mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Adapazarı Islama Köfte Tarifi, Nasıl Yapılır? Sakarya

Adapazarı Islama Köfte nedir? Adapazarı ıslama köfte nasıl yapılır? Adapazarı ıslama köftesi sunulurken tabağın altına yerleştirilen soslu ekmeği bu yemeğe ismini vermiştir. “Islama Köfte” adını, biberli kemik suyunda ıslatılmış ekmeklerden alır. Islatılan ekmekler ızgarada kızartılır üzerine köfteler dizilir. İşte ustasından ıslama köfte tarifi resimli olarak...

ISLAMA-KÖFTE-(Adapazarı-Sakarya)

Adapazarı Islama Köfte Malzemeleri - Sakarya Meşhur Islama Köfte İçinde Ne Var?

600 gr kıyma

İki yemek kaşığı tepeleme mısır unu

Bir adet orta boy kuru soğan

İki küçük diş sarımsak

Bir çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı tuz

Ekmekleri ıslatmak için: İki su bardağı kemik suyu

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir çay kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Servis için: Domates ve yeşilbiber

Tercihen ekşi mayalı uzunca kesilmiş ekmek dilimleri

ISLAMA-KÖFTE-(Adapazarı-Sakarya)ISLAMA-KÖFTE-(Adapazarı-Sakarya)ISLAMA-KÖFTE-(Adapazarı-Sakarya)

Adapazarı Islama Köfte Tarifi - Sakarya Islama Köfte Tarifi

 1. Kıymanın içine rendelenmiş soğan ve sarımsak, mısır unu, tuz ve karabiber konularak köfte hamuru yoğrulur. Orta büyüklükte ince oval köfteler elde edilir. Üzerleri streçlenerek bir - iki saat buzdolabında bekletilir.
 2. Islama Köfte Ekmek Sosu Tarifi Daha önceden hazırlanmış olan kemik suyu, eritilmiş tereyağın üzerine eklenir. İçerisine tuz ve kırmızı pul biber ilave edilerek kaynatılır. Islama köfte sosu ılınması için bir kenara bırakılır.
 3. Köfteler ızgarada veya döküm tavada pişirilir. Ekmek dilimleri tamamen kemik suyunun içerisine batırılarak onlar da ızgarada pişirilir. Kemik suyunun çok sıcak olmaması ve ekmek dilimlerinin bu suyun içinde bekletilmemesi gerekir. Dilimleri sadece batırıp çıkarmak yeterlidir. Ekmekler çok fazla su çekerse hem parçalanma tehlikesi oluşur hem de kızarırken ıslak kalarak tadı bozulabilir.
 4. Dilimlenen domatesler ve biberler de ızgarada pişirilir.
 5. Servis tabağına önce sosa batırılıp kızartılan ekmek dilimleri, üzerine de köfteler yerleştirilir. Izgarada pişen domates ve biberler Adapazarı Islama Köfte tabağının kenarına konularak sıcak olarak servis edilir.

Adapazarı Islama Köfte Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Islama Köfte Adapazarı Tarifi Püf Noktaları

 1. Islama Köfte Nereye Ait? Islama Köfte Nerenin? Islama köfte Nerede Meşhur? Adapazarı, Sakarya yöresi ile meşhur olmuş bir köftedir. Adapazarı Islama Köftesi 08.01.2013 tarihinde coğrafi mahreç işareti almıştır.
 2. Islama köfte özelliği nedir? Ayırt edici vasıflarının arasında en mühimi köfte ile birlikte sunulan ıslatılmış soslu ekmektir.
 3. Islama Köfte Ekmeği Nasıl Yapılır? Islama Köfte Ekmeği Tarifi Soslu ekmek; büyükbaş hayvana ait olan kemik suyu, kırmızı toz biber, sıvı yağ ve bayat mayalı kara fırın ekmeğinden oluşur. Ekmekler ıslatıldıktan veya soslandıktan sonra kızartılır. Kızartılan bu ekmek dilimlerinin üzerinde ızgarada pişirilen köftelerin sunulması da diğer ayırt edici vasfıdır.
 4. Tescilli Adapazarı Köftesi Tarifi
  Sekiz kişi için Malzemeler
  1 kilo dana kıyma yarı yarıya dana kaburga ve dana kol), 1 adet orta boy soğan, 80 g ufalanmış bayat ekmek içi (mayalı ve karafırın ekmeği), 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kırmızı toz biber, 3 çay kaşığı tuz
  Islama Suyu Malzemesi:
  İnce dilimlenmiş ve mayalı bayat kara fırın ekmeği, 1 kg dana kemik suyu, 50 g kırmızı toz biber (2 çorba kaşığı), 1 çay bardağı (100 g sıvı yağ), 1 tatlı kaşığı tuz
  Kemik Suyunun Hazırlanışı:
  Dananın kalın kemikleri (bilhassa kaburga ve kaval kemikleri) ortadan kırılarak içinde 12 litre su bulunan büyük bir kazana, içine 2 adet büyük soğan ile birlikte konulur. Takriben 12 saat ağır ateşte kaynatılır. Kemik kırıntılarının kalmaması için tülbentten geçirilerek saf kemik suyu elde edilir.
  Izgara:
  Meşe kömürü tercih edilir. Yakılan kömürün üzerinin beyazlaması beklenir.
  Süsleme:
  2 adet orta boy hafif közlenmiş domates (her porsiyonda bir domatesin çeyreği kullanılır) ve 8 adet hafif közlenmiş sivri biber (Her porsiyonda 1 adet biber)
  Yapılışı:
  Kıymanın içine soğan rendelenir. Baharatlar ilave edilir ve ekmek rendeden geçirilerek eklenir. Kıvama gelinceye dek elle yoğrulur. En az bir saat dinlendirilir. Porsiyona on adet gelecek şekilde (yekûn 80 adet) elle şekillendirilir ve ızgaraya sırayla dizilir.
  Kemik suyuna kırmızı toz biber, sıvı yağ ve tuz karıştırılır. Ekmekler ıslama suyuna bandırılır ve ızgaranın üzerine alınır. Az kızaracak kadar ızgaradan alınır ve servis tabağına iki dilim koyulur. Kızaran köfteden, tabaktaki ekmeklerin üzerine on adet koyulur. Hafif közlenmiş domates ve biber tabağın üstüne konularak sunulur. Islama Köftenin Yanına Ne Gider? Islama köfte yanında tercihen KURU FASULYE SALATASI (PİYAZ )🥗, üzüm şırası Üzüm Suyu🍇🍹 veya Ayran 🥛🧊la servis edilir.
 5. Adapazarı Islama Köfte Fiyatları, Sakarya Islama Köfte Fiyatları .
 6. Islama Köfte Kalori 100 gramının 200 kcal civarında olması beklenir.
 7. Sakarya Islama Köfte Sipariş .
 8. Sakarya Islama Köfte Nerede Yenir? Sakarya en iyi ıslama köfte nerde yenir?
 9. Rumeli Islama köfte Tarifi .
 10. Sakarya Islama Köfte .
YukarıYukarı