mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAM KIVAMINDA İÇLİ KÖFTE TARİFİ (Dolma köfte, Kibbeh)

Çatlamayan İçli Köfte Tarifi nasıldır? İçli köfte (Dolma köfte, Kibbeh) nasıl yapılır? Haşlama, kızartma, fırın ve mangal usulü yapılabilen Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden içli köftenin malzemeleri arasında kıyma, ince bulgur, maydanoz, ceviz yer alıyor. Dış kaplamasının dağılmayacak kadar sağlam, lezzeti bozmayacak kadar ince olması istenmeye gelinen gelin namzedinin hünerini ve el lezzetini gösterebileceği bir husustur. Anadolu'da ve Orta Doğu'da oldukça farklı malzemeyle ve şekilde yapılışları var. Kendi başına bir ana yemek olan içli köftenin harika lezzeti ile kaç tane yediğinizi saymayacaksınız. Peki içli köfte nasıl yapılır?

İÇLİ KÖFTE

İçli Köfte Malzemeleri

Dışı için:

Bir su bardağı köftelik ince bulgur

150 gr orta yağlı kıyma

Tuz

Bir yemek kaşığı salça (domates + biber karışık olabilir)

İçi için:

Üç - dört adet kuru soğan

200 gr orta yağlı kıyma

Bir tutam maydanoz

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Birer çay kaşığı tuz ve karabiber

İstenirse yarımşar çay kaşığı kimyon ve pul biber

Elli gram ince çekilmiş ceviz içi

Kızartmak için iki su bardağı sıvı yağ

İÇLİ KÖFTE

Kolay İçli Köfte Tarifi - İçli Köfte Nasıl Yapılır?

 1. Çok küçük küpler halinde doğranan soğanlar sıvı yağda orta ateşte pembeleştirilir. Kıyma ilave edilerek kavrulur. Tuz, karabiber eklenir
 2. Ocağın altı kapatılınca ince kıyılmış maydanoz ve istenirse iri dövülmüş ceviz katılır ve iç kıvam alıp bütünleşmesi için soğumaya bırakılır.
 3. İÇLİ KÖFTE Hamuru Tarifi: Bir su bardağı bulgur çok az bir sıcak suyla ıslatılarak üzeri kapatılır.
 4. Kabaran bulgurlara kıyma, tuz ve salça eklenerek iyice yoğrulur. Yoğurma muamelesini kolaylaştırmak için el ara sıra ıslatılır. Macun kıvamına gelinceye kadar yoğurmaya devam edilir. İçli köfte harcı yoğrulduğunda ideal kıvamına geldiğine elle yuvarlanabilmesine göre karar verilir. Eğer dağılmadan yuvarlanıyorsa hamur kıvama gelmiş demektir.
 5. Bu hamurdan cevizden daha büyük parçalar kopartılır. İşaret parmağı yardımıyla hamurun içi oyulur, parmaklarla kenarları düzeltilerek ortasını çukurlaştırılır veya başparmağın etrafına sararak küçük külahlar yapılır. İçli köftelerin kolay şekle gelmesi için; ortaları, el suya veya yağa veya suya batırılarak açılır. İçli köfte yapılırken hamurunun dağılmaması kadar ince olmasına dikkat edilmelidir. Isırılınca ağza ceviz gelmesi gerekir.
 6. İçine kıymalı harçtan konulur. Yuvarlanarak veya kenarları parmak uçları ile bastırılıp düzeltilerek açık olan kısmı kapatılır. Limonu andıran, uç kısımları sivri olacak bir şekil veya mekik şekli elde edilir.
 7. Her birine aynı şekil verilip ve doldurularak hazırlanan köfteler bir servis tabağına dizilir.
 8. Tercihe göre kızgın yağda kızartılabilir veya tuzlu kaynar suda makarna haşlar gibi haşlanabilir.
 9. Kızartma yapılacaksa: Sıvı yağı geniş tabanlı bir tavada kızdırılır. Kızgın bol derin yağda içli köfteler bir maşa ile çevrilerek altın sarısı renk alana değin kızartılır. İçli Köfte sıcak olarak kıyılmış maydanozla süslenerek yanında sarımsaklı yoğurt ve limon dilimleri ile servis edilir. Adana yöresinde ramazan iftar sofralarında tercih edilir.

İçli Köfte Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve İçli Köfte (Adana), Dolma Köfte - Kibbeh Püf Noktaları

 1. İçli köftenin dağılmaması için yukarıdaki tarif yeterli olsa da ilave tedbir isteyenler limon tuzu kullanabilir.
 2. İçli Köftede Kıyma: Kıyması için iki kez çekilmiş orta yağlı koyun veya dana döş kıyma uygundur. Mardin'de dış harçta kıyma kullanılır, Malatya'da ise kullanılmaz.
 3. İçli köfte iç harcında sıvı yağ azaltılıp bir yemek kaşığı tereyağı ilave edilebilir. Kuru soğan rendelenebilir.
 4. İçli köfte harcına maydanoz gibi bir yeşillik eklenecekse, ölmemesi ocaktan aldıktan sonra hatta soğuduktan sonra ilave edilir. Vakit varsa harç birkaç saat evvelden hazırlanıp iyice dinlendirilir.
 5. Yukarıdaki çatlamayan içli köfte tarifi, tam kıvamında içli köfte tarifi olup neticesi resimlerle belgelidir. Bununla beraber şeklini tutturamayanların daha fazla garanti arayışı ilave tedbirleri kullanmayı gerektirir: Dış harcın hamuruna iki yemek kaşığı irmik, bir yemek kaşığı un, bir adet yumurta ve yarım çay bardağı su katılarak yoğrulabilir.
 6. İçli Köfte Pişirme Sıcaklığı İçli köfte yağda veya suda pişirilebilir. Yağın veya suyun iyice sıcak olması gerekir. Bu suretle köftelerin dışı aniden sertleşir. Dağılma veya patlama ihtimali azalır. Diğer taraftan yağa veya suya aynı anda çok fazla içli köfte atılmamalıdır. Atılırsa yağın veya suyun sıcaklığı düşer, kızgınlığını kaybeder, neticede köftelerin dışı hamurlaşırken pişme süresi uzayacaktır.
 7. İçli köfteleri kızartma tavasından veya tenceresinden delikli kepçeyle çıkarmak da dış tarafının hasar görmesine mani olmak için gereklidir.
 8. İçli köfte dondurucuya nasıl konur? Fazla yapıldığında yenilecek kısmı kızartılıp kalanı saklama kabına yerleştirilip derin dondurucuda muhafaza edilebilir. İçli köfteler bir tepsi ile ilk önce dondurucuda biraz soğuması sağlayın.
 9. Haşlama Usulü İçli Köfte: Daha az kalorili köftelerin elde edildiği bu usulde köftelerin kırılma ihtimali daha yüksektir. Haşlamak için bir tencerede kaynayan sıcak suya bir tatlı kaşığı tuz ve iki parça küçük limon tuzu ilave edilir. Haşlama suyuna bir iki damla limon sıkılırsa da köftelerin haşlanırken dağılmamasına yardım eder. İçli köfteler suyun içine bırakılır. Tencereye atıldığında dağılmaması için karıştırılmamalıdır. Haşlanan içli köfte suyun yüzüne çıkar. Haşlandıktan sonra üzerinde sarımsaklı bir yoğurt zemini üzerine dizilen haşlama içli köfteler üzerine sade veya naneli pul biberli tereyağı gezdirilebilir. Mersin, Tarsus yöresinde daha çok haşlama usulünde yapılır.
 10. İçli Köfte Şekillendirme Usulleri: Aslında yuvarlak şekilde yapılsa da lezzeti değişmez, lakin beklenen şekil o değildir. Baş ve işaret parmağı usulleri dışında diğer teknikler: 1) Limon Sıkacağı Usulü: İçli köfte harcından cevizden daha büyük parçalar alarak içine streç film serili bir limon sıkacağına konulur. Yanlarına bastırılarak inceltilir. Ortasına iç harcından bırakılır, yan kısımları üzerine kapatılır. 2) Salatalık Usulü: İçli köfte harcından alınan parça parmak yerine ıslatılan salatalık ile oyulur. 3) Streç Film Usulü: El uzunluğunda streç film alınıp üzerine dış harçtan yumurta büyüklüğünde yerleştirilir ve üzeri tekrar streç filmle kapatılır. Merdane yardımı ile harç yayılır. Bu dış harç uygun bir kalıpla daire biçiminde kesilerek ortasına iç harçtan yerleştirilir ve streç filmle ortadan ikiye katlanarak kapatılır.
 11. İçli köfte yanına ne gider? Başlı başına bir ana yemek olan içli köfte menüsü istenirse: Bir 🥣ÇORBA🍲, İKRAMLIK BİR SALATA🥗, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 ve TATLIile nefis bir sofra hazırlanabilir.
 12. 1 Adet İçli Köfte Kaç Kalori? İçli Köfte kalori haşlanmış Bir porsiyon kızarmış içli köfte kaç kalori: Orta büyüklükte bir porsiyonu 350 kaloridir. Bir porsiyon haşlanmış içli köfte kaç kalori: 330 kcal. Bir adet kızarmış içli köfte kaç kalori : 120 kcal. Bir adet İçli Köfte kalori haşlanmış: 90 kaloridir.
 13. İçli Köfte Besin Değeri? 100 gr. içli köfte, 32 gr. karbonhidrat 10 gr. protein, 7 gr. yağ ihtiva eder.
 14. Diyette haşlama İçli Köfte yenir mı? Haşlanan içli köfte kızartma usulüne göre diyete daha uygundur.

İÇLİ KÖFTEİÇLİ KÖFTE

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • İçli Köfte