mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

DAMLA SAKIZLI MUHALLEBİ🍮

Evde damla sakızlı muhallebi nasıl yapılır? Nefis bir koku muhallebiye büyük değer katar. Ananevi lezzetlerden damla sakızlı muhallebinin sütlü tatlılar arasında hususi bir yeri sahibidir. Pastanelerin en beğenilen muhallebisi olan damla sakızlı muhallebi farklı soslarla da hazırlanabilir. Sakızlı muhallebi yapımı çok kolay, pratik ve az malzemeli bir muhallebi. Tam kıvamında hazırlandığında, hafifliği ve damakta bıraktığı o enfes lezzetiyle sakızlı muhallebi vazgeçilmez tatlılardan biri olacaktır. İşte resimli damla sakızlı muhallebi tarifi...

SAKIZLI-MUHALLEBİ

Nişastalı Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi için Malzemeler

Bir litre süt

İki yemek kaşığı tepeleme nişasta

İki yemek kaşığı tepeleme un

Altı yemek kaşığı toz şeker

Üç - dört adet orta boy öğütülmüş veya dövülmüş damla sakızı

Süslemek için

Toz Antep fıstığı, kuş üzümü, istenirse tarçın

SAKIZLI-MUHALLEBİ

Orjinal Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

 1. Soğuk süt tencereye alınır. Üzerine damla sakızı hariç bütün malzemeler katılarak ocağa konulur.
 2. Topak topak olmaması için çırpma teli ile sürekli karıştırılarak pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpılan muhallebi katılaşıp göz göz oluncaya kadar kısık ateşte pişirilir. Muhallebiyi ocaktan almadan bir - iki dakika önce öğütülmüş damla sakızları ilave edilip karıştırılır.
 3. Pişen muhallebinin ilk sıcaklığı beş dakika kadar sonra çıkınca mikserle veya mutfak robotunda yedi - sekiz dakika kadar çırpılır.
 4. Servis için tek porsiyonluk kuplara veya servis kaselerine boşaltılır.
 5. Sakızlı Muhallebi nasıl servis edilir? Oda ısısına gelene kadar soğuduktan sonra buzdolabına konularak bir - iki saat soğutulur. Üzeri toz Antep fıstığı, öğütülmüş fındık veya ceviz ve kuş üzümü gibi kuru yemişlerle süslenir. Tarçın veya Hindistan cevizi de kullanılabilir. Üzeri mevsim meyveleri ile süslenerek de sunulabilir. Damla Sakızlı Muhallebi soğuk olarak servis edilir.

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Muhallebi Püf Noktaları

 1. Süt, un, şeker karıştırılırken istenirse iki paket vanilya da ilave edilebilir.
 2. Damla sakızı nasıl kullanılır? Damla sakızlarının koku ve lezzetinin ortaya çıkması için dövülmeleri gerekir. Sakızlar bir havanda veya dağılmamaları için bir poşetin içine alınıp sert bir cisimle vurularak toz haline getirilir. Damla sakızı macunu veya reçeli de kullanılabilir. Daha farklı bir lezzet için damla sakızları bir yemek kaşığı kadar gül suyu ile havanda dövülebilir.
 3. Muhallebinin topaklanmayıp akışkan bir kıvamda olması için kısık ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir.
 4. Muhallebi Sulu KaldıysaMuhallebinin yoğun kıvam ve parlaklıkta olması istenirse, içinde bir parça tereyağı eritilebilir. Yine de kıvamı fazla sulu olduysa az az elenmiş un ilave edilir.
 5. Muhallebi Fazla Katı İseMuhallebinin kıvamı fazla yoğunsa açmak için muhallebi ocağa alınıp tekrar ısıtılır. Süt eklenerek karıştırılır.
 6. Pirinç Unlu Muhallebi: İstenirse muhallebiye iki yemek kaşığı pirinç unu eklenebilir.
 7. Muhallebiye farklı lezzetler eklemek için kaseye biraz döktükten sonra robottan geçmiş bisküvi konulup tekrar muhallebi katı oluşturulabilir.
 8. Damla sakızlı muhallebi kac kalori? Bir Porsiyon Sakızlı Muhallebi Kaç Kaloridir? Muhallebinin 100 gramı 122 kcaldir.
 9. Kadayıflı Damla Sakızlı Muhallebi Buradaki damla sakızlı muhallebi şu tariflerde kullanılabilir: KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF TARİFİ), BARDAKTA (KUPTA) MUHALLEBİLİ ÇITIR KADAYIF
 10. Damla Sakızlı Muhallebi Borcamda Kuplara konulmak yerine kare veya dikdörtgen ıslatılmış bir borcam tepsiye dökülen muhallebi buzdolabında soğutulur. Üzeri süslenip porsiyonluk kesilerek sunulur.
 11. Vişneli Damla Sakızlı Muhallebi Damla sakızlı muhallebi servis kase veya kuplarının üçte ikisine kadar pay edilerek oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Bu sırada vişneli sosu hazırlamak için iki buçuk su bardağı taze veya dondurulmuş vişne üç yemek kaşığı toz şekerle birlikte kısık ateşte pişirmeye bırakılır. İki silme yemek kaşığı nişasta su ile karıştırılıp çözdürülür ve vişneler ilave edilip karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Kısa sürede sos katılaşacaktır. Soğuyunca daha da katı olacağından fazla koyulaşmadan kenara alınır. Vişneli sosun ilk sıcaklığı çıktıktan sonra damla sakızlı muhallebi tabakasının üzerine her bir kasesi iki üç yemek kaşığı dökülür. Oda sıcaklığında yarım saat soğuması beklenip sonra buzdolabına alınır. İyice soğuyunca süslenerek sunulur. Kısa sürede sunulmayacaksa üzerleri streçlenmelidir.
 12. Hazır Damla Sakızlı Muhallebi ile Yapılan Tatlılar Damla sakızlı muhallebi carte d'or, damla sakızlı muhallebi pakmaya, Dr.Oetker Sakızlı Muhallebi gibi mamuller paketlerindeki tariflere uygun hazırlanarak tek başlarına veya diğer muhallebili tatlılarda kullanılabilirler. Mesela damla sakızlı muhallebili gullac olarak MUHALLEBİLİ GÜLLAÇ TATLISI, BARDAKTA (KUPTA) MUHALLEBİLİ ÇITIR KADAYIF, ÇİLEK🍓 SOSLU PUDİNG (MUHALLEBİ)🍮, BALKABAKLI PUDİNGLİ🍮 TATLI, damla sakızlı çikolatalı muhallebi olarak İKİ2️⃣ RENKLİ PUDİNG🍮, damla sakızlı muzlu muhallebi olarak MUZLU🍌 KAKAOLU PUDİNG🍮, TAHİNLİ PUDİNG🍮, KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF TARİFİ), damla sakızlı muhallebili kurabiye olarak 🍪DAMLA SAKIZLI LORLU KURABİYE
 13. Falım Sakızlı Muhallebi Elde damla sakızı yoksa bu tarz bir çare işe yarayabilir. Yukarıdaki tarifte damla sakızı yerine iki adet falım sakızın bıçakla ufak parçalara bölünerek kullanılması ile elde edilebilir. Normal çiğnenen sakız içine bu şekilde atılınca muhallebinin içinde eriyerek nefis bir koku ve aroma verebilir.
 14. Alaçatı’nın Sakız tatlısı tarifi nasıl yapılır? 125 gram tereyağını eritilip bir su bardağı un ilave edilir. Un, rengi çok koyu olmadan kısık ateşte kavrulur. Beş su bardağı sütü ağır ağır devamlı çırparak ilave edilir. Sonra yarım su bardağı toz şeker karıştırılır. Kaynama yaklaşırken dört parça damla sakızı havanda dövülerek katılır. Sakızların erimesi için karıştırarak pişirmeye devam edilir. Göz göz olduktan sonra ocaktan indirilip bir paket şekerli vanilin ilave edilerek beş – on dakika mikserle karıştırılır. Hafifçe ıslatılmış borcamın fazla suyunu süzülür, muhallebiyi kaba dökülür. Birkaç saat buzdolabında dinlendikten sonra tarçınla süslenerek sunulur.