mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY SÜTLAÇ TARİFİ

Eski usul sütlaç tarifi olarak da ifade edilen anne usulü sütlaç nasıl yapılır? Tam ölçülü, ev yapımı, en kolay, en kıvamlı sütlaç nişasta ve pirinç unu olmadan nasıl yapılır? Sütlü tatlılar umumiyetle şerbetli tatlılara nazaran daha hafif lezzetttedir. Bu grupta en sevilenlerden biri olan sütlaç kolay bir lezzettir. Nişastalı, pirinç unlu veya sadece pirinçle yapılabilir. Kıvam ve tatlılık seviyesi için çok farklı tercihler ve mahalli beğeniler var... Tam kıvamında, tam ölçülü sütlaç tarifi arıyor ve "Sütlacı nasıl yapabilirim? Çok güzel sütlaç tarifi istiyorum ama tam tarif sütlaç olsun, pirinçle sütlaç nasıl yapılır?" diyorsanız doğru yerdesiniz. Klasik sütlaç da tabir edilen nişasta ve pirinç unsuz, ev yapımı sütlaç nasıl yapılır? İşte ustasından sütlaç tarifi resimli olarak...

KOLAY-SÜTLAÇ

Kolay Sütlaç Malzemeleri Nelerdir? Kivamli-Sütlaç Tarifi İçindekiler - Pirinc Unsuz Sütlaç Tarifi

Bir litre süt

Bir su bardağı toz şeker

Bir çay bardağı pirinç

İstenirse iki parça damla sakızı veya vanilya

İstenirse bir çay kaşığının ucu kadar tuz

Üzeri için: Tarçın

Ev Usulü Kolay Sütlaç Tarifi Vanilyalı Tarifi - Pirinç sütlacı nasıl yapılır? - Nişastasız Sütlaç Tarifi - Ölçülü Sütlaç Nasıl Yapılır? Tam Tarif Sütlaç - Pirinçli Sütlaç Tarifi

 1. Sütlaç için 1 kilo süte ne kadar pirinç konur? Bir çay bardağı pirinç yeterlidir. Sütlaçın yapılışı için pirinçler iyice yıkanır, suyu süzülür ve derin bir tencereye konulur. Üzerini geçecek kadar su ilave edilir, ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayınca ocağın ayarı kısılır, tencerenin kapağı kapatılarak pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pirinçlerin tencereye yapışmaması için ara sıra karıştırmakta fayda vardır. Ancak sütlaçta pişmiş pirinçlerin bütün olarak kalması isteniyorsa karıştırırken ezilmemesine dikkat edilmelidir. Çok pişirilmesi halinde lapa seviyesinde bir kıvam alabilir,
 2. Haşlanan pirincin üzerine suyunu süzmeden süt ilave edilerek pişirme muamelesine devam edilir. Sütlaç yaparken içine iki parça dövülmüş damla sakızı veya vanilya ilave edilebilir. İstenirse bir çay kaşığının ucu kadar tuz katılabilir.
 3. Sütün yoğunluğu ve ocağın derecesine göre pişme süresi farklılaşabileceği için kıvamın gidişatı kontrol edilmelidir. On - on beş dakika kadar sonra toz şeker eklenir. Şeker eriyene kadar karıştırılır. Sütlaç koyulaşana, pirinçler uzayana kadar kısık ateşte ara sıra karıştırılarak pişirilir. Kullanılacak şeker miktarı kişilerin tercihine göre değişebilir. Sütlacın taşmaması için tencere kapağı açık olmalıdır. Taşmaya karşı diğer yaygın bir teknik de tencereye bir kepçe bırakılmasıdır.
 4. Bu ölçülerle yeterince pişirildiğinde pirincin kendi nişastası sütlacın kıvamını vermede yeterli olacaktır; kıvamı sulu gelmeyecektir. Klasik kolay sütlaç tarifi pirinç unsuz bu şekilde kıvamlı ve akışkan bir netice verecektir. Ancak farklı bir tat istenirse veya pirinci çok az konulmak istenirse bir yemek kaşığı pirinç unu (veya ikinci tercih olarak nişasta) bir çay bardağı soğuk su ile inceltilerek sütlaca karıştırılır. Sütlacın soğuyunca kıvamının artacağı da dikkate alınmalıdır.
 5. Bir - iki taşım kaynadıktan sonra altı kapatılır. Sıcakken sütü ve pirinci denk olacak tarzda kâselere boşaltılır. Bir süre oda sıcaklığında ılınan sütlaçlar buzdolabına konulur.
 6. Kolay Sütlaç soğuduktan sonra istenirse tarçınla beraber servis edilir. Fazla gelen sütlaç kaselerinin kurumamaları için ağızları streçle kapatılarak buzdolabında muhafaza edilir.

KOLAY-SÜTLAÇ

Nişastalı Sütlaç Tarifi - Evde Sütlaç Nasıl Yapılır Nişastalı? - Kıvamında Sütlaç Nasıl Yapılır? Kolay Sütlaç Tarifi-Nişastali

Tam ölçülü anne sütlaç tarifi kıvam ve lezzet olarak tercih edilirse nişastalı yapılabilir. Kolay Sütlaç Tarifinin nişastalı olması gerekmez. Nişastasız sütlaç tarifi - anne işi olarak yeterince nefistir. Lakin ev usulü sütlaç tarifi nişastalı olması istenirse nişastalı sütlaç tarifi nasıldır? Kolay sütlaç tarifi nişastalı olacaksa bir yemek kaşığı nişasta çeyrek çay bardağı su ile sulandırılıp eritilerek süte katılır. Nişastalı Sütlaç Tarifi yapıldığında kıvam dengesi için kullanılacak süt olan bir litre süte bir bardak süt daha ilave edilir.

Kırık Pirinçle Sütlaç Yapımı

Sütlaç kırık pirinçle mi Yapılır? Pirincin nişastasını daha hızlı vermesi ve sütlacın daha hızlı kıvamlanması gayesiyle kırık pirinçli sütlaç tarifi kolayca yapılmak istenirse aynı tarif kullanılabilir. Kalite algısı farklı olabilir. Hatay usulü sütlaçta da görülebilen kırık pirinç bire üç nispetinde suya konulup suyu azalana kadar kısık ateşte haşlanır. Üç su bardağı süt ilave edilip pişmek üzereyken bir bardak kadar şekeri katılır. Arzu edilirse suyla açılan bir yemek kaşığı pirinç unu eklenerek pişirilir. Vanilya ve rendelenmiş limon kabuğu ilave edilebilir.

Susuz Sütlaç Tarifi - Pirinci Haşlamadan Sütlaç

Anne sütlacı susuz olarak da yapılabilir. Susuz sütlaç yapımında pirinçler önceden su ile haşlanmadan sütün içinde kendi nişastasını bırakır. İlave nişasta ve pirinç unu kullanılmaz. Kıvamlanması zaman alan bir sütlaç tarzıdır. Kıvamlanması için pişerken devamlı olarak karıştırılır. Boza kıvamında kaselere aktarılır. Soğudukça kıvamını bularak daha yoğun bir lezzete ulaşır.

"Evde Sütlaç Yapımı, Kolay Lezzetli Sütlaç Tarifi, Sütlü Pirinçli Sütlaç Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kolay Sütlaç Nasıl Yapılır Püf Noktaları:

 1. En Güzel Sütlaç Tarifinde Süt: Pastörize hazır paket kullanımı sütlacın kıvam alabilmesi için nişasta kullanımını zorunlu hale getirebilir. Tam Kıvamında Anne Sütlacına bu şekilde ulaşmak daha zor olabilir. Açık sütlerde yağ miktarı daha fazla olduğundan kıvam alması daha kolay olacaktır. İlk kaynatıldığında oluşan kaymak tabaka istenirse ayrıldıktan sonra kalan sütle yapılan sütlaç daha hafif olabilir.
 2. Gerçek Sütlaç Tarifinde Pirinç - Sütlaç pirinci nasıl olmalı? Sütlaç için 1 litre süte ne kadar pirinç? Bir çay bardağı kadar yeterlidir. Bütün halinin görünüşü daha hoş gelir. Lâkin nişastasını daha hızlı bırakması ve sütlacın daha çabuk kıvamlanarak pişmesi gayesiyle sütlaç yapımında kırık pirinci tercih edenler vardır. Hatta bu maksatla bütün haldeki pirinci mutfak robotunda veya havanda kırmaya gayret ederler.
 3. Kolay sütlaç tarifi Pirinç unsuz sütlaç tarifi kolaydır. Eski usul sütlaç tarifi sade sütlaç tarifidir. Buna normal sütlaç tarifi de diyelim ki bu gerçek sütlaç tarifidir. Bununla beraber sütlaç tarifi pirinç unsuz nişastalı yapıldığı gibi sütlaç tarifi pirinç unsuz susuz da olabilir. "Un ile sütlaç nasıl yapılır ki?" diyorsanız iki yemek kaşığı un bir kapta su ilavesiyle çırpılarak topaklanmayacak duruma getirilerek haşlanmış pirinç süt ve şeker karışımına ilave edilmesi suretiyle denilebilir.
 4. Muhteşem Sütlaç Tarifinde Süsleme: Üzerine kavrulup öğütülmüş halde veya file fındık, badem, toz Antep fıstığı, ceviz serpilebilir. Ancak süsleme ikram öncesinde yapılmalıdır. Toz süsleme malzemesi şekilli kurabiye kalıpları kullanılarak yıldız, çiçek, kalp, ismin baş harfleri gibi hususi şekiller elde edilebilir. Üzeri dondurma veya kaymaklı sunum şekilleri de vardır. Arzuya ve mevsime göre nar taneleri, nane yaprakları da kullanılabilir.
 5. Sütlaç enfes bir tatlı olarak tek başına sunulabileceği gibi kömbe ve benzeri kurabiyelerle de ikram edilebilir. Gaziantep'te bayram tatlısı olarak tercih edilen sütlaç zerde ile birlikte sunulması bakımından özeldir.
 6. Kolay Fırın Sütlaç Tarifi | Fırın: Firinda sutlac tarifi de kolaydır. Sütlaç toprak güveç kaplarına konulup fırına sürülerek üstü pişirilirse fırın sütlaç elde edilebilir. Bir usulde çırpılmış yumurta sarısı ilave edilir. Trabzon Hamsiköy Sütlacı fırın sütlacı grubunda olup üzeri bol miktarda kavrulup öğütülmüş fındık ile sunulur. Fırın sütlaç nasıl yapılır? Hamsiköy Sütlacı yapımı ile ilgili tafsilatlı bilgi için fırında sütlaç tarifi kolay grubunda Nişastasiz Fırın Sütlaç Tarifi için: FIRIN SÜTLAÇ YAPIMI
 7. Sütlaç kelimesi aslında “sütlü aş” ifadesinden kaynaklandığı söylenir. Bosna'da sutliya şeklinde okunan “sutlija” olarak bilinir.
 8. Vanilya ile marketlerde satılan şekerli vanilin farklı maddelerdir. Vanilya tropikal ülkelerde yetişen orkide (salepgiller) ailesi bitkiden elde edilen tabii bir üründür. Vanilin, kimyada 4-hidroksi-3-metoksibenzaldehid ismiyle bilinen, tabii olarak vanilyanın meyvesinde glikozit halinde bulunan hoş kokulu bir maddedir. Vanilya bitkisinden elde edildiği gibi sentetik olarak da elde edilir. Aroma verici olarak damla sakızı, ıtır veya turunç yaprağı, portakal veya limon rendesi ve benzeri tabii vasıflı malzemeyi kullanmak daha uygun olabilir.
 9. 2 kişilik sütlaç tarifi vanilyalı, 2 kişilik sütlaç nasıl yapılır?, 4-kisilik-sütlaç tarifi 2 kişilik-sütlaç tarifi için ölçekler dörtte bire indirilerek elde edilebilir. Anne usulü sütlaç tarifi ekseriyetle daha büyük miktarlarda yapılır. 4-kisilik-Sütlaç Tarifi için ölçüler yarıya indirilir.
 10. Tavuk göğsü tarifi: ÇİKOLATA SOSLU YALANCI TAVUKGÖĞSÜ
 11. Muhallebi tarifi: DAMLA SAKIZLI MUHALLEBİ🍮
 12. Sütlaç kilo yaparmı? Kolay sütlaç tarifi - nefis yemek tariflerinden biri olsa da yüzde 2'lik sütle yapılan sütlaca verilen kalori rakamı: 111 kcal Kaynak. Sütün kendi kalorisi 42.3 kcaldir. Diyette sütlaç yenir mi? Diyet sütlaçsa neden olmasın... Tamamen şekersiz veya olabildiğince en az miktarda şeker, esmer pirinç, yağsız veya az yağlı inek sütü kullanımı ile hazırlanan diyet sütlaç bolca tarçınla sabah kahvaltı olarak veya spordan sonra tüketilirse daha sağlıklı olabilir.
 13. Astarlı sütlaç tarifi: ASTARLI SÜTLAÇ Zerdeli Sütlaç, Gaziantep; Imtabbaka, Mardin
 14. Itırlı sütlaç tarifi: Yıkanmış dolmalık pirinçler ve dört su bardağı su bir litre süte eklenir. Pirinçler pişene değin kaynatılır. İçine bir su bardağı toz şeker ve dört yaprak yıkanmış ıtır yaprağı bırakılır. Kısık ateşte hafif sulu kalacak şekilde on dakika civarında kaynatılır. Çünkü sütlaç soğuduğu zaman katılaşacaktır. Sıcakken servis kaselerine dökülür. Kuru meyveler, pestil, gün kurusu, kayısı, sultaniye üzüm, rendelenmiş ceviz, fındık, badem ve Antep fıstığı gibi malzemelerle ıtırlı sütlaç zenginleştirilebilir.
 15. Lavantalı sütlaç tarifi: Birkaç lavanta yaprağı süte kokusunu verecek kadar bir süre kalacak kadar tülbent içinde sütün içinde tutulur. Aşırı tutulursa acılık verir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Belgin Yavuz
 • Zeynep
 • Hümeyra