mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kolay Ev Sütlacı Nasıl Yapılır?

Eski usul sütlaç tarifi olarak da ifade edilen anne usulü sütlaç nasıl yapılır? Tam ölçülü, ev yapımı, en kolay, en kıvamlı sütlaç nişasta ve pirinç unu olmadan nasıl yapılır? Sütlü tatlılar umumiyetle şerbetli tatlılara nazaran daha hafif lezzettedir. Bu grupta en sevilenlerden biri olan sütlaç kolay bir lezzettir. Nişastalı, pirinç unlu veya sadece pirinçle yapılabilir. Kıvam ve tatlılık seviyesi için çok farklı tercihler ve mahalli beğeniler var... Tam kıvamında, tam ölçülü sütlaç tarifi arıyor ve "Sütlacı nasıl yapabilirim? Evde en güzel sütlaç nasıl yapılır? Çok güzel sütlaç tarifi istiyorum ama tam tarif sütlaç olsun, pirinçle sütlaç nasıl yapılır? Pirinç unu olmadan ocakta sütlaç nasıl yapılır? 1 litre süte kaç bardak şeker gider? Sütlaç için 1 litre süte ne kadar pirinç? 1 kilo sütten sütlaç tarifi var mı?" diyorsanız doğru yerdesiniz. Klasik sütlaç da tabir edilen nişasta ve pirinç unsuz, ev yapımı sütlaç nasıl yapılır kolayca? Orjinal sütlaç nasıl yapılır? 1 kilo süte ne kadar pirinç gider sütlaç? nişastasızsa... İşte "Nefis tatlı sütlaç tarifi nasıl yapılır? Pirinçli sütlaç tarifi nedir? Ev yapımı sütlaç nasıl olur?" diyenlere ustasından sütlaç tarifi resimli olarak...

KOLAY-SÜTLAÇ

Kolay Sütlaç Malzemeleri Nelerdir? Ev Yapımı Sütlaç Tarifi Neffis Lezette, Kivamli-Sütlaç Tarifi İçindekiler - Pirinc Unsuz Sütlaç Tarifi, Eski Usul Sütlaç Nasıl Yapılır? 1 Litre Sütten Sütlaç Tarifi - Evde Anne Sütlacı Nasıl Yapılır?

Bir litre süt

Bir su bardağı toz şeker

Bir çay bardağı pirinç

İstenirse iki parça damla sakızı veya vanilya

İstenirse bir çay kaşığının ucu kadar tuz

Üzeri için: Tarçın

Ev Usulü Kolay Sütlaç Tarifi Vanilyalı Tarifi - Pirinç sütlacı nasıl yapılır? - Nişastasız Sütlaç Tarifi - Ölçülü Sütlaç Nasıl Yapılır? Tam Tarif Sütlaç - En Kolay Sütlaç Nasıl Yapılır? 1 Litre Sütten Sütlaç Tarifi Nişastasız Çabuk Sütlaç Nasıl Yapılır?

 1. Tencerede sütlaç için 1 litre süte ne kadar pirinç katılır sütlaç için? Sütlaç Yapmak İçin 1 kilo süte ne kadar pirinç konur? Sütlaç için 1 litre süte ne kadar pirinç koyulur? Bir çay bardağı pirinç yeterlidir. Sütlaçın yapılışı için pirinçler iyice yıkanır, suyu süzülür ve derin bir tencereye konulur. Üzerini geçecek kadar su ilave edilir, ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayınca ocağın ayarı kısılır, tencerenin kapağı kapatılarak pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pirinçlerin tencereye yapışmaması için ara sıra karıştırmakta fayda vardır. Ancak sütlaçta pişmiş pirinçlerin bütün olarak kalması isteniyorsa karıştırırken ezilmemesine dikkat edilmelidir. Çok pişirilmesi halinde lapa seviyesinde bir kıvam alabilir.
 2. Haşlanan pirincin üzerine suyunu süzmeden süt ilave edilerek pişirme muamelesine devam edilir. Sütlaç yaparken içine iki parça dövülmüş damla sakızı veya vanilya ilave edilebilir. İstenirse bir çay kaşığının ucu kadar tuz katılabilir.
 3. Sütün yoğunluğu ve ocağın derecesine göre pişme süresi farklılaşabileceği için kıvamın gidişatı kontrol edilmelidir. On - on beş dakika kadar sonra toz şeker eklenir. Şeker eriyene kadar karıştırılır. Sütlaç koyulaşana, pirinçler uzayana kadar kısık ateşte ara sıra karıştırılarak pişirilir. Kullanılacak şeker miktarı kişilerin tercihine göre değişebilir. Sütlacın taşmaması için tencere kapağı açık olmalıdır. Taşmaya karşı diğer yaygın bir teknik de tencereye bir kepçe bırakılmasıdır.
 4. Bu ölçülerle yeterince pişirildiğinde pirincin kendi nişastası sütlacın kıvamını vermede yeterli olacaktır; kıvamı sulu gelmeyecektir. Klasik kolay sütlaç tarifi pirinç unsuz bu şekilde kıvamlı ve akışkan bir netice verecektir. Ancak farklı bir tat veya pirinci çok az konulmak istenirse bir yemek kaşığı pirinç unu (veya ikinci tercih olarak nişasta) bir çay bardağı soğuk su ile inceltilerek sütlaca karıştırılır. Sütlacın soğuyunca kıvamının artacağı da dikkate alınmalıdır.
 5. Bir - iki taşım kaynadıktan sonra altı kapatılır. Sıcakken sütü ve pirinci denk olacak tarzda kâselere boşaltılır. Bir süre oda sıcaklığında ılınan sütlaçlar buzdolabına konulur.
 6. Kolay Sütlaç soğuduktan sonra istenirse tarçınla beraber servis edilir. Fazla gelen sütlaç kaselerinin kurumamaları için ağızları streçle kapatılarak buzdolabında muhafaza edilir.

KOLAY-SÜTLAÇ

Nişastalı Sütlaç Tarifi Mısır Nişastalı, Buğday Nişastalı - Evde Sütlaç Nasıl Yapılır Nişastalı? - Kıvamında Sütlaç Nasıl Yapılır? Kolay Sütlaç Tarifi-Nişastali

Bir kilo süte kaç kaşık nişasta konur? Tam ölçülü anne sütlaç tarifi kıvam ve lezzet olarak tercih edilirse nişastalı yapılabilir. Kolay Sütlaç Tarifinin nişastalı olması gerekmez. Nişastasız sütlaç tarifi - anne işi olarak yeterince nefistir. Lakin ev usulü sütlaç tarifi nişastalı olması istenirse nişastalı sütlaç tarifi nasıldır? Kolay sütlaç tarifi nişastalı olacaksa bir yemek kaşığı nişasta çeyrek çay bardağı su ile sulandırılıp eritilerek süte katılır. Nişastalı Sütlaç Tarifi yapıldığında kıvam dengesi için kullanılacak süt olan bir litre süte bir bardak süt daha ilave edilir. Nişasta ilavesi pişme süresini mühim ölçüde kısaltır. Markadan markaya nişasta performansı değişeceğinden bağlayıcı olarak hazırlanan nişastanın önce yarısı ilave edilip duruma bakılarak kalanı da eklenebilir.

Kırık Pirinçle Sütlaç Yapımı - Ev Yapımı Sütlaç Nasıl Yapılır?

Sütlaç kırık pirinçle mi Yapılır? Pirincin nişastasını daha hızlı vermesi ve sütlacın daha hızlı kıvamlanması gayesiyle kırık pirinçli sütlaç tarifi kolayca yapılmak istenirse aynı tarif kullanılabilir. Kalite algısı farklı olabilir. Hatay usulü sütlaçta da görülebilen kırık pirinç bire üç nispetinde suya konulup suyu azalana kadar kısık ateşte haşlanır. Üç su bardağı süt ilave edilip pişmek üzereyken bir bardak kadar şekeri katılır. Arzu edilirse suyla açılan bir yemek kaşığı pirinç unu eklenerek pişirilir. Vanilya ve rendelenmiş limon kabuğu ilave edilebilir.

Susuz Sütlaç Tarifi - Pirinci Haşlamadan Sütlaç - Köy Usulü Sütlaç Nasıl Yapılır?

Anne sütlacı susuz olarak da yapılabilir. Susuz sütlaç yapımında pirinçler önceden su ile haşlanmadan sütün içinde kendi nişastasını bırakır. İlave nişasta ve pirinç unu kullanılmaz. Kıvamlanması zaman alan bir sütlaç tarzıdır. Kırık pirinç kullanarak yapılırsa daha çabuk pişer. Kıvamlanması için pişerken devamlı olarak karıştırılır. Boza kıvamında kaselere aktarılır. Soğudukça kıvamını bularak daha yoğun bir lezzete ulaşır.

"Evde Sütlaç Yapımı, Kolay Lezzetli Sütlaç Tarifi, Klasik Sütlaç Tarifi, Sütlü Pirinçli Sütlaç Nasıl Yapılır?, Değişik Sütlaç Tarifleri" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "1 Kilo Sutten Sütlaç için Tencerede Sütlaç Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Sütlaç Hangi Tencerede Olur? Tencerede sütlaç tarifinde kullanılacak tencere taşmaya karşı derin bir tencere olmalıdır.
 2. En Güzel Sütlaç Tarifinde Süt, Hazır Sütten Sütlaç Pastörize hazır paket kullanımı sütlacın kıvam alabilmesi için nişasta kullanımını zorunlu hale getirebilir. Tam Kıvamında Anne Sütlacına bu şekilde ulaşmak daha zor olabilir. Açık sütlerde yağ miktarı daha fazla olduğundan kıvam alması daha kolay olacaktır. İlk kaynatıldığında oluşan kaymak tabaka istenirse ayrıldıktan sonra kalan sütle yapılan sütlaç daha hafif olabilir. Ayrıca Sütlacın kıvamının iyi olması için kullanılan süt oda sıcaklığında olmalı...
 3. Sütlaca ne kadar pirinç konulur? Gerçek Sütlaç Tarifinde Pirinç - Sütlaç pirinci nasıl olmalı? 1 kilo süte kaç bardak pirinç koyulur? Bir çay bardağı kadar yeterlidir. Bütün halinin görünüşü daha hoş gelir. Lâkin nişastasını daha hızlı bırakması ve sütlacın daha çabuk kıvamlanarak pişmesi gayesiyle sütlaç yapımında kırık pirinci tercih edenler vardır. Hatta bu maksatla bütün haldeki pirinci mutfak robotunda veya havanda kırmaya gayret ederler.
 4. Pirinç Önce Suyla Sonra Sütle Pişer Tencere sütlaç yapılırken pirinç önce su, sonra sütle pişirilir. Sütü ilave etmeden evvel pirinçler suyu iyice çekmiş olmalı...
 5. Pirinç Unu Eklenecekse Ezilmeli ve Ilınmalı Sütlacın kıvamını artırmak için pirinç unu eklenecekse önce pirinç unu suda ezilir. Sulandırılan pirinç unu ılındırılarak tencereye eklenir. Sıcak ve soğuk sıvıların aniden birleşmesi tatlı kıvamını bozabilir.
 6. Şeker En Son Katılır Sütlacın lezzetli olması için şekerini en sonda eklenir.
 7. Sütlaç Sıcakken Dolaba Konmaz Sütlü tatlılar ekseriyetle soğuk yenir, bu sebeple önce buzdolabına kaldırılır. Lakin tatlı buzdolabına kaldırılmadan evvel oda sıcaklığına gelmelidir. Sıcakken buzdolabına konulursa kıvamı ve lezzeti zarar görebilir.
 8. Sütlaçta Kıvam Püf Noktaları: Nişasta veya Un kullanmadan Kıvam Nasıl Tutturulur?
  1) Yukarıda da ifade edildiği üzere lezzet ve kıvam için pastörize süt yerine günlük süt veya taze (çiğ) süt kullanılmalıdır. Elbette çiğ süt önceden mutlaka kaynatılır.
  2) Pirinci önden aşırı yıkanmamalıdır. Bir sudan geçirilir veya hiç yıkanmadan tencereye alınır. Eğer çok fazla yıkanırsa nişastasını kaybeder ve sütlacın kıvam alması zorlaşır.
  3) Pirinçleri haşlarken çok fazla su eklenmemelidir. Diğer bir usulde pirinçler kaynamış suya ilave edilir. Yumuşayınca ocak kapatılır ılınmaya bırakılır.
  4) Kesilmemesi için pirinçler ılındıktan sonra süt ilave edilir.
  5) Süt eklenince orta hararette tahta kaşıkla karıştırarak kaynatmaya başlanır. Biraz kaynayınca kısığa alınıp şekeri eklenir.
  6) Şeker iyice eriyip, üzeri kabuklanıp kıvam alana dek devamlı karıştırarak pişirilir.
 9. Sütlacın Kıvamı Tutmazsa Ne Yapılır? Bir litre sütten yapılan sütlaç hiç koyulaşmamışsa, çok cıvıksa küçük bir kâseye yarım çay bardağı oda sıcaklığında su konulur. Sonra iki yemek kaşığı kadar nişasta ilave edilip nişastanın dibe çökmesi beklenir. Topaklanmayacak şekilde bir kaşıkla iyice açılır. Sütlaçtan bir kepçe alınıp nişastalı suya ilave edilip iyice karıştırılarak sütlaç ve nişastalı suyun ısıları dengelenir. Sonra kaynamakta olan cıvık sütlaca devamlı karıştırarak azar azar ilave edilir. Böylece sütlaç kıvam alır. Kullanılan nişasta, sütlacın miktarına göre farklı olacaktır.
 10. Sütlacın Kıvamı Çok Yoğunsa Ne Yapılır? Bir çay bardağı süt, yarım çay bardağı suyla karıştırılır. Katı sütlaçtan alınan bir kepçe ile ılındırılarak azar azar sütlaca ilave edilip kıvamı açılır.
 11. Basit Sütlaç tarifi, Kolay sütlaç tarifi Pirinç unsuz sütlaç tarifi kolaydır. Eski usul sütlaç tarifi sade sütlaç tarifidir. Buna normal sütlaç tarifi de diyelim ki bu gerçek sütlaç tarifidir. Bununla beraber sütlaç tarifi pirinç unsuz nişastalı yapıldığı gibi sütlaç tarifi unlu da olabilir. "Un ile sütlaç nasıl yapılır ki?" diyorsanız iki yemek kaşığı un bir kapta su ilavesiyle çırpılarak topaklanmayacak duruma getirilerek haşlanmış pirinç süt ve şeker karışımına ilave edilmesi suretiyle denilebilir.
 12. Muhteşem Sütlaç Tarifinde Süsleme: Tarçın ilk akla gelen malzemedir. Sütlacın üzerine kavrulup öğütülmüş halde veya file fındık, badem, toz Antep fıstığı, ceviz serpilebilir. Ancak süsleme ikram öncesinde yapılmalıdır. Toz süsleme malzemesi şekilli kurabiye kalıpları kullanılarak yıldız, çiçek, kalp, ismin baş harfleri gibi hususi şekiller elde edilebilir. Üzeri dondurma veya kaymaklı sunum şekilleri de vardır. Arzuya ve mevsime göre nar taneleri, nane yaprakları da kullanılabilir.
 13. Sütlaç enfes bir tatlı olarak tek başına sunulabileceği gibi kömbe ve benzeri kurabiyelerle de ikram edilebilir. Gaziantep'te bayram tatlısı olarak tercih edilen sütlaç zerde ile birlikte sunulması bakımından özeldir. Astarlı sütlaç tarifi: ASTARLI SÜTLAÇ Zerdeli Sütlaç, Gaziantep; Imtabbaka, Mardin
 14. Kolay Fırın Sütlaç Tarifi Fırında Sütlaç Tarifi: Sütlü tatlıların üstü soğumaya başladıkça kabuk bağlar. Fırınlamak suretiyle bu kabuğu yakmak lezzet ve cazibeli bir görünüş sağlar. Firinda sutlac tarifi de kolaydır. Sütlaç toprak güveç kaplarına konulup fırına sürülerek üstü pişirilirse fırın sütlaç elde edilebilir. Bir usulde çırpılmış yumurta sarısı ilave edilir. Trabzon Hamsiköy Sütlacı fırın sütlacı grubunda olup üzeri bol miktarda kavrulup öğütülmüş fındık ile sunulur. Fırın sütlaç nasıl yapılır? Fırında sütlaç (tam ölçü) ve Hamsiköy Sütlacı yapımı ile ilgili tafsilatlı bilgi için fırında sütlaç tarifi kolay grubunda Nişastasiz Fırın Sütlaç Tarifi resimli anlatım için: FIRIN SÜTLAÇ YAPIMI
 15. 2 kişilik sütlaç tarifi vanilyalı, 2 kişilik sütlaç nasıl yapılır?, 4-kisilik-sütlaç tarifi Tarifte 1 kilo sütten sütlaç yapımı yer almaktadır. 2 kişilik-sütlaç tarifi için ölçekler dörtte bire indirilerek elde edilebilir. Anne usulü sütlaç tarifi ekseriyetle daha büyük miktarlarda yapılır. 4-kisilik-Sütlaç Tarifi için ölçüler yarıya indirilir. 10 kişilik Sütlaç Tarifi içinde ölçüler dörtte bir nispetinde arttırılır. 2 litre sütten sütlaç tarifi nişastasız olacaksa ölçüler iki katına çıkartılır.
 16. 1 Litre Sütten Ne Kadar Sütlaç Çıkar? 1 Kilo Sütten Kaç Kase Sütlaç Çıkar? Sekiz kase çıkması beklenir. Bununla beraber kase büyüklüğüne ve doldurulma seviyesine göre bu miktar değişebilir.
 17. Sıvı Sütlaç Tarifi Yarım su bardağı pirinç, nişastası çıkana dek yıkanır ve iki su bardağı su ilave edilerek pişirilir. Üzerine beş su bardağı süt ve bir paket vanilya eklenir. Kaynamaya başlayınca bir su bardağı toz şeker karıştırılır. Başka bir yerde yarım çay bardağı süt ile iki yemek kaşığı nişasta pürüzsüz olana dek çırpılarak eklenir. Kaplara dökülen sütlaçlar soğutularak hazırlanır. İstenirse tepsiye alınarak kapların yarısına gelecek şekilde tepsiye su dökülerek üzeri kızarana dek fırınlanabilir.
 18. Tavuk göğsü tarifi: ÇİKOLATA SOSLU YALANCI TAVUKGÖĞSÜ
 19. Muhallebi tarifi: DAMLA SAKIZLI MUHALLEBİ🍮
 20. Sütlaç kilo yaparmı? Kolay sütlaç tarifi - nefis yemek tariflerinden biri olsa da yüzde 2'lik sütle yapılan sütlaca verilen kalori rakamı: 111 kcal Kaynak. Sütün kendi kalorisi 42.3 kcaldir. Diyette sütlaç yenir mi? Diyet sütlaçsa neden olmasın... Tamamen şekersiz veya olabildiğince en az miktarda şeker, esmer pirinç, yağsız veya az yağlı inek sütü kullanımı ile hazırlanan diyet sütlaç bolca tarçınla sabah kahvaltı olarak veya spordan sonra tüketilirse daha sağlıklı olabilir.
 21. Sıvı Kremalı Sütlaç Tarifi Derin bir tencereye yarım su bardağı pirinci alınıp iki su bardağı suyu eklenip pirinçler pişirilir. Pirinçler suyunu çekince bir litre süt ve bir su bardağı toz şekeri ekleyip kaynayana dek karıştırılır. Kaynayınca yarım çay bardağı süt ile açılan iki yemek kaşığı nişasta eklenip hızlıca karıştırılır. Hemen sonra bir paket süt kreması ve bir paket vanilin ilave edilip karıştırmaya devam edilir. Bir taşım kaynatıp ocaktan indirilir. Kaselere paylaştırılır. Dinlendikçe kıvam alıp koyulaşır. Üç saat buzdolabında bekletilip tarçınla süslenerek sunulur.
 22. Değişik Sütlaç Tarifleri, Sütlaç Çeşitleri, Sütlaça Aroma, Aromalı Sütlaç
  Vanilya ve vanilin Sütlaca lezzet katmak için süte vanilya çubuğu veya vanilya konulur. Vanilya ile marketlerde satılan şekerli vanilin farklı maddelerdir. Vanilya tropikal ülkelerde yetişen orkide (salepgiller) ailesi bitkiden elde edilen tabii bir üründür. Vanilin, kimyada 4-hidroksi-3-metoksibenzaldehid ismiyle bilinen, tabii olarak vanilyanın meyvesinde glikozit halinde bulunan hoş kokulu bir maddedir. Vanilya bitkisinden elde edildiği gibi sentetik olarak da elde edilir. Aroma verici olarak damla sakızı, damla sakızı reçeli, ıtır veya turunç yaprağı, portakal veya limon rendesi ve benzeri tabii vasıflı malzemeyi kullanmak daha uygun olabilir.
  Itırlı sütlaç tarifi: Yıkanmış dolmalık pirinçler ve dört su bardağı su bir litre süte eklenir. Pirinçler pişene değin kaynatılır. İçine bir su bardağı toz şeker ve dört yaprak yıkanmış ıtır yaprağı bırakılır. Kısık ateşte hafif sulu kalacak şekilde on dakika civarında kaynatılır. Çünkü sütlaç soğuduğu zaman katılaşacaktır. Sıcakken servis kaselerine dökülür. Kuru meyveler, pestil, gün kurusu, kayısı, sultaniye üzüm, rendelenmiş ceviz, fındık, badem ve Antep fıstığı gibi malzemelerle ıtırlı sütlaç zenginleştirilebilir. Çanakkale Usulü Itır Otlu (idrişahlı) Sütlaç Çanakkale'ye özgü bir tatlı olup Ege kasabalarında da bilinir. Aromasını ıtır otundan alan nefis bir fırında sütlaç tarifi: Üç yemek kaşığı kırık pirinç ve iki su bardağı suyu bir tencereye koyup orta ateşteki bir ocakta pirinçler yumuşayıncaya dek pişirilir. Sütü bir fiske tuzla haşlanan pirinçler bir tencereye konulup kaynatılır. Bu arada bir su bardağı suda birer yemek kaşığı pirinç unu ve mısır nişastası bir kapta inceltilir. Hazırlanan bu harcı kaynayan sütlü pirinçli karışıma ince bir şekilde akıtırak döküp süratle karıştırılır. Bu karışım 10 dakika kadar kaynayınca 1,5 su bardağı toz şeker ilave edilip boza kıvamını alıncaya dek pişirilir. Sonra 5 -6 adet ıtır yaprağı eklenir. İki yumurtanın sarısı bir kapta çırpılır, kaynayan malzemeden bir kase kadar alınıp yumurta sarısı ile ılındırılıp tekrar tencereye eklenerek bir taşım kaynatılır. Kaselere boşaltmadan evvel ıtır yaprakları tencereden çıkarılır. Fırın ısısına dayanıklı güveçlere sütlaçlar paylaştırılır. Bir tepsiye iki parmak su koyup güveçler tepsiye dizilir. Önceden ısıtılmış fırında sütlaçların üzeri kızarıncaya dek pişirilir. Üzeri fındık kırıkları ile süslenir. İstenirse dondurma ile de sunulabilir.
  Lavantalı sütlaç tarifi: Birkaç lavanta yaprağı süte kokusunu verecek kadar bir süre kalacak kadar tülbent içinde sütün içinde tutulur. Aşırı tutulursa acılık verir.
  Limonlu Sütlaç, Limon Aromalı Sütlaç Bir tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi ilavesiyle arzu edilen aroma elde edilir.
 23. Sütlaç Tarihi Sütlaç kelimesi aslında “sütlü aş” ifadesinden kaynaklandığı söylenir. Bosna'da sutliya şeklinde okunan “sutlija” olarak bilinir. Divanü Lugati’t Türk'te yer alan 'Soğukluk olarak yenen bir tür şekerli pirinç yemeği' olarak tanımlanan "uwa" kelimesi sütlacın atası olabilir. Sütlaç, 15. asır tıp kitaplarında da geçer. Şeker enerji verirken sütün de sıhhatli olması sebebiyle sütlaç, bir devir en sağlıklı yemekler arasında yer almıştır. Zamanla geçtiği İtalyan mutfağında adı "Riso Turchesco", yani "Türk usulü pirinç"tir. 16. asırda Avrupa asillerinin düğünlerinde ikram edilmiştir. Çünkü o devirde sütlaç için gereken şeker, şeker kamışından imal edilen çok pahalı (Osmanlı'daki en iyi balın fiyatının 2-3 katı fiyatta) bir malzeme, bu sebeple sütlaç da çok değerli bir yemekti... Devrin şöhretli İtalyan aşçısı Cristoforo di Messisbugo 1549'da yazdığı kitabında sütlaçtan bahisle "Pirinç, süt ve şekerle yapılan Türk usulü pirinç çorbası" yazmıştır. "Çorba" ifadesi o devirde sütlacın sıcak içildiğine ve daha sulu bir kıvamda olduğuna delalet eder. Ayrıca şeker pişirilirken sütlacın içine konulmayıp üzerine serpilirmiş. 16. asra ait bazı İtalyan kayıtları da sütlacı, "Pirinç, şeker, süt, tereyağı, gül suyu ve tarçın kullanılarak hazırlanan bir yemek" biçiminde ifade ediyor. Zamanında sütlaç o kadar çok beğeniliyor ki Papa 5. Pius'un aşçısı Bartolomeo Scappi de 1570'te yayınladığı menülerinden birinde sütlaç "Üzerine şeker ve tarçın serpilen Türk usulü pirinç" olarak tanımlanıyor. Çağlar geçerken şartlar ve mutfak anlayışları değişir ve bugünkü sütlaç ortaya çıkar.
 24. En Güzel Sütlaç Nerede Yenir? Her şehirde belli semtlerde isim yapmış pastane ve muhallebiciler sütlaçları ile nam salmış olabilir. İstanbul'da da pek çok tanınmış yer bulunur. Bunlardan bir kaçı: Göreme Muhallebicisi, Zeynel Muhallebicisi, Murat Muhallebicisi, Tarihi Sarıyer Muhallebicisi, Galata Muhallebicisi...
 25. Thermomix Sütlaç Tarifi, Vanilyalı-Sütlaç Tarifi Firmanın ifadesi ile "Thermomix en zorlu işlerin üstesinden gelebilen, oldukça verimli ve yüksek performanslı bir mutfak aletidir. Birçok mutfak aletinin özelliğini etkili tek bir alette toplamasıyla ve her adım için gerekli zamanı ayarlayan Rehberli Pişirme gibi özellikleriyle, Thermomix çok daha hızlı ve verimli bir deneyim sunar." Thermomix ile neler yapılır? Thermomix® 12 farklı mutfak aletinin işlevinin bir arada olduğu, kolay temizlenebilen kompakt bir ünitedir. Tartma, karıştırma, doğrama, öğütme, hamur yoğurma, parçalayarak karıştırma (blender), emülsiyon, kontrollü ısıtma, buharda pişirme, yavaş karıştırarak pişirme, pişirme ve çırpma
YukarıYukarı