mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

AKÇAABAT KÖFTE TRABZON

Akçaabat köfte nasıl yapılır? Nefis bir Karadeniz köfte tarifi için doğru yerdesiniz. Ağızda eriyen başka bir köfte yemenin zamanı geldi.

AKÇAABAT-KÖFTE

Akçaabat Köfte Trabzon Malzemeleri

Yarım kg orta yağlı kıyma (tercihen döş kıyması) + 50 gr gömlek yağı

Üç - dört diş sarımsak

Üç - dört dilim bayat ekmek içi (tercihen Trabzon ekmeği)

Bir tatlı kaşığı tuz

Servis için: Sivri biber, domates

AKÇAABAT KÖFTE

Akçaabat Köfte Tarifi Orjinal - Akçaabat Köfte Yapılışı

 1. Kasaptan alınan gömlek yağlı kıyma kapaklı bir kabın içinde buzdolabında bir gün kadar bekletilir.
 2. Bayat ekmek içleri yoğurma kabına ufalanır.
 3. Bekletilen kıyma, tuz ve çok ince doğranan sarımsaklar ekmek içlerinin üzerine ilave edilir.
 4. Köfte hamuru özleşene, kıvam alana kadar iyice yoğrulur.
 5. Cevizden biraz daha büyük parçalar koparılarak yuvarlak şekiller verilir.
 6. Bir - iki saat buzdolabında dinlendirilir.
 7. Akçaabat Köfte Nasıl Pişirilir? Izgarada iki taraflı olarak iyice pişirilir. Yanında servis etmek için sivri biber ve domates közlenir.

Akçaabat Köfte Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Akçaabat Köfte Püf Noktaları

 1. Akçaabat Köfte'deki İçyağının Hususiyeti Umumiyetle Akçaabat Köfte'de bir miktar taze içyağı kullanılır. Bu yağın gömlek yağı olması gerekir. Köfte hamuru, kıyma, ekmek içi ve içyağı ile birlikte kasaplarda çekilir. Değerli ve nispeten daha az üretilebilen gömlek yağı yerine böbrek yağı kullanmak kaliteyi ehemmiyetli ölçüde düşürecektir.
 2. Yemeğe asıl lezzeti veren etin kaynağı Akçaabat yaylalarında kekik (sumbura) otlayan dana, sığır ve tosunlar olup yöre hayvancılığı günümüzde ehemmiyetli ölçüde azalmıştır.
 3. Trabzon Akçaabat Köfte Nerede yenir? En iyi Akçaabat köftecisi Trabzon Doğru malzeme ve usullerle evde hazırlamak mümkündür. Bununla beraber hem yörede hem de başka şehirlerde pek çok lokantada satılmaktadır. Porsiyon yerine kilo ile sipariş verilir. Bölgeyi ziyaret edenlerin "Trabzon'da ne yenir?" arayışında karşılarına çıkan ilk lezzetlerden biridir. Akçaabat'ın en iyi köftecisi hangisidir? Köftenin şöhreti dolayısıyla pek çok mekanda pek çok usta tarafından sunulmaktadır. Akçaabat köfte yapımında ustadan ustaya malzeme ve üslup farklılıkları olabilmektedir. Komaroğlu köfte Akçaabat, Cemil Usta Akçaabat, Saray Köfte Balık Restaurant, Köfteci Ali, Tirvana Restaurant, Köfteci Nihat Usta, Kamiloğlu Köfte Salonu adları duyulmuş ve duyulmamış farklı bütçelere hitap eden pek çok mekandan bir kaçıdır. Trabzon merkezde Akçaabat köfte Nerede Yenir? Bulutlar Köfte Salonu da adı bilinen yerlerdendir. Değerli okurlar farklı tecrübelerini yorumlarda paylaşabilir.
 4. Kızarmış biberlerle sunulan Akçaabat köfte yanında mısır ekmeği, kızartılmış Vakfıkebir ekmeği, süzme yoğurttan ayran, ince kıyım doğranmış kıvırcıklı piyaz, pilaki, köftenin üzerine üstü fındık dolu bir sütlaç, ılık Laz böreği nefis bir menü oluşturabilir.
 5. İnegöl KÖFTE NASIL yapılır? İnegöl Köfte Tarifi "Izgara köfte tarifi nasıldır? Izgara köfte nasıl yapılır?" mevzusunda köfte tarifi arandığında Akçaabat köfte gibi öne çıkan diğer bir meşhur köftenin tarifi: İNEGÖL KÖFTE (Bursa) Akçaabat köftenin ağızda dağılan vasfına karşılık daha başka bir lezzet olarak elastik bir yapı sunar.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Ayşe SENTÜRK