mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GÜN KURUSU KAYISI DOLMASI TATLISI (Malatya)

Kaymaklı cevizli kayısı dolması nasıl yapılır? "Kayısı ile ne yapılabilir?" denilince akla reçeli, marmelatı, kompostosu🥤🍹, hoşafı🥤🍹, suyu🥤yanında pek çok tatlı yapımında malzeme olması gelir. Kayısı tatlısı başrolü aldığı nefis bir lezzettir. "Kayısı Tatlısı nasıl oluyor?" diyenler için işte kolay tarifi...

GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)

Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı (Malatya) Tarifi için Malzemeler

Otuz - kırk adet gün kurusu Malatya kayısısı

Bir çay bardağı toz şeker

Bir çay bardağı su

Bir yemek kaşığı tereyağı

Yarım su bardağı dövülmüş ceviz içi (istenirse badem, fıstık, fındık)

Bir tatlı kaşığı tarçın

Servis için: Kaymak

GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)

Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı (Malatya) Yapılışı Tarifi - Cevizli Kayısı Tatlısı Nasıl Yapılır?

 1. Kuru kayısılar bol suda üç – dört kez yıkanır. Üzerlerine eli yakmayacak ılık su dökülerek yarım saat kadar dakika kadar bekletilir. Yumuşayıp şişen kayısıların suyu süzdürülür. Kayısıların bir tarafı parçalar birbirinden ayrılmadan bıçak yardımıyla kesilerek dolma cepleri açılır.
 2. Bir kâsenin içinde dövülmüş cevize iki yemek kaşığı şeker ve tarçın eklenerek karıştırılır. Bu karışım çay kaşığı yardımıyla kayısıların içine doldurulur ve kapatılır.
 3. Yayvan bir tencereye veya tavaya düzgünce yerleştirilir. Aralarına parça parça tereyağı konulur.
 4. Şekerin kalanı ve su konularak üzeri kapalı olarak suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı soğuduktan sonra düz bir tabağa çıkartılarak kaymakla servis edilir. İstenirse süslemek için üzerlerine Hindistan Cevizi veya Antep fıstığı da serpilebilir.

Gün Kurusu Kayısı Dolması Tatlısı (Malatya) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Kayısı Dolması Nasıl Yapılır mı?" Püf Noktaları:

 1. Bir başka yapılış tarzında kaymak dolma malzemesi olarak haşlanan kayısının içine konulurken ince kıyılmış ceviz, fındık veya toz Antep fıstığına bulanarak sunulur.
 2. Yarım cevizler öğütülmeden bütün olarak da kayısılara konulabilir.
 3. Kayısı dolması nerenin? Kayısı dolması veya kayısı tatlısı adıyla veya sıfatıyla farklı yörelerde yapılan tatlılar ve yemekler vardır: Malatya, Elazığ, Artvin, Nevşehir...
 4. Malatya ve Elazığ mutfağının Eşbabiye Tatlısı şeker, su ve tereyağında pişirilen kayısıların çekilmiş ceviz içiyle süslenerek sunulmasıdır. Lakin Erzincan ve Artvin yörelerinde daha çok bilinen Kaysefe tatlısı da bu tarife benzer. Kurutulmuş kayısı veya erik toz şeker ve su ile kısık ateşte pişirilirken ayrı bir tavada eritilen tereyağına doğranmış ceviz veya fındık karıştırılır. Servis tabağına dizilen meyvelerin üzerine cevizli tereyağı gezdirilip soğutulduktan sonra ikram edilir.
 5. Kayısı Dolması Nevşehir: Kayısı Yahnisi Bitirgen denilen tatlı kayısı içerisine aynı biber dolması doldurur gibi önceden kesilmiş parça etler konulur. Eğer kayısı tatlı değilse, pişirilirken içine pekmez katılır. Hafif mayhoş bir lezzete sahip kayısı dolması, yapımı zahmetli Nevşehir lezzetleri arasında olup birçok Kapadokya yemeği gibi çömlekte yapılır. Parça et veya kıyma ile kayısılar, çömlekte pişirilir ve hemen servis edilir.
 6. Pirinçli Kayısı Dolması Bir çay bardağı pirinç yıkanıp üzerine bir su bardağı su ilave edilerek kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Yarım kilo kuru kayısı iyice yıkanır. Üzerine bir su bardağı su eklenerek şişene dek haşlanır. Haşlanmış pirinç, birer çay bardağı dövülmüş ceviz, kuru üzüm, toz şeker ve bir çay kaşığı tarçınla karıştırılır. Bu karışım ortaları açılmış kayısılara doldurulur. Fırın kabına yerleştirilir.Üzerine kayısının haşlandığı su ile yarım çay bardağı toz şeker konur. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında on beş dakika pişirilir.

GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)GÜN-KURUSU-KAYISI-DOLMASI-TATLISI-(Malatya)

CEVİZLİ İNCİR DOLMASI (KURU İNCİR TATLISI) tarifi de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok