mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GAVURDAĞI SALATASI TARİFİ (Gaziantep)⛰️🥗

Gavurdağı salatası nasıl yapılır tarifi nasıldır? Yedikçe iştah açan Gaziantep'in muhteşem Gavurdağı salatasını denemediyseniz tam zamanı.. Gavurdağı salatası, bütün malzemelerinin küçük doğranması ve sulu salata sosu sebebiyle kaşık kullanarak veya ekmek banarak yenilmektedir. Bilhassa kebap ve ızgara et yemeklerinin yanında lezzeti aranan bu nefis salatayı yapmak çok kolay... İşte pratik Gavurdağı salatası tarifi resimli olarak...

GAVURDAĞI-SALATASI

Gavurdağı Salatası Malzemeleri - Gavurdağı Salatasına Ne Konur?

Dört adet domates

Dört - beş adet sivri biber

Bir orta boy kuru soğan

Küçük bir demetin yarısı maydanoz

Bir tutam taze nane

İki yemek kaşığı nar ekşisi

Bir su bardağı iri dövülmüş ceviz

Bir çay kaşığı tuz

İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı

İstenirse bir yemek kaşığı sumak

GAVURDAĞI-SALATASI

Gavurdağı Salatası Tarifi - Gavurdağı Salatası Nasıl Yapılır?

  1. Soğanın kabukları soyulur ve çok ince doğranarak bir miktar tuzla ovulur.
  2. Biberlerin çekirdekleri çıkartılıp ince ince kıyılır ve soğanlara eklenir.
  3. Maydanoz ve nane yine ince bir şekilde doğranır ve ilave edilir.
  4. Domates yıkanır, kabukları soyulur, çok ince şekilde doğranır, salataya katılır.
  5. Nar ekşisi ve sızma zeytinyağı ilave edilerek karıştırılır.
  6. Servis tabağına alınan Gavurdağı salatasının üzerine iri doğranmış ceviz parçaları konulur.

Gavurdağı Salatası Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Gavurdağ Salatası Tarifi Püf Noktası:

  1. Gavurdağı Salatası’nın özelliği kıyılacak seviyede küçük doğranması, ceviz ve nar ekşisi eklenmesidir. Acıyı sevenler ortadan ikiye bölünüp çekirdekleri çıkarılmış acı sivri biberleri küçük küpler halinde kullanabilirler. Olgun ve sulu domatesler kullanılması lezzete katkı sağlar.
  2. Sulanmaması için salata servisten hemen önce hazırlanmalıdır. Ceviz içi ise kesinlikle servisin hemen öncesinde ilave edilmelidir.
  3. Patlıcanlı Gavurdağı Salatası: Yukarıdaki tarife közlenmiş patlıcanların küçük küçük doğranarak ilave edilmesi ile elde edilir.

Gavurdağı Salatası Kalori

Gavurdağı Salatası nefis yemek tariflerinden biri olup salata çeşitleri içinde kalorisi düşük salatalar grubunda sayılabilir. Kalorisi 110 kalori civarındadır.

Gavurdağı Salatası Nereye Aittir? Gavurdağı Salatası Hangi Yöreye Aittir?

Bunu sorarken aslında Gavurdağı nerede? Gavurdağı hangi ilde? suali akla gelir. ⛰️Gâvur Dağı Anadolu'da birden fazla yerde bulunmaktadır. Mesela Erzurum Ovasının kuzeyinde bulunan Dumludağı olarak da bilinen Erzurum Gavur Dağı Fırat Nehrinin de doğduğu yöredir. Adana Gâvur Dağı ise Çukurova'nın doğusunda, Çukurova ile Antep Ovası ve Hatay'ı ayıran dağ zinciridir. Neden Gavur Dağı denmiştir? Dağın hakiki ismi yabancı bir kelime olduğu için bu ismi söyleyemeyen yöre halkınca Gavur Dağı denmiştir? Buradaki "gavur" kelimesi yaygın olarak bilinen şeklinden çok "tepeler arasında basık arazi" manasına gelen "gavr", "al-gavr" kelimesi ile alakalıdır. Cumhuriyet döneminde adı Nur Dağları olarak değiştirildi. Gavurdağı salatası nerenin? mevzusu bu yemeğin Erzurum değil Gaziantep mutfağında yer almasıyla rahatlıkla izah edilebilir. Bu durumda alakalı Gavurdağı, Adana Gâvur Dağıdır. "Gavurdağı salatası ismi nereden gelir? Neden gâvur dağı salatası denmiş?" diye düşünenlerin bulduğu en iyi cevap da "ilk yapıldığı bölgenin adından olsa gerek..." Netice itibariyle oluşan bu isim çok da memnun edici bulunmadığından Nurdağı Salatası kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Gavurdağı Salatasına Salatalık Konur mu?

İstenirse yine ince kıyılmış salatalık ve ince ince doğranmış taze soğan da katılabilir. Yine arzu edilirse domates ve salatalık soyulmadan kullanılabilir. Her ne kadar tarif kaşık salatası veya Çoban Salatası (Narlı salata) tarifine yaklaşacaksa da Gavurdağı salatasında salatalık olur mu? sualinin cevabı evettir.

Kaşık salata nasıl yapılır?

Bazen Gavurdağı salatası ile aynı manada kullanılan bu isimle yine bazen cevizsiz Gavurdağı salatası kastedilir. Gavurdağı salatası ise salatalıksız kaşık salatasına karşılık gelebilir. Kaşık salatası Antep tarifidir. "Kaşık salata nasıl olur? Kaşık salatasına neler konur? Antep kaşık salatası nasıl yapılır?" mevzusu şu adrestedir: ANTEP SALATASI🥗 TARİFİ Bununla beraber "Diyarbakır kaşık salatası" diye adlandıranlar da vardır. Şanlıurfada bilinen ise BOSTANA SALATASI🥗 (Şanlıurfa)dır. Küçük doğranmış sebzelerin domates, biber ve salatalığın zeytinyağı, limon suyu ve nar ekşisiyle tat kazanmasıyla hazırlanır. Lokanta usulü kaşık salatası ufak doğranması sebebiyle malzemesi çatalın değil kaşığın kullanımını gerektirdiğinden bu adı almış olabilir.

Evde Rus salatası nasıl yapılır?:MAYONEZSİZ RUS SALATASI (Amerikan Salatası)🥣

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok