mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATATESLİ İÇLİ KÖFTE🥔

Patatesli içli köfte nasıl yapılır? Nefis patatesli bulgurlu içli köfte yörelere göre farklı şekillerde yapılır. İşte resimli patatesli içli köfte tarifi..

PATATESLİ-İÇLİ-KÖFTE

Patatesli İçli Köfte Tarifi için Malzemeler

Bir su bardağı ince bulgur

Bir yemek kaşığı un

Bir su bardağı ılık su

Bir tatlı kaşığı tuz

İç harcı için:

Üç adet orta boy patates

Bir adet kuru soğan

İki yemek kaşığı zeytinyağı

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı pul biber

PATATESLİ-İÇLİ-KÖFTE

Patatesli İçli Köfte Tarifi - Patatesli İçli Köfte Nasıl Yapılır? - İçi Patatesli İçli Köfte

 1. İçli köfte iç harcı için Patatesler haşlanır ve soyulup rendelenir. Soğan küçük küçük doğranarak zeytinyağında pembeleştirir. Rendelenen patateslerle buluşturularak tuz ve pul biber eklenir. İyice karıştırılır, soğumaya bırakılır.
 2. Bulgur ılık suyla ıslatılarak üzeri kapatılır. On - on beş dakika bekletilir.
 3. Suyunu çekip şişe bulgurlar tuz ve un ilavesi ile iyice yoğrulur. Gerekirse yoğurma esnasında kolaylık olsun diye eller zaman zaman ıslatılır ve bulgurun kuruması engellenir. Köftenin dağılmaması için bu karışımın çok iyi yoğrulup özleştirilmesi gerekir.
 4. Bu bulgurlu hamurdan limon büyüklüğünde parçalar kopartılır. İçi oyularak patatesli harç konulur ve düzgünce kapatılır. Yuvarlak veya oval şekilde olabilir.
 5. Köfteler tamamlandıktan sonra çırpılmış yumurtaya batırılarak kızgın yağda pişirilir. Sıcak olarak servis edilir.
 6. İstenirse köfteler tuzlu suda haşlanır. Patatesli İçli Köfte sarımsaklı yoğurt ve pul biber - tereyağı karışımı ile servis edilebilir.

Patatesli İçli Köfte Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Patatesli İçli Köfte Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

 1. Içli köfte hamuruna patates konur mu? Dış Hamuru Patatesli İçli Köfte, Dışı Patatesli-İçli Köfte Tarifi Içli köftenin dışına patates konur mu? Gaziantep usulü Kıymalı Patatesli İçli Köfte hamurunda patatesli içli köfte olup kızarırken dağılmaz. Dışı patatesli içli köfte tarifi olarak: Yarım kilo yağlı kıyma kavrulur. Ince kıyılan beş adet kuru soğan ilave edilir. Tuz, karabiber ve pul biber eklenerek kavrulup soğumaya bırakılır. İki su bardağı köftelik ince bulgur, iki su bardağı sıcak su ile ıslatılır. Ağzı kapatılarak bekletilir. Dört adet haşlanmış patates ezilir. Bulgur, patates, iki yemek kaşığı un, bir adet yumurta, bir yemek kaşığı pul biber eklenerek on beş dakika kadar yoğurulur. Ceviz kadar hamur koparılıp ince oyulup harcı ilave edilerek kapatılır. Patatesli kıymalı içli köfte kızgın yağda kızartılır.
 2. Patatesli içli köfte nerenin? Patatesli-içli köfte Malatya ve patatesli içli köfte (Sivas usulü) meşhurdur.
 3. Sivas Usulü İçli Köfte Sivas Patatesli İçli Köfte için, iki su bardağı köftelik ince bulgur ve bir su bardağı üç su bardağı kaynar su ile ıslatılıp arada karıştırarak iki saat beklenir. Bu arada altı adet orta boy patates haşlanır. Bir adet soğan yarım çay bardağı sıvı yağda, kavrulur, bir yemek kaşığı salça eklenip kavrulur. Patatesler, tuz ve baharat ilave edilip soğumaya bırakılır. Bulgur şişince, bir yumurta, bir tatlı kaşığı pul biber, iki tatlı kaşığı tuz, bir çay bardağı un konulup güzelce yoğrularak özleştirilir. Kıvama göre su veya un eklenebilir. Limon kadar parça alıp orta kalınlıkta oyulur. Çatlak varsa hamur yoğrulmaya devam edilir. İçine patates konup ağzı kapatılır. El suya batırılıp yuvarlanır. Sivas patatesli-içli köfte tarifi haşlama usulüdür. Patatesli içli köfte haşlamak için Hepsi bitince kaynayan bol suya tek tek köfteleri atılır. On dakika kaynadıktan sonra köfteler yüze çıkar. Bütün köfteler çıktıktan sonra beş dakika daha kaynatılır. Bir tanesi alınıp pişmesi kontrol edilir. Pişince suyu süzülüp tabaklara alınır. Bir yemek kaşığı tereyağı iki yemek kaşığı sıvı yağda eritilir. Bir tatlı kaşığı salça eklenip pişirilir. Köftelerin üzerine eritilen yağ dökülür.
 4. Patatesli İçli Köfte Kalori 100 gramının 170 kcal olması beklenir.
 5. Patatesli içli köfte dondurucuda nasıl saklanır? Dışarıda durmuş bir köfteyi buzdolabında dondurucuya kaldırılmaz. Taze olmalılar. Hazırlandıktan sonra bir tepside birbirlerine temas etmeyecek şekilde yerleştirilir. Donuncaya kadar dondurucuda bekletilir. Saklama kabı veya buzdolabı poşetlerine porsiyonluk halde yerleştirerek ağzını sıkıca kapatılıp tekrar dondurucuya konulur. Buzluktan çıkarıp çözülünce tekrar dondurucuya konmaz. Dondurucuda -18 ile -20 derece arasında altı ay kadar dayanabilir. Kızartma yaptıktan sonra veya pişirmeden de dondurucuda saklanabilir.
 6. İçli Köfte Tarifi İÇLİ KÖFTE TARİFİ (Dolma köfte, Kibbeh), KİTEL (SİİRT İÇLİ KÖFTESİ)