mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı Tarifi (Malatya)

Kaymaklı cevizli kayısı dolması nasıl yapılır? "Kayısı ile ne yapılabilir? Kuru kayısı ile neler yapılabilir?" denilince akla reçeli, marmelatı, kompostosu🥤🍹, hoşafı🥤🍹, suyu🥤 yanında pek çok tatlı yapımında malzeme olması gelir. Kuru kayısı tatlısı (Malatya) başrolü aldığı nefis bir lezzettir. Cevizli sağlıklı tariflerden sayılır. "Kayısı Tatlısı nasıl oluyor?" diyenler için işte kolay tarifi...

GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)

Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı (Malatya) Tarifi için Malzemeler - Kaymaklı Kayısı Tatlısı Tarifi İçindekiler

Otuz - kırk adet gün kurusu Malatya kayısısı

Bir çay bardağı toz şeker

Bir çay bardağı su

Bir yemek kaşığı tereyağı

Yarım su bardağı dövülmüş ceviz içi (istenirse badem, fıstık, fındık)

Bir tatlı kaşığı tarçın

Servis için: Kaymak

GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)

Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı (Malatya) Yapılışı Tarifi - Cevizli Kayısı Tatlısı Nasıl Yapılır? - Kuru Kayısı Dolması Tarifi - Tereyağlı Kayısı Nasıl Yapılır?

 1. Kuru kayısılar bol suda üç – dört kez yıkanır. Üzerlerine eli yakmayacak ılık su dökülerek yarım saat kadar dakika kadar bekletilir. Yumuşayıp şişen kayısıların suyu süzdürülür. Kayısıların bir tarafı parçalar birbirinden ayrılmadan bıçak yardımıyla kesilerek dolma cepleri açılır.
 2. Bir kâsenin içinde dövülmüş cevize iki yemek kaşığı şeker ve tarçın eklenerek karıştırılır. Bu karışım çay kaşığı yardımıyla kayısıların içine doldurulur ve kapatılır.
 3. Kuru Kayısı-Kavurması: Yayvan bir tencereye veya tavaya düzgünce yerleştirilir. Aralarına parça parça tereyağı konulur.
 4. Şekerin kalanı ve su konularak üzeri kapalı olarak suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı soğuduktan sonra düz bir tabağa çıkartılarak kaymakla servis edilir. İstenirse süslemek için üzerlerine Hindistan Cevizi veya Antep fıstığı da serpilebilir.

GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)

"Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı Tarifi, Kuru Kayısı Tatlisi Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Kayısı Dolması Tatlısı Nasıl Yapılır? Gün Kurusu Tatlısı" Püf Noktaları:

 1. Bir başka yapılış tarzında kaymak dolma malzemesi olarak haşlanan kayısının içine konulurken ince kıyılmış ceviz, fındık veya toz Antep fıstığına bulanarak sunulur.
 2. Yarım cevizler öğütülmeden bütün olarak da kayısılara konulabilir.
 3. Kayısı dolması nerenin? Kayısı dolması nereye ait? Kayısı dolması veya kayısı tatlısı adıyla veya sıfatıyla farklı yörelerde yapılan tatlılar ve yemekler vardır: Malatya, Elazığ, Artvin, Nevşehir...
 4. Malatya ve Elazığ mutfağının Eşbabiye Tatlısı şeker, su ve tereyağında pişirilen kayısıların çekilmiş ceviz içiyle süslenerek sunulmasıdır. Lakin Erzincan ve Artvin yörelerinde daha çok bilinen Kaysefe tatlısı da bu tarife benzer. Erzincan kuru kayısı tatlısında kurutulmuş kayısı veya erik toz şeker ve su ile kısık ateşte pişirilirken ayrı bir tavada eritilen tereyağına doğranmış ceviz veya fındık karıştırılır. Servis tabağına dizilen meyvelerin üzerine cevizli tereyağı gezdirilip soğutulduktan sonra ikram edilir.
 5. Kayısı Dolması Nevşehir: Kayısı Yahnisi, Etli Kayısı Dolması "Kayisi ile hangi yemekler yapilir?" derken etli bir yemek de akla gelir. Bitirgen denilen tatlı kayısı içerisine aynı biber dolması doldurur gibi önceden kesilmiş parça etler konulur. Eğer kayısı tatlı değilse, pişirilirken içine pekmez katılır. Hafif mayhoş bir lezzete sahip kayısı dolması, yapımı zahmetli Nevşehir lezzetleri arasında olup birçok Kapadokya yemeği gibi çömlekte yapılır. Parça et veya kıyma ile kayısılar, çömlekte pişirilir ve hemen servis edilir.
 6. Pirinçli Kayısı Tatlısı, Pirinçli Kayısı Dolması Tatlısı Kuru kayısılı tatlıların en nefislerinden biridir. Bir çay bardağı pirinç yıkanıp üzerine bir su bardağı su ilave edilerek kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Yarım kilo kuru kayısı iyice yıkanır. Üzerine bir su bardağı su eklenerek şişene dek haşlanır. Haşlanmış pirinç, birer çay bardağı dövülmüş ceviz, kuru üzüm, toz şeker ve bir çay kaşığı tarçınla karıştırılır. Bu karışım ortaları açılmış kayısılara doldurulur. Fırın kabına yerleştirilir. Üzerine kayısının haşlandığı su ile yarım çay bardağı toz şeker konur. Pirinçli kuru kayısı dolması önceden ısıtılmış 180 derece fırında on beş dakika pişirilir.
 7. Taze Kayısı Dolması, Yaş Kayısı Tatlısı (Niğde) Taze kayısı ile yapılan tariflerden taze kayısı dolması kuru kayısı ile yapılana benzer. Otuz adet kayısının çekirdeği çıkarılıp, iki yarısı tamamen ayrılmadan, bir tarafı kapalı sandviçler şekline getirilir. Her kayısı için bir çay kaşığı olarak ölçülen pirinci erimiş tereyağında kavrulur. Üzerini geçecek kadar su ve iki yemek kaşığı şeker de ilave edilerek pişmeye bırakılır. Suyunu çekip pilav kıvamını alınca ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Soğuyunca kayısılar doldurulur. İstenirse ve acı değilse kayısı çekirdekleri de suda bekletilerek kabukları çıkartılıp her bir kayısıya konulur. Tencereye dizilir. Üzerini kapatacak kadar su, kayısının tatlılığına göre dört yemek kaşığı şeker ve birkaç küçük parça tereyağı ilavesiyle kayısılar pişmeye bırakılır. Kayısılar suyunu biraz çekip, yumuşayınca ocaktan alınır. Ilık halde sunulur.
 8. Muhallebili Kuru Kayısı Tatlısı, Kuru Kayısılı Muhallebi “Kayısıdan hangi tatlılar yapılır?” yapılır denince muhallebili kuru kayısı tatlısı da akla gelir. Bir tencereye beş su bardağı süt, iki yemek kaşığı un, bir yemek kaşığı nişasta, yarım su bardağı toz şeker ve bir paket vanilin konulup karıştırılır. On iki adet gün kurusu kayısı küp doğranıp muhallebi harcına ilave edilir. Tencere ocağa alıp kısık ateşte koyulaşıncaya dek karıştırılarak pişirilir. Soğudukça kıvamlanacağından çok katılaşması beklenmez. Kuplara kaselere sökülen muhallebi soğumaya bırakılır. Soğuyunca ceviz, fındıkla süslenerek sunulur. Diğer bir usulde robottan geçirilmiş kakaolu veya sade bisküvi ile bir ara kat oluşturulabilir.
 9. Kremşantili Kayısı Tatlısı, Sütlü Gün Kurusu Tatlısı Tarifi, Sütlü Gün Kurusu Tatlısı Nasıl Yapılır? Kayısı ile yapılan Tatlılardan bir diğeri sütlü gün kurusu tatlısıdır. Bir kilo kuru kayısı akşamdan suya konulur. Bir tencereye kayısı, iki su bardağı toz şeker ve bir su bardağı su konup, koyu bir şurup oluncaya dek pişirilir. Bir paket şekerli vanilin eklenip karıştırılır. Kremşanti bir buçuk su bardağı sütle çırpılır. Kayısılar soğuduktan sonra her birinin arasına hazırlanan kremşanti konularak servis tabağına alınır. Kalan şurup Sütlü Kuru Kayısı Tatlısı üzerine dökülerek sunulur.
 10. Şekersiz Kuru Kayısı Tatlısı, Diyet Kuru Kayısı Tatlısı Yarım kilo kadar gün kurusu kayısının her biri ikiye ayrılır. Daha sonra bir tenceredeki bir su bardağı suyun içine kayısıları konulur. İçine de bir yemek kaşığı tereyağı ilave edilip bir taşım kaynatılır. Daha sonra bir tepsiye veya borcama kaynamış kayısıları alınır ve içlerine bir parça ceviz yerleştirip kapatılır. Şekersiz kayısı tatlısının tadı yeterli gelmezse şeker ilave edilmeden hazırlanmış bir pekmez su ile açılarak takviye edilebilir.
 11. Fit Kayısı Topları, Kuru Kayısı Topları, Gün kurusu Topları Yirmi adet gün kurusu kayısı yıkanarak on dakika kadar sıcak suda bekletilir. Bir çay bardağı kadar fındık veya ceviz, tarçın, bir portakalın kabuğunun rendesiyle beraber blendirdan veya rondodan geçilir. Elde edilen püreleşmiş harçtan toplar yapılır. Bir çay bardağı Hindistan cevizi içinde yuvarlanarak kaplanır. Tarçın serpilerek yenir. On beş dakika kadar dolapta bekletilir. Harca bir yemek kaşığı kakao ilavesiyle Kakaolu kayısı Topları da elde edilebilir. Benzer şekilde, kullanılan meyveyi değiştirerek hurma topları, muzlu fit toplar yapılabilir.
 12. Muhallebili Kayısı Topları Üç su bardağı süt, bir yemek kaşığı tereyağı, birer su bardağı unla toz şeker güzelce karıştırılıp ocağa alınır. Koyu kıvamlı bir muhallebi oluncaya dek kaynatılır. Ocak kapatılınca yarım su bardağı kadar Hindistan cevizi de ilave edilip karıştırılır. Ara ara karıştırılarak muhallebi soğumaya bırakılır. Kaynamış suda on dakika bekletilerek yumuşatılmış kayısılar yarılıp ortalarına ikişer - üçer adet bütün fındık konulur. Soğuyan muhallebiden ıslatılan ellerle mandalina kadar parçalar alınıp ortalarına bir tane kuru kayısı yerleştirip ıslatılmış elle muhallebi topu yuvarlanır. Bir çay bardağı kadar çekilmiş fındık bir kaseye alınır. Muhallebi topları fındığa bulanarak buzdolabında altı saat kadar soğutulur.
 13. Fırında kayisi karamelize nasil yapilir? Yağlanmış bir tepsinin üzerine bolca toz şeker serpilir. İkiye bölünmüş kayısılar kesilen taraf altta olacak biçimde tepsiye yerleştirilir. Tereyağı kayısıların üzerine konulur. 200 derecede ısıtılmış fırında on dakika kayısılar karamelize olana dek pişirilir.
 14. Taze ve kuru kayısıdan neler yapılır? 🍪2 ŞEKİLLİ KAYISILI KURABİYE, TAZE KAYISI REÇELİ TARİFİ, NASIL YAPILIR?, KAYISI MARMELATI TARİFİ, EVDE KAYISI SUYU YAPIMI🍹🥤, KAYISI KOMPOSTOSU TARİFİ🥤🍹, KURU KAYISI HOŞAFI NASIL YAPILIR?🥤🍹, KAYISILI PİLAV🍚 TARİFİ
 15. Hindistan cevizi yağlı Brownie 🍪KAKAOLU ISLAK KURABİYE (Brownie, Şerbetli Kurabiye), PORTAKALLI BROWNIE KEK

GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)

CEVİZLİ İNCİR DOLMASI (KURU İNCİR TATLISI) tarifi de ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı