlarında yapılan nefis kurabiyelerdir. Küçük farklarla yapılan Maraş ve Gaziantep Bayram Kömbeleri, Osmaniye Bayram Kömbesi ve Kadirli Bayram Kömbesi de Ramazan Bayramlarında yapılan nefis kurabiyelerdir. Mahalli olarak kömbe yapımında sarı un, beyaz un,, Vita yağı, kömbe baharatı (damla sakızı, karanfil, muskat, yeni bahar, mahlep vardır), ceviz, hurma kullanılır. Bol susam dökülür.
 3. Cevizli dışında susamlı, hurmalı ve fıstıklı da yapılan bu bayram pastası sekiz çeşit baharatı kapsayan hazır kömbe kurabiyesi baharatı karışımı ile de yapılabilir.
 4. Kömbe kerebiç tarifiKerebiç kendi kreması ile sunulur. İki adet çöven otu kökü iyice yıkanıp dört su bardağı su ilave edilir. Bu durumda bir gece bekletilip devamında iki saat kaynatılır. Suyu azalırsa eklenir. Pişince, ocak kapatılır, süzülür ve dört su bardağı pudra şekeri ilave edilip eritilir.
 5. Kömbe kurabiyesi kaç kalori diye merak edilirse; kömbe kurabiye kalıbının büyüklüğüne göre değişebileceği dikkate alınarak kömbe kurabiye kalorisi 250 kalori civarında olabilir.
 6. Reyhanlı Kömbesi Tarifi de aynı şekilde yapılır. Kömbenin (mamulun) içine hurma, fındık, fıstık, badem, incir ceviz gibi bir zenginleştirici malzeme konularak bilhassa Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı sofralarında ikram edilir. Top şeklinde, kubbeli veya basık kurabiye şeklinde olabilirler. Özel ahşap kalıplarda yapılabildiği gibi el ile dekore edilebilirler.
 7. Ağızda Dağılan Kömbe Tarifi: Hatay usulü bayram kömbesi tarifiyle elde edilecek Kömbe kurabiyeleri yeterince gevrek olacaktır. Bu maksatla margarin kullanımını doğru bulmuyoruz.
 8. Hatay Hurmalı Kömbe tarifi: Hurmalı Kömbe için 250 gram kadar hurmanın çekirdekleri çıkarılıp bıçakla kıyılarak ufaltılır veya robottan geçirerek macun haline getirilir. Hamurdan alınan parçalar elle yuvarlanır, bastırıp yassılaştırılır. Bir parça hurma içine alınıp kapatılır. Susama batırılıp uygun büyüklükte bir kömbe kalıbına basılır. Kalıp sert bir yere hafifçe vurup kurabiye çıkartılır.

KOMBE KURABIYESI 2KOMBE KURABIYESI 4

Bayram için kolay baklava yapmak isterseniz:HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL🐦 YUVASI TATLISI

Bayram tatlısı olarak revani de uygundur:KOLAY REVANİ TATLISI veya 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ)

CEVİZLİ ÜZÜMLÜ NOKUL (Bafra, Samsun)🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)🍪BAYRAM☪️ TAPLAMASI TARİFİ (Samsat Gevreği, Adıyaman Çöreği, Kıllor, Kilorê Aydîyê)

Hatay mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)

BABAGANNUŞ SALATASI (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)

BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)

EV YAPIMI HATAY (Antakya) USULÜ KOLAY KÜNEFE (Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı)

EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya)

FELLAH KÖFTESİ (Sarımsaklı köfte) (Adana, Mersin, Antakya, Hatay)

KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya)

KAYTAZ BÖREĞİ (Antakya, Hatay)

KOLAY FAVA (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya)

KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)

MAHLUTA ÇORBASI (Antakya, Hatay)

MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI (Müceddere) (Kilis, Hatay)

NOHUTLU FİRİK PİLAVI (Gaziantep, Kilis, Hatay)

PATLICANLI MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)

PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER, ACUKA) (Hatay, Gaziantep)

SEMBUSEK, SEMBUSAK (Hatay, Mardin)

SEMİRSEK (Hatay)

ŞIHILMAHŞİ (DOLMALARIN ŞAHI) (Kilis, Hatay, Antakya, Gaziantep)

TAHİNLİ KABAK TATLISI (Hatay, Antakya, Aydın)

TAZE KEKİK SALATASI (ZAHTER SALATASI)

TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Büşra