mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAVUÇLU🥕 YOĞURTLU SALATA🥗

Havuçlu Yoğurtlu Salata nasıl yapılır? Yoğurtlu salatalar içinde en nefislerinden biri Yoğurtlu Havuç kızartması olarak da bilinen havuçlu yoğurt salata tarifi...

HAVUÇLU YOĞURTLU SALATA

Havuçlu Yoğurtlu Salata Malzemeleri

Dört - beş adet büyük havuç

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir çay kaşığı tuz

Sulu olmayan veya katı yoğurt

HAVUÇLU YOĞURTLU SALATA

Havuçlu Yoğurtlu Salata Tarifi

 1. Havuçlar yıkanır, soyulur ve rendelenir.
 2. Sıvı yağda havuçlar ölünceye kadar pişirilir.
 3. Soğuyan havuçlara tuz ilave edilir.
 4. Havuçları örtecek kadar katı yoğurt konularak havuçların yoğurtla iyice karışması sağlanır.
 5. Havuçlu Yoğurtlu Salata hazırdır.

Havuçlu Yoğurtlu Salata Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sarımsaklı Yoğurtlu Havuç Salatası Püf Noktaları

 1. Yoğurtlu Cevizli Havuç Salatası Yarım su bardağı kadar ceviz içi bir kesme tahtasında bıçak yardımıyla dişe gelebilmesi için çok ufalanmayacak tarzda kıyılır. Havuç, sarımsaklı yoğurt ve ceviz kırıkları güzelce karıştırılır. Ceviz ilavesini sadece üstüne serpme şeklinde de sağlamak mümkündür.
 2. Yoğurtlu Havuç Kabak Salatası Yıkanıp kabukları soyulan üç – dört kabak ve dört – beş havuç havuçlar rendelenir. Kabak rendeleri elle veya bir tülbendin üzerine konularak suyu sıkılır. Bir yemek kaşığı sıvı yağ ile suyunu salıp çekene kadar iki – üç dakika pişirilir. Bilahare ezilmiş bir diş sarımsaklı beş kaşık yoğurt, tuz bir kapta karıştırılır. Soğuyan havuç ve kabak karışımına eklenip karıştırılır. Üzeri ince kıyılmış dereotu veya maydanoz ile süslenir. İstenirse üzerine pul biberli sos gezdirilerek de sunulabilir.
 3. Çiğ Havuç Salatası: İki adet havuç soyulup rendelenip üzerine tuz, limon, sıvı yağ gezdirip karıştırılarak bir salata elde edilebilir.
 4. Kahvaltılık Havuç Salatası: Havuçlar yıkanıp soyulur ve rendelenir. Tuzu ilave edilir, sıvı yağda havuçlar pişene kadar kızartılır. Servis tabağına alınıp sarımsaklı yoğurtla karıştırılır. Nane, maydanoz ve pul biberle süslenip sunulur.
 5. Havuç Salatası Yoğurtlu Mayonezli: Yoğurtlu karışıma bir yemek kaşığı mayonez ilave edilerek karıştırılır.
 6. Yoğurtlu Havuç Tarator- Havuç Tarator Tarifi, Nasıl Yapılır? Üçte orta boy havuç rendelenip bir tavaya alınır. Az bir sıvı yağla orta hararette, yumuşayana kadar, üç – dört dakika kavrulup soğumaya bırakılır. Ayrı bir karıştırma kabında altı kaşık süzme yoğurt (ev yağurdunun suyu süzülebilir), soğumuş rende havuç, iri kıyılmış dört – beş ceviz içi, bir yemek kaşığı zeytinyağı, rendelemiş bir diş sarımsak ve bir çay kaşığı tuz alarak iyice karıştırılır. Karışıma istenirse bir çay kaşığı toz kırmızıbiber eklenebilir. Servis tabağına alınan ve istenirse üzerine zeytinyağı gezdirilen havuç tarator ceviz parçaları, ince kıyılmış taze dereotu, maydanoz veya nanelerle süslenerek sunulur. Sunulmadan kısa süre önce yapılması yoğurdun kurumasını engeller. Üzeri streçlenip kısa bir süre buzdolabında tutulabilir. Bazıları ceviz ilave etmez, bazıları kıvam ve farklı lezzet için bir yemek kaşığı mayonez ekler, bazıları haşlanıp ezilmiş patatesleri karışıma ilave ederek patatesli havuç tarator yapar, kimileri havucu pişirmeden önce ufak doğranmış sarımsakları kokusu çıkana kadar kavurur.
 7. Yoğurtlu Havuç Faydaları Havuç ve yoğurdun faydaları toplamı olarak düşünülebilir. Havucun sağlık faydaları: 1) Azalan Kanser Riski: Zengin karotenli diyetler, çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu bir tesirde olabilir. Buna prostat kanseri (Kaynak), kolon kanseri (Kaynak), mide kanseri (Kaynak), meme kanseri (Kaynak). Daha eski araştırmalar, karotenoidlerin akciğer kanserine karşı koruyabileceğini öne sürdü, lakin daha yeni çalışmalar koruyucu bir tesir bulamadı (Kaynak, Kaynak). 2) Düşük Kan Kolesterolü: Kalp hastalığı için bir risk faktörü olarak sayılan yüksek kan kolesterolüne karşı havuç yenilmesi faydalı olabilir. (Kaynak). 3) Kilo kaybı: Havuç, yemeklerin bir parçası olarak, sonraki yemeklerde tokluğu artırarak kalori alımını azaltabilir (Kaynak). Bu sebeple, havuçlar etkili bir kilo verme diyetine fayda sağlayabilir. 4) Göz Sağlığı: A vitamini düşük olan kişilerin gece körlüğü yaşama ihtimali daha yüksektir. Havuç veya A vitamini ile karotenoidler açısından zengin diğer yiyecekleri yiyerek iyileşmeleri mümkün olabilir. (Kaynak). Karotenoidler ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltabilir (Kaynak, Kaynak, Kaynak). Netice olarak havuç tüketimi, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalması ve göz sağlığının iyileşmesi ile bağlantılıdır. Tesirli bir kilo verme diyetinin değerli bir parçası olabilir. 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok