mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YUFKADA BEYTİ KEBABI NASIL YAPILIR?

Beyti sarma kebap nedir yapılışı tarifi nasıldır? Kullanılan malzemedeki ve yapım usulündeki farklılıklar sebebiyle beyti kebap çeşitleri çoktur. Lavaşa sarılı köfte olarak da yapılan beyti kebabı tarifi hazır yufka ile de hazırlanabilir. Evde beyti sarma kebabı yapılışı tarifi için yufka ile pratik beyti kebabı yapımı tercih edilebilir. Yufkayla yapılan kebaplar arasında en çok bilineni yufkaya sarılı kebap veya yufkalı kıymalı kebap olarak da anlaşılan pratik beyti kebabı tarifidir. İşte evde hazır yufkadan kolay beyti kebabı yapımı tarifi resimli olarak...

YUFKADA BEYTİ

Yufkadan Beyti Kebabı Yapımı Tarifi Malzemeleri

Beytisi için:

Kuyruk yağı istenmezse yarım kg yağlı kıyma

(veya 400 gr kıyma + 100 gr kuyruk yağı)

Üç - dört tane yeşilbiber

İki tane salçalık kırmızıbiber

Üç - dört diş sarımsak

250 gr kaşar peyniri

Tuz, karabiber

Sarmak için:

İki adet yufka

Bir yumurta sarısı

Susam

Garnitür için:

Yedi - sekiz tane sivri biber veya çarliston biber

İki adet orta boy domates

Servis için:

Bir kâse yoğurt

YUFKADA BEYTİ

Yufkada Beyti Kebabı Tarifi: Beyti Kebabı Nasıl Yapılır?

 1. Biberlerin çekirdekleri ayıklanır, yıkanır ve ince ince doğranır
 2. Sarımsaklar da ince ince doğranır.
 3. Bunlara kıyma ilave edilerek büyük boy bir bıçakla doğrama muamelesi yapar gibi karıştırılarak malzemenin bütünleşmesi sağlanır. Bunu yapamıyorsak yoğurma muamelesi elle köfte yoğrulur şekilde yapılır.
 4. Yufkalar ortadan ikiye ayrılır. Bu kıymalı harçtan portakal büyüklüğünde parçalar alınarak yufkanın geniş kısmına üç parmak genişliğinde uzunlamasına yerleştirilir. Üzerine kaşar rendesi konulur.
 5. Geniş sigara böreği sarılır gibi sarılır. Üzerine yumurta sarısı ve susam sürülür. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. 180 - 200 derece arasındaki fırında altı üstü kızarana pişirilir.
 6. Biberle ve domatesler yıkanır, ikiye üçe bölünerek ayrı ayrı şişlere yerleştirilip fırında pişirilir.
 7. Yufkalı beytiler piştikten sonra ikişer parmak genişliğinde kesilerek servis tabağına alınır. Biberler ve domatesler şişlerden çıkarılıp bunların yanına yerleştirilir. Servis tabağının kenarına yoğurt konularak yufka ile pratik beyti kebabı sıcak olarak servis yapılır.

YUFKADA BEYTİYUFKADA BEYTİ

"Ev Tipi Beyti Sarma Kebap Yapımı Tarifi, Nasıl Yapılır?" Hususunda ilave Bilgiler ve Püf Noktaları

Yufkalı beyti sarma kebap tarifi resimli olarak yukarıda yer almaktadır. Fırın beyti kebap, daha çok kuzu beyti sarma olarak kıymalı yufka kebabı şeklinde yapılsa da beyti kebabı tavuklu olarak da yapılabilir. Tavuk beyti sarma kebap yanında yufkalı patlıcanlı beyti kebabı veya patlıcanlı beyti yufka sarma da tercih edilen ev yapımı beyti sarma kebabı grubunda yer alır. Lokanta usulu sarma beyti kebap köfte tarifi ev usulü hazır yufkadan beyti köfte kebap tarifi yufka kullanımı ile farklıdır. Yöre olarak Şanlıurfa ve Adana'da daha çok yapılır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Demir
 • Demir

  Gerçek beyti tarifindense yalancı beyti sarma tarifini tercih ederim. Tandır ekmeğine, lavaşa gerek yok .Sonunda kıymalı yufka kebabı olacak… Fakat patlıcanlı beyti kebap lezzeti daha başkadır.