mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ISLAMA KÖFTE (Adapazarı, Sakarya)

Adapazarı ıslama köfte nasıl yapılır? Adapazarı ıslama köftesi sunulurken tabağın altına yerleştirilen soslu ekmeği bu yemeğe ismini vermiştir. “Islama Köfte” adını, biberli kemik suyunda ıslatılmış ekmeklerden alır. Islatılan ekmekler ızgarada kızartılır üzerine köfteler dizilir. İşte ıslama köftesinin resimli tarifi... ISLAMA-KÖFTE-(Adapazarı-Sakarya)

Adapazarı Islama Köfte Malzemeleri

600 gr kıyma

İki yemek kaşığı tepeleme mısır unu

Bir adet orta boy kuru soğan

İki küçük diş sarımsak

Bir çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı tuz

Ekmekleri ıslatmak için: İki su bardağı kemik suyu

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir çay kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Servis için: Domates ve yeşilbiber

Tercihen ekşi mayalı uzunca kesilmiş ekmek dilimleri ISLAMA-KÖFTE-(Adapazarı-Sakarya)ISLAMA-KÖFTE-(Adapazarı-Sakarya)ISLAMA-KÖFTE-(Adapazarı-Sakarya)

Islama Köfte (Adapazarı, Sakarya) Tarifi

  1. Kıymanın içine rendelenmiş soğan ve sarımsak, mısır unu, tuz ve karabiber konularak köfte hamuru yoğrulur. Orta büyüklükte ince oval köfteler elde edilir. Üzerleri streçlenerek bir - iki saat buzdolabında bekletilir.
  2. Daha önceden hazırlanmış olan kemik suyu, eritilmiş tereyağın üzerine eklenir. İçersine tuz ve kırmızı pul biber ilave edilerek kaynatılır. Ilınması için bir kenara bırakılır.
  3. Köfteler ızgarada veya döküm tavada pişirilir. Ekmek dilimleri tamamen kemik suyunun içersine batırılarak onlar da ızgarada pişirilir. Kemik suyunun çok sıcak olmaması ve ekmek dilimlerinin bu suyun içinde bekletilmemesi gerekir. Dilimleri sadece batırıp çıkarmak yeterlidir. Ekmekler çok fazla su çekerse hem parçalanma tehlikesi oluşur hem de kızarırken ıslak kalarak tadı bozulabilir.
  4. Dilimlenen domatesler ve biberler de ızgarada pişirilir.
  5. Servis tabağına önce sosa batırılıp kızartılan ekmek dilimleri, üzerine de köfteler yerleştirilir. Izgarada pişen domates ve biberler Adapazarı Islama Köfte tabağının kenarına konularak sıcak olarak servis edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok