mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SALÇALI ANTRİKOT BİFTEK🥩

Salçalı Antrikot Biftek nasıl yapılır?

SALÇALI-ANTRİKOT-BİFTEK

Salçalı Antrikot Biftek Tarifi Malzemeleri

İki dilim çok fazla inceltilmemiş dana antrkot biftek

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ (zeytinyağı olmayacak)

Bir çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı tuz

Salçalı Antrikot sosu için:

İki yemek kaşığı domates püresi

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir – iki bardak su

Bir çay kaşığı kekik

SALÇALI-ANTRİKOT-BİFTEK

Salçalı Antrikot Biftek Tarifi

  1. Antrikot dilimlerinin her iki tarafı tuzlanır. karabiber ekilir ve sıvı yağla yağlanır. Bir kabın içine konulan etlerin üzerleri kapatılır ve buzdolabında bir gece bekletilir.
  2. Pişirmeye başlamadan yarım saat önce etler buzdolabından çıkarılır. Mühürleme muamelesi yapılır. Tercihen döküm bir tava ocağa konulur. Tava çok iyi kızdırılır ve yeterince yüksek ısıda iken etler tavaya konur. En az dört dakika etlere hiç dokunmadan pişirilir. Bir spatula yardımıyla çevrilen etlerin diğer tarafı da dört dakika kadar pişirilir.
  3. Antrikot sosu Bu sırada yayvan bir tencereye sıvı yağ konulur. Üzerine domates püresi ve domates salçası konularak üç – dört dakika kavrulur. Su ve kekik ilave edilerek sosun bir miktar katılaşması sağlanır. Pişen antrikot dilimleri düzgünce bu tencereye alınır. Ağzı kapatılarak kısık ateşte on – on beş dakika kadar pişirilir.
  4. Etler tamamen sosun içinde kalmamışsa ilk beş dakikadan sonra etler alt – üst edilebilir. Servis tabağına alınan Salçalı Antrikot Biftek üzerine kaşıkla bir miktar sos gezdirilir ve tercihe göre yanında bir miktar patates püresi ile veya pilav ile servis edilir. Patates püresi yapımı için: PATATES🥔 PÜRELİ ET SOTE, sade pirinç pilavı yapımı için: SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚

SALÇALI-ANTRİKOT-BİFTEKSALÇALI-ANTRİKOT-BİFTEK

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok