mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚

Sade pirinç pilavı nasıl yapılır? En güzel sade pirinç pilavı tarifi hangisidir? Herhalde tane tane sade pirinç pilavı yapımını anlatan tariftir. Ya beyaz olması? Pişerken içine birkaç damla limon sıkmak faydalı olabilir. Lezzetini arttırmak için şeker ilave edildiği, sunumda karabiber kullanıldığı da olur. Aslında arpa veya tel şehriyeli pirinç pilavı yapmanın püf noktaları da kullanılacak suyu bir miktar daha arttırmanın dışında aynıdır. Lakin pirincin cinsine göre ilave edilecek suyun miktarının değişebileceği dikkate alınmalıdır. Anadolu ve dünya mutfaklarının önde gelen bu yemeğinin fırında yapımı da mümkündür. Tereyağı olmadan sadece zeytinyağla yapılması yapışmasına yol açabilir. Sade pirinç pilavı püf noktalarını arıyorsanız işte lezzetli sade pirinç pilavı tarifi resimli olarak karşınızda...

PİRİNÇ PİLAVI

Sade Pirinç Pilav Tarifi Malzemeleri

Bir buçuk su bardağı pilavlık pirinç

İki su bardağı su

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı sıvı yağı

Bir tatlı kaşığı tuz

SADE PİRİNÇ PİLAVI

Sade Pirinç Pilavı Tarifi - Sehriyesiz Pilav Nasıl Yapılır?

  1. Pirinç pişirilmeye başlamadan evvel mutlaka yıkanması gerekir. Çünkü pirinçteki nişasta yıkanınca pilavın tadı daha iyi olacaktır. Yumuşaması da sağlanan pirinç taneleri yapışmayacaktır.
  2. Bu nedenle pirinç bir - iki saat önce sıcak su ile ıslatılır.
  3. Tereyağı tencereye konulur. Eriyince sıvı yağ ilave edilir.
  4. Soğuk suyla iyice yıkanıp bir süzgeç yardımı ile süzdürülen pirinçler tuzla beraber tencereye konularak yedi - sekiz dakika kadar kavrulur.
  5. Kaynamış su ilave edilir. Önce orta ateşte ardından kısık ateşte pirinçler suyunu çekinceye kadar ağzı kapalı olarak pişirilir.
  6. Pilavın üzeri göz göz olunca ateşten alınır ve dinlenmeye bırakılır.
  7. Sade Pirinç Pilavı en az yirmi dakika kadar sonra tazelenerek servis edilir.

Sade Pilav Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kolay Pilav Tarifi Püf Noktaları

Pilav neden lapa olur? Pilavın tam kıvamında pişirilmesi ve tane tane olması istenir ve bu “iyi aşçı olmanın” bir kriteri olarak kabul edilir. Pilavın makbul olanı ne çok diri ne de lapa olanıdır. Fakat bazen pilavlar lapa olur. Bunun birkaç sebebi olabilir: 1) Pişirirken pirince ilave edilen su fazladır. Pirinç mutlaka ölçülü olmalıdır. Sıcak suda bekletilirse bire bir ölçüde, sıcak suda bekletilmediği takdirde bire iki ölçüsünde su eklenmelidir. 2) Pirinç yıkanırken nişastası tamamen giderilmezse lapa olur. Pirincin bol suyla beyaz suyu tamamen kaybedilinceye kadar yıkanması gerekir. 3) Pirinç iyice süzüldükten sonra sulu kalmadan tencereye aktarılmalıdır. 4) Pirinç yağda güzelce kavrulmazsa da lapa olabilir. Yağla tam kavrulmalı yağ tencerede gözle görülünce kaynar suyu eklenmelidir. 5) Pilava ilave edilecek yağ ve tuz oranı gerektiğinden daha az olursa lapa olma ihtimali yüksek olur. Pilav tuz ve yağ kaldıran bir yemektir. Misal bir su bardağı pirince iki yemek kaşığı yağ, bir tatlı kaşığı tuz ilave edilmelidir. 6) Pilav pişmeye başladığında evveliyatla orta ateşte suyu fokurdamalı daha bilahare ocağın en kısık ayarında pişirilmelidir. 7) Pişen pilavın kapağının açılması veya karıştırılması da lapa olmasına yol açar. Bu sebeple suyu ilave etme esnasında bir kere karıştırdıktan sonra pişene kadar karıştırılmaması ve kapağının açılmaması gerekir. 8) Tenceredeyken içine bir adet kesme şeker ve limon ilave edilirse kesme şeker pilavınızın tane tane olmasını, limon ise beyazlığını sağlayacaktır.

Lapa Pilav Nasıl Kurtarılır? "Galiba kadınbudu köfte veya sütlaç yapacağız." noktasına gelmeden çareler var mı? En başta yanlışlıkla fazla su konulduysa hemen geri alınabilir. Lakin kullanılan pirincin cinsinin farklı olduğu ve bu suyu kaldırmadığı sonradan anlaşılırsa bir miktar kağıt havlu pilavın üzerine konulur ve tencerenin ağzı kapatılır. Kağıt nemi emerken pilav kurtulacaktır. Bu usul yeterlidir. Ama elde havlu kağıt yoksa başka kısmen kurtarıcı çare olarak tencere bir bezle sarılıp kapağı açılarak pilav kendi sıcağı ile pişerken buharının uçması hedeflenir.

1 su bardağı pirinç kaç kişilik pilav? Üç - dört kişi için yeterli olacaktır. Yani Şehriyesiz Pirinç Pilavı Tarifi 4 Kişilik pilav tarifi olacaksa bir su bardağı pirinçle beraber tarifteki ölçülerin üçte ikisini kullanmak isabet olur. Bu durumda 2 kişilik pilav Tarifi: Yukarıdaki tarifteki ölçülerin üçte bir kadarı tatbik edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler