mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Zeytinyağlı Karışık Dolma ve Sarma Tarifi, Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı biber dolması ve yaprak sarması birlikte nasıl yapılır? Zeytinyağlı sarmanın içine neler giriyor? Yaprak sarma dolma nasıl pişirilir? İşte resimli kolay zeytinyağlı dolma ve sarma tarifi...

ZEYTİNYAĞLI-KARIŞIK-DOLMA-VE-SARMA

Zeytinyağlı Dolma ve Sarma Tarifi için Malzemeler

Yarım kg salçalık kırmızı küçük biber

İki - üç adet orta boy patlıcan

200 gr asma yaprağı

Üç kâse pirinç

Yedi - sekiz adet kuru soğan

Bir yemek kaşığı biber salçası

İki yemek kaşığı domates salçası

Dört - beş yemek kaşığı sıvı yağ

İki - üç yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz, karabiber

İki - üç yemek kaşığı nane

ZEYTİNYAĞLI-KARIŞIK-DOLMA-VE-SARMA

Karışık Zeytinyağlı Dolma ve Sarma Tarifi

  1. Sebzelerin Hazırlığı: Biberlerin kapakları kesilir, içindeki tohumları çıkarılır ve yıkanır. Patlıcanlar yıkanır, sapları kesilir ve ikiye bölünerek iç kısımları kabak oyacağı ile çıkarılır.
  2. Salamura asma yaprakları bol suda iyice yıkanır ve süzdürülür.
  3. İç Malzemenin Yapılışı: Soğanlar küçük küçük doğranarak sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Salçalar konulur, yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir ve beş - altı dakika pişirilir. Tuz, karabiber ve nane eklenerek ocağın altı kapatılır. Dolmanın bu içi biraz bekletilir ve ılındırılır.
  4. Dolmanın Yapımı: Bir tatlı kaşığı yardımıyla çok sıkı olmayacak şekilde pirinçli harç biberlerin ve patlıcanların içine doldurulur. Pirinçler piştiğinde hacimleri artacağından çok fazla doldurulmamalıdır.
  5. Asma yaprakları sarılır. Yalancı sarma içi nasıl hazırlanır? Bakınız: YALANCI DOLMA (ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA) ve BAHARATLI ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
  6. Dolmalar yayvan bir tencereye aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizilir. En alta kırmızıbiberler ve patlıcanlar, üste asma yaprakları getirilir.
  7. Bir su bardağı kaynamış su ilave edilir. İki - üç yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilerek kısık ateşte pişirilir. Gerektiğinde suyu azalmışsa tekrar kaynamış su ilave edilir. Karışık sarma kaç dakikada pişer? Pirinçler uzadığı zaman ocaktan alınır. Mum alevi seviyesinde bir kısık ateş olacaksa bir saat pişirmek gerekebilir.
  8. Zeytinyağlı Karışık Dolma ve Sarma ılındıktan sonra tencereden boşaltılır.
YukarıYukarı