mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAM KIVAMINDA VİŞNE REÇELİNİN TARİFİ

Evde kolay vişne reçeli nasıl yapılır? Ev yapımı vişne reçeli tarifi nasıldır? Mayhoş tadı ile kahvaltı sofralarının süsü olan bu enfes reçel nasıl yapılır? "Ev usulü vişne reçeli nasıl yapılıyor? Anne usulü vişne reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir? " diyenlere işte kolay vişne reçeli tarifi resimli olarak...

VISNE RECELI TARIFI

Kolay Vişne Reçeli Tarifi Malzemeleri

Bir kg vişne (ayıklanmış ve çekirdekleri çıkmış)

Bir kg toz şeker (200ml lik beş su bardağı)

İki su bardağı su

Dört - beş parça limon tuzu veya bir limonun suyu

VISNE RECELI TARIFIVISNE RECELI TARIFIVISNE RECELI TARIFI

Evde Vişne Reçeli Yapımı Tarifi - Ölçülü Vişne Reçeli Nasıl Yapılır? - Vişne Reçeli Nasıl Kaynatılır?

  1. Vişne reçeli kaç bardak şeker? Bir kg toz şekere iki bardak su konularak biraz kaynatılır.
  2. Yıkanmış, yaprak ve sapları ayıklanmış ve çekirdek çıkarma aleti, pipet veya bir kürdanla çekirdekleri çıkarılmış vişne taneleri ilave edilir.
  3. Orta ateşte pişirilirken tanelere zarar vermemek için reçel çok fazla karıştırılmaz. Fazla karıştırılırsa meyveler dağılabilir ve reçel berraklığını kaybeder. Kaynama sırasında tencerede biriken köpükler yine reçelin daha berrak olması için kevgir yardımıyla atılır.
  4. Vişne reçeline limon tuzu katılır mı? Vişne reçeline limon sıkılır mı? Vişne reçeli limon tuzu oranı Vişneler büzüşmeye başlayıp balı kıvamını alınca dört - beş parça limon tuzu veya bir limonun suyu eklenir. İkisi de kullanılmak istenirse iki parça limon tuzu ve yarım limonun suyu yeterli olabilir.
  5. Vişne reçeli ne kadar kaynatılır? Vişne reçeli kaç dakikada olur? Vişne reçeli kaç dakika kaynatılır? Kıvamın durumuna göre on beş dakika bile yetebilir. Fazla kaynarsa rengi koyulaşır.
  6. Bir - iki taşım daha kaynatılarak ateşten alınır.
  7. Vişne reçeli kavanoza nasıl konur? Biraz ılınınca vişne reçeli temiz ve kuru cam kavanozlara konulur. Kapakları sıkıca kapatılarak ters çevrilerek hava alması önlenecek şekilde vakumlanır. Serin ve ışık almayan bir yerde muhafaza edilir.

Evde Vişne Reçeli Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Anne Usulü Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktaları?

Vişne Reçeli Yapımı Diğer Usul: Diğer bir usulde, su konulmadan bir gece önceden vişneler şekere yatırılıp sulanmaları sağlanarak ertesi gün pişirilir. Bir kat vişne bir kat toz şeker olmak üzere hazırlanarak kapağı kapalı bir tencerede en az altı saat bekletilirler.

Vişne Çekirdeği Çıkarma: Çekirdeksiz vişne reçeli yapmak için pipet veya çekirdek çıkarma aleti kullanmak pratik bir çaredir. Sapı koparılan vişnenin çekirdeğini sap kısmından itmek suretiyle çıkarılabilir. Bu şekilde vişnelerin dağılmasına, vişne suyunun etrafa atlamasına mani olunabilir. Bu iş bir tencerede yapılırsa akan vişne suyu yine reçelde kullanılabilir veya reçelin renginin daha pembe olması için bunun yerine normal su eklenir. Kurtlu olmadıklarından emin olmak isteyenler de çekirdeksiz vişne reçelini tercih eder.

Vişne Receli sulu olursa Vişne reçelin koyulaşması için ne yapmalı? Az kaynadığı veya şekeri az olduğunda reçel sulu kalırsa reçel nasıl kurtarılır? Vişne taneleri süzülerek çıkarılır, suyu biraz daha kaynatılarak bir kaç damla limon veya limon tuzu eklenir. İstenen kıvama gelip katılaşınca vişne tanelerini tekrar ilave edilir. Diğer bir çare olarak bir tepsi veya geniş bir kaba dökülüp üstü tülbentle örtülen reçel iki gün kadar güneşte bekleyince daha koyu kıvamlı vişne reçeli haline gelir.

Vişne Receli Katı Olursa; Koyu Kıvamlı Vişne Reçeli Reçeli kurtarmak için başka bir tencereye bir kiloluk meyve için üç su bardağı su ile bir su bardağı toz şeker konulur. Kaynatılarak hazırlanan şerbet reçelin üzerine dökülüp ocağa alınır karıştırıp yeniden pişirilir. Pişirdikten sonra oda sıcaklığında karıştırıp kıvam bulması izlenir. Reçelden bir miktar alıp soğuk suya atıldığında dağılmadan dibe kadar geliyorsa kıvam yeterlidir. Soğuyunca kavanozlanabilir.

Vişne Receli Farklı Aroma: Başta bir adet çubuk tarçın ilave edip ocaktan almadan önce çıkarılabilir.

Vişne Kalitesi: Vişne reçeli yapımında çürüğü eziği olmayan diri vişneler kullanmalıdır. Vişneler halen iyi olmalarına rağmen fazla beklemiş ve bozulmaları yakınsa çekirdekleri çıkarılmaz, sadece sapları alınarak bol suda yıkanır. Bu suretle reçel çekirdekli olarak yapılabilir. Çekirdekli vişne reçeli yenmesi daha zor olmasına rağmen birçoklarına daha lezzetli gelir.

Vişne reçelinin kaynarken daha az köpürmesi için: Çay kaşığının ucuyla tereyağı ilave edilebilir. Kaynarken köpüklerin alınmasına rağmen reçel ilk sıcaklığını kaybettiğinde hala kalmış olan köpüklere karşı ne yapılır. İstenirse reçelin üzerine bir peçete serilip elle hafif bastırıp kenardan çekilerek kalan köpükler giderilebilir.

Vişne Reçelinin Uzun Süre Dayanması için: Limon suyu veya limon tuzu ihmal edilmez. Kavanozlar ve kapakları kaynatılıp temiz hale getirilir. Hazırlanan reçel tek büyük bir kavanoz yerine bir kaç kavanoza paylaştırılmalıdır. Açılan küçük bir kavanoz daha kısa sürede biteceğinden muhafazası daha kolay olacaktır.

Reçelin limon tuzu fazla olursa ne yapılır? Yenmeyecek kadar çok ekşi ise bir miktar reçel daha yapılarak karıştırılabilir. Daha iyi bir çare bilenler yorumlar kısmında paylaşabilir.

Vişne Kalitesi: Mümkün olduğunca çürüğü eziği olmayan diri vişneleri kullanmalıdır.

Az Şekerli Vişne Reçeli Tarifi: Katı meyve sıkacağı ile sıkılan bir su bardağı elma suyu vişne reçelinin kaynatılacağı tencereye konulup kaynatılır. Kıvamlanmaya başladığında sap ve çekirdeği ayıklanmış bir kilo vişne ilavesini edilir. Kaynayan meyvelere bir – iki yemek kaşığı rafine şekersiz pekmez ve bir – iki parça limon tuzu eklenir. Kısık ateşte pişen reçel kıvamlanınca ocaktan alınır. Sıcak reçel kavanoza aktarılıp kapağı sıkıca kapatılır.

Buzluktan Çıkan Vişne Reçeli Nasıl Yapılır? Dondurulmuş Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Nefis? Vişne reçeli veya vişne suyunu mevsimi dışında da yapabilmek için bir - iki kilo vişne poşetlenerek buzlukta saklanabilir. Buzluktan veya dondurucudan çıkan vişneyle de vişne reçeli tarifi yukarıdaki şekilde yapılır.

1 Kilo Vişne Nasıl Ölçülür? Ev Usulü Vişne Reçeli Hesabı Elde miktarı belirsiz vişne varken "Ölçülü Vişne Reçeli Nasıl Yapılır?" tarifine bakarak "Aman gramı yanlış olmasın!" kaygısıyla bir kilo meyve ölçmeye çalışanlar! Mutfak terazisi yokken, hacim ölçekleri de ekseriyetle sıvı malzeme içinken bu nasıl yapılır? Göz kararı ayrılan meyve ile ağırlığı bilinen hacmi de yaklaşık aynı olan bir başka paket (bir kiloluk çay olabilir) el tartması ile karşılaştırılarak karara varılabilir. Gramlar seviyesindeki hatalar tarife o kadar da zarar vermez. 1 kilo vişne kaç su bardağı eder? 1 kilo vişne kaç bardak? Ölçülerde 200 ml'lik su bardağı dolusu sapsız çekirdekli vişne 130 gram civarındadır. Bu durumda 7 tam su bardağı dolusu vişneye bir su bardağının üçte ikisi kadar daha ilave edilerek bir kiloluk vişne elde edilebilir. 250ml'lik bir su bardağı ise 175 gram civarında aynı durumdaki vişneye karşılık gelir. Beş bardak ve bir bardağın üçte ikisi yeterli olabilir. 1 kilo şeker kaç bardak? 200ml'lik beş su bardağı, 250ml'lik dört su bardağı dolusu toz şeker bu civarda bir netice verir. 1 kilo visneye kac bardak seker? 1 kilo vişne reçeline ne kadar şeker konur? Yukarıdaki tarifte 200 ml'lik beş su bardağı kullanıldı. Lakin isteğe göre daha az veya daha çok kullanılabilir.

Vişne Reçeli ile Kek: Vişne veya vişne reçeli ile yapılabilen bir kek.

Vişne Reçeli ile Pasta: Vişne veya vişne reçeli ile yapılabilen bir pasta.

Vişne reçeli çekirdekli olur mu? Ev Usulü Çekirdekli -Vişne reçeli nasıl Yapılır Püf Noktası? Gereken alet bulunmaz veya uğraşılmak istenmezse vişne reçeli çekirdeklerini çıkarmadan da yapılabilir. Bozulmaları yakın vişneler kullanılacaksa da dağılmaya karşı bu usul tercih edilebilir. Hatta kimileri çekirdeklisinin lezzetinin daha iyi olduğunu söyler. Bu tarz vişne reçeli yapılışı yukarıdaki usulden çok da farklı değildir. Lakin, bu durumda vişne reçeli sunulan kişiyi durum hakkında uyarmakta fayda bulunmaktadır. Çekirdekli vişne reçeli nasıl yapılır? ile alakalı diğer bir husus da çekirdek yuvaları açılmamış meyvelerin sulanması daha az olacağından reçel kıvamını elde etmek gayesiyle su miktarı yarım bardak daha arttırılabilir. Ayrıca kıvamının koyulaşıp ağdalaşarak sakız veya bal seviyesinde olmaması için çekirdekli vişne reçelinin kaynatılması biraz daha kısa sürmelidir. Kaynamaya başladıktan on beş dakika sonra reçel kıvam testi yapılmalıdır. Soğuyunca biraz daha kıvamlanacağı dikkate alınmalıdır.

Vişne reçelini renginin daha parlak olması için: Ölçüsünden biraz daha kısa süre kaynatıp ısıya dayanıklı bir cam kapta güneşe maruz bırakmak suretiyle koyulaşmasını temin etmektir. Bilahare kavanozlara aktarılır.

Vişne reçeli şeker oranı? Biz meyve tadının öne çıkması için bire bir ölçüsünü tercih etsek de mayhoş tadının baskınlığını azaltmak üzere ve belki çocukların daha çok sevebilmesi için daha yüksek şeker oranlarını kullananlar var.

Vişne reçeli şekerlenirse Tekrar kısık ateşte ısıtmak suretiyle şekerlenme giderilebilir.

VISNE RECELI TARIFI

Vişne Reçeli fiyat, Ev Usulü Vişne Reçeli Ücreti ev usulü vişne reçeli reçelin alındığı yere göre çok farklı fiyatlarda satılmaktadır. Haziran 2021 itibariyle internette 760 gramı 26TL'den bulunabilmektedir. Ev usulü olmayan vişne reçeli 5 kilosu 78 TL'ye satılmaktadır.

Vişne reçeli faydaları Vişnenin faydaları vişne reçelinin de faydaları ise: 1. Zengin Besinler ihtiva eder 2. Gücü Artırabilir ve Kas Ağrısını Azaltabilir 3. Daha İyi Uyumaya Yardımcı Olabilir 4. Artrit ve Gut Belirtilerini Azaltabilir 5. Beyin Sağlığını Teşvik Edebilir 6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir 7. Kansere karşı koruyabilir 8. Ağrıyı azaltabilir. 9. Tansiyonu düşürebilir 10. Zayıflamaya Yardımcı Olabilir

Nazilli Kar Helvası Aydın’a has olan Nazilli kar helvasının esas maddesi olan karlar, Nazilli’ye bağlı yüksek dağ köylerinden tabii şekillerde elde edilir. Bu karların vişne şurubu ile karıştırılması ile kar helvası oluşur.

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır? EV YAPIMI ÇİLEK🍓 REÇELİ TARİFİ

Evde Vişne Suyu Nasıl Yapılır?, 1 kilo vişne suyuna ne kadar şeker? EV YAPIMI VİŞNE SUYU🍹 TARİFİ🥤 VİŞNELİ ÇİKOLATALI YAŞ PASTA, CEVİZLİ VİŞNELİ KITIR KEK🥮, VİŞNELİ ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok