mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣Tarhana Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?🍲

En güzel tarhana çorbası nasıl yapılır? Sultanın fakir evinde tadını beğenip adını sorduğunda "dar hane çorbası" olduğu söylenen tarhana çorbası Anadolu'nun değişik yerlerinde birçok farklı şekilde yapılmaktadır. Toz tarhananın yapılış usulü ekşilik seviyesini değiştirir. Bazıları çok ekşi sever, bazıları bol acılı ister, bazıları bebeklere uygun şekilde acısız ister. Tarhana çorbası çeşitleri pek çoktur. Buğdaylı (dövme, göce), erişteli, hellimli, köfteli, tavuk sulu, havuçlu, kıymalı, pastırmalı, domatesli, biberli, kırmızıbiberli, patatesli, sucuklu, sütlü, salçalı, elmalı, ayvalı, ince, iri ve daha nice çeşitte tarhana çorbası farklı zevklere hitap eder. Soğuk algınlığı ve gribe karşı hastalara faydalı bir şifa kaynağı olduğuna inanılır. "Hazır veya ev yapımı toz tarhana çorbası nasıl yapılır?" diyenlere bilhassa soğuk havalarda daha da çok istenen ölçülü tarhana çorbası tarifi için pratik, kolay ve resimli bir anlatım...

TARHANA ÇORBASI

6 Kişilik Tarhana Çorbası Malzemeleri - Tarhana Çorbası Ölçüsü

Altı yemek kaşığı ev yapımı toz tarhana (KOLAY EV TARHANASI YAPIMI)

Bir buçuk litre su

Bir yemek kaşığı salça

Tuz, bir yemek kaşığı tereyağı

Nane, pul veya kırmızıbiber

TARHANA ÇORBASI

Ev Yapımı Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır? Tarhana Çorbası Tarifinin Yapılışı - Köy Tarhanası Nasıl Pişirilir? Basit Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. Tencereye bir yemek kaşığı tereyağı konulur. Tereyağ eriyince salçası ilave edilip salçanın kokusu çıkıncaya kadar kavrulur.
 2. Soğuk su kısık ateşteki tencereye dökülür.
 3. Üzerine toz tarhana ilave edilerek çırpma teli ile kaynayıncaya kadar karıştırılır. Tuzu ilave edilir.
 4. Çorba kaynadıktan sonra kısık ateşte beş - on dakika daha pişirilir. Çorbanın kıvamı katı ise kaynamış su ilave edilerek açılabilir.
 5. Tarhana Çorbası ocaktan alınmadan nanesi ve kırmızıbiberi ilave edilir. Tarhana bekleyip soğudukça katılaşır, bu sebeple sıcak sıcak servis edilir.

En Lezzetli Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır? Klasik Tarhana Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Kolay Tarhana Çorbası Yapımı Püf Noktaları

 1. Tarhana çorbasına hangi baharatlar konur? Damak tadına göre çok farklı baharatlar mümkünse de ekseriyetle nane, karabiber, pul veya kırmızıbiber ilave edilen baharatlardır. Yarım yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil ilavesiyle zencefilli tarhana çorbası yapılabilir. Bilhassa şifalı vasfını daha da arttırmak isteyenler zencefil ve zerdeçal ilavesiyle yapmayı tercih edebilirler. Lakin ölçüyü sınırlı tutmak lezzetini korumaya yardımcı olacaktır. Kaynamaya başlayınca toz baharatları eklenir. Eğer kuru zencefil kullanılacaksa eklenir ve beş dakika sonra çıkarılır.
 2. Klasik tarhana çorbası tarifi 2 kişilik tarhana çorbası tarifi: Ölçüleri uyumlu olarak indirmek suretiyle elde edilebilir. klasik tarhana çorbası tarifi 4 kişilik olacaksa üçte iki nispetinde ölçüler tatbik edilebilir.
 3. Klasik Tarhana Çorbası Tarifi Sarımsaklı Tencereye bir litre su ile üç yemek kaşığı tarhana ilave edilir. Ocağın açılıp karıştırarak kaynatılır. Kaynayınca bir yemek kaşığı sıvı yağı ve bir tatlı kaşığı salça eklenip güzelce karıştırılır. Üç - dört diş sarımsak ince kıyılıp ilave edilir. Bir tatlı kaşığı tuz eklenip karıştırarak kaynatılır.
 4. Klasik Tarhana Çorbası Tarifi Yoğurtlu-Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır? Bir tencereye bir litre soğuk su, üç yemek kaşığı sıvı yağ konulur. Doğranmış bir diş sarımsak, tuz ve üç dolu yemek kaşığı tarhana ilave edilir. Kaynayana dek karıştırılır. Bir kase yoğurda bir yumurta kırılıp blendırla çırpılır. Kesilmeye karşı, kaynayan tarhana çorbasından bir kepçe alınıp yoğurtlu yumurtalı sos ılındırılır. Sonra kaynamakta olan tencereye ağır ağır bir taraftan da karıştırarak dökülür ve tekrar kaynayıncaya dek devamlı karıştırılır. Kaselere alınıp sıcak sunulur
 5. Tarhana çorbası çeşitleri pek çoktur. Tarhana çorbası Uşak yöresi ramazan iftar sofralarında olduğu kadar Anadolu'nun bir çok bölgesinde tercih edilir. Uşak tarhanası tam buğday unu ile 21 gün fermente edilerek kimyasal katkı ve sera ürünü olmadan mevsiminde çıkan malzemelerle yapılır. Denizli'nin keçi yoğurdundan yapılan "çerez tarhanası", Kastamonu yaş tarhanası, İzmir'in sakız tarhanası, Malatya tarhanası, Tokat tatlı tarhanası, Antalya'nın koca tarhanası ve Maraş tarhanası gibi hususi tarhanalar var. Koca tarhana, Antalya Manavgat yöresinde ananevi bir lezzettir. Bir kg buğday yarması iki litre ayran ve tuzla yapılabilir. Ayran tencereye dökülüp buğday yarmasını eklenerek tahta kaşığa yapışmayacak kıvama ulaşıncaya kadar tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak pişirilir. Tuzu eklenip ocaktan alınır. Soğuyunca parça parça ayrılıp temiz bir örtünün üzerine serilir. Kuruyunca bez bir torbaya alınarak muhafaza edilir.
 6. Ananevi bir lezzet olan tarhana çorbası nasıl yapılır? Hazırlanmış toz veya sıkma tarhana ile veya 🥣YALANCI TARHANA ÇORBASI🍲 ile kolay bir şekilde pişirilebilir. Tarhana çorbasına domates salça konur mu? Tarifte ifade edildiği gibi salça konulur. Peki, lokanta usulü tarhana çorbası tabiri ile kastedilen nedir? Salçasız tarhana çorbası mı? Bilenler yorumlarda paylaşabilir.

Tarhananın Topaklanmaması İçin Tarhana Nasıl Islatılır? Toz Tarhana Sıcak Suyla mı Islatılır?

Tarhana nasıl ıslatılır? Toz tarhana sıcak suyla ıslatılırsa top top olur. Tarhananın topaklanmaması için ılık veya soğuk su kullanılır ve kaynayıncaya kadar çırpma teli ile çırparak başından ayrılınmaz. Aslında ıslatma pek çok tarhana için gerekmez. Tenceredeki soğuk suya azar azar karıştırarak atılabilir. Lakin daha az sürede yapılmak istenirse tarhanayı suda bekletme usulü tatbik edilebilir. Tarhanayı ıslatıp, bilahare sıcak su ilave edip tenceredeki sıcak kaynayan suya eklenebilir. Tarhana topaklanırsa ne yapılır? Tarhana çorbası topaklandı ise de endişeye gerek yok çırpıcı veya mikserle çırpılır veya blenderdan geçirilebilir.

Değişik Tarhana Çorbası Tarifleri

Sebzeli, kıymalı, şehriyeli, soslu, domatesli, sütlü, kavrulmuş tarhana çorbası gibi çok farklı şekillerde yapılabilen tarhana çorbalarından bir kaçını aşağıda bulabilirsiniz. tarhana ölçüsü kıvam tercihlerine göre değişebilir. Kimileri bir su bardağı su için bir yemek kaşığı tarhana tercih ederken kimisi bir litre yani su bardağı su veya et suyu için altı yemek kaşığı tarhana kullanır. Yemek kaşığı derken ekseriyetle "silme" seviyesinde bir doluluk anlaşılır. "Tepeleme" kavramı ile silme yemek kaşığı hacminin iki katının bile aşılabileceği dikkate alınmalıdır. Bu durumda tam ölçülü tarif diye dört tepeleme yemek kaşığı toz tarhanaya sekiz su bardağı su önerilebilir.

Kıymalı Tarhana Çorbası

Kıymalı Tarhana Çorbası için 100 gram kadar kıyma sıvı yağda kavrulup salça ilave edilir. Üç dakika kadar sonra sıcak su ilave edilip kaynamaya bırakılır. Başka bir yerde suda bekletilmiş tarhana çorba kaynamaya başlayınca karıştırarak ilave edilir. Kaynayınca ateş kısılır. Dövülmüş sarımsak ve tuz ilavesi ardından on dakika kadar daha pişirilir. Suyu tencereye koyduktan sonra haşlanmış nohut ilavesi ile Kıymalı Nohutlu Tarhana Çorbası elde edilebilir.

Şehriyeli Tarhana Çorbası

Salça kavrulduktan sonra su ve karıştırarak tarhana ilavesi ardından iki yemek kaşığı kadar tel şehriye, tuz ve nane eklenerek şehriyeler pişinceye kadar kısık ateşte tutulur.

Domatesli Tarhana Çorbası Tarifi, Çanakkale Domatesli Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

Tarhana çorbası domatesli nasıl yapılır? Domatesli toz tarhana çorbası yapımı için yarım yemek kaşığı salça iki yemek kaşığı sıvı yağda kavrulurken iki adet domates ikiye bölünerek rendelenir. Tencereye eklenerek domatesin rengi açılana kadar kavrulup su ilave edilir. İki yemek kaşığı kadar tarhana karıştırarak eklenir. Kaynayana kadar karıştırılır. Domateslerle beraber ezilmiş iki diş sarımsak da kavurarak domatesli sarımsaklı tarhana çorbası elde edilebilir. Mevsiminde domates miktarı iki katına çıkarılarak salçasız tarhana çorbası yapılabilir.
Domatesli biberli tarhana çorbası nasıl yapılır? Domatesler eklenen ince kıyılmış üç adet sivri biber veya bir büyük kırmızı biber yumuşayınca ilave edilerek elde edilebilir.
Domatesli tarhana çorbası kalorisi 100 gramında 60 kcal seviyesindedir.
Domatesli tarhana çorbası yapımında kıyma veya süt de kullanılabilir.
Kıymalı Domatesli Tarhana Çorbası: Bir tencereye yağ konulur. Üzerine 100 gram kıyma eklenip kıymalar suyunu çekene dek kavrulur. Kavrulan kıymalara bir adet orta boy domatesin rendesi ilave edilerek üzerine dört su bardağı su konup karıştırılır. En son bir çay bardağı kadar toz tarhana ilave edilip topaklanmaması için karıştırarak beş – on dakika pişirilir. Fazla koyulaşırsa sıcak su ilave edilebilir.
Domatesli sütlü tarhana çorbası: Sütle daha lezzetli ve yumuşak içimli bir tarhana çorbası elde edilebilir. Lakin daha domates salçasının sütü kesme ihtimaline karşı daha çok biber salçası kullanılır. Üç yemek kaşığı toz tarhana bir bardak sütle bir kasede karıştırıp eritilir. Tencereye birer yemek kaşığı tereyağı ve sıvıyağları alınır. Eriyince bir adet domates rendesi veya yarım yemek kaşığı salça ilave edilip bir dakika kadar kavrulur. Tencere ocaktan alınıp sütte eritilen tarhanayı eklenip topaklanmaması için çırpıcı ile karıştırılır. Üç su bardağı sıcak su veya tavuk suyu ilave edilip çırpıcı ile karıştırarak kısık ocakta kıvam alana dek pişirilir. Koyuluk seviyesi tercihe göre değişebilir. Pişince tuzu ayarlanır.
Kuru domatesli tarhana çorbası: Tarhana bir su bardağı ılık suda on beş dakika bekletilir. Üzeri için; 100 gram kıyma bir yemek kaşığı sıvı yağla kavrulur. Birer çay kaşığı domates ve biber salçası, küp doğranmış bir adet kırmızı biber ilave edilir. Birkaç dakika daha kavurduktan sonra tuzu ve karabiberini karıştırılır. Bir küçük kâse kurutulmuş domates küçük bir sos tenceresine konulup üzerini örtecek kadar su eklenerek orta ateşte yumuşatılıp ocaktan alınır. İki yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak püre haline getirilir. Yarım yemek kaşığı zeytinyağı tencerede ısıtılıp kıyılmış iki diş sarımsak kavrulur. Püre domatesler ilave edilir. Birkaç dakika daha kavrulup altı su bardağı kadar su eklenir. Orta ateşte, devamlı karıştırarak yoğun bir kıvam sağlanınca yarım yemek kaşığı tereyağını ilave edilir. Birkaç taşım daha kaynatılarak ocaktan alınarak servis kaselerine alınır. Üzerine de kıymalı harçtan yarım yemek kaşığı kadar paylaştırılarak sıcak sunulur.
Domatesli diğer çorbalar: Domates Çorbası: 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI TARİFİ🍅, Domatesli Şehriye Çorbası: 🥣TEL veya ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI🍲, Domates tarhanası nasıl yapılır? Ev Yapımı Tarhana Tarifi, Nasıl Yapılır? Aslında istenirse 🥣tavuk çorbası🍲 da domatesli tavuk çorbası olark yapılabilir.

Kavrulmuş Tarhana Çorbası Tarifi

Bir yemek kaşığı salça sıvı yağda kavrulur. Dört yemek kaşığı kadar toz tarhana suda hiç bekletmeden tencereye konulup devamlı karıştırılarak kavrulur. Beş bardak soğuk su ilave edilirken devamlı karıştırılır. İki diş dövülmüş sarımsak ve iki - üç yemek kaşığı tel şehriye eklenip kaynayana kadar karıştırarak pişirilir. Tuz, nane, karabiber, pul biber ilave edilir.

Tarhana çorbası diyette yenir mi? Ev yapımı tarhana çorbası kaç kalori?

1 kase tarhana kaç kalori? Küçük boy bir kase tarhana çorbası 90 kalori, büyük boy kase 180 kalori iken orta boy bir kase dolusu tarhana 120 kalori civarında olabilir. 1 kepce tarhana corbasi kac kalori? Küçük boy kase takriben 1 kepçe tarhana çorbası kalori olup 90 kaloridir. 100 gramı 60 kaloridir. Kalorisi çok yüksek olmayan tarhana çorbası diyette yenir. Tarhana çorbası kilo aldırır mı? Kendi kalorisi yüksek olmayan tarhana çorbası iştah açıcı şekilde tesir ediyorsa bu durumda diyette olanların dikkat etmesinde fayda var. Bununla beraber vitamin ve mineral açısından son derece zengin olan tarhana çorbası besleyici vasfıyla her yaş grubu tarafından rahatlıkla içilebilir. Mayalama yöntemi ile yapılan tarhana bağışıklık sistemini güçlendiren A, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Tabii antibiyotik olan tarhanası çorbası içindeki liflerle yüksek kolesterol, kalp krizi gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi umulur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sindirimi düzenlemesi, kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düzenlemesi, solunum yolları rahatsızlıklarında tabii tedavi olması, yüksek kan basıncını düşürmesi tarhana çorbası faydaları arasında sayılagelen maddelerdir.

Ekşi Tarhana Çorbası Nasıl Tatlandırılır?

Toz tarhana gereken zaman ölçülerine göre tatlı olması için gereken şartlar yerine getirilmediyse ve ekşilik fazla geliyorsa değişik baharat ve malzeme ilaveleri ile çorbanın ekşiliğinin azaltılmasına çalışılabilir. Mesela tarhana çorbasının içine bir miktar havuç rendelenirse ekşi tadı az da olsa hafifletecek bir usul olabilir. Pişmemiş tarhananın ekşi olması halinde kullanmadan önce kuru tarhanayı ıslatılıp süzülür.

Tarhana Çorbası Yanına Ne Gider?

Tarhana çorbası pek çok menüye uyum sağlayacak bir yemektir. Tarhana çorbasının yanına TAVUK🍗 SOTE, ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ, KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU, KAYSERİ KÖFTESİ, İZMİR PİLAVI🍚, ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 yakışabilir.

Gaziantep Usulü Tarhana Çorbası - Topak Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

Antep Usulü Tarhana Çorbası tarifi "Toz olmayan tarhana çorbası nasıl yapılır?" sualinin de cevabıdır. Aslında "Katı tarhana çorbası nasıl yapılır" diye sormak lazım... Antep, Adana gibi bölge tarhanaları böyle olsa da yaprak Maraş tarhanası da böyle anlaşılabilir. Köfte gibi sıkılmış topaklar halinde kurutulan Antep tarhanasının sekiz - on adedi bir gece önceden üzerini geçecek kadar suyla ıslatıp biraz yumuşayınca elle, kaşıkla veya çatalla ezip sabaha kadar bırakılır. Ertesi gün tarhananın içine dövülmüş dört diş sarımsak, bir tatlı kaşığı tuz karıştırılıp beş su bardağı su katılıp arada karıştırarak kaynatılır. Orta ateşte koyulaşıp kıvama alınca çorba ocaktan alınır. Orta ateşte kızdırılan iki yemek kaşığı sıvı yağa veya tere yağa bir tatlı kaşığı kuru nane ilave edilir. Çorbanın üstüne gezdirilerek sunulur. Tarhananın yapısında zaten yoğurt olduğundan ayrıca yoğurt katılmaz, lakin arzu edilirse ve bu çorba yoğurtlu yapılmak istenirse tarhana çorbası kıvam aldıktan sonra bir kase yoğurdu çorbanın suyundan ilave ederek çırpılır. Aynı sıcaklığa gelince yoğurdu da ilave edip bir kaç dakika kadar daha pişirilir. Bazıları ilave öncesi yoğurdu bir yumurta sarısı ile çırpıp kaynamakta olan çorbaya ilave ederler. Yoğurt istenmezse bir kaşık salça ilave edilir veya kıvam aldıktan sonra haşlanmış nohutlar, sarımsak ilave edilebilir. Tarhana da tuzlu olabileceğinden tuzu kontrol edilir. İstenirse bir tutam tarhun otu avucun içinde ovalanıp ezilerek çorbaya eklenebilir. Maraş tarhana çorbası nasıl yapılır?

Yörük tarhanası nasıl yapılır?

Yörük Tarhana Çorbası Tarifi Yapılışı: Bir adet orta boy domates rendelenir, bir kaşık salça ve bir kaşık tere yağla kavrulur. Yarım su bardağı kadar tarhana, karabiber ve tuz ilave edilip üstüne bir su bardağı kadar pişmiş kuru fasulye eklenir. Beş bardak su ilave edilip ara ara karıştırarak yarım saat kadar pişirilir.