mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

RAMAZAN☪️🕌 PİDESİ EVDE🧕 NASIL YAPILIR?

Fırında Ramazan pidesi nasıl yapılır? Evde Ramazan pide yapımı tarifi nasıldır? İftar ve sahur sofralarını şenlendiren sıcak Ramazan pidesi için fırında sıra beklemeye gerek kalmadan evde yapabilir miyiz? Hayır, Yumuşacık Ramazan Pidesi olan pastane usulü değil, Fırıncı Ramazan Pidesi Tarifi, Yumurtasız Ramazan pidesi tarifi veya Sütsüz Ramazan Pidesi Tarifi de denilen gerçek Ramazan pidesi tadında bir pide evde nasıl yapılır? Susamlı pide tarifi arayanlara işte kuru mayalı pide hamuru tarifi...

RAMAZAN-PİDESİ-NASIL-YAPILIR?

Evde Ramazan Pide Yapımı Tarifi Malzemeleri - Mayalı Ramazan Pidesi

İki su bardağı un

Bir su bardağı ılık su

Gerekirse un veya su ilavesi yapılabilir

Bir tatlı kaşığı toz maya

Bir tatlı kaşığı silme tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Üzeri için:

Bir yumurta sarısı, susam, çörek otu

Tepsiye sermek için:

Bir yemek kaşığı mısır unu

RAMAZAN-PİDESİ-NASIL-YAPILIR?RAMAZAN-PİDESİ-NASIL-YAPILIR?RAMAZAN-PİDESİ-NASIL-YAPILIR?RAMAZAN-PİDESİ-NASIL-YAPILIR?RAMAZAN-PİDESİ-NASIL-YAPILIR?

Evde Ramazan Pide Yapımı Tarifi - Evde Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır?

  1. Pide Hamurunun Tarifi - Ramazan Pidesi Hamuru: Evde pide hamuru için iki bardak un yoğurma kabına alınır, ortası havuz gibi açılır. İçerisine tuz maya ve toz şeker konulur. Ilık su yavaş yavaş dökülerek hamur yoğrulur. Ele yapışan çok yumuşak bir hamur elde edilir. Kıvama göre un veya su eklenebilir. Yoğrulan hamurun üzeri kapatılarak iki kat oluncaya kadar en az bir saat mayalandırılır.
  2. Mayalanan hamur unlanmış tezgâh üzerine alınır. Üzerine hafif un serpiştirilerek parmak uçları ile bastırılarak içindeki havası alınır ve yoğrulur. Kabaran hamuru şekillendirmeden önce havasını almak yumuşaklık için bir püf noktasıdır. Yine parmak uçları ile bastırıp bir parmak kalınlığında inceltilerek yassı yuvarlak şekil verilir.
  3. Bir yemek kaşığı mısır unu fırın tepsisi üzerine serpiştirilir. Pide şekli verilen hamur dikkatlice tepsiye aktarılır. Üzeri temiz bir bezle örtülerek tekrar on - on beş dakika kadar mayalandırılır. Mayalanan pideye parmak uçları ile bastırılarak istenilen pide deseni verilir.
  4. Üzerine çırpılmış bir yumurta sarısı sürülür. Çörek otu ve susam serpiştirilir. Ev Yapımı Ramazan Pidesi önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.

Ev Yapımı Kolay Ramazan Pidesi Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Ramazan Pidesi Tarifi Hakkında Bilgi

  1. Ramazan pidesinin üzerine ne sürülür? İstenirse kullanılabilecek Ramazan pidesi sosu hamur dinlenirken hazırlanır. Büyük bir kaseye yarım çay bardağı su ile dört yemek kaşığı un ilave edilip topak kalmayacak şekilde çırpılır. Bir su bardağı kadar kaynamış su ilave edilerek hızla karıştırılır. Kıvamlanan sos soğumaya bırakılır. Mayalanmış pide hamurunun üzerine bu sosa batırılan parmak uçları ile pide şekli verilir. Şekil alan pidenin her yerine bu sostan sürülür.
  2. Yumurtalı Ramazan Pidesi: Yukarıdaki tarifte üzerine sürülen yumurta ile bu sıfatı alır. Daha fazla yumurtalı olması istenirse bir yemek kaşığı yoğurt, iki adet yumurta sarısı ve dört yemek kaşığı sıvı yağ çırpılıp, karışım pidelerin üzerine sürülür, çörekotu ve susam serpilip fırınlanır. Diğer taraftan fakat pastane pidesi yumuşaklığına yaklaşan bir yapı da isteniyorsa bu durumda hamura süt ve yağ ilavesi gerekir.
  3. Yumuşacık Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır? Pide Tarifi Ramazan pidesinden pastane pidesine doğru yaklaşan bir yapıdadır. Yumuşak pide hamuru tarifi: Hamura bir su bardağı ılık süt ve iki yemek kaşığı sıvıyağ ilavesi pideyi daha yumuşak hale getirirken bir miktar Fırıncı Ramazan Pidesi Tarifinden uzaklaştırır.
  4. Mayasız Ramazan Pidesi Tarifi Ramazan pide tarifinde mayasız derken daha ziyade yaygın bilinen mayalar olmadan glutensiz mayalarla mayasız pide hamuru kast edilir. Tarif hemen hemen aynıdır.
  5. Tırnaklı Pide: TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok